Sizi Derin Düşüncelere Daldıracak İlginç Tarihi Fotoğraflar!

İnsanlık olarak bu gezegende birçok  büyük iş başardık. İyi veya kötü o kadar çok olay yarattık ki artık biz bile eskide kalan olayları unutmaya başladık. Sizler için listelenen bu fotoğraf galerisi geçmişi unutturmak için değil, tarihin tozlu sayfalarını yeniden aydınlatmak için düzenlendi.

İlginç Tarihi Fotoğraflar

ilginç tarihi fotoğraflar

Boredpanda adlı web sitesinden derlediğimiz bu içerik, tarihten ilgi çekici olduğunu düşündüğümüz ve/veya  tarihi önem taşıyan görselleri bir araya topladı. İşte, kimi zaman tebessüm ettiren kimi zaman derin düşüncelere daldıran ilginç tarihi fotoğraflar!

1. Asker Olan Babasını İlk Kez Gören Bir Alman Çocuk, 1956

İlginç tarihi fotoğraflar

Bu fotoğraf başta yalnızca duygusal bir kucaklaşma gibi görünebilir. Ancak durum bundan çok daha farklı. 1956 yılına ait bu karede Alman bir çocuk, II. Dünya Savaşı’nda savaşan babasını bir yaşından beri ilk kez görüyor. Evet, ilk kez!

2. İnşaat Halindeki Özgürlük Heykeli, 1884

ilginç tarihi fotoğraflar

Amerika ve New York’un simgesi haline gelmiş Özgürlük Heykeli’nin nasıl inşa edildiğini hiç düşünmüş müydünüz? Kuruluşunun 100. yılı şerefine Fransa’nın Amerika Birleşik Devletleri’ne hediye ettiği bu devasa heykel, görmüş olduğunuz görselde henüz inşa halinde. İnşası 1884 yılında tamamlanan heykel, 1886 yılında büyük bir açılış ile halka sunulmuş. 93 metre yüksekliğindeki bu devasa heykel, o günden bu yana New York’a gelenleri selamlıyor!

3. Marilyn Monroe ve İkonik Pozu, 1954

ünlü tarihi fotoğraflar

Yılların eskitemediği efsane isim Marilyn Monroe, herkesin aklına kazıdığı bu pozu ile resmen 50’lere damgasını vurdu. Aslında Yaz Bekarı (The Seven Year Itch) adlı bir film için verdiği bu poz, o günden beri tüm dünyaya yayıldı. Ünlü pozunu New York’ta bir caddede büyük bir izleyici kitlesi önünde veren Marilyn Monroe, acaba bu pozun bu kadar etkileyici olacağını düşünmüş müydü?

4. Trafik Yönünün Değiştiği Gün İsveç Sokakları, 1967

tarihi fotoğraflar istanbul

1967 yılında İsveç’te trafiğin akışı sol şeritten sağ şerite geçirildi. Yasa uygulamaya konulduktan sonraki ilk sabah…

5. Boston Maratonu’nu Bitirmeye Çalışan Kathrine Switzer, 1967

tarihi fotoğraflar galeri

Geçmişte kadınlar, günümüzde sahip oldukları hakların birçoğuna sahip değillerdi. Bugün bize çok basit gibi görünen şeyler için bile savaşmaları gerekmişti. Kathrine Switzer d, maratonlara neden kadınların katılamadığını sordu kendine. Ancak bu soruya mantıklı bir cevap bulamadı. Bu sebeple kararını verip yola çıktı ve 1967 yılında düzenlenen, Boston Maratonu’na katılmaya karar verdi. Koşmaya başladıktan bir süre sonra dikkatleri üzerine çekince yarış organizatörleri varlığından haberdar oldu. Fotoğrafta da onu yakalayıp yarış alanından uzaklaştırmaya çalışırken görülüyorlar. Ancak Kathrine Switzer, bu maratonu bitirdi ve Boston Maratonu’nu bitiren ilk kadın olarak tarihe geçti.

6. Ailelerine Torunlarını Gösteren Batı Almanya Sakinleri, 1961

tarihi fotoğraflar

II. Dünya Savaşı yenilgisinden sonra Almanya, Berlin Duvarı ile ikiye bölünmüştü. Duvarın herhangi bir tarafındaki bir kişinin diğer tarafa geçmesi yasaktı. 1961 yılında inşa edilen duvar, 1989’da yıkılana kadar binlerce aileye engel olmuştu. İnsanlar bir araya gelememiş, aileler birleşememişti. Fotoğrafta, anne babalarına yeni doğan bebeklerini gösteren bir çift görülüyor. İnsan bu kareye bakarken, sevdiklerini aşılmaz bir duvarın ötesinden görmeye çalışmanın zorluğunu düşünmeden edemiyor…

7. Nazi İşgali Sırasında Eyfel Kulesi, 1940

8. Takım Elbiseli Frida Kahlo, 1924

Meksikalı Ünlü ressam Frida Kahlo, ailesi ile olan bir fotoğraf çekimine erkek kılığında gelmeyi tercih etmiş.

9. Vladimir Komarov’dan Geriye Kalanlar. 1967

Sovyet kozmonot Vladimir Komarov, bir uzay görevinde hayatını kaybeden ilk insan. Kendisi 1964’teki ilk uzay uçuşunu başarıyla tamamladı. Ancak 1967’deki ikinci uçuşunda Soyuz 1 aracı ile yere çakılarak hayatını kaybetti. Fotoğrafta da Sovyet ordusundan bazı askerlerin, Komarov’un vücudundan geriye baktıkları an görülüyor.

Sizler için derlediğimiz ilginç tarihi fotoğraflar adlı listemizin sonuna geldik. Düşüncelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.