Uzay Filmleri: İzlemeniz Gereken En İyi 31 Uzay Filmi!

Uzay filmleri olmasaydı çekilmezdi bu hayat… Öyle değil mi? :3 Ayrıca sinema sektörüne kattığı yenilikleri, senaryo ve grafikleri ile izleyiciye “acaba gelecekte bunlar olur mu?” dedirten yapımlarda mevcut. Yani sizde bu hazineden geride kalmayın, arkanıza yaslanın ve sizler için hazırladığımız en iyi uzay filmleri listemize ufaktan bir göz atın. 🙂

İncelemek isteyebilirsiniz diye zamanda yolculuk filmleri ve savaş filmleri listelerimizde emrinize amade!

1. Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu (IMDb: 6,5)

Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu

28. yüzyılda Valerian ve Laureline, insanların yerleşim alanlarına uygulanacak emirleri taşıyan bir operasyon biriminde görevlidirler. Savunma Bakanlığı’nın emri ile ikili, etkileyici bir şehir olan Alpha’ya görevlendirilirler. Alpha, evrendeki pek çok farklı türün bilgi, deneyim ve kültürlerini paylaşmak için yüz yıllardır bir araya geldiği bir kenttir.  Fakat şehrin merkezinde bir gizem vardır; karanlık bir güç bu şehrin huzur dolu ortamını tehdit etmektedir. Valerian ve Laureline’nin görevi bu güç aktif olup Alpha’yı ele geçirmeden önce hem şehri hem de tüm evrenin geleceğini kurtarmaktır. Bu sürükleyici konuya sahip bu filmi en iyi uzay filmleri listemizin ilk sırasına almak istedik.

Filmin başrollerini Life filmindeki performansı ile göz dolduran Dane DeHaan ve Suicide Squad: Gerçek Kötüler’in cadı tanrıça Enchantress’ı Cara Delevingne üstlenirken kendilerine Clive Owen, Ethan Hawke, Herbie Hancock ve pop ikonu Rihanna eşlik ediyor. Filmin yönetmen koltuğunda ise ünlü yönetmen olan Luc Besson oturuyor.

 • Yıl: 2017
 • Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik
 • Rotten Tomatoes: %48 Google: %84

2. Prometheus (IMDb: 7,0)

Uzay filmleri Prometheus

Tekrar bilim-kurgu türüne dönüş yapan kült yönetmen Ridley Scott’ın önderliğinde Alien’ın köklerine yapılan bu yolculuk, hayatın başlangıcına dair araştırma yürüten bir ekibin evrenin en karanlık noktasında yaşadıkları maceralara odaklanıyor. Ekibin insanoğlunun geleceğini korumak adına girdiği bu savaş, her şeyin sonu olabilir.
Çekimleri gizlilik içinde yürütülen filmin orijinal hikâyesi Jon Spaihts tarafından yazıldı ve daha sonra Lost’un yaratıcısı Damon Lindelof’un elinden geçti. Kadrosuyla göz dolduran Prometheus’un Alien efsanesiyle aynı DNA’yı taşıdığını, fakat seriden tamamen bağımsız olduğunu belirtelim.

 • Yıl: 2012
 • Tür: Macera, Gizem, Bilim Kurgu
 • Rotten Tomatoes: %73 Google: %84

3. Gün Işığı (IMDb: 7,2)

Uzay filmleri Sunshine

Yıl 2057. Güneş ölüyor ve buna bağlı olarak da Dünya da yok olmakta. Bir grup astronot, Güneşi yeniden canlandırmak üzere göreve gönderilirler ancak başarısız olurlar. Yedi yıl sonra bir başka ekip aynı misyonla gönderilir. Bu Dünya için son umuttur. Icarus II adlı uzay gemisi, ekibin başında Kaptan Kaneda ile yola çıkarak, taşıdıkları nükleer başlıkla Güneşin yeniden hareketini sağlamayı hedef almışlardır. Herkes nefeslerini tutmuş bu ekibi beklerken aniden bağlantı kesilir. Ekip, Güneş ile baş başadır artık. Bu ilginç konulu filmi de en iyi uzay filmleri listemize almak istedik. Trainspotting ile şöhret salan yönetmen Danny Boyle bu bilimkurgu ile yeni bir heyecan ve gerilim dolu anlara sürüklüyor.

 • Yıl: 2007
 • Tür: Bilim Kurgu, Gerilim
 • Rotten Tomatoes: %76 Google: %79

4. First Man (IMDb: 7,3)

First Man

Ay’da İlk İnsan, astronot Neil Armstrong’un NASA tarafından aya gidiş görevini konu ediyor. 1969 yılında Apollo 11, Ay’ın yüzeyine dokunduğunda otuz sekiz yaşındaki Amerikalı astronot Neil Armstrong bir efsane oldu. Tarihin en tehlikeli görevlerinden birini üstlenen Neil Armstrong, Ay’a ilk ayak basan insan olmayı başardı. NASA’nın aya ayak basma yolculuğunun hikayesinin anlatıldığı filmde, Neil Armstrong’a ve 1961-1969 yılları arasına odaklanılıyor. Armstrong ve ülkenin ödediği bedellere, yapılan fedakarlıklara yer veren film, NASA ve Apollo 11 ekibinin 1960’larda SSCB’ye karşı uzay yarışını kazanmak için karşı karşıya kaldıkları muazzam baskıyı da seyircilerin gözleri önüne seriyor. 2014 yapımı “Whiplash” ile adının duyurmasının ardından Aşıklar Şehri” ile En İyi Yönetmen Oscar’ına layık görülen Damien Chazelle’in yönetmen koltuğunda oturduğu yapımın başrolün Ryan Gosling üstleniyor. James R. Hansen’ın “First Man: The Life of Neil A. Armstrong” isimli biyografik kitabından beyaz perdeye uyarlanan yapımın kadrosunda Claire Foy, Jason Clarke, Kyle Chandler, Corey Stoll, Ciarán Hinds gibi isimler yer alıyor.

 • Yıl: 2018
 • Tür: Biyografi, Drama, Tarih
 • Rotten Tomatoes: %86 Google: %83

5. Gravity (IMDb: 7,7)

Uzay filmleri Gravity

Dr. Ryan Stone akıllı bir tıp mühendisidir ve emekliliğinden önce son görevine çıkan becerikli ve deneyimli astronot Matt Kowalsky’nin yönetimindeki mekikte ilk uzay yolculuğuna çıkar. Her şey yolunda gibi görünürken rutin bir keşif yürüyüşü sırasında bir felaket yaşanır. Mekik çarpan bir cisim sonucu paramparça olur. İki bilim insanı uzay boşluğunda yapayalnız kalırlar. Yeryüzü ile iletişimleri tamamen kopmuştur ve sonsuz karanlıkla başbaşadırlar. Şimdi korkunun yerini panik alır, üstelik var olan sınırlı oksijenleri de gitgide tükenmektedir. İkili eve, dünyaya dönüş yolunu bulabilecek midir?Gravity en iyi uzay filmleri listemizin olmazsa olmazlarındandır. Son Umut, Harry Potter ve Azkaban Tutsağı gibi filmlerin yönetmeni ve ortak senaristi olarak tanıdığımız Meksikalı sinemacı Alfonso Cuarón’ın yönetmenliğini üstlendiği bilim-kurgu geriliminin başrollerini ise Sandra Bullock ve George Clooney paylaşıyor.

 • Yıl: 2013
 • Tür: Drama, Bilim Kurgu, Gerilim
 • Rotten Tomatoes: %96 Google: %82

6. Hubble (IMDb: 7,7)

Uzay filmleri Hubble

Hubble diğer filmlerin tersine biraz daha bilgi içerikli ve gerçeğe dayalı bir film olmakla beraberinde çok da kaliteli bit belgesel Kennedy Uzay Merkezi tarafından fırlatılacak Atlantis uzay mekiğindeki 7 astronotun Hubble teleskobunu onarmak üzere yaşadıkları heyecanlı dakikaların anlatıldığı, insan gözünün görüş alanına sahip ve insan gözüyle aynı konumda yerleştirilmiş iki objektif bulunduran IMAX kameraları ile 3D olarak çekilmiş heyecanlı bir belgesel. Bu nedenle gerçekten uzaya ilginiz varsa kaçırmamanız gereken bir film.

 • Yıl: 2010
 • Tür: Belgesel
 • Rotten Tomatoes: %87 Google: %87

7. The Theory of Everything (IMDb: 7,7)

The Theory of Everything

Film, modern bilim ve teknoloji tarihini değiştiren İngiliz fizikçi ve teorisyen Stephen Hawking’in hayatını ve karısı Jane Hawking ile olan ilişkisini, üniversite döneminden itibaren ele alıyor. Ve içinde uzayı da barındıran bu kaliteli yapımı en iyi uzay filmleri listemize aldık. Stephen Hawking Cambridge Üniversitesi’nin zekasıyla dikkat çeken bir öğrencisiyken 1965 ve 1991 yılları arasında evli kalacağı Jane Wilde ile tanışır. İkisinin mutlu birlikteliği, Hawking’e henüz 21 yaşındayken teşhisi konulan hastalıkla başka bir boyut kazanır. Tüm olasılıklara meydan okuyan çift evlenip çocuk sahibi olurlar. Yıllar Hawking’in hastalığını daha da şiddetlendirir ve sonunda ilişkilerinin sınırlarını zorlayan bir noktaya sürükler.

 • Yıl: 2014
 • Tür: Biyografi, Drama, Romantik
 • Rotten Tomatoes: %80 Google: %96

8. Hidden Figures (IMDb: 7,8)

Uzay filmleri Gizli Sayılar

Katherine G. Johnson, Dorothy Vaughan ve Mary Jackson tarihin anlatılmayan hikayelerinden birine sahiptir. 3 siyahi kökenli kadın NASA’da büyük işlere imza atarlar. Uzay ve bilimlerinin derinliklerindeki sorunları müthiş zekaları ile çözmeye çalışan bu kadınlar gelmiş geçmiş en önemli NASA operasyonlarından birinde de büyük rol sahipliği yapacaklardır. Dünya yörüngesine çıkan ilk Amerikalı astronot John Glenn’in bütün dünyayı heyecana boğan operasyondaki her adımı bu 3 zeki bilim kadınının yardımıyla olacaktır.

 • Yıl: 2016
 • Tür: Biyografi, Drama, Tarih
 • Rotten Tomatoes: %93 Google: %93

9. Rogue One: A Star Wars Story (IMDb: 7,8)

Rogue One: A Star Wars Story

Lucasfilm’in yeni “ara dönem filmlerinden ilki” olarak lanse edilen yapım bir grup beklenmedik kahramanın, imkansız görünen Ölüm Yıldızı planlarını çalma görevi için bir araya gelme hikayesini anlatacak. Bir Star Wars filmini en iyi uzay filmleri listemize kesinlikle almalıyız. Film, Death Star’ın planlarını çalmak için bir araya gelen bir ekibin mücadelesini merkezine alıyor ve 1977 tarihli Yıldız Savaşları: Bölüm IV’ten öncesini anlatacak. Gareth Edwards’ın yönetmenliğini üstlendiği filmin başrolünü Felicity Jones üstleniyor; oyuncularda ayrıca Ben Mendelsohn, Riz Ahmed, Diego Luna, Mads Mikkelsen ve Forest Whitaker da yer alıyor. Senaryo ise u Chris Weitz’a ait.

 • Yıl: 2016
 • Tür: Aksiyon, Macera, Bilim Kurgu
 • Rotten Tomatoes: %84 Google: %87

10. Avatar (IMDb: 7,8)

Uzay filmleri Avatar

Bir hırsızlık olayında ağabeyi ölen yarı felçli Jake Sully, Pandora adındaki uzak bir gezegende misyonunun başına geçmeye karar verir. Bu yerde Na’vi adında giderek tükenmekte olan bir halk yaşamaktadır. Jake, kendilerine özgü bir lisanları, dünya görüşleri ve yaşam biçimleri olan halkın arasına karıştığında doğa ile de bütünleşir. Askeri bir şirket, söz konusu yeri ve oradaki kaynakları mercek altına almak üzere Avatar adında bir program meydana getirmiştir. Bu program insanları kısmen insan kısmen de Na’vi haline büründürerek misyon amaçlı Pandora’ya göndermektedir. Bu sisteme gönüllü dahil olan Botanist Dr Grace Augustine ve Jake Sully için başka bir yaşam var olacaktır. Sully, Pandora’ya geçtiği anda felçli bedeni değişime uğrayarak işlevsel hale gelmektedir. Bu sırada Na’vi halkından Prenses Neytiri ile karşı karşıya gelen Jake, ansızın bir farkındalık yaşar ve bir araştırma misyonu ile gönderildiği bu gezegeni, kendi dünyalısından korumaya karar verir. Üç boyutlu, son teknoloji ürünü ve ciddi anlamda yüksek bütçeli filmin yönetmeni James Cameron’e, Titanik, Yaratıklar ve Terminator filmlerinden hayranız.

 • Yıl: 2009
 • Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik
 • Rotten Tomatoes: %82 Google: %86

11. Moon (IMDb: 7,9)

Moon

Astronot Sam Bell, Lunar Industries ile üç senelik bir kontrata imza atmıştır. Sözleşmede gezegenimizi besleyen önemli enerji kaynaklarından olan Helium-3’ü keşfetmek üzere Ay’ın karanlık bir köşesine gönderilmesi yeralmaktadır. Bu meşakkatli görevde yalnızlık artık kaderi olacaktır. Görevi esnasında başına talihsiz bir kaza geliverir. Uydu bağlantısının da kopmasıyla tüm iletişimi kaybeden Sam’i zor zamanlar beklemektedir. Neyse ki Ay’da çekmek zorunda olduğu çile günlerinin sonlarına yaklaşmıştır ve evine dönüp karısına ve kızıyla özlem gidermeye ramak kalmıştır. Sonunda Sarang üssünden ayrılacak ve bir robot olan Gerty’den başka kişilerle konuşabilecektir. Tabi ki sanssızlıklar Sam’in peşini bırakmaz çünkü bu defa da sağlığından olmuştur. Sam halüsinasyonlar görmeye başlar ve hafızasını da yitirmeye, oraya nasıl geldiğini dahi unutmaya başlar. Sam o andan itibaren etrafında neler olup bittiğini anlamak için savaşmaya başlayacaktır.Bu heyecan dolu yapım kaliteli konusu sayesinde en iyi uzay filmleri listemizde yer almıştır.

 • Yıl: 2009
 • Tür: Drama, Gizem, Bilim Kurgu
 • Rotten Tomatoes: %90 Google: %85

12. Star Trek (IMDb: 7,9)

Uzay filmleri Star Trek

Televizyon tarihinin en fenomen dizilerinden ‘Star Trek’in (Uzay Yolu) ilk sinema versiyonu. 79 bölüm sonunda yayından kaldırılan dizi, 1980’lerde yeni bir ekiple başlayacak olan ‘Star Trek: The Next Generation’a kadar sadece sinemada yoluna devam edebilmişti. Yönetmenliğini Robert Wise’ın yaptığı bu filmde Kaptan James T. Kirk (William Shatner) , U.S.S Enterprise (Atılgan) gemisine yeni bir görev için geri dönüyor. Esrarlı bir yaratık gemisi dünyaya doğru yol almakta ve karşısına çıkan herşeyi yoketme. Bunun üzerine Kaptan Kirk, eski ekibini yeniden topluyor ve birkaç yeni elemanla da takviye ettikten sonra bu garip uzay gemisini durdurmak üzere Atılgan’ın yolculuğunu başlatıyor.

 • Yıl: 2009
 • Tür: Aksiyon, Macera, Bilim Kurgu
 • Rotten Tomatoes: %89 Google: %94

13. Marslı (IMDb: 8,0)

Uzay filmleri Marslı

Marslı, film izleyenlerin çoğunun bildiği bu başarılı yapım gerek konusu gerek kalitesi ile en iyi uzay filmleri listemizde kendine yer buluyor. Mars’daki bir görev sırasında çıkan bir fırtınayla ekipten ayrı kalan ve o noktadan sonra da geride kalanlar tarafından bulunamayınca ölmüş olarak kabul edilen bir astronotu anlatıyor. Senaryo da bu astronotun hayatta kalma mücadelesini aktarıyor. Söz konusu olan karakter oldukça şahsına münhasır, kendisiyle dalga geçebilme yeteneğine sahip esprili bir adam. Yani bir yandan çok dramatik, öte yandan da eğlenebileceğiniz bir adam.

 • Yıl: 2015
 • Tür: Macera, Drama, Bilim Kurgu
 • Rotten Tomatoes: %91 Google: %94

14. Galaksinin Koruyucuları (IMDb: 8,0)

Galaksinin Koruyucuları

Galaksinin Koruyucuları, evrenin kontrolünü ele geçirmeye çalışanları durdurmaya çalışan bir grup suçlunun hikayesini konu ediyor. Kendisine Star-Lord lakabını takan maceracı Peter Quill, esrarengiz bir küreyi çalınca kuvvetli, hırslı ve ihtiraslı bir kötü adam olan Ronan’la başı derde girer. Ronan’ın tek amacı küreyi ele geçirmektir ve bu hayali tüm evreni tehdit altına alabilir. Quill, ondan kurtulmak isterken bir anda kendisini birbiriyle hiçbir ilgisi olmayan uyumsuz bir ekibin içerisinde bulur; tehlikeyi yok etmek isteyen Star-Lord, silahlı bir rakun olan Roket, Rakun’un  yoldaşı olan ağaç kılıklı Groot, ölümcül yeşil kadın Gamora ve gözünü intikam hırsı bürümüş Yokedici Drax ile işbirliği içerisine girer ve bu macera daha da tuhaflaşır.

 • Yıl: 2014
 • Tür: Aksiyon, Macera, Komedi
 • Rotten Tomatoes: %91 Google: %92

15. Yıldızlararası (IMDb: 8,6)

Yıldızlararası

Yıldızlararası’nda, teknik bilgisi ve becerisi yüksek olan Cooper, geniş mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçinmektedir; amacı iki çocuğuna güvenli bir hayat sunmaktır. Onlarla yaşayan Büyükbaba Donald çocuklara göz kulak olurken, henüz 10 yaşındaki kızı Murph şaşırtıcı bir zekaya sahiptir. Geçmişte bıraktığı biliminsanı kariyerini özleyen Cooper’un karşısına bir gün beklenmedik bir teklif çıkar ve ailesinin, dahası insanlığın güvenliği için zorlu bir karar alması gerekir. Bu ilginç ve heyecanlı konulu olan film gerekten çok da ünlü olan bir film, ayrıca gerçekten çok da kaliteli bir film bu yüzden en iyi uzay filmleri listemizde yer ayırdık.

 • Yıl: 2014
 • Tür: Macera, Drama, Bilim Kurgu
 • Rotten Tomatoes: %72 Google: %95

16. Passengers (IMDb: 7,0)

Uzay filmleri Passengers

Avalon adlı uzay gemisi, Homestead II adında çok uzak bir koloniye 5000’den fazla kişiyi götürmek üzere, 120 yıl sürecek bir yolculuk yapmaktadır. Giden kişiler bu yolculuk sonunda sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam edebilmek için özel tasarlanmış “uyku kapsüllerinde” uyutulmaktadırlar. Ancak yaşanan teknik bir sorun nedeniyle tamirci Jim Preston (Chris Pratt) ve yazar Aurora Dunn’ın (Jennifer Lawrence) kapsülleri olması gerekenden önce açılır. Gemide bir başlarına kalan ikilinin önünde, hala 90 yıllık bir yol bulunmaktadır.

 • Yıl: 2016
 • Tür: Drama, Romantik, Bilim Kurgu
 • Rotten Tomatoes: %31 Google: %92

17. Bumblebee (IMDb: 6,8)

Bumblebee

1980’li yıllarda tek başına kalan Bumblebee henüz çok gençtir. Nereye gideceğini bilemeyen ve kimsesi olmayan sarı auto bot Bumblebee 1987 yılında sürekli kaçmakta ve saklanmaktadır. Bu süreçte güvenli liman olarak sakin bir Kaliforniya sahil kasabasına sığınmıştır. Charlie ise 18 yaşına basmak üzere olan bir genç kızdır. Bir gün uzaydan gelen Bumblebee’yi harap halde keşfeder. Bu filmde en iyi uzay filmleri listemize alma sebebimiz de bu konusunda yatıyor. Çalışma ihtimali olan bir külüstür gördüğünü zanneden genç kadın onu tamir etmek için kolları sıvar. Bumblebee’yi atölyesine götüren ve üzerinde çalışmaya başlayan Charlie, amacına ulaştığında ise bu arabanın sıradan bir “tosbağa” olmadığını keşfeder. Bumblebee ile arkadaşlık kuran Charlie, en yakın arkadaşına dönüşen auto botu peşindeki decepticonlardan koruyabilmek için onunla birlikte bir maceraya atılacaktır.

 • Yıl: 2018
 • Tür: Aksiyon, Macera, Bilim Kurgu
 • Rotten Tomatoes: %90 Google: %90

18. Yenilmezler (IMDb: 8,0)

Yenilmezler

SHIELD adıyla tanınan uluslararası barış örgütünün başındaki isim Nick Fury, tüm dünyanın güvenliğine karşı büyük bir tehdit oluşturan düşmanla karşı karşıya kalır. Fury, dünyayı yaklaşan bu felaketten kurtarmak için en cesur ve en ‘süper’ kahramanlardan oluşan bir ekip kurmak zorundadır. İlki 1963 yılında yayınlanan ve o günden sonra çizgi roman fanatiklerinin mabedi haline gelen Marvel’ın en sevilen serilerinden olan “The Avengers”ın sinema uyarlaması olan yapımda baş rolleri de efsanevi bir kadro paylaşıyor: Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Tom Hiddleston, Stellan Skarsgard ve Samuel L. Jackson’ın yer aldığı süper kahramanlar filmi Yenilmezler’in senarist ve yönetmen koltuğunda ise Joss Whedon oturuyor.

 • Yıl: 2012
 • Tür: Aksiyon, Macera, Bilim Kurgu
 • Rotten Tomatoes: %92 Google: %90

19. Oblivion (IMDb: 7,0)

Uzay filmleri Oblivion

Oblivion da askeri bir yönetim biri Jack adında deneyimli bir askeri, insanoğlunun bir zamanlar “Dünya” diye adlandırdığı terk edilmiş bir gezegene keşif için yollar. İnsanlığın büyük yok oluştan önce nasıl koşullarda yaşadığını araştırmakla dahası yaşayan her hangi bir canlı olup olmadığını bulmakla görevlidir. İnsanlığın bir zamanlar yuvası olan Dünya gezegeni birtakım uzaylı canlılar tarafından işgal edilmiştir ve gezegende hala varlıklarını sürdürmektedirler. Jack tüm bunları araştırmakla görevliyken, karşısına hiç beklenmediği sürprizler de çıkacaktır. Bu sürprizler de en iyi uzay filmleri listemizde yer almasını sağladı.

 • Yıl: 2013
 • Tür: Aksiyon, Macera, Bilim Kurgu
 • Rotten Tomatoes: %53 Google: %88

20. Transformers (IMDb: 7,0)

Transformers

Çok uzun zaman önce, çok uzaklardaki Cybertron gezegeninde bir savaş başlamak üzeredir. Burası başka yapılara bürünebilen robotların dünyasıdır. Her yerde olduğu üzere bu gezegende de robotlar da iyiler ve kötüler olarak ayrılmaktadırlar. Kendilerince başka amaçlar uğrunda mücadele eden bu transformerlar, gezegenin yakıtı biterken uzay ortamındaki diğer yakıt kaynaklarının arayışına girerler. Hal böyleyken bu arayış onları Dünya’ya kadar yönlendirecektir. İstedikleri anda arabaya, gemiye ya da uçağa dönüşebilen bu robotlar, bu kez Dünya’yı ele geçirmek için savaş açacaklardır. Elbete bu savaşı başlatanların tam karşısında iyi huylu robotlar baş rolde olacaklardır.

 • Yıl: 2007
 • Tür: Aksiyon, Macera, Bilim Kurgu
 • Rotten Tomatoes: %58 Google: %90

21. Kehanet (IMDb: 6,2)

Uzay filmleri Kehanet

Bir ilkokulda, 1959 sonbaharında, yeni eğitim yılının başında çocuklara bir ödev verilir. Geleceği hayallerinde nasıl canlandırdıklarını tanımlamaları istenir. Resim çizerek bunu ifade edeceklerdir ve bu resimler bir kapsüle yerleştirilerek elli yıl süre ile saklanacaktır. Öğrencilerden biri resim yerine sayılar kondurur kağıt üzerine. İşin gizemli yanı, bu rakamları birilerinin kulağına fısıldadığını söylemektedir. Aradan elli yıl geçtikten sonra bir grup öğrenci kapsülleri inceler. O rakamların bulunduğu kapsül Caleb Koestler’in elindedir. Bu kağıttaki rakamların aslında geçen elli yıl boyunca yaşanan felaketlerin tarihlerini ve ölen kişi sayılarını gösterdiği gerçeğini ise Caleb’in astrofizik profesörü olan babası keşfedecektir. Bu ilginç yapım uzay filmleri denilince akla gelen çoğumuzun aklında gelen bir filmdir. Dahası bu bilgi ışığında sırada üç büyük felaketin var olduğu ve en sonuncusunun da global bir felaket olacağı açığa çıkar.

 • Yıl: 2009
 • Tür: Aksiyon, Drama, Gizem
 • Rotten Tomatoes: %33 Google: %88

22. Life (IMDb: 6,6)

Uzay filmleri Life

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun 6 üyesi, Pilgrim Uzay Aracı aracılığıyla Mars’tan getirilen bir örneği incelerken büyük bir keşfe imza atar: Bu örnek biyolojik özellikler göstermektedir, yani Mars’ta hayat olduğunun kuşku götürmez bir kanıtıdır. Ancak bir süre sonra mürettebatı ölüm kalım mücadelesi verecekleri bir süreç beklemektedir, nitekim Mars’tan gelen ‘örnek’ zannettiklerinden çok daha zeki ve güçlüdür.

 • Yıl: 2017
 • Tür: Korku, Bilim Kurgu, Gerilim
 • Rotten Tomatoes: %67 Google: %78

23. Ender’s Game (IMDb: 6,6)

Ender's Game

Uzay Oyunları, bu yapıma uzay filmleri listemizde yer verme sebebimiz ise gerek kalitesi gerek konusunun ilginç olmasıdır. 2070 yılında geçen, fütüristik bir film. Dünyaya yapılan bir ‘alien’ saldırısı sonrasında hayatta kalmak için savaşmaya başlayan insanlık, gezegenlerini ele geçirmeye çalışan ‘Buggers’ isimli yaratıklara karşı büyük bir mücadeleye girişirler. Görevinde başarılı olmaya çalışan insanoğlu, bu dünyadışı yaratıkları yok etmek için özel olarak çalışacak olan IF isimli seçkin bir ordu kurar. Hikayemizin başkarakteri Andrew Ender Wiggin ise özel yeteneklere sahip bir çocuktur ve bazı çocuklar gibi o da gelecekte bugger’lara karşı savaşması için özel olarak eğitilir.

 • Yıl: 2013
 • Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik
 • Rotten Tomatoes: %62 Google: %87

24. Elysium (IMDb: 6,6)

Uzay filmleri Elysium

Düşük bütçeli District 9 ile tanınan yönetmen Neill Blomkamp’ın yeni projesi yine uzak gelecekte, 2154 yılında geçiyor ve yine uzayla yakın temas halinde ilerliyor. Bu seferki görev ise çoktan çökmüş olan dünyayı ve beraberinde insanlığı daha temiz bir dünyaya taşımak. Tıpkı Prometheus’yi çağrıştırırcasına, Yunan mitolojisine göndermeler içeren Elysium’da, 2154 yılında dünyada hala varlığını sürdürebilen yegane iki sınıfın çatışması temel alınmakta. Elysium’un varsıl ve şanslı “egemenleri” teknoloji alanında üst düzey bir gelişim gösteren gezegenlerinde lüks içerisinde yaşarken; “çürümüş dünya”da geri kalan kalabalık insan topluluğu tedavi ihtiyaçları için bile Elysium’a ihtiyaç duymaktadır. Ancak iki gezegen arasında yapılan anlaşmalar gereğince Elysium’a girmeleri kesin suretle yasaktır. Ta ki Elysium’a gitmekten başka çaresi kalmayan Max isimli sıradan bir adam çıkana dek.

 • Yıl: 2013
 • Tür: Aksiyon, Drama, Bilim Kurgu
 • Rotten Tomatoes: %65 Google: %86

25. Pandorum (IMDb: 6,7)

Pandorum

Resident Evil filminin yapımcılarından bir bilim kurgu filmi. Bu sebeple de uzay filmleri listemize almak istedik. İki uzay istasyonu görevlisi uyandıklarında dehşete düşerler, uyandıkları istasyon terk edilmiş durumdadır ve kendileri hakkında hiçbir bilgileri yoktur. Görevleri, ne kadar uyudukları ve nerede oldukları hakkında da hiç bir ipuçları yoktur. İstasyonu araştırdıklarında yalnız olmadıklarını öğrenirler ve çok daha ürkütücü olaylar kendilerini beklemektedir. Geminin içerisinde derin ve korkunç gerçekler ortaya çıkacaktır. Yavaş yavaş ölümcül sırlar açıklanacaktır. Tüm sorular cevap bulacak: Bunlar kim? Görevleri nedir?

 • Yıl: 2009
 • Tür: Aksiyon, Korku, Gizem
 • Rotten Tomatoes: %30 Google: %87

26. Signs (IMDb: 6,7)

Uzay filmleri Signs

Graham Hess, geçmişinde oldukça kötü olaylar geçirmiş olan ve inancını yitirmiş olan eski bir rahiptir. Kendi halindeki kardeşi ve çok sevdiği kızı ile beraber sıradan bir çiftçi olan Hess’in hayatı, tarlasında oluşan kocaman işaretlerden sonra değişecektir. Kısa bir süre sonra bu işaretlerin yalnızca kendi tarlalarında oluşmadığını anlarlar. Bu dünyadan olmayan bir şeyler kapılarına dayanmıştır. Altıncı His ve Ölümsüz gibi eserleriyle tüm Amerikanın dikkatini üzerine çeken Shyamalan, bu kez dünya dışı varlıkların mitini odağına alıyor.

 • Yıl: 2002
 • Tür: Drama, Gizem, Bilim Kurgu
 • Rotten Tomatoes: %74 Google: %86

27. The Fountain (IMDb: 7,2)

The Fountain

Film, geçmiş, bugün ve gelecekten üç ayrı hikaye sunuyor izleyiciye. Her biri aşka dair sonsuzluğun peşinde olan erkekler hakkında. Mayalı bir kaşif, esir düşmüş kraliçesini kurtarmak için hayat ağacını aramaktadır. Türlü ağaçlar üzerine çalışan bir tıp araştırmacısı, ölmek üzere olan karısını kurtaracak bir ilaç aramaktadır. Bir uzay yolcusu ise hava kabarcığı içindeki kapsül halindeki yaşlı bir ağaç ile seyahat etmektedir. Nebula ile örtülü, ölmek üzere olan bir yıldıza doğru yol almaktadır. Aşkı ve ölümsüzlüğü arayan üç hikaye kesişir. Bu ilginç konulu yapım gerek hikayesi gerek kalitesi ile birlikte en iyi uzay filmleri listemizin bir parçası oldu. Pi, Bir Rüya İçin Ağıt gibi filmlerin yönetmeni Daren Aronofsky’den yeni bir mücadele tutkusu.

 • Yıl: 2006
 • Tür: Drama, Gizem, Romantik
 • Rotten Tomatoes: %52 Google: %84

28. Contact (IMDb: 7,4)

Contact

Çocukluğundan gelen merak ve heyecanla dünya dışı yaşamlara ve varlıklara inanan Dr. Eleanor Arroway, bu tutkusunu çocuk yaşta kaybettiği babasının da yardımlarıyla bir mesleğe dönüştürür. Dr. Arroway SETI isimli programda çalışan, dünya dışı varlıkları araştıran bir ekibin önemli gökbilimcilerinden biridir. Çocukluğundan bu yana umudunu asla kaybetmeyen ve her seferinde daha tutkulu bir şekilde radyo sinyallerini dinleyen kadın ihtiyacı olan fon desteğini de elde ettiğinde, rekabetçi çalışma ortamına ve uğradığı haksızlıklara rağmen, hayalini kurduğu ve gerçekliğine sıkı sıkıya tutunduğu dünya dışı varlıklardan ilk mesajını alacaktır.

 • Yıl: 1997
 • Tür: Drama, Gizem, Bilim Kurgu
 • Rotten Tomatoes: %65 Google: %84

29. K-PAX (IMDb: 7,4)

Uzay filmleri K-PAX

Prot isimli esrarengiz bir adam, tuhaf tavırları nedeni ile bir psikiyatri kliniğinde stabilize hale getirilmeye çalışılmaktadır. Bu yapımın en iyi uzay filmleri listemizde yer almasının sebebi ise Prot, K-PAX isimli bir gezegenden geldiğini iddia etmekte ve doktorların tüm karşı çıkışlarına rağmen sunduğu bu geçmişinde diretmektedir. Onunla ilgilenen doktor olan Mark Powell ise bu adamın sadece kendisini değil, diğer insanları da anlattığı hikayelerle etkilediğini fark eder. Prot’un tüm anlattıkları insanların kafasını günden güne biraz daha kurcalamaya başlayacaktır.

 • Yıl: 2001
 • Tür: Drama, Gizem, Bilim Kurgu
 • Rotten Tomatoes: %42 Google: %90

30. Apollo 13 (IMDb: 7,6)

Apollo 13

Apollo 13 ekibi aya gitmek için hazırlanmaktadır. Dönemin en ünlü astronotları olan Jim Lovell, Fred Haise ve Jack Swigert’tan oluşan ekip tüm hayatlarını bu heyecan verici görev için hazırlanarak geçirmişlerdir. Artık her şey yolunda gidiyor gibidir. Ta ki daha aya varmadan oksijen tanklarından biri patlayana ve ölümle imtihan başlayana kadar… Artık Apollo 13’ün aya gitmesi bir yana, dünyaya dönmesi bile mucizelere bağlıdır. Artık sadece üç astronot ve onları kurtarmak için elinden geleni yapacak olan NASA vardır.
Amerikan tarihinin en büyük krizlerinden biri olarak anılan Apollo 13 projesi gerçekler baz alınarak peliküle dökülüyor.

 • Yıl: 1995
 • Tür: Macera, Drama, Tarih
 • Rotten Tomatoes: %96 Google: %91

31. Serenity (IMDb: 7,8)

Serenity

Baker Dill, tropikal Plymouth Adası’na tur gezileri yapan bir balıkçı teknesinin kaptanıdır. Ancak bu sessiz ve rahat hayatı birden bire uzaydan gelen, eski eşi Karen’ın çaresizce istediği bir iyilik ile paramparça olur. Genç oğullarını, yeni ve şiddet yanlısı kocasından kurtarmak isteyen Karen’ın isteği, Dill’in, yeni eşini balık avı bahanesiyle denize çekmesi ve onu orada köpek balıklarına atıp ölüme terketmesidir. Karen’ın ortaya çıkışıyla birlikte unutmak istediği bir hayata geri dönen Dill, doğru ile yanlış arasında bocalarken, Karen’ın yarattığı gerçekliğin fire vermeye başladığını fark eder.

 • Yıl: 2005
 • Tür: Drama, Gizem, Gerilim
 • Rotten Tomatoes: %82 Google: %80

Sizler için hazırladığımız tüm zamanların en iyi uzay filmleri adlı listemizin sonuna geldik. Düşünce ve önerilerinizi yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar (2)

Yorum Yap
 1. Abi Yıldızlararası ve passengers mütiş yalnız yanlışlık var. Arrıval yada Alıen neden yok! Abi bide transformens yada yenilmezler ne alaka.

  • İçerik başlık nedeniyle yanlış anlaşılmış olabilir. Uzay faktörlü filmleri buraya eklemeye çalıştım. Tamamen uzayda geçen yapımları değil. Arrival ve Alien bilim kurgu filmleri adlı diğer içeriğimizde yer aldığı için buraya ekleme gereği duymadım. Teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.