‘Türkiye’de Maldivler Havası Yok.’ Demeyin!

Burdur’un Yeşilova ilçesinde yer alan ve Türkiye’de Maldivler havası estiren Salda Gölü, hafif tuzlu tektonik bir göldür. Son zamanlarda paylaşılan fotoğrafları görenler Salda Gölü karşısında adeta büyüleniyor. Masmavi ve cam gibi olan suyu, bembeyaz kumsalı insanı kendine çağırıyor resmen! Salda Gölü’nü daha yakından tanımak isteyenler toplanın! 🙂

Türkiye’de Maldivler Havası Nerede Yaşanır?

Türkiye'de Maldivler Havası

Salda Gölü bulunduğu Yeşilova’nın merkezine 4 km, Burdur’un merkezine ise 60 km uzaklıktadır. 184 metre derinliği ile Türkiye’nin en derin göllerinden biri olan Salda Gölü, Denizli merkeze 100 km, Isparta merkeze 107 km, Antalya’ya 159 km mesafededir. Salda Gölü’ne özel aracınız veya toplu taşıma vasıtasıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Salda Gölü’nün Özellikleri:

Türkiye'de Maldivler Havası

Kar beyaz kumu ve cam gibi masmavi suyu ile pek çok insanın ilgi odağı olan Salda Gölü’nü Salda Gölü yapan özellikler;

  • Cam gibi suya sahip derken ve Maldivler’e benzetirken abartmıyoruz. Salda Gölü Türkiye’nin en temiz, dünyanın ise en temiz 5. gölü!
  • Dünya’nın gözünü Salda Gölü’ne çevirmesinde en etkili olan özelliklerden biri de Salda Gölü’nün endemik hayvan ve bitki türlerine ev sahipliği yapıyor olması. Burada 18 özel bitki türü, 3 endemik tatlı su balığı, göl çevresinde yaban domuzu, tilki ve kaplumbağaların farklı türleri yaşamakta. Ayrıca burası kış aylarında nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan dikkuyruk ördeklerinin ve sadece Salda’da yaşayan sığırkuyruğunun 2 türünün de evidir.
  • Tektonik bir krater gölü olması sebebiyle suyu soda ve magnezyum açısından çok zengin.
  • Salda Gölü’nü özel kılan en önemli özellikten biri de Dünya’da Mars ile aynı özellikleri taşıyan iki yerden biri olması.
  • 184 metre derinliği ile Türkiye’nin en derin tatlı suyu olma özelliğine sahiptir.

Salda Gölü’nde Yapılacaklar Listesi:

Türkiye'de Maldivler Havası

”İyi güzel de sadece mavi su görmeye mi gideceğiz buraya?” diye düşünüyorsanız bu listeyi okuyarak ”Salda Gölü’nde neler yapacağız?” sorusunun cevabını alabilirsiniz. E haydi bakalım neler yapılabilir;

Türkiye'de Maldivler Havası

Türkiye’deki en güzel kamp noktalarından birine hoş geldiniz. Çadırlarınızı, ekipmanlarınızı toplayın ve rotanıza Salda Gölü’nü ekleyin. Boş bulduğunuz her noktada değil kamp alanlarında kamp yapmanız gerektiğini hatırlatır, iyi tatiller dileriz. Doğaya saygılı olmayı unutmayın.

Beyaz Kumlar Üstünde Yürüyüş

Türkiye'de Maldivler Havası

Terliklerinizi elinize alıp beyaz kumların üzerinde şöööyle bir süzülmeyi ihmal etmeyin. Sıcak günlerde gölün içinde, yumuşacık kumlarda keyifli bir yürüyüşten daha güzeli olabilir mi?

Kendinizi Turkuaz Sulara Bırakın

Türkiye'de Maldivler Havası

Kendinizi masmavi suların serinliğine bırakmanın güzelliği olduğu kadar tehlikesi de var. Göl tabanının killi yapısı sebebiyle meydana gelen bataklık etkisi tehlike sebebi olabilmektedir. Bir adımda oldukça fazla derinleşebilen Salda Gölü’nde boğulanların genellikle yüzme bilmeyen kişiler olduğu söyleniyor.

Doğu Yakasında Günü Batırın

Türkiye'de Maldivler Havası

Günbatımı için seçebileceğiniz en güzel yerlerden biri 1880 metrede olan Sanırsak Salda. Sanırsak Salda yüksekte olduğu için açık havalarda bulutların gökyüzündeki salınmaları izleyebileceğiniz muazzam bir nokta. Gün batımının ve bulutların dansının sizlere yaşattığı anın tadını çıkarın. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.