Son Yılların Önce Çıkan Beslenme Trendleri!

Beslenme trendleri her yıl farklı olması ile birlikte yılda en az bir kez gündeme geliyor. Ayrıca uluslar arası alışveriş yapılabilen siteler ve diyetisyenliğin yaygınlaşması, beslenme konusunun daha sık gündeme gelmesine sebep oldu. Son yılların öne çıkan beslenme trendleri, sizler için bu makalemizde listelendi. Hazırsanız, başlayalım!

Popüler Beslenme Trendleri

popüler beslenme trendleri

Not: İçerikte bahsedilen besin ya da uygulamaların yararlı olup olmadığı konusunda bir yorum yapmadan size yalnızca haklarında bilgi vereceğiz. Popüler beslenme, Beslenme trendleri arasından herhangi biri hakkında daha detaylı sorularınız olursa, lütfen bir diyetisyene danışın. 

1. Vegan Beslenme

Beslenme Trendleri vegan beslenme

Beslenme Trendleri -Vegan beslenme

Beslenme trendleri ile birlikte vegan beslenen insan sayısı her geçen gün artıyor. Bu insanların bir kısmı hayvansal ürün tüketmeyi etik bulmadığı için bir kısmı da vegan beslenmenin çok daha sağlıklı olduğunu düşündüğü için beslenme alışkanlıklarını değiştiriyorlar.

Elbette piyasa da bu hızlı değişimin farkında. Eskiden veganın ne olduğunu kimse bilmiyordu ki, günümüzde beslenme trendleri sayesinde, alışveriş yaptığımız her markette en az birkaç adet vegan ürün bulmak mümkün hale geldi

2. Chia Tohumu

Beslenme trendleri chia tohumu
Popüler Beslenme – Chia Tohumu

Chia tohumu, yüksek besin değeri ve antioksidan özelliği ile son yıllarda herkesin adını duyduğu bir besin. Nasıl ve ne miktarda tüketilmeli ? Bu soruları elbette bir diyetisyenin cevaplaması gerekiyor. Ancak denemek isterseniz, günümüzde birçok markette bulunuyor. İnternetten de kolaylıkla sipariş verebilirsiniz.

3. Avokado

Beslenme trendleri avokado
Beslenme trendleri -Avokado

Bu tropik meyve, garip bir şekilde son yıllarda birçok tarife girmeye başladı. Önceden bu tarz meyveleri ülkemizde bulmak zorken, artık çok daha kolay ulaşılabilir olmaları, bu konuda  önemli bir etken olabilir. Her ne sebeple olursa olsun, avokado birçok farklı şekilde tüketilebilecek bir meyve.

Sos ya da püre haline getirebilir, kahvaltıda ekmeğinize sürebilir, pudingini yapabilirsiniz. Ancak satın alırken olgunluk seviyesine dikkat edin. Tam olgunlaşmamış avokadolar istediğiniz tat ve dokuyu vermeyebilir.

4. Matcha Çayı

 matcha çayı
Popüler beslenme – Matcha Çayı

Beslenme trendleri arasında yer alan Matcha, ülkemizde yaygınlaşmadan önce de yeşil çay zaten tüketiliyor ve kolay bir şekilde bulunabiliyordu. Ancak yine bir yeşil çay türü olan matchanın mutfaklardaki etkisi çok daha farklı oldu.

Yeşil çay, iyi bir anti oksidan olarak biliniyordu. Ancak matcha çayının avantajı, çaydan başka birçok tarifte kullanılabilir olması oldu. Tatlılarda, dondurmalarda matcha çayı artık yaygın olarak kullanılıyor. Farklı bir tat ve sevimli bir yeşil renk için siz de tariflerinize matcha çayını ekleyebilirsiniz.

5. Stevia

Popüler beslenme stevia
Popüler beslenme – Stevia

Şeker otu olarak da bilinen stevia, genelde tatlandırıcı olarak kullanılıyor. Şeker kullanamayan ya da kullanmak istemeyen, yapay tatlandırıcılardan da uzak durmayı tercih edenlerin son yıllardaki tercihi stevia. Beslenme trendleri ürünü stevia’yı şimdilerde yaprak halinde veya toz halinde internette bulabilirsiniz.

6. Granola/Yulaf/Müsli

Granola
Popüler beslenme – Granola

Hızlı bir kahvaltı tercih edenler ya da ekmek yemek istemeyenlerin son yıllardaki tercihi, mısır gevreklerinin kısmen sağlıklı hale getirilmiş versiyonu ‘granola’ oluyor. Kısmen sağlıklı diyoruz çünkü, hazır alınan müslinin içinde şeker ilavesi olabiliyor. Ayrıca evde kendi hazırlayacağınız granola ya da yulaf ezmesi çok daha sağlıklı seçenekler olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.