Uzaylı Filmleri: Dünya Dışı Yaşamı Konu Alan 5 Film!

Uzaylı filmleri, Dünya dışı yaşam var mı sorusu hepimizin aklını en az bir kez kurcalamıştır. Üstelik bu soru yeni bir soru da değil. Çok uzun zamandır (antik zamanlardan beri) insanlar, uzaylı konusu üzerinde kafa yoruyorlar. Bugün biz de eski zamanlarda yapılanlara çok benzer olarak farklı teoriler üretip bilinmez uzayın derinliklerinde ne olduğunu açıklamaya çalışıyoruz. Ancak işin eğlenceli tarafı, teknolojinin gelişmesi ile birlikte de bu kafa yorma süreci yaratıcı işlere yani uzaylı filmleri gibi bir kategorinin ortaya çıkmasını sağlıyor. İşte, dünya dışı yaşamı ele alan birbirinden güzel uzaylı filmleri! 

Geliş (Arrival/2016)

Uzaylı Filmleri
© Arrival

Dünya’ya iniş yapan uzay gemileri gezegen genelinde büyük bir korku ve merak yaratır. Hükümetin bu yaratıklarla iletişime geçmek için kullandığı her yöntem ise boşa çıkar. Bu sebeple ordu dil bilimcisi Louise Banks göreve çağrılır. Louise, uzaylılarla iletişime geçmek için dillerini çözmeye çalışırken kendi hayatı ile ilgili de önemli bilgilere ulaşacaktır.

E.T (2002)

E.T film

Uzaylı filmleri arasında, insan iletişimine dair en tatlı ve tabi ki kült filmlerden biri bu listede olmazsa olmazdı! Steven Spielberg’ün bu ünlü filmi, dünyaya düzenledikleri bir gezintiden sonra arkalarında bir ufaklık bırakan dikkatsiz uzaylılar ile başlıyor. Tanımadığı bir gezegende bir başına kalan bu yaratık ise 10 yaşındaki Elliot ile oldukça sıra dışı bir bağ kuruyor. Gerçek arkadaşlık, ön yargıları yıkma ve saf sevgi üzerine kurulu bu bağı izlerken siz de gülümsemekten kendinizi alamayacaksınız.

Dünyalar Savaşı (War Of the Worlds/2005)

Uzaylı Filmleri

Yine Spielberg yapımı olan bu filmde, bu kez uzaylıları oldukça vahşi bir şekilde görüyoruz. Hepimizin aklına kazınmış örümceğimsi, robotu da andıran uzaylı betimlemesi ile Dünyalar Savaşı’nın görsel hafızamızda yer ettiği kesin. Temelde insan ırkı ve uzaylı ırkı arasındaki savaşı izlediğimiz bu filmin baş rolünde ise Tom Cruise var.

 

Siyah Giyen Adamlar (Men in Black/1997-2019)

Uzaylı Filmleri

Dünya dışı yaşam meselesini oldukça eğlenceli bir dil ile ele alan yapımlardan olan Siyah Giyen Adamlar, çocukluğumuzda severek izlediğimiz filmlerden. Aslında bir film serisi olan Siyah Giyen Adamlar’da, uzaylılar ile iletişime geçmek ve beklenmedik durumları kontrol altına alabilmek için gizli bir örgütte çalışan iki ortağın maceralarını izliyoruz.

Son filmini 2019 yılında çıkana Men in Black, bu kez ekibe bir kadın alarak anlamlı bir değişime de imza atmış.

Mesaj (Contact/1997)

Dünya dışı yaşam konulu filmler

Ünlü bilim insanı Carl Sagan’ın aynı isimli romanından uyarlanan Mesaj, astronom Dr. Arroway’in uzak bir yıldızdan gelen bir sinyali keşfetmesi ile başlıyor. Sinyalin aslında anlamlı bir mesaj içerdiğinin öğrenilmesi ise tüm ülkeyi ayağa kaldırıyor. Dünya dışı teknoloji ürünü bir aracın yapım talimatlarından oluşan bu sinyaller insanları ikiye bölüyor. Bu, uzaylıların gezegenimizi ele geçirmek için kurduğu bir tuzak mı yoksa uzak diyarlardan gelen yardım eli mi? Bu sorunun cevabını öğrenmenin tek yolu ise aracı inşa etmek.

Kaynaklar: 1, 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.