Sağlıklı Kalmak ve İyi Hissetmek İçin Evde Yapabilecekleriniz!

Sağlıklı kalmak için atacağınız tüm adımlar, bu makalemizde sizler için listelendi! Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid19 virüsü, birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de karantina uygulanmasına sebep oldu. Ülkemizde toplu eğlence alanları kapanırken, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı için sokağa çıkma yasağı uygulaması geldi. Sağlıklı kalmak ve virüsü başka insanlara bulaştırmamak için lütfen evde kalın! Bu zorlu dönemde, kendimizin ve diğer herkesin sağlığı için mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamak en iyisi olacaktır.

Evde Sağlıklı kalmak ve Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı ?

sağlıklı kalmak için ne yapmalı

Sürekli kapalı alanda kalmak, hem fiziksel hem de psikolojik açıdan oldukça zorlayıcı. Biz de bu dönemi sağlıklı bir şekilde atlatabilmeniz için sizler için birkaç öneri sıraladık. Bu öneriler sayesinde fiziksel ve zihinsel olarak bu dönemi başarılı bir şekilde atlatmanıza yardımcı olmayı umuyoruz. Umuyoruz ki, bu önerilerimiz işinize yarayacak ve çok daha verimli günler geçireceksiniz. İşte, karantina süresi boyunca sağlıklı kalmak için evde yapabilecekleriniz.

Sağlıklı Kalmak İstiyorsanız, Fiziksel Aktivitenizi Artırın!

sağlıklı kalmak için fiziksel aktivitenizi arttırın

Sürekli kapalı bir alanda kalmak, hareketliliğimizi de doğal olarak sınırlıyor. Ancak bunun sizi formdan düşürmesine izin vermeyin. Sağlıklı kalmak için vücut ve zihin için hafif de olsa, evde egzersizler yapmayı ihmal etmeyin. Zorlayıcı antrenmanlar yapmak zorunda değilsiniz. İsterseniz müziği açın ve gönlünüzce dans edin!

Evde Geçirdiğiniz Süre Boyunca Verimli Kalmaya Çalışın!

sağlıklı kalmak için verimli kalmaya çalışın

Evden çalışmak zorunda olanlar zaten kendilerince bir karantina rutini oluşturmuşlardır. Ancak böyle bir zorunluluğunuz yoksa, kendinizi üretken olmak için zorlayın. Karantina süreci için kendinize basit bir hedef koyarak motivasyonunuzu yükseltebilirsiniz.

Uzun süredir başlamak isteyip bir türlü başlayamadığınız bir kitaba başlamak, yazı yazmak, puzzle yapmak, evde tamir edilmesi gereken eşyaları onarmak gibi ufak hedefler, hem rutininizi düzene sokmanız konusunda hem de kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Sağlıklı Kalmak İçin Kendinize Günlük Rutin Oluşturun.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, evden çalışmak zorundaysanız eğer kendinize bir rutin oluşturmuş olmalısınız. Ayrıca bunu hayatınızın diğer noktalarına da uygulayarak çok daha verimli olabilirsiniz.

sağlıklı kalmak için günlük rutin oluşturun

Nasıl olsa evdeyim deyip, işlerinizi ertelemeyin. Sağlıklı kalmak için öncelikle uyku düzeninizi düzene oturtun. Günlük öğünlerinizi de düzenleyerek karantina sürecinde fazla yemenin önüne geçin.

Günlük Olarak Temizlik Yapın!

Temizlik derken, her gün her yeri dip köşe temizlemekten bahsetmiyoruz. Bu tehlikeli dönemde kendinizi ve yaşadığınız yeri temiz tutmak elbette çok önemli. Ancak temizliği kendinizi yenilenmiş hissetmek için de yapabilirsiniz.

temizlik yapmak

Genel anlamda bir hijyen seviyesi sağladıktan sonra temizliği zihnen kendinizi iyi hissetmek için bir araç olarak kullanabilirsiniz. Örneğin giysi dolabınızı temizleyip düzenleyebilir, evinizde ihtiyacınız olmayan eşyalarınızdan kurtulmayı deneyebilirsiniz.

Kendinizi İhmal Etmeyin!

Evet belki uzun bir süre boyunca evde kalmak zorunda kalacaksınız. Ancak bu durumun kendinize bakmamak için bir sebep değil. Kişisel temizliğinize ve bakımınıza önem verin. Eğer sıkılırsanız tıpkı dışarı çıkacak gibi giyinip hazırlanın. Tıraş olun, makyaj yapın, saçlarınıza şekil verin. Fiziksel olarak iyi hissetmek zihin berraklığını da getirecektir.

Sürekli haberleri kontrol etmek çoğumuz için bu dönemde bir alışkanlık haline geldi. Ancak sürekli negatif haberlere maruz kalmamak için arada bir telefondan ve diğer tüm haber kaynaklarından uzaklaşmayı deneyin.

Hayat kurtarmanın hiç bu kadar kolay olmadığı bir dönemde, eviniz de yaptığınız hangi aktivite size iyi hissettiriyorsa onu yapın, özgür olun!

Sağlıklı kalmak için tüm adımları sizler için listeledik. Düşüncelerinizi yorum kısmında belirtmeyi unutmayın. Sağlıcakla kalın, evinizde kalın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.