Sağlıklı Tırnaklar İçin İpuçları!

Sağlıklı tırnaklar için ipuçları isteyenler, doğru yerdesiniz! Güçlü uzayan ve sağlıklı görünen tırnaklara sahip olmak artık çok kolay, üstelik yalnızca evde yapacağınız bakımlar ile de tırnaklarınızın çok daha sağlam hale gelmesi mümkün.

Sağlıklı Tırnaklar İçin İpuçları Nelerdir?

Sağlıklı tırnaklar İçin İpuçları

Sağlıklı tırnaklara sahip olmak için öncelikle ellerinizin ve tırnaklarınızın daima temiz ve bakımlı olması şarttır. Güçlü, sağlam ve sağlıklı tırnaklara sahip olmak için ise pek çok farklı yöntem uygulanabilir. Bu yöntemleri evde dahi uygulamak mümkündür ve kuaförlere para vermek yerine kolay şekilde kendiniz de yapabilirsiniz. Peki, sağlıklı tırnaklar için ipuçları nelerdir?

Tırnaklarınızı Temiz Tutun!

Tırnaklarınızın ve ellerinizin temiz olması, sağlıklı ve güçlü tırnaklara sahip olmak için uygulanabilecek ilk adımdır. Sağlıklı şekilde uzayan tırnaklar temiz bakılan tırnaklardır ve bu sebeple de ellerinizi daima tırnaklarınız ile beraber yıkamanız şarttır.

Tırnaklarınızı Nemlendirmeyi Unutmayın!

Tırnaklarınızı çeşitli bakım yağları ya da nemlendiriciler ile nemlendirerek çok daha sağlıklı şekilde uzamalarını sağlamanız mümkündür. Bu bakım yağları ve nemlendiriciler tırnak dokusuna zarar vermeden tırnaklarınızın güçlenmesine katkıda bulunur. Kolay kırılan tırnaklarınız varsa en azından haftada iki kez tırnaklarınızı nemlendirmeniz size çok büyük katkı sağlayacaktır.

Düzenli Beslenin

Düzenli beslenme, tıpkı her organa ve sisteme etki ettiği gibi tırnaklara büyük bir katkıda bulunur. B vitamini keratine katkıda bulunduğu için özellikle de B vitamini içeren besinleri daha sık tüketmeniz tırnaklarınızın güçlenmesine ve daha hızlı uzamasına katkı sağlayacaktır. Ayrıca baklagiller, lifli gıdalar, et, balık, yumurta gibi ürünleri de düzenli olarak tüketmekten kaçınmayın!

Kozmetik Ürünleri Kullanırken Dikkatli Olun!

Sağlıklı tırnaklar İçin İpuçları

Tırnakların şık ve eşsiz görünmesine yarayan kozmetik ürünler tırnak dokusuna, yapısına ve sağlığına ciddi zararlar verebilir. Oje, aseton, baskı, protez ve benzeri ürünler her ne kadar tırnak sağlığına ya da cilt sağlığına tehlike olmadığını belirtse de bu tarz ürünler öncelikli olarak tırnak yüzeyinin nefes almasını önler. Bu nedenler de tırnakta uzun süre kalan ojeler, baskılar ve protezler tırnakların sararmasına ve güçsüzleşmesine yol açabilir. Bu ürünler kullanılırken dikkatli olunmalıdır. Ojeler tırnakta maksimum üç gün kadar tutulmalıdır. Sonrasında aseton içermeyen oje temizleyiciler ile ojeleri temizlemeniz çok daha sağlıklı olacaktır. Süslü tırnaklara ne kadar bayılsak da kısa sürede tırnaklarımızın hava almasını sağlamakta fayda var.

Bakım Uygulayın!

Sağlıklı tırnaklar İçin İpuçları

Tırnak bakımı için kuaförlere ya da güzellik merkezlerine yüksek miktarlar ödemeniz gerekmiyor. Evde yapacağınız basit kürler ile tırnaklarınızın daha canlı ve sağlıklı görünmesini sağlamak sizin elinizde. Peki, hangi kürler ile tırnaklar daha sağlıklı hale getirilebilir?

  • Limon Suyu ve Tuz Karışımı

Yarım limon suyuna bir tutam tuz atın ve tırnaklarınıza isterseniz bir diş fırçası isterseniz de pamuk ile iyice uygulayın. Bu uygulamayı yaptıktan sonra yalnızca tırnaklarınızı da beş dakika kadar bu limon suyunun içinde bekletmeniz mümkün. Tırnaklarınızı limon suyundan çıkarınca yıkamadan önce on beş dakika kadar bekleyin. Haftada iki kez yapacağınız bu uygulamanın tırnaklarınızı ne kadar güçlendirdiğine inanamayacaksınız!

  • Soğan

Tırnaklarını yarımdan daha küçük bir parça soğanın içine sokun ve tırnaklarınıza temas eden soğanı aynı şekilde on dakika kadar bekletin. Farka inanamayacaksınız!

  • Deniz Tuzu

Ilık su ile doldurulmuş bir kaseye bir tatlı kaşığı deniz tuzu ekleyin ve çözdürün. Sonrasında bu karışımın içinde tırnaklarınızı yirmi dakika kadar bekletin. Hem tırnak etleriniz de hem de tırnak yüzeyinde eşsiz bir değişim yaratacak olan bu uygulamayı isterseniz her gün uygulamanız mümkün.

Sağıklı tırnaklara sahip olmak için ayrıca bakım yağlarını, nemlendiricileri, sertleştirici solüsyonları da kullanmanız mümkündür. Bu yöntemler sayesinde kolay kırılmayan, sağlam, güçlü ve sağlıklı tırnaklara sahip olmanız çok kolay! Ayrıca son yılların öne çıkan beslenme trendleri hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz, sizler için hazırladığımız diğer makalemize de bir göz atabilirsiniz. Diğer bir içerikte görüşmek üzere, kendinize iyi bakın. :3

Yorum Yap

Adınız ve yorumunuz herkes tarafından görüntülenebilir.