Sürdürülebilirlik İçin Hemen Değiştirebileceğiniz 5 Alışkanlık!

Sürdürülebilirlik, son zamanlarda sıkça duyduğumuz bir kelime. Sürdürülebilir tarımdan tutun da, sürdürülebilir modaya kadar her alanda bu terim karşımıza çıkmaya başladı. Bu aslında iyi bir gelişme. Çünkü doğal kaynakların hızla tükenmesi ve küresel ısınma sebebiyle güzelim gezegenimizi her geçen gün biraz daha kirletiyoruz. Karbon ayak izimiz o kadar büyük ki artık dünyaya geri dönüşü olmayan zararlar vermeye başladık. Kısaca açıklamamız gerekirse, artık ciddi adımlar atmanın vakti geldi. Ancak sürdürülebilir bir dünya denildiğinde hemen gözünüz korkmasın! İşte, şimdiden uygulamaya başlarsanız daha temiz bir geleceğe katkı sağlayabileceğiniz alışkanlıklar!

1. Poşetlerden Kurtulun

Plastik kullanımını tamamen bırakmak ya da en azından minimuma indirmek, hem sağlığınız açısından size hem de gezegenimize ve çevremize çok iyi gelecek! Markete gittiğinizde yanınıza bir bez çanta ya da file alarak daha temiz bir dünya için siz de bir adım atabilirsiniz. Plastik kullanımını hayatınızdan tamamen çıkarmak, ilk aşamada çok zor olsa da ufak girişimler ile başlayabilirsiniz.

2. Kahvenizi Kupada almaya çalışın..

Yukarıdaki plastik kullanımı maddesinin devamı olarak düşünebileceğiniz bu öneri, tek kullanımlık bardakları kullanmanızın önüne geçecektir. Daha temiz bir dünya adına siz de zincir kahvecilere gittiğinizde kahvenizi plastik bardakta değil, kupa bardakta istediğinizi söyleyebilirsiniz.

3. Termos veya Su Şişesi ile taşıyın

Eğer kahvenizi dışarıda içmek yerine evden getirmeyi tercih ediyorsanız, zaten bir termosunuz vardır. Ancak eğer böyle bir alışkanlığınız yoksa, sürdürebilirlik için hemen bir termos edinmeye çalışın. Ayrıca bu şekilde hem daha ekonomik hem de çok daha çevreci bir davranışa yönelebilirsiniz. Sürdürülebilirlik adına dışarıdan plastik şişede su almayı da bırakabilirsiniz. Tekrar tekrar kullanabileceğiniz kaliteli su şişeleri, hem dışarı çıkışınızda para harcamanızı engelleyecek hem de sağlığınıza iyi gelecek.

4.Geri Dönüştürün

Geri dönüşümün faydaları ve gerekliliği yıllardır her birimize anlatılıyor. Hepimiz bunları biliyoruz ancak  bunlar kısmi zamanlarda uyguluyoruz. Oysaki çöp atarken, bir saniye durup doğru kutuya çöpümüzü bırakmamız gezegenimizin kaderini değiştirebilir. Eğer siz de daha temiz bir çevre için adım atmaya kararlıysanız, mutlaka ama mutlaka evde çöplerinizi ayrıştırabilirsiniz. Üstelik sürdürülebilirlik adına yapacağınız bu ayrıştırma işlemini evinizdeki farklı türdeki çöplere de yapabilirsiniz.. Örneğin suları temiz tutmak için atık yağlarınızı lavaboya dökmek yerine biriktirip bunlara özel ayrılmış çöp noktalarına atabilirsiniz. Aynı işlemi kullanım ömrü sona ermiş piller için de uygulayabilirsiniz. Yalnızca çöp atma alışkanlıklarınızda yaptığınız değişiklikler ile gelecek nesillerin temiz bir dünyada yaşamasına katkıda bulunabilirsiniz!

5. Kullanmadığınız Kıyafetlerinizi Satmayı Düşünün

Sürdürülebilirlik, hayatın her alanına uygulanabilecek bir yaşam tarzı. Ayrıca moda ve tekstil endüstrisi de dünyayı en çok kirleten iş kollarından. Eğer siz de dünyanın bu gidişatına bir dur demek istiyorsanız; kıyafetlerinizi takas etmeyi, ikinci el satın almayı ve artık giymediğiniz kendi giysilerinizi de satmayı düşünebilirsiniz. Böylece hem çöpe kıyafet atmamış hem de seri üretim ürünlerden kaçınmış olursunuz. Evde kendiniz dikeceğiniz ya da öreceğiniz kıyafetler ile daha temiz bir dünyaya destek olabilirsiniz.

Herkese temiz yarınlar! 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.