Savaş Filmleri: İzlemeniz Gereken En İyi 49 Savaş Filmi!

Evde kalmak zorunda olduğumuz şu sıkıcı karantina günlerini bir an önce atlatabilmeniz adına izlemeniz gereken en iyi savaş filmleri adlı bir liste hazırladık. İnsanlık, tarihte pek çok olay ve kanlı savaş ile karşı karşıya kaldı. Kimi zaman iç savaş kimi zaman ise devletlerin savaşı, dünya sonuçları ağır olan bir çok olaya ev sahipliği yaptı. İnsanlık tarihine kazınan bu savaşlar aslında bir çok filme de konu oldu.

Kimisi tarihi kimisi de kendi yaratmış olduğu kurgusal evrendeki olayları anlatan filmler. Bu yüzden bizde geri kalmayalım dedik ve bir içerik hazırladık. Hazırsanız tüm zamanların en iyi savaş filmleri adlı listemiz başlıyor. 🙂

1. Ayla (IMDb: 8,5)

Film, Kore savaşında yaşanan gerçek ve dramatik bir  hikayeyi anlatmaktadır. Nitekim film, gerçek hayattan görüntülerle de son sahnesi ile izleyicisine veda etmektedir. 1950 yılında savaşta yer alan Süleyman Astsubay, savaş yerinde küçük bir kız bulur ve küçük kızın adını ‘Ayla’ koyar. Süleyman Astsubay ve küçük Ayla’nın arasında sevimli bir bağ oluşur. 15 aylık görevi bittiğinde Türkiye’ye dönmesi gereken Süleyman Astsubay, Aylayı da yanında götürmek ister. Ancak Ayla’yı Türkiye’ye götürmek isteyen Süleyman, Kore kanunlarına takılır. Küçük kızı alamadan Türkiye’ye dönen Astsubay, hayatı boyunca bu küçük kızı arayacaktır. Evlenen, kendi çocukları olan ve yaşlananan subayımız, savaş meydanında bıraktığı küçük kızını bulabilecek mi?  En iyi savaş filmleri arasında yer alan Ayla, izlemenizi tavsiye ettiğimiz yapımlardan.

Tür: Biyografi, Drama, Tarih

Google: %97

Yıl: 2017

2. Jojo Rabbit (IMDb: 7,9)

Hitler Almanya’sında annesinin kendi evlerinde Yahudi kızı sakladığını öğrenen bir gencin hikayesini izlemekteyiz. Kahramanımızın annesi, küçük Yahudi kızı evlerinde saklamaktadır. Ancak bu durum kahramanımızı oldukça rahatsız etmektedir. Çünkü kahramanımızın Adolf Hitler’e karşı sorumlulukları vardır. Oysa garip olan şudur ki Jojo’nun hayalindeki Adolf Hitler, hiçte gerçek Adolf Hitler’e benzememektedir diyor ve savaş filmleri listemize devam ediyoruz.

Tür: Komedi, Drama, Savaş

Rotten Tomatoes: %80 Google: %93

Yıl: 2019

3. Taegukgi hwinalrimyeo (IMDb: 8,1)

Kore Savaşından yıllar sonra savaş alanında yapılan bir kazı Jin Tae Lee’yi üzücü savaş hatıralarına götürür. 1950-1953 yılları arasındaki savaşa adeta tanık olmamızı sağlayan bu hatıralar, izleyiciyi yaşanan zorlu günlere götürmektedir. Savaş başlamadan önce üniversitede öğrenci olan baş kahramanımız Jin Tae Lee, aynı zamanda abisiyle beraber ayakkabı tamirciliği yapmaktadır. Annesi ve evlilik hazırlıkları yapan abisi ile beraber mutlu bir hayat süren Jin Tae Lee için her şey çok normal giderken Güney ve Kuzey Kore savaşı ani bir patlak verir. Göç sırasında askere alınan kardeşlerden ağabey Jin Seok’un tek amacı sağ salim ailesinin yanına dönebilmektir.

Tür: Aksiyon, Drama, Savaş

Rotten Tomatoes: %80 Google: %95

Yıl: 2004

4. The Boy in the Striped Pajamas (IMDb: 7,8)

Tüm zamanların en iyi savaş filmleri arasında yer alan bu yapım ile duygusallığın zirvesini yaşayacaksınız. Üstelik insanlığın utanç verici olaylarına da bir yolculuğumuz olacak. Bir toplanma kampındaki komutanın 8 yaşındaki oğlu Bruno, dikenli tellerin arkasına hapsolmuş kendisiyle aynı yaşta olan Yahudi bir çocuk ile dostluk kurar. Bu dostluk İkinci Dünya Savaşının tüm etkilerini öğrenmenize yardımcı olacaktır. Kısaca bu iki masum çocuk seyirciye insanlığın geldiği noktayı özetleyecekler.

Tür: Drama, Savaş

Rotten Tomatoes: %63 Google: %95

Yıl: 2008

5. Beast of No Nation (IMDb: 7,7)

Afrika tarih boyunca bir çok kanlı savaşa sahne oldu. Çoğu filmin Afrika üzerinde çekilmesinin asıl nedenlerinden biriside budur. Ancak bu film bir belgesel değil, Afrika da yaşayan savaşçı bir çocuğu konu almaktadır. Kendisi küçük ama yüreği büyük bir çocuk! Savaş nedeni ile eline silah almak zorunda kalan ufaklık, yaşıtlarından oluşan bir orduyla beraber yine kendisiyle yaşıt olan düşman askerlere karşı savaşmak zorunda bırakılır. Hiç birimizin aklına gelmeyen bu olay aslında Afrika’nın karanlık yüzünü de ortaya çıkarmaktadır.

Tür: Drama, Savaş

Rotten Tomatoes: %92 Google: %90

Yıl: 2015

6. Soysuzlar Çetesi (IMDb: 8,3)

Almanlar tarafından kuşatılan Fransa çok zor günlerden geçmektedir. Savaş yüzünden bir çok sivilde zarar görmüş durumdadır. Sivillerden birisi ise Shosanna isimli bir bayandır. Tüm ailesinin acımasızca katledildiğini gören Shosanna’ın resmen hayatı kararır. Yaşanan olaylardan sağ salim kurtulmayı başaran Shosanna, Paris’e gider ve kendisine yeni bir hayat kurar. Diğer taraftan teğmen Raine, askerlerini Nazilere karşı örgütlemeye ve çeşitli planlar kurmaya devam etmektedir. Günün birinde Alman aktris, Yahudi teğmen Raine ve Shosanna’ın yolları kesişir ve olaylar gelişir.

Tür: Macera, Drama, Savaş

Rotten Tomatoes: %89 Google: %93

Yıl: 2009

7. War Horse (IMDb: 7,2)

Yönetmen koltuğunda Steven Spielberg’in oturduğu 2011 yapımı War Horse, aynı adlı çocuk romanından beyaz perdeye uyarlanmış ve izleyicinin beğenisine sunulmuştur. En iyi savaş filmleri arasına girmeyi başaran film, başkahramanımız Alber’in atı Joey’i nasıl evcilleştirdiğini, savaş şartlarında aralarındaki tüm bağa rağmen atından nasıl ayrılmak zorunda kaldığını gözler önüne sermektedir. Arka planda savaşın olduğu War Horse, izleyiciyi adeta duygu seline boğuyor.

Tür: Aksiyon, Macera, Drama

Rotten Tomatoes: %75 Google: %94

Yıl: 2011

8. The Siege of Jadotville  (IMDb: 7,2)

Aksiyon ve tarihi içerisinde barındıran bu The Siege Of Jadotville, 1961’de bir grup İrlandalı askerin BM aracılığı ile barış gücü olarak Kongo’ya gönderilmesiyle başlar. Askerler Jadotville kasabasını korumakla görevlendirilir ancak kendilerini Katangalı ve paralı askerler tarafından kuşatılmış olarak bulurlar. Destek gelmesini beklemekten başka seçenekleri yoktur.

Tür: Aksiyon, Drama, Tarih

Rotten Tomatoes: %64 Google: %95

Yıl: 2016

9. 1917 (IMDb: 8,3)

Tüm zamanların en iyi savaş filmleri arsında yer alan 1917, I Dünya Savaşı esnasında askerlerin hayatını etkileyecek çok önemli bir haberin iletilmesini sağlamakla görevli iki askeri konu alıyor. Kısaca İki kahramanımızın görevi savaş bölgesinden sağ salim geçerek askerlere hayatlarını kurtaracak önemli bir mesajı iletmektir. Ancak iki askerimiz Kıdemsiz Onbaşı Schofield ve Kıdemsiz Onbaşı Blake için şartlar eşit değildir. Çünkü askerlerin arasında Blake’in de kardeşi bulunmaktadır ve  bu mesajı onlara iletmek Blake için çok daha önemlidir.

Tür: Drama, Savaş

Rotten Tomatoes: %89 Google: %91

Yıl: 2019

10. First They Killed My Father (IMDb: 7,2)

Angelina Jolie‘nin Netflix için yönetmenliğini yaptığı; biyografi, drama ve tarih aromalı olma özelliği taşıyan 2017 yapımı First They Killed My Father, Kamboçya da yaşayan ve büyük işgali gören, öldürülen binlerce insanı konu ediyor. Vietnam savaşı sırasında barış güçleri tarafından bombalanan Kamboçya da Khmer Rouge yönetimi ele alır ve felaketler başlar. Özellikle bu felaketlerin bir çocuğun hayatını nasıl mahvettiği gerçeği filmde oldukça net gösterilmektedir. Henüz 5 yaşında olan minik kahramanımız Loung Ung, orta sınıf bir ailenin kızıdır. Babasının öldürülmesiyle çocuk asker olmaya zorlanan küçük Loung’un hikayesi, yürekleri paramparça ediyor.

Tür: Biyografi, Drama, Tarih

Rotten Tomatoes: %87 Google: %93

Yıl: 2017

11. War Machine (IMDb: 6,0)

Gelmiş geçmiş en uç savaş karakterlerinden biri olarak seyirci önüne çıkan General Glen McMahon yani Brad Pitt, performansıyla seyirciyi adeta büyülemektedir. 2009 yılında Irakta’ki görevini tamamlayıp Afganistan da NATO güçlerine tüm havasıyla katılan başarılı General Glen’in buradaki savaşı kazanmak için izlediği yolları ve yaşadıklarını anlatan film, Kara mizah üzerinden hiciv yoluyla doğru mesajları ile sizi ekrana kilitleyecek.

Tür: Komedi, Drama, Savaş

Rotten Tomatoes: %48 Google: %68

Yıl: 2017

12. The Pianist (IMDb: 8,5)

Wladyslaw Szpilman’ın otobiyografisinden uyarlanan film, 1939 yılında yani II. Dünya Savaşının hemen başlarında Polonya’nın Alman işgali ile gelişen olaylarla başlıyor. Polonya’nın en yetenekli piyanistlerinden biri olan Szpilman ve ailelerinin Nazi işgalinden sonra değişen yaşamları, hayatta kalma çabaları ve bunun için feda ettiklerini konu alan The Pianist sizi derinden etkileyecek. Son yayınını yapan piyanistimiz Szpilman, radyo binası Naziler tarafından bombalanırken dahi yayına devam etti.

İngiltere ve Fransa’nın savaşa girmesiyle içleri bir nebze olsun umut dolan ailenin; Yahudilerin yaşadığı dışlanmaları gördükçe, toplumdan ayırmak için Yahudilerin kollarına bantlar takıldıkça, üzerlerinde taşıyacakları paraya kadar sınırlar geldikçe umutları da tükenir. Film, bir piyanistin yaşadıklarını adeta şiirsel ve etkileyici bir dille anlatmaktadır.

Bonus bilgi: Başkahramanımız Adrien Brody, 29 yaşındayken “En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ı” kazanan en genç oyuncu olarak tarihe geçmiştir ve bu role hazırlanmak için aylarca evine gitmemiştir. Ayrıca arabasını satıp, oynayacağı kaybolmuşluk hissini yaşamaya çalışmıştır. Görüyoruz ki buna da değmiş. Umarız, izledikten sonra sizlerde bizimle aynı fikirde olursunuz.

Tür: Biyografi, Drama, Müzik

Rotten Tomatoes: %95 Google: %95

Yıl: 2002

13. The King (IMDb: 7,2)

Shakespeare eserlerinden bilhassa da “Henriad” isimli eserden yola çıkılarak hazırlanan hikayede  IV. Kral Henry’nin Prenslik ve Krallık dönemleri bu filme konu olmuş diyebiliriz. Her şey hayatını içki ve eğlence ile geçiren IV. Kral Henry’nin oğlu Hal’ın, babasının ölümüyle tahtın tüm yükü ve sorumluluklarının omuzlarına binmesiyle başlar. Bir anda tahtın bütün sorumluluğu kendisine kalan Hal, aniden IV. Henry olmuştur ve hayatı tamamen değişmiştir. Artık bir takım entrikalar ve hilelerle uğraşmak zorundadır. Hal, kaçtığı hayatın tam da ortasında kalmıştır. Üstelik şimdi Kraliyetin tüm sorumluluklarıyla da baş etmek zorundadır.

Tür: Biyografi, Drama, Tarih

Rotten Tomatoes: %72 Google: %91

Yıl: 2019

14. Fury (IMDb: 7,6)

Yine bir Brad Pitt filmi ve 2. Dünya Savaşı’nın son günleri… Fury, 300 düşman askeriyle karşılaşan birliğin zorlu geçirdiği 24 saati konu almaktadır. Fury isimli tanklarıyla beraber Avrupa kıyılarına doğru ilerleyen 5 askerimizin görevi; Nazi birliklerinin kuşatmasında olan savaş bölgesinden askerlerini sağ salim çıkmasını sağlamaktır. Savaşın belki de gidişatını değiştirecek olan bu ekip, aynı zamanda tarihe tanıklık etmemizi de sağlayacak.

Tür: Aksiyon, Drama, Savaş

Rotten Tomatoes: %76 Google: %94

Yıl: 2014

15. World War Z (IMDb: 7,0)

Tam da içinde bulunduğumuz günlere uygun bir film önerisi de “Dünya Savaşı Z” olabilir herhalde. En iyi savaş filmleri arasında yer alan World War Z, Çin’de ortaya çıkan bir virüs konu alınmaktadır. Evet! Yanlış duymadınız. Filmde Çin’de ortaya çıkan bir virüs insanları zombiye dönüştürüyor. Brad Pitt’in hem baş rolünü, hem de yapımcılığını üstlendiği filmde insanlar ve zombiler arasında ki sıra dışı bir savaş konu alınıyor.

Tür: Aksiyon, Macera, Korku

Rotten Tomatoes: %66 Google: %93

Yıl: 2013

16. Deliler: Fatih’in Fermanı (IMDb: 5,4)

Osmanlı ordusunun fedaileri olarak bilinen “Deliler” tüm ihtişamıyla ve adeta görsel bir şölenle beyaz perdeye taşınmış diyebiliriz. Bütçeli savaş filmleri arasında da yerini alan Türk yapımı Deliler’in konusuysa şöyle; Vlad Tepeş, yani bilinen adıyla Kazıklı Voyvoda, Fatih Sultan Mehmet’in gönderdiği elçiyi öldürür. Bunu duyan Fatih Sultan Mehmet, Kazıklı Voyvoda’nın öldürülmesi için hemen bir ferman çıkarır ve Baba Sultan’ı bir ekip kurması için görevlendirir. Hemen deliler birliğini kuran Baba Sultan, Deliler birliğini Edirne’den Targoviç’e gönderir. Deliler, Alaca Köyü civarında bir köye Vlan Tepeş’in askerlerinin saldırdığını görür ve köyü kurtarmak için mücadeleye başlarlar. Deliler birliliğinin amacı önce bu köyü kurtarmak ve Vland Tepeş’i öldürüp, Fatih Sultan Mehmet’in verdiği görevi başarıyla yerine getirmektir.

Tür: Aksiyon, Tarih, Savaş

Google: %93

Yıl: 2018

17. Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (IMDb: 8,7)

Serinin bu filminde Yüzük kardeşliği üyelerinin her birinin, birbirinden ayrıldıktan sonra yaşadıkları ve başlarına gelen olaylar anlatılmaktadır. Aslında ilk ve son film arasında ufak bir köprü vazifesi görmektedir diyebiliriz. Bizce İki Kule, oldukça başarılı olan ilk filmi bile aşmakla kalmıyor, yaşadığımız dünyadan farklı bir dünyanın tasvir edildiği gerçeği yansıtarak seyirciyi tam anlamıyla içine alıyor diyebiliriz.

Tür: Macera, Drama, Fantastik

Rotten Tomatoes: %95 Google: %92

Yıl: 2002

18. Kral Arthur: Kılıç Efsanesi (IMDb: 6,7)

Sokaklarda yaşayan Kahramanımız, büyülü kılıcını taştan çıkardıktan sonra artık onun için hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Henüz küçükken taht hakkına amcası tarafından el konulan Arthur, şehrin ara sokaklarında çalışarak hayatını devam ettiren biri kimsedir. Sıradan bir yaşantısı olan başkahramanımız Arthur’un kılıcını taştan çekmesiyle artık her şey değişmiştir ve hiçbir zaman eskisi gibi olmayacaktır. Arthur, artık istese de istemese de savaşmak ve mirasına sahip çıkmak zorundadır.

Tür: Aksiyon, Macera, Drama

Rotten Tomatoes: %31 Google: %90

Yıl: 2017

19. Dağ II (IMDb: 8,9)

Serinin ikinci filmi olan “Dağ 2 ” 2006 yılında çekilmiştir ve bir devam filmi olma özelliği taşımaktadır. Teröristlerin elinden kurtulmayı başaran kahramanlarımız Oğuz ve Berkay, 6 yıl süren uzun bir aradan sonra tekrar göreve gitmek üzere yola çıkar. Kaçırılan bir gazeteciyi bulmak için göreve giden kahramanlarımızın bu seferki görevleri hiç olmadığı kadar zordur. Çünkü düşman bir tane değildir ve zorlu bir coğrafyada hayatta kalmaları gerekir.

Tür: Aksiyon, Drama, Savaş

Google: %94

Yıl: 2016

20. 300: Rise of an Empire (IMDb:8,2)

300 Spartalı’nın devamı niteliğinde olan 300: Rise Of An Empire, Persler ile Atinalıların karşı karşıya geldiği Artemis Savaşını konu ediniyor. Serinin bu filminde, mücadele karadan denize geçmiştir. Çünkü Xerxes, Atina’yı ele geçirmiştir. Themistocles ise bu sefer çok zorlu bir düşman ile karşı karşıyadır: Artemisia! Themistocles, Yunanlara olan öfkesinden dolayı daha da tehlikeli olan Artemisia’dan korunmak için eski dostlarından destek almak zorundadır. Kim mi onlar? Tabi ki 300 Spartalı’lar… Film size görsel efektlerle dolu bir şölen sunmasının yanı sıra ilk anından son anına kadar etkisi altına almaktadır. En iyi savaş filmleri arasında yer alan İlk film ile muhteşem bir şekilde bağlantı kurmuş olan 300: Bir İmparatorluğun Yükselişi, sizi aksiyona doyuracak. Umarız siz de beğenirsiniz. 🙂

Tür: Aksiyon, Drama, Savaş

Rotten Tomatoes: %44 Google: %82

Yıl: 2014

21. The Deer Hunter (IMDb: 8,1)

Savaşın insan üzerindeki tesirlerini anlatan etkileyici yapım The Deer Hunter aynı zamanda dostluğun öneminin de altını çiziyor. Üç yakın arkadaş olan Mike, Nike ve Steven’ın hayatı Vietnam Savaşının çıkması ile çok değişir. Steven’ın düğünü için bir araya gelen üç yakın arkadaş, düğünden sonra hep beraber bir ava çıkarlar. Av dönüşünde Vietnam Savaşı için değişik bölgelere giden üç arkadaşın hikayesi, bizlere savaş psikolojisinin de zorluklarını gösteriyor. Abartısız söylüyoruz ki; film sadece size savaş sahnelerini göstermekle kalmıyor, ustaca o çaresizliği hissettiriyor.

Tür: Drama, Savaş

Rotten Tomatoes:Google: %85

Yıl: 1978

22. Sefiller (IMDb: 7,6)

Evet…İşte geldik Victor Hugo’nun ölümsüz eseri Sefiller’e. Eminiz ki romanın adını mutlaka bir yerlerde duymuşsunuzdur. İşte film de aynı isimli romanın uyarlamasıdır. En iyi savaş filmleri arasında yer alan Sefiller, Jean Valjean’ın ölümsüz hikayesini beyaz perdeye taşıyor. Baş kahramanımız Jean Valjean, yoksul bir adamdır ve açlıktan bir somun ekmek çalar. Bu sebepten ötürü de tutuklanır. Jean, cezasını çektiği sırada bağışlanır ve her şey tam da böyle başlar. Önce yaşadığı yerin yani Vigau’nun Valisi olan Jean Valjean, ardından kasabanın en yoksul ve bir o kadar da güzel kızı Fantine’e aşık olur. Her şey çok da güzel giderken, Fantine bir hastalığa yakalanır ve ölümün eşiğine gelir. Jean Valjean için en önemli şey kızları Cosette’ye en iyi şekilde bakmak, onu korumak ve sahip çıkmaktır. Biricik kızı Cosette, etkileyici bir devrimci olan Marius’ aşık olur. Tüm bunlar yaşanırken, Javert’i de unutmamak lazım tabi ki. Baş kahramanımız Jean Valjean’i, hayatı boyunca arayan saplantılı polis Javert, bu saplantısından hala da vazgeçmemiştir. Seine nehri kıyısında karşılaşan ikili için artık her şeyin sonu mu gelmiştir?

Tür: Drama, Tarih, Müzik

Rotten Tomatoes: %69 Google: %87

Yıl: 2012

23. Pearl Harbor (IMDb: 6,2)

Pearl Harbor, çocukluktan beri en büyük hayalleri uçmak olan iki sıkı dostun hikayesini anlatmaktadır. Rafe Mc Cawley (Ben Affleck) ve Danny Walker’ın Hava Kuvvetleri’ne kayıt olması ile pilotluk maceraları da başlamış olur. Baş kahramanımız Rafe Mc Cawley yani; Ben Affleck donanma hemşiresi Evelyn (Kate Beckinsale) ile tanışır ve aşık olur. İngiltere’ye gönüllü pilot olarak giden Rafe‘ten sonra Evelyn ve Danny’nin de görev yeri değişmiştir. İkilinin yeni görev yeri Hawaii’deki Pearl Harbor olmuştur. Ülkede savaş devam ediyorken ve savaş Amerika’nın kapılarına kadar gelmişken  Evelyn’de Rafe ve Danny yaşanan olayların arasında kalır. Evelyn adeta kendi içinde de bambaşka bir savaş yaşamaktadır. En iyi savaş filmleri listemizde yer alan Pearl Harbor için kısaca 2. Dünya Savaşı sırasında geçen aşk, savaş, aldatma,ölüm ve kahramanlık gibi konuları işleyen muhteşem bir Hollywood filmi diyebiliriz.

Tür: Aksiyon, Savaş, Tarih

Rotten Tomatoes: %24 Google: %91

Yıl: 2001

24. DownFall (IMDb: 8,2)

Tüm zamanların, gelmiş geçmiş en acımasız diktatörü Adolf Hitler’in, son zamanlarını anlatan etkileyici film: Çöküş… 2. Dünya Savaşı devam etmektedir ve Berlin artık işgal altındadır. Fakat Hitler Berlin’i terk etmeyi asla kabul etmez. Ayrıca film her şeyi Hitler’in sekreterinin gözünden anlatılmaktadır. Çöküş sadece Berlin’i yıkılışını göstermekle kalmamakta aynı zamanda bu acımasız diktatörün de yıkılışını gözler önüne sermektedir. Yenilgiyi bir türlü kabul etmeyen ve ömrünün son zamanlarını yaşayan Hitler, Eva Brown ile bir sığınakta evlenir. Artık kurtuluş ümidini kesen ikili en sonunda beraberce intihar ederler. Hitlerin yakınındaki yani onun peşinden yıllarca giden bir çok insanın da sonu benzer şekilde olacaktır. Film, dram-psikoloji dengesini öyle kurmuş ki tarihi bir trajediye tanıklık etmenizi de sağlıyor. Seyircisini hırslı bir insanın arkasından giden Alman halkının çöküşüne tanık ettiren Çöküş adlı bu yapımı mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz 

Tür: Biyografi, Drama, Tarih

Rotten Tomatoes: %90 Google: %94

Yıl: 2004

25. Hotel Rwanda (IMDb: 8,1)

Savaşın kanlı yüzünü gösteren Ruanda Oteli, dünyanın gözü önünde gerçekleşen Ruanda soykırımını konu alıyor. Film için; ailenin, barışın ve özgürlüğün değerini anlamamıza yardımcı olacak, başarılı bir yapıt diyebiliriz. Önerimizin konusuna değinecek olursak; Ruanda halkı Hutular ve Tutsiler olarak ikiye bölünmüş ve çıkan savaşta binlerce Tutsi katledilmiştir. Ayrıca zor dönemleri gördüğümüz senaryoda yaşanan gerçek olaylar anlatılmaktadır.

Tür: Biyografi, Drama, Tarih

Rotten Tomatoes: %91 Google: %93

Yıl: 2004

26. Hacksaw Ridge (IMDb: 8,1)

Yine İkinci Dünya Savaşını anlatan Hacksaw Ridge, Mel Gibson’ın uzun yıllardan sonra yönetmen koltuğuna oturduğu bir yapım olma özelliğini de taşıyor. Hacksaw Ridge, tek bir kurşun bile sıkmadan 75 kişinin hayatını kurtaran kahraman bir askerin hikayesini yine gerçek olaylardan esinlenerek anlatıyor. Evet, yanlış okumadınız. Tek bir kurşun bile sıkmadan 75 kişinin hayatını kurtaran bir askerin hikayesini anlatan savaş filmi: bizimde en iyi savaş filmleri listemizde yerini başarıyla aldı. Amerika Birleşik Devletlerinin, 2. Dünya Savaşına girmesinin ardından Desmond T. Doss (Andrew Garfield) da birçok Amerikalı gibi orduya katılmaya gönüllü olur. Ancak dindar bir insan olan Doss, insan öldürmeyi ve silah kullanmayı reddeder. Onun yerine savaş alanında yaralılara yardım etmek ve savaşa böyle destek olmak ister. Baş kahramanımızın bu tavrı  en başında çok tepki alsa da kahramanımız Doss kararının arkasında durur ve her şeyi göze alarak silah olmadan savaş alanına gider. Doss bu kararı ile Amerikan tarihinin ilk onur madalyasının da sahibi olacaktır.

Tür: Biyografi, Savaş, Tarih

Rotten Tomatoes: %85 Google: %96

Yıl: 2016

27. Black Hawk Down (IMDb: 7,7)

Türkçe ismi ile Kara Şahin Düştü’nün en önemli özelliği; senaryosunda 100’e yakın gerçek askerin oynamış olması diyebiliriz. Birleşmiş Milletler’in 1993 yılında Somali’ye yaptığı yiyecek yardımlarını, adamlarına toplatan Mohamed Farrah Aidid, binlerce kişinin ölümüne yol açmıştır. Artık bu durumun önüne geçme zamanı gelmiştir. Plana göre Aidid’in adamları bir binada yakalanacak ve tüm bu sorunlar bir son bulacaktır. Ancak operasyona giden helikopterlerden birinin düşmesi ile her şey adeta tersine dönmüştür. 45 dakika sürmesi planlanan bu basit operasyon artık Somaliler ve bir avuç asker arasında, 18 saat sürecek bir davaya dönmüştür. Yapım içerisinde görünen bazı helikopterler ve birkaç pilot gerçekten öncesinde Mogadişu Operasyonu’na katılmıştır. Bizce sadece bu detay bile filmini ne kadar gerçekçi olduğunun kanıtı. Etkileyici bir savaş filmi arıyorsanız, en iyi savaş filmleri arasında yer alan Black Hawk Down’ı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Tür: Drama, Tarih, Savaş

Rotten Tomatoes: %76 Google: %93

Yıl: 2001

28. Platoon (IMDb: 8,1)

Chris Taylor adında bir öğrencinin okulu bırakıp Vietnam Savaşına gönüllü olarak katılmasını anlatan film Platoon, sekiz dalda Oscar’a aday gösterilip, dört dalda Oscar kazanmıştır. Ayrıca biri barış, diğeri ise savaş yanlısı olan iki çavuşun çatışmalarına bu yapım ile sık sık tanıklık edeceksiniz. Vietnam Savaşındaki genç ve deneyimsiz askerlerin yaşadığı zorlukları objektif bir şekilde gözler önüne seren film, bu konuda çekilmiş en gerçekçi yapımlardan desek yanlış olmaz.

Tür: Drama, Savaş

Rotten Tomatoes: %88 Google: %90

Yıl: 1986

29. The Last Samurai (IMDb: 7,7)

2003 ABD yapımı olan film Son Samuray’da, Amerikan ordusunda yer alan Yüzbaşı Nathan Algren’ın ülkenin ilk modern ordusunu kurmak için Japon İmparatorunun daveti ile Tokyo’ya gitmesiyle gelişen olaylar konu alınmaktadır.

Aslında emekli bir yüzbaşı olan Nathan, görev yaptığı sürede masum insanlara saldırmak zorunda kalmış ve ona bunu yaptıran komutanına da her zaman kin beslemiştir. Bu olumsuz olayın etkilerini üzerinden atamayan Nathan, görevini yapmayı bırakmıştır. Bir gün eski bir arkadaşı ile karşılaşan kahramanımız Nathan’a, arkadaşı Japon ordularını eğitmesini teklif eder. Görevi kabul eden Nathan, düşmanının Samuray olduğunu öğrenir. Hiç bilmediği bir tarzda savaşan Samuraylara karşı bir strateji oluşturmaya çalışan Nathan ve ordusu, Japon İmparatoru tarafından henüz hazır değillerken, Samuraylara saldırı emri alır. Nathan, her ne kadar bu emre karşı çıkmaya çalışsa da bunu başaramaz ve savaş başlar. Yeterli donanıma sahip olmayan askerler Nathan’ın da  karşı çıkmalarına haklı kılarak mağlup olurlar. Samurayların eline esir olarak düşen Nathan, onlardan ve yaşayışlarından çok etkilenecektir. Bakalım Nathan’ı daha neler bekliyor? İlgilenenler bir göz atsın. Bana göre değil diyenler, biz savaş filmleri listemizin bir sonraki önerisine geçelim.

Tür: Aksiyon, Drama, Savaş

Rotten Tomatoes: %66 Google: %94

Yıl: 2003

30. The Hurt Locker (IMDb: 7,6)

2009 ABD yapımı gerilim filmi The Hurt Locker, herkesin potansiyel bomba olduğu daha doğru bir deyimle; herkesin potansiyel bir tehlike olduğu Irak’ta bulunan askerlerin verdiği zorlu mücadeleyi konu ediyor. Sıcak savaş ortamında, canlı bombaları imha etmekle görevli olan askerler, psikolojik olarak da oldukça zor zamanlar geçirmektedir. Ayrıca savaş bittikten sonra çekilen savaş filmlerinin aksine hala devam eden bir savaşı konu alan yapım olma özelliğini de taşıyor. Film; en iyi film, yönetmen, özgün senaryo, kurgu, ses miksajı ve ses kurgusu gibi dallarda altı ödül kazanmıştır.

Tür: Drama, Gerilim, Savaş

Rotten Tomatoes: %97 Google: %88

Yıl: 2008

31. Dunkirk (IMDb: 7,9)

Tarihsel gerçeklere dayanan 1940 yapımı Dunkirk, Christopher Nolan’ın 2. Dünya Savaşının kaderini belirleyen olaylardan biri olan Dunkerque tahliyesini konu almaktadır. Yüz binlerce askerin düşman askerleri tarafından sarılması ile başlayan filmde, arkası deniz olan bir alanda sıkışıp kalan çaresiz askerler gösterilmektedir. Dikkat çeken bir diğer detaysa; bilinen savaş filmlerinin aksine bir damla bile kan gösterilmemiş olmasıdır. Üç farklı insanın hikayesini üç farklı zeminde anlatıp, bunu sonunda başarı ile birleştiren film, 100 milyon dolarlık bir bütçeye mal olmuş ve Amerika da yayınlandığı ilk hafta içerisinde 50 milyon gişe yapmıştır. İzleyiciyi ilk andan içine alan bu filmi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Tür: Aksiyon, Drama, Tarih

Rotten Tomatoes: %92 Google: %86

Yıl: 2017

32. Wonder Woman (IMDb: 7,4)

2017 yapımı olan Wonder Woman, tropik topraklarını geride bırakarak demirin ve camın hüküm sürdüğü dünyamıza gelir. Bir çok insanüstü yetenek ve kıvrak zeka ile donatılmış olan kadın süper kahramanımız, savaş Tanrısı Ares’in insanları savaşa yönlendirmesi ile gizli bir adada, Amazon Savaşçıları ile beraber yaşamaktadır. Zaman içerisinde başarılı savaş yetenekleri ile öne çıkan Diana, adaya düşen uçaktaki Steve’in (Chris Pine) hayatını kurtarır. Steve’e göre 1. Dünya Savaşının son zamanlarıdır ve Almanya Savaşı kaybetmek üzeredir. Savaşı kazanmanın tek bir yolu vardır. İngilizlere ölümcül bir gazın içeriği hakkında bilgi toplamak ve bu gazı savaşta silah olarak kullanmalarını sağlamak. Kadın kahramanımız Diana ise savaşın insanların hayatını hala bu denli kontrol etmesini hayretle izlemektedir. Her şeyin Savaş Tanrısı Ares yüzünden olduğuna inanan Diana, onu öldürmeye ant içer ve adadan Steve ile ayrılır. Bakalım gerçekten Diana’nın düşündüğü gibi savaşların asıl sebebi Ares midir, yoksa insanlar mıdır? Modern yaşama alışmaya çalışan Diana’nın hikayesini konu eden Wonder Woman, izleyiciye eğlenceli sahneler de sunmayı ihmal etmiyor.

Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik

Rotten Tomatoes: %93 Google: %88

Yıl: 2017

33. Casablanca (IMDb: 8,5)

Kazablanka için Hollywood’un en sevilen filmlerinin arasında demek, bizce hiç de yanlış olmaz. 2. Dünya Savaşı sırasında geçen yapım, unutulmaz bir aşk filmi olma özelliği de taşımaktadır. Çek direniş kampının lideri Lizbon, Hitler’den kaçarak Kazablanka’ya gelir. Amacı buradan da ABD’ye gitmektir. Fakat bu kaçış için pasaportuna ihtiyacı vardır ve tüm umutlarını Kazablanka gece kulübünün sahibi Rick’e bağlamıştır. Oysa bilmediği çok önemli bir detay vardır: Victor’un karısı Ilsa, Rick’in kendisini terk ettiğini düşündüğü ve unutamadığı eski sevgilisidir. İşte bu yüzden Victor’un ölmesi, Rick’in işine gelmektedir. Film, her ne kadar mekan olarak savaş alanında geçmese de, içerisinde savaşın etkilerini görmemiz mümkün. Bu süreçte Kazablanka savaştan kaçan insanların sığındığı rengarenk bir şehir haline dönüşmüştür. Çünkü Kazablanka şehri, Amerika’ya geçebilmek için Portekiz’den önceki son duraktır. Kazablanka’nın konumu sebebiyle bu denli önemli olmasının elbette orada ki insanlara bir çok getirisi var. Özellikle de; insanları rüşvet karşılığı sınırdan geçiren polis şefi Renault ve mekan işletmecisi gözüküp, karaborsacılık yapan Signor Ferrari için. İşte bütün Avrupa’nın etkilendiği bu büyük savaş; Alman, Fransız, İngiliz ve birçok milletten insanı Kazablanka’ya sürüklemiştir.
Filmin ilk gösterimi, 23 Kasım 1942’de yapılmıştır. Gösterime girdiği 1943 yılında ise En İyi Film, En İyi Yönetmen, En iyi Senaryo dallarında Oscar almıştır.

Tür: Drama, Romantik, Savaş

Rotten Tomatoes: %99 Google: %86

Yıl: 1942

34. Life İs Beautiful (IMDb: 8,6)

Evet! Sırada üç dalda Oscar almış bir film tavsiyesi var. Savaşın, siviller üzerindeki yıkıcı etkisinin en güzel anlatıldığı filmlerden birisi olan Hayat Güzeldir, 2. Dünya Savaşında karısı ve oğlu ile birlikte toplama kamplarına giden Yahudi bir babanın hikayesini konu ediyor.Baş kahramanımız Guido, bir İtalyan Yahudisidir ve amcasının çalıştığı otelde garson olarak çalışmaktadır. Guido’nun  amacı bir kitap evi açmaktır. Neşeli ve karizmatik tavırları ile dikkat çeken Guido, yerel bir okulda öğretmen olan Dora’ya aşık olur. Dora ise aristokratik ve Yahudi olmayan bir aileden gelmektedir. Annesi, Dora’yı zengin bir memur ile evlendirmek istemektedir; ancak kibirli nişanlısını hiç sevmeyen Dora, kendi nişanından atın üstünde Guido ile kaçar ve ikili birkaç yıl içerisinde evlenirler. Guido ve Dora’nın Georgia adında bir de çocukları olur. Tüm bunlar olurken savaş kapıya dayanmış ve İkinci Dünya Savaşı başlamıştır. Almanlar tarafından toplama kamplarına götürülmek için trene bindirilen Yahudi aile için artık en önemli şey çocukları Georgia’u korumaktır. George’un daha fazla korkmaması için Guido’nun aklına bir fikir gelir. Guido, oğluna bunun bir oyun olduğunu ve eğer kendisi oyunu kazanırsa ona bir tank hediye edeceğini söyler. Fedakar baba Guido, içinde bulundukları savaşı, acıyı, dramı ve korkuyu oğluna hiç hissettirmeden bir oyun oynamaya başlar ve olaylar gelişir.

Tür: Komedi, Drama, Romantik

Rotten Tomatoes: %94 Google: %80

Yıl: 1997

35. Apocalypse Now (IMDb: 8,4)

Film, Joseph Conrad’ın Heart of Darkness (Karanlığın Yüreği) isimli romanından bir uyarlamadır.
Yerel bir kabilenin Tanrısı ilan edilen bir adamı öldürmekle görevli, başka bir adamın hikayesini anlatan 1979 yapımı Apocalypse Now, mutlaka izlemeniz gereken savaş filmleri arasında yer alıyor.

Tür: Drama, Gizem, Savaş

Rotten Tomatoes: %98 Google: %88

Yıl: 1979

36. Pan’in Labirenti (IMDb: 8,2)

Cannes Film Festivalinde ayakta alkışlanmış bir başyapıt ile karşınızdayız: Pan’in Labirenti… Filmde küçük Ofelia’nın fantastik dünyasına hep beraber yolculuk ediyoruz. İspanya’da iç savaş çıkmıştır. Savaş sonrasında küçük Ofelia hamile ve hasta annesiyle yüzbaşı olan üvey babasının yanına taşınmıştır. Ofelia ve annesinin taşındıkları bu yeni ev, Ofelia’nın hayatını tamamen değiştirecektir.  Ormanda bir karakolda olan bu evin arka bahçesinde gizli bir labirent vardır ve labirentin içerisinde de Pan adında, gerçek üstü bir yaratık vardır. Ayrıca savaş dönemi ile fantastik kurguyu birleştirmiş bu başyapıt, yabancı film dalında da 3 akademik ödül sahibidir.

Tür: Drama, Fantastik, Savaş

Rotten Tomatoes: %95 Google: %90

Yıl: 2006

37. Full Metal Jacket (IMDb: 8,3)

Yine Vietnam Savaşı ve yine etkileyici bir savaş filmi olan Full Metal Jacket. En iyi savaş filmleri listemizde yer alan yapım, bizlere savaşın aksiyon halinden ziyade bireylerin ve toplumun üzerindeki psikolojik etkisini gösteriyor diyebiliriz. 

Tür: Drama, Savaş

Rotten Tomatoes: %91 Google: %92

Yıl: 1986

38. The Imitation Game (IMDb: 8,0)

2. Dünya Savaşı Nazi Almanya’sının hakimiyetinde tüm yıkıcılığı ile devam etmektedir. Almanların kurduğu Enigma şifreleme sistemi, İngiliz hükumetinin tüm ısrarlarına rağmen çözülememiştir. İngiliz hükumetine ve müttefiklerine çok ağır sonuçlar getiren bu şifrenin çözülememesi, İngilizleri başka çözümler aramak zorunda bırakmıştır. O çözüm ise; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı çatısı altında ülkenin en iyi şifre çözen beyinlerini ve kriptoloji uzmanlarını toplamak ve şifreleri çözdürmektir. Şifreleri çözmek için toplanan ekipteki en önemli kişi ise Alan Turing olacaktır. Alan Turing; kendine özgü çalışma şekli ile ve kendi geliştirdiği çalışma prensibi ile meşhurdur. Şifrelerin çözümü için getirdiği yenilikçi bakış açısı ise o güne kadar hiç denenmemiş büyük çaplı bir girişimin kapısını açacaktır. İddia ediyoruz ki film, sizleri derinden etkileyecek ve Alan Turing’in dahiliği karşısında büyüleneceksiniz. Hadi şimdi en iyi savaş filmleri listemizin ki bir sonraki önerisine geçelim.

Tür: Biyografi, Drama, Gerilim

Rotten Tomatoes: %90 Google: %94

Yıl: 2014

39. Braveheart (IMDb: 8,3)

1995 yılı Oscar Ödülü de dahil bir çok ödülün sahibi olan film; Brave Heart… En iyi savaş filmleri arasına gururla aldığımız yapım, başarılı bir Mel Gibson filmidir. William Wallace’ın yarı kurgusal olarak hayatını anlatan film, Türkiye sinemalarında da yıllarca gösterimde kalarak rekor kırmıştır. M.S 1280 yılında, “Uzun Bacaklı” Edward, İskoçya’nın büyük bir bölümünü işgal eder ve William Wallace’ın abisini ile babasını öldürür. Amcası tarafından yurt dışında büyütülen William Wallace, yıllar sonra İskoçya’ya geri döner. Amacı beladan uzak kalmak ve sakin bir hayat sürmek olan William Wallace, çiftçilik yapmaya başlar.

Günün birinde çocukluk aşkı Murron ile karşılaşan Wallace, tekrar aşık olur. Fakat, William Wallace prensin emri ile hızlıca başkası ile evlenmek zorunda kalır. Bir gün kasabada bir askerin Murron’a tecavüz etmeye çalıştığını gören Vallace onu kurtarıp, bir ata bindirerek kaçmasını sağlar. Murron, tam kurtulduğunu düşünürken yakalanır ve tüm kasabanın gözleri önünde, boğazı kesilerek öldürülür. Bunu gören William Wallace adeta deliye döner ve diğer İskoçlarında yardımıyla İngiliz garnizonunu yenerek şerifin boynunu keser. Bu hamlesiyle İngiliz Lordunun ona  karşılık vereceğini düşünen William Wallace, asker kıyafeti ile kalenin içine sızar ve kaleyi yakar. Onun bu hareketinden güç alan İskoçlarda, İngilizlere karşı ayaklanır. Kulaktan kulağa yayılan bu öykü, adeta Wallace’ı bir kahraman yapar ve ordunun başına geçirir ve olaylar gelişir.

Tür: Biyografi, Drama, Tarih

Rotten Tomatoes: %78 Google: %92

Yıl: 1995

40. Saving Private Ryan (IMDb: 8,6)

Er Ryan’ı Kurtarmak, 2. Dünya Savaşını konu alan bir savaş filmidir. Filmin ilk 20 dakikalık Normandiya çıkarması sahneleri dünya sinema tarihinde önemli bir yer edinmiştir. Filmde 4 çocuk annesi bir kadının İkinci Dünya Savaşı sırasında üç çocuğunu kaybetmesi ile yaşadığı zorlu süreç gösterilmektedir. Kalan tek çocuğunun savaştan sağ salim gelmesi dışında başka dileği olmayan kadın, sesini bir şekilde başkana duyurmuştur. Normandiya çıkarmasının yapıldığı gün, sekiz askerin görevi ise diğer askerlerden çok farklıdır. Askerlerin görevi; Er Ryan’ı Kurtarmaktır. Tek bir kişiyi kurtarmak için, sekiz kişinin hayatının tehlikeye sokulmasını sorgulatan yapım, savaş filmleri arasında yer alan en iddialı yapımlardan diyebiliriz.

Tür: Drama, Savaş

Rotten Tomatoes: %93 Google: %95

Yıl: 1998

41. Hostiles (IMDb: 7,2)

Türkçe ismi ile Vahşiler adlı bu yapım izleyicisini 1982 yılında ABD ve kızıl derililer arasında yaşanan amansız mücadeleyi anlatmaktadır. Amerikan süvari subayı Blocker, bir savaş şefini geri dönüş yolunda korumak için görev alır. Blocker, hayatında bir çok zorlukla baş etmiş olsa da bu yolculuk kendisin için fazlasıyla zor olacaktır. Ayrıca kendisine eşlik ettiği savaş şefi Blocker’ın en azılı rakiplerinden birisidir. Blocker görevini yerine getirmek üzere yola koyulur ancak bu yolculuk düşman kabilelerin ve tehlikeli toprakların içerisinden ilerleyecektir.

Tür: Drama, Batı

Rotten Tomatoes: %71 Google: %74

Yıl: 2017

42. Direniş (IMDb: 7,2)

2008 yapımı ABD dram filmi “Direniş” gerçek bir konuyu işlemektedir.Polonya’da ki Gettolardan kaçan ve sağ kurtulan Yahudi üç kardeş, öldürülen ailelerinin intikamını almak için Bialowieza Ormanı’na giderler. Birbirlerine söz verip bir direniş oluşturmaya karar veren kardeşler, ormandaki diğer Yahudi kaçaklarla tanışırlar ve hep beraber bir direniş grubu oluştururlar. Diğer Yahudileri de komutaları altına alan 3 kardeşin direniş ordusu git gide büyür ve ormanda 1200 kişiye ulaşır. Ordularına katılan bu 1200 kişinin hayatını kurtaran üç kardeşin hikayesi sizleri çok etkileyecek!

Tür: Aksiyon, Dram, Tarih

Rotten Tomatoes: %57 Google: %87

Yıl: 2008

43. The Dirty Dozen (IMDb: 7,7)

2.Dünya Savaşı sırasında müebbet hapis ya da ölüm cezası alan bir düzine mahkumun özgürlükleri karşılığında tehlikeli bir göreve gönderilmesini konu salan film 12 Kahraman Haydut, 1965 yılında yazılan aynı adlı romandan bir uyarlamadır. Özgün adı “The Dirty Dozen” olan film 1969 yılında Türkiye’de de gösterime girmiş ve oldukça fazla beğeni almıştır.150 dk süren film,sağlam oyuncu kadrosu, yüksek bütçesi ile savaş filmleri listelerinde önemli bir yeri bulunmaktadır. Filmde canlandırılan savaş sahnelerinde bilgisayar animasyonu yerine gerçek dublörlerin kullanılması filmin kalitesini oldukça arttırmıştır.Özgürlüğü için kıyasıya mücadele eden 12 mahkum, 6 hafta gibi kısa bir sürede eğitilirler.
Bizden söylemesi; yüksek bütçesi ve kaliteli sahneleriyle öne çıkan film sizi bir dakika bile sıkmayacak bir solukta izleyeceksiniz.

Tür: Aksiyon, Macera, Savaş

Rotten Tomatoes: %86 Google: %88

Yıl: 1967

44. Schindler’in Listesi (IMDb: 8,9)

Film İkinci Dünya Savaşı sırasında, Oscar Schindler’in Polonya’da kurduğu bir fabrikada Yahudi işçilere çalıştırmasını ve bu sayede de 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarmasını anlatmaktadır. 12 dalda Oscar adayı olmuş film, 7 dalda Oscar ödülünün sahibi olmuştur.

Tür: Biyografi, Drama, Tarih

Rotten Tomatoes: %97 Google: %94

Yıl: 1993

45. Gladyatör (IMDb: 8,5)

Gladyatör’ün imparatorluğun basamaklarını hızlıca çıkması, İmparatorluğun asıl varisi olan Commodus’u çok rahatsız etmektedir. Bu yükselişi önlemek isteyen Commodus, askerlere General ve ailesinin ölüm emrini verir. Karısı ve çocukları öldürülen kahramanımız artık bir köledir. Yıllar sonra Roma’ya geri dönen kahramanımızın ise, artık tek bir amacı vardır: Karısının ve çocuklarının intikamını alıp, sonra Commodus’u öldürmek.

Tür: Aksiyon, Macera, Drama

Rotten Tomatoes: %97 Google: %94

Yıl: 2000

46. Nefes: Vatan Sağolsun (IMDb: 8,0)

2008-2009 yılları arasında Antalya’nın Tahtalı Dağında geçen Türk yapımı savaş filmi Nefes: Vatan sağ olsun, Türkiye’nin güneydoğusunda Irak sınırına yakın bir bölgede görevli bir yüzbaşı ve onun komutasındaki 40 askerin yaşadığı zorlu serüveni konu almaktadır. 

Tür: Aksiyon, Drama, Gerilim

Google: %93

Yıl: 2009

47. Lone Survivor (IMDb: 7,5)

2015 yılının Haziran ayının son haftası, önemli bir olaya şahitlik edecektir.  En iyi savaş filmleri arasında yer alan Lone Survivor, gerçek bir olaydan uyarlanmıştır. Dört kişilik Amerikan SEAL ekibi, Taliban lideri Admad Shad’ı ölü yada diri ele geçirmek için Afganistan’ın Kunar bölgesine gönderilirler. Ancak operasyon esnasında ekipten 3 kişi yaralanır ve sadece Marcus Luttrel kalır. Çevrede bulunan köylülerin evine saklanan kahramanımızın aklı ise geride kalan arkadaşlarındadır.

Tür: Aksiyon, Biyografi, Drama

Rotten Tomatoes: %75 Google: %92

Yıl: 2013

48. Jarhead (IMDb: 7,0)

Jarhead, Körfez Savaşı döneminde savaştığı güvenli ve rahat bir bölgeden çok daha aktif ve zorlu bir göreve alınır. Sırtında kocaman bir çanta ile nereye gittiğini bilmeyen kahramanımızı çok zorlu süreçler beklemektedir.

Tür: Aksiyon, Biyografi, Drama

Rotten Tomatoes: %61 Google: %89

Yıl: 2005

49. Outlaw King (IMDb: 6,9)

Bizleri İskoçya tarihinin derinliklerine götürecek olan Outlaw King, Ronert the Bruce’ın asilzade olarak başlayıp, doğru bildiklerinden ödün vermeyen bir kanun kaçağı ve bir kahraman olmasını konu alıyor. Tamamen kaliteli bir olay döngüsüyle işlenen filmin konusu, tarihe ışık tutarcasına mekan ve yer tasarımlarıyla da dikkat çekmektedir.

Tür: Aksiyon, Biyografi, Drama

Rotten Tomatoes: %61 Google: %92

Yıl: 2018

Sizler için derlediğimiz tüm zamanların en iyi savaş filmleri adlı listemizin sonuna geldik. Düşünce ve önerilerinizi yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.