Stanley Kubrick Filmleri: İzleyebileceğiniz En İyi 13 Stanley Kubrick Filmi!

Film sektörünün en iyi isimlerinden biri olan Stanley Kubrick, çok başarılı işlere imza atmış bir isim. Eğer sizde basit ve çerezlik yapımlardan sıkıldıysanız en iyi Stanley Kubrick filmleri adlı bu listemize kesinlikle göz atmalısınız. Şimdi listemize geçelim! 🙂

Ayrıca Al Pacino filmleri ve en iyi müzikal filmler adlı listelerimiz de sizleri bekliyor!

1. 2001: A Space Odyssey (IMDb: 8,3)

Stanley kubrick filmleri 2001: A Space Odyssey

Stanley Kubrick filmleri listemizin ilk sırasında 2001: A Space Odyssey yer alıyor. Filmde, bir grup primatın besinler için kavga ettikleri sırada kara bir taş ortaya çıkar. Bu taş, primatların ilk defa alet kullanmasını sağlar ve evrimin en büyük adımı olan düşünme eylemi gerçekleşir. Bu evrimden 4 milyon yıl sonra ise bir uzay gemisi Ay’dan gelen sinyaller sayesinde Ay’ın yüzeyinde aynı siyah taşı bulur ve sinyaller Jupiter’e gitmektedir. David Bowman ve Frank Poole isimli iki astronot, bu gizemi çözmek için Jupiter’e doğru yola çıkar.

2001 kuşkusuz, insanı hayvanlardan ayıran en büyük adımın ‘zeka’nın ortaya çıkması olarak tanımlar ve binlercesinin yanısıra şu soruyu sorar: bir sonraki ayrım noktası ne? Evrimin bir sonraki basamağı hangisi? İlkini başlatan dış bir güç müydü? Eğer öyleyse bu kez bizi ne bekliyor.

 • Yıl: 1968
 • Tür: Macera, Bilim Kurgu
 • Rotten Tomatoes: %92 Google: %86

2. Cinnet (IMDb: 8,4)

The Shining

The shining, yazar Jack Torrance’ın, kış sezonunda kapalı olan Overlook Oteli’nin bakımını üstlenerek, ailesiyle birlikte otele taşınması sonrasında gelişen metafiziksel olayları konu alır. Jack’in doğaüstü sezgilere sahip olan küçük oğlu, zamanla otelin içerisinde yalnız olmadıklarını, geçmiş ve gelecekten gelen hayaletlerle birlikte yaşadıklarını görür ve ailesini buna inandırmaya çalışır. Aile bir kar fırtınası sebebiyle dağda konuşlanan bu otelde mahsur kaldığındaysa Jack doğaüstü varlıklar tarafından ele geçirilir ve yavaş yavaş aklını kaybetmeye başlar.

 • Yıl: 1980
 • Tür: Drama, Korku
 • Rotten Tomatoes: %84 Google: %88

3. Barry Lyndon (IMDb: 8,1)

Stanley kubrick filmleri Barry Lyndon

Barry Lyndon’da Redmond Barry’nin babası tartışmalı bir at pazarlığı sırasında öldürülür, annesi ise tüm yaşamını oğluna adar. Genç bir adam olduğunda kuzeni Nora’ya aşık olan Barry genç kadından beklediği karşılığı göremez. Fakirlikten kurtulmak için ailesi Nora’yı İngiliz bir kaptan olan John Quin’le evlendirmeye karar verir, Barry durumu kabullenemeyip Quin’i bir düelloda öldürür. Barry en az zamanın kendisi kadar hızlı yaşar zamanı. Yeni bir hayat sürmek için kasabadan kaçar, kendini acımasız bir savaşın tam ortasında buluverir. Bu savaştan bile sağ çıkar ve casusluk kariyeri başlar. Ancak işler bu kadarla da sınırlı kalmayacak, yaşam onu bambaşka maceralara sürükleyecektir. Heyecan dolu konusu ile Stanley Kubrick filmleri arasında yer alan Barry London aynı zamanda bir roman uyarlamasıdır.

 • Yıl: 1975
 • Tür: Macera, Drama, Tarih
 • Rotten Tomatoes: %90 Google: %87

4. Dr. Strangelove (IMDb: 8,4)

Stanley kubrick filmleri Dr. Strangelove

Dr. Strangelove, sinemanın dahi çocuğu Kubrick’in enteresan filmlerinden…. Her ne kadar ustanın her filmi nevi şahsına münhasır olsa da “Dr. Strangelove”ın yeri ayrı… Soğuk savaşa alternatif bir bakış açısı taşıyan filmde, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği’ne saldırmak isteyen çatlak general Jack D. Ripper (ismine dikkat) karakterine odaklanırız. Bu tuhaf militer, soğuk savaş zamanında Rusların “Amerikan halkının vücut sıvılarını kirlettiği” gerekçesiyle SSCB’ye nükleer saldırı yapma kararı alır. Amerikan uçağı Sovyet sınırına yakın bir bölgede dönemin tipik devriye uçuşlarından birini yapmaktayken, mürettebat Ripper’dan saldırı emri alır. Ne var ki ABD Başkanı, Pentagon’daki danışmanlarıyla bir toplantı yaparak durumu değerlendirmektedir. Savaş yanlısı general Turgidson bu durumun komünizmle hesaplaşmak için güzel bir fırsat olduğunu belirtir fakat diğerleri bu fırsatı engellemek isterler.

 • Yıl: 1964
 • Tür: Komedi
 • Rotten Tomatoes: %98 Google: %91

5. Paths of Glory (IMDb: 8,4)

Paths of Glory

Zafer Yolları, savaşın insan hayatı üzerindeki etkilerini anlatıyor. Birinci Dünya Savaşı kaos ortamanın içerisinde Fransız generali Broulard, General Mireau’ya Almanların yönetimindeki Ant tepesinin ne pahasına olursa olsun ele geçirilmesi emrini verir.. General Mireau, askerlerinin hayatını tehlikeye atan bir ölüm yürüyüşü niteliğindeki bu görevi şahsi çıkarları uğruna kabul eder. Görev süresince hiçbir şey beklendiği gibi gitmez ve birliğin başarısızlığa uğrayacağı kesinleşir. Bu noktadan sonra Mireau’nun mevki ve rütbe için tehlikeye attığı bu askerler üzerinden oynadığı kirli oyunlar ve insanlık dışı eylemler, savaşın kaotik ortamı içerisinde insan hayatının ucuzluğunu ortaya koyar. Stanley Kubrick filmleri arasında yer alan bu gerçekçi başyapıt, uzunca bir süre çeşitli ülkeler tarafından sansüre uğramış, gösterimi yasaklanmıştır.

 • Yıl: 1957
 • Tür: Drama, Savaş
 • Rotten Tomatoes: %95 Google: %91

6. Eyes Wide Shut (IMDb: 7,4)

Stanley kubrick filmleri Eyes Wide Shut

Freud’un oluşturduğu psikanalitik düşüncelerin Schnitzler’in novella’sında kendine yer bulmasıyla beraber ortaya çıkan bu kabus yolculuğu Kubrick’in elinde bir görsel dünyaya taşınır ve film sayesinde izleyici büyük bir yolculuğa çıkar. Bu yolculuk içerisinde izleyici evli bir çiftin cinsel dünyası içerisine davet edilir. Bu davet ile beraber cinselliğin içten uyaran dürtülerini görür ve bu dürtülerle beraber gelen vahşi hazlar ile ve erotik gerilim ile tanışır. Eyes Wide Shut özellikle erotizmin ve gerilimin birleştiği noktada kendini var eden ve fantezi içerisindeki cinselliğin manifestosunu muazzam bir kompozisyonla yaratan unutulmaz bir filmdir.

 • Yıl: 1999
 • Tür: Drama, Gizem, Gerilim
 • Rotten Tomatoes: %75 Google: %83

7. A Clockwork Orange (IMDb: 8,3)

Stanley kubrick filmleri A Clockwork Orange

Otomatik Portakal, şiddet bağımlısı gençlerden kurulu bir çetenin, çevrelerine saçtığı dehşet ve korkuyu işleyerek bir korku imparatorluğunun resmini çizmektedir. Çetenin lideri Alex, işler çığırından çıkınca yakalanır ve gözaltına alınır. Ama hapse atılmaz; cezası bir şiddet deneyine kobay olarak kullanılmak olur. Bu deney insanoğlu ve şiddet kavramı arasındaki ilişkiyi ortaya koyma amaçlıdır ama deneyin kendisi de bir o kadar insan doğasına aykırıdır. Ayrıca en iyi Stanley Kubrick filmleri arasında yer almaktadır.

 • Yıl: 1971
 • Tür: Suç, Drama, Bilim Kurgu
 • Rotten Tomatoes: %88 Google: %89

8. Full Metal Jacket (IMDb: 8,3)

Full Metal Jacket

Full Metal Jacket’de bir grup acemi asker kendilerini nasıl bir eğitimin beklediğinden ve nasıl bir işin içine girdiklerinden habersiz bir biçimde üslerinin önünde dikilmektedirler. Askerlik ve savaş kavramlarının ciddiyetlerini fark etmeleri için savaşa gitmeleri gerekmeyecektir.
İlk bölümünde savaş için antrenman yapan bir grup deniz piyadesinin Parris Island’da edindiği tecrübelere odaklanan Full Metal Jacket ani bir geçişle savaşın en ağır biçimde cereyan ettiği tarihlere taşıyor seyircisini.

Full Metal Jacket, fazlasıyla detaycı ve dokunaklı bir anlatımla askerlerin ve askerliğin, Vietnam savaşı esnasındaki zihnini peliküle döküyor.

 • Yıl: 1987
 • Tür: Drama, Savaş
 • Rotten Tomatoes: %91 Google: %92

9. The Killing (IMDb: 8,0)

Stanley kubrick filmleri The Killing

Eski bir mahkum olan Johnny Clay, beş yılını Alcatraz’da hapishanede geçirmiştir. Sevgilisi Fay ile evlenip düzenli bir hayata geçmeden önce son bir soygun yapmayı kafasına koyan Clay, bir yarış sırasında, odalardan birinde bulunan iki milyon dolarlık parayı çalmayı planlamaktadır. Bunun için bir ekip oluşturan Clay; bir polis, gözlemci, keskin nişancı ve güreşçiden oluşan çetesiyle birlikte hazırladıkları kusursuz soygun planını gerçekleştirmeye çalışacak, ancak türlü talihsizliklerle karşılaşmaktan kurtulamayacaktır.

Sinema sektörünü ayakta tutan Stanley Kubrick filmleri The Killing adlı bu yapım ile büyük bir ün kazanmıştır. Ayrıca yapım Lionel White’ın Clean Break adlı romandan uyarlanmıştır.

 • Yıl: 1956
 • Tür: Suç, Drama, Kara film
 • Rotten Tomatoes: %98 Google: %91

10. Fear and Desire (IMDb: 5,5)

Fear and Desire

Mac, Sidney, Corby ve Fletcher düşman hattının arka tarafında kapana kısılmış haldedirler. Bir yandan buradan kurtulmanın yolunu aramakta diğer yandan ise onları buraya getiren korkularıyla yüzleşmektedirler. Ölüm ile hayatın birbirine çok yakın olduğu bu mahşer yerinde hayatlarını sorgulamaya koyulurlar.

Sinema tarihinin en önemli yönetmenlerinden biri olan Stanley Kubrick’in ilk döneminde çektiği filmi ustanın geleceği için önemli ipuçları veriyor.

 • Yıl: 1953
 • Tür: Drama, Gerilim, Savaş
 • Rotten Tomatoes: %80 Google: %75

11. Killer’s Kiss (IMDb: 6,7)

Stanley kubrick filmleri Killer’s Kiss

Bir adam izbe bir tren istasyonunda öylece beklemektedir. Beklediği ve beklemek istediği kişi, çok sevdiği kız arkadaşıdır. Kısa bir süre sonra uzun bir geriye dönüş eşliğinde, derinlemesine bir geçmiş macerasına atılacaktır.

Fear And Desire akabinde Stanley Kubrick filmleri arasında en eski yapımlardandır çünkü çektiği ilk film olan Killers Kiss, ustanın gençlik dönemindeki tercihlerini gözlemleyebilmek açısından önemli bir fırsat sunmuştur.

 • Yıl: 1955
 • Tür: Suç, Drama, Kara film
 • Rotten Tomatoes: %83 Google: %86

12. Spartacus (IMDb: 7,9)

Stanley kubrick filmleri Spartacus

Bir köle olarak satılan Spartaküs zamanla gladyatör eğitmeni Brutus’un dikkatini çeker. Spartaküs’ü keşfeden Brutus onun güçlü bir gladyatör yapabilmek için eğitim almasını sağlar. Spartaküs artık hazır olduğunda okulu ziyaret eden senatör Crassus onuruna verilen oyunlarda yer alır. Burada başarılı olan genç adam kısa bir sürede senatörün etik olmayan taraflarını görür ve tepkisi zamanla eyleme dönüşür. Bu isyan dalga dalga yayılıp şehrin dört bir yanına ulaşır.
Dönemine göre bir hayli yüksek bütçeli bir film olan Spartaküs birçok Oscar ödülüne layık görülmüş; dönemin en çok dikkat çeken filmlerinden biri olmuştur.

 • Yıl: 1960
 • Tür: Macera, Biyografi, Drama
 • Rotten Tomatoes: %93 Google: %86

13. Lolita (IMDb: 7,6)

Stanley kubrick filmleri Lolita

En iyi Stanley Kubrick filmleri listemizin sonuncu ismi Lolita. Film Nabokov’un romanından bir Stanley Kubrick uyarlaması olarak geliyor perdeye. Prof Humbert, orta yaşın üzerinde bir yazardır. Bir süre için Charlotte Haze’in evinde kiracı olur. Bu süreçte onun kızı Lolita’ya vurulur. Lolita henüz 15 yaşındadır. Profesörün, kendisi ile ilgili sıra dışı fantezileri vardır. Bunları günlüğüne özgürce kayıt eder. Lolita’ya yakın olabilmek için annesi ile evlenir. Charlotte bir gün onun günlüğünü bulur ve okudukları karşısında dehşete düşerek kendini sokağa atar. O sırada da bir kaza sonucu ölür. Humbert, bu gerçeği Lolita’dan saklar ve onu yanına alarak bir yolculuğa çıkar.

 • Yıl: 1962
 • Tür: Suç, Drama, Romantik
 • Rotten Tomatoes: %91 Google: %83

Sizler için hazırladığımız en iyi Stanley Kubrick filmleri adlı listemizin sonuna geldik. Düşünce ve önerilerinizi yorum kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın! Görüşmek üzere… 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.