Sinemadan Eski Bilim Kurgu Filmleri!

Eski Bilim kurgu filmleri sevenler için derlenen bu içeriğimiz de, tarih boyunca çekilmiş bilim kurgu filmlerini inceledik. Eski bilim kurgu filmleri sizler için yeterince ilgi çekici olmayabilir. Ya da bunları izlediğinizde, kendi dönem seyircilerinin etkilendiği kadar etkilenmeyebilirsiniz. Ancak bu kadar ünlü olmasının ve zamana direnmesinin bir sebebi var. Her biri gerek kullanılan teknikler gerek de anlatımlarındaki başarısı ile eski bilim kurgu filmleri listemize girmiş durumdalar. İşte, meraklısı için sektördeki en iyi eski bilim kurgu filmleri!

Eski Bilim Kurgu Filmleri

eski bilim kurgu filmleri

Not: Eski bilim kurgu filmleri herhangi bir sıra gözetilmeden listelenmiştir.

1. Solaris (1972/IMDb 8.1)

1972 yapımı efsane film, aslen Stanislaw Lem’in 1961 yılında yazdığı aynı isimli romandan bir uyarlama. Sularla kaplı Solaris gezegeninde geçen filmde, gezegenin insan zihnine oynadığı oyunları izliyoruz. İnsanların anılarını sanki gerçekmiş gibi onlara göstererek bilinç altları ile oynayan bir gezegenden söz ediyoruz. Neler olup bittiğini araştırması için gönderilmiş görevlinin, yalnızca uzayın zorlu şartları ile değil, başta kendisi ve kendi geçmişi ile de baş etmesi gerekecek.

Adını sinema tarihine yazdırmış Andrei Tarkovsky’den muhteşem bir bilim kurgu klasiği! Eğer filme doyamazsanız, bir de 2002 yılında George Clooney’li versiyonu mevcut.

2. Metropolis (1927/IMDb 8.3)

Eski Bilim kurgu filmleri listemizde seyirciyi en çok etkileyen yapımlardan biri olan Metropolis ile devam ediyoruz. Kendi dönemi için inanılmaz derecede gelişmiş olan seti ile Metropolis, senarist ve yönetmen Fritz Lang’a ait bir gelecek senaryosunu bizlere sunuyor. Bu alternatif geleceğe göre yönetici sınıfı yer üstünde mutlu mesut yaşarken, ikinci sınıf kabul edilen işçiler yer altında gece gündüz çalışıyorlar.

H.G. Wells’in 1895 tarihli Zaman Makine’si romanını andıran kurgusu ile Metropolis, türüne ilgi duyanların mutlaka görmesi gereken bir yapım.

3. Aya Seyahat (1902/IMDb 8.2)

1902 yapımı bu film, tarihin ilk bilim kurgu filmi olma özelliğine sahip. Bir grup bilim insanının roket ile Ay’a keşif yolculuğunu, burada Aylılar tarafından kaçırılmalarını ve onların dünyasını keşfetmesini konu alan yapım, yüzyılın başında uzay seyahatine ve geleceğe dair neler düşünüldüğünü görmek için güzel bir fırsat.

4. Dünyanın Durduğu Gün (1951/IMDb 7.7)

Dünyanın Durduğu Gün, çok daha bilinen bir versiyonu 2008 yılında çekilen film, aslında 1951 yılındaki bir yapıma dayanıyor. Bir uzay aracının Amerika’ya inmesi ile başlayan olaylar, dünya sakinlerini uyarmak için sokak sokak dolaşan, kendisini dinletecek birini bulamayan uzaylı lideri Klaatu’nun harekete geçmesi ile gelişiyor.

5. Görünmez Adam (1933/IMDb 7.7)

Bilim kurgu filmleri ve korku türüne ait ünlü yapımlardan olan Görünmez Adam, görünmezliğin formülünü bulmuş bir bilim adamının trajik hikayesini konu alıyor. Yaptığı deneyler sonucu görünmez olmayı başaran ancak bu durumu eski haline döndüremeyen adam, zamanla görünmezlik ilacının etkisi ile delirmeye başlar.

6. 2001:Uzay Macerası (1968/IMDb 8.3)

Eski Bilim kurgu filmleri dendiğinde ilk akla gelen unutulmaz işlerden biri kuşkusuz 2001:Uzay Macerası filmi. Stanley Kubrick ve Arthur C. Clarke’ın ortak çalışmasının sonucu olan yapım, kendi dönemine göre oldukça gelişmiş tekniklere sahip. Bilim kurgu sinemasının kilometre taşlarından birisi olan bu filmi izledikten sonra senaryo geliştirilirken, Arthur C. Clarke tarafından yazılan ve filmin gösterime girmesinden sonra basılmış kitabı da okuyabilirsiniz.

7. Otomatik Portakal (1971/IMDb 8.3)

Hazır usta yönetmen Stanley Kubrick’in sözü açılmışken, Otomatik Portakal’dan bahsetmemek olmazdı. Anthony Burgess’un aynı isimli romanından uyarlama bu filmde, alternatif bir gelecekte Alex adında bir çete lideri korkusuzca suç işlemektedir. Her gün aldığı ilaçların etkisi ile Alex, şiddet eylemlerini giderek artırır. Ancak bir gün yakalanır ve cezasının hafifletilmesi için bir deneye katılabileceğini öğrenir. Ancak deney hiç de Alex’in düşündüğü gibi gitmeyecektir.

8. Fahrenheit 451 (1966/IMDb 7.2)

Ray Bradbury’nin 1953 tarihli unutulmaz romanından uyarlanan Fahrenheit 451, kitapların tamamen yasak olduğu bir distopyayı konu alıyor. Yüzyıllar boyunca biriken ve kitaplar ile aktarılan bilgi birikimi, devletin kitap karşıtı politikası sebebiyle yeryüzünden silinip gidiyor. Bilim, felsefe ve sanata dair önceden bildikleri her şeyi unutan insanlık, yapay bir mutluluğun pençesindeyken Guy Montag isimli bir itfaiyeci bulunduğu durumu biraz fazla sorgulama cüretini gösteriyor.

İtfaiyecilerin görevinin kitapları ve kitap bulundurduğu düşünülen evleri (içindekiler ile birlikte) yakmak olduğu bu dünyada, Guy Montag yıllar boyunca savaştığı olgu üzerine düşünmeye başladıkça giderek meraklanıyor. Kitaplara ve kitap seven insanlara karşı artan bu ilgisi, onu hayatının dahi tehdit altında olduğu bir duruma doğru sürüklüyor.

Fahrenheit 451, anlattığı öykü ile bilim kurgu tarihinin en iyi işlerinden biri. Kitabını da mutlaka okumanız gereken Fahrenheit 451’in bir de 2018 yapımı filmi bulunuyor.

9. Maymunlar Cehennemi (1968/IMDb 8.0)

Daha yakın zamanlarda çekilmiş bir serisi de bulunan Maymunlar Cehennemi’nin ilk yapımı aslında 1968 yılında çekildi. Bir grup astronotun uzak bir gezegenin keşfini anlatan bu filmde, astronotlar gittikleri gezegende büyük bir şaşkınlık yaşıyorlar. Maymunların yönetici, insanların ise zekaları yetersiz görüldüğü için köleler olarak kullanıldıkları bu gezegende, astronotlarımız kendilerini bir anda maymunların esiri olarak buluyorlar. Tıpkı kendileri gibi zeki olan ancak insana benzeyen bu ziyaretçilerin etkisiyle en az insanlar kadar şaşıran maymunlar, onların üstünde deneyler yapmak istiyorlar. Ancak insanların kendileri kadar gelişmiş varlıklar olduğunu fark ettiklerinde, yıllardır kabul ettikleri evrim teorileri derinden sarsılıyor. Bu durumda astronotlar, kendi canlarını kurtarabilmek için savaşmak zorunda kalıyorlar.

10. Westworld (1973/IMDb 7.0)

Listemizin son bilim kurgu filmi, son yıllarda büyük ses getiren Westworld, Çıkış tarihi 1973 olan bu yapım, alternatif bir gelecekte dünyanın farklı dönemlerini taklit eden bir eğlence parkında geçiyor. Bu parkı benzerlerinden ayıran özelliği ise, içindeki insanların aslında bir robot olması. Bu şekilde idaresi çok daha kolay olan parkta, patlak veren bir arıza robotların kontrolden çıkmasına yol açar.

Parkın içindeki gezginler ise, tıpkı kendi dönemlerindeki gibi davranmaya programlı silahşör robotlar ve daha birçok tehlike ile baş başa kalır.

Senaristliğini ve yönetmenliğini üstlenen Michael Crichton’un ortaya koyduğu bu yapım, günümüz yapımlarına da hala ilham vermekte.

Eski Bilim kurgu filmleri listemizin sonuna geldik. Bilmediğimiz başka bilim kurgu filmleri biliyor musunuz ? Düşüncelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.