Şekersiz Yaşam Mümkün! Şeker Yerine Kullanabileceğiniz Malzemeler

Şekersiz yaşam mümkün! Şeker insan sağlığı açısından gerçekten önemli bir faktör olup, son yıllarda da yapılan araştırmalar ile beraber birçok doktor şekerin sağlığa zararlı olduğunu söylüyor ve şekersiz yaşam biçimini öneriyor. Günde gereğinden fazla işlenmiş şeker tüketmek, sağlıklı bir vücudun ileri ki zamanlar içerisinde farklı sağlık sorunlarının meydana gelmesine sebep olabiliyor. Şeker kullanımı tıpkı sigara ve alkol gibi bir bağımlılık ve bundan vazgeçmek de elbette diğer bağımlılıklarda olduğu gibi oldukça zor. Şekersiz yaşam için geç kaldığınızı düşünüyorsanız, hemen umutsuzluğa kapılmayın! Şekersiz yaşam için şekeri bırakma yolları sandığınızdan daha kolay olabilir. İşte, şekersiz yaşam için yemeklerinizde ya da atıştırmalıklarınızda; kahve veya çay içerisinde şeker yerine kullanabileceğiniz çok daha sağlıklı ve doğal öneriler!

1. Hurma

şekersiz yaşam

Şekersiz Yaşam: Tüketenlerin de bileceği üzere oldukça şekerli bir yapıya sahip olan hurma, tüm tatlılarınıza eşsiz bir lezzet katmak için kullanabileceğiniz eşsiz bir malzeme. Elbette yine de çok kaçırmamakta fayda var. Zira özellikle diyetteyseniz, hurma şekerli yapısı ile kalori aşımı yapmanıza sebep olabilir. Şekersiz yaşam için içecekleriniz de tatlandırıcı olarak blender içerisine bir adet hurma eklemeyi deneyin. İçeceğinize katacağı lezzeti çok geçmeden hissedeceksiniz!

2. Muz

şekersiz yaşam

Yulaf lapası ve süt gibi ürünlere harika bir eşlikçi olan muzu şekersiz yaşam biçimi için tarifleriniz içerisinde şeker yerine kullanmaktan asla çekinmeyin. Lifli yapısı ile hem doyurucu hem besleyici hem de işlenmiş gıdalarda asla bulamayacağınız harika bir tada sahip olan muz; kurabiye ve kek gibi atıştırmalıklarınızı da masumane hale getirmek için başvurabileceğiniz oldukça sağlıklı bir besin. Son olarak muzu herhangi bir tarifin içinde tatlılık vermesi için kullanacaksanız, şekerlenmeye yüz tutmuş ve kararmış muzlar bunun için en iyisidir! Böylece hem normalde tüketemeyeceğiniz bir muzu çöpe atmaktan kurtarabilir, hem de daha sağlıklı bir tarif hazırlayabilirsiniz.

Eğer muzu herhangi bir tarifin içine koymak istemiyorsanız, tatlı krizleriniz de işlenmemiş şeker tüketmemek için muzu tek başına tüketmeyi de deneyebilirsiniz. Ancak diyet yapıyorsanız, bu konuda önce diyetisyeninize danışmalısınız.

3. Pekmez

şekersiz yaşam

Tariflerinin vazgeçilmezi pekmez var. Pekmez, hem pişen hem de pişmeyen birçok tarife yakışan değerli bir malzemedir. Bir tatlı kaşığı kadar pekmez ile daha lezzetli hale getiremeyeceğiniz hiçbir tarif yok. Siz de ölçülü kullanmak şartı ile kahve, kek ve kurabiyelerinizde de pekmez kullanmayı deneyebilirsiniz.

4.Bal

Toz şeker kullanmamak yani şekersiz yaşam için başvurabileceğiniz en doğal malzemelerden biri diğeri ise bal! Ancak burada bal derken, içine şeker katılmış ballardan bahsetmiyoruz elbette. Gerçek ve katkısız baldan bahsediyoruz. Doğallığından emin olduğunuz bir balınız varsa, bunu yalnızca kahvaltılarda kullanmayın. İşlenmiş şekersiz tarifler için bal sık sık yararlanabileceğiniz bir malzeme. Ancak balı kullanmak biraz deneyim istiyor. Yalnızca tat vermesi için kek ya da kurabiyelerinizin üstünde biraz gezdirmek, balı kullanmanın en kolay yolu. Balı pişen bir tarifin içinde kullanmak istiyorsanız, oda sıcaklığına gelene kadar beklemeniz ve karışımınızın içinde tam olarak dağıldığından emin olmanız gerekiyor. Aksi takdirde bal, dibe çökecek ve yalnızca yiyecek ya da içeceğinizin sonunda hafif bir tatlılık bırakacaktır.

5. Bonus-Stevia

Tariflerin de toz şeker yerine sıkça kullanıldığını gördüğümüz malzemelerden biri stevia. Şeker otu olarak da geçen stevianın tariflere tıpkı şeker gibi lezzet verdiği ancak çok daha az kalori içerdiği yazılıyor. Siz de doktorunuza veya diyetisyeninize danışarak stevia bitkisini deneyebilirsiniz. Toz haline getirilmiş versiyonları olduğu gibi yapraklı hali ile de satılan steviayı internet üzerinden ya da büyük zincir marketlerden edinebilirsiniz.

 Çay şekersiz içilir mi kardeşim? İnsan üzerinde her ne kadar ciddi bir istek uyandırsa da, şekeri bırakmanın yolu sandığınızdan daha kolay olabilir. Şekersiz yaşam vücudunuzun sağlığı açısından da gerçekten önemli bir rol oynuyor. Şekeri bırakma aşamaları elbette her bağımlıyı zorladığı gibi sizleri de zorlayabilir. Ancak inandığınız sürece başaramayacağınız hiç bir şey yok!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.