RTX Teknolojisi Nedir? Nvidia Ray Tracing ve DLSS!

Eğer oyunlar ile çok az da olsa ilgileniyorsanız RTX’İ illa ki duymuş olmalısınız. Kısaca bahsedecek olursa, RTX teknolojisi Ray Tracing (Işın İzleme veya Işın Takibi) anlamına gelmektedir. O zaman “X” nerede mi diyorsunuz? NVIDIA kendi teknolojisine RTX diyor, sonuna “X” ekleyerek bir marka haline getirmiş diyebiliriz. AMD için ise sadece Ray Tracing de diyebilir veya bambaşka bir isim de koyulabilir. Siz yeter ki temelde hepsinin farklı bir şey olmadığını aynı şey olduğunu bilin. NVIDIA ekstra olarak Ray Tracing ile birlikte kendi geliştirdiği yapay zekayı kullanarak daha iyi bir görüntü sunuyor. Hazırsanız bu teknolojinin teknik detaylarını ve Ray Tracing’i anlatmaya başlıyorum. 🙂

RTX teknolojisi nedir? Ray Tacing ve DLSS

RTX Teknolojisi Nedir?

Nvidia oyun yapımcılarına sesleniyor artık görsel hilelerle sahte gölgeler, sahte ışıklar yapmanıza gerek yok. Gerçek yaşamda ki gibi yansımalar, ışıklandırmalar ve gölgeler elde edebiliriz. Bunu şu yüzden diyebiliyorlar: “Ray Tracing” yani ışın izleme yapabildikleri için, örneğin güneşten çıkan ışığın tüm yansımalarının ışınlarını izleyip, takip edebiliyorlar.

Bu sayede grafiklerde olağanüstü bir gerçekçilik yakalanabiliyor. Bir örnek verelim. Mesela bir oyunda kırmızı bir kazak giydiniz. Güneş ışığı kırmızı kazak üzerine vurduktan sonra, ışınları kırmızı kazaktan sıçrayıp yandaki aynaya da biraz olsa da vuruyor. Aynaya baktığınızda bunu görebileceksiniz artık. Nehirlerin, göllerin ve denizlerin yansımaları anlık olarak gözükecek, hatta yağmurdan oluşan ufak sulardan anlık gerçek yansımalar elde edebileceğiz. Çok güzel şeyler bizi bekliyor. Şimdi size çok uçuk bir örnek verelim. RTX teknolojisi nedir ve neler yapılabilir?

RTX teknolojisi nedir? Battlefield V

Oyun İçerisinde RTX Teknolojisi!

Bu görsel RTX teknolojisi hakkında mantık yürütmemizi sağlayabilir. Battlefield 5 oyunundan ilerlersek örneğin önümüzde araba patlıyor. Arabadan çıkan ateş efektleri ve gökyüzü bize yansıyor. Yani anlık olarak sürekli görebildiğimiz yansımalar hesaplanabiliyor. Tabii ki de sayının çok fazla kişiye ulaştığı multiplayer bir oyunda hiç kimse gözümüzdeki yansımaya bakmıyor. Nerede düşman görürsek katletmeye çalışıyoruz. Zaten RTX gibi bir teknolojinin single player (tek kişilik) oyunlarda çok daha başarılı olacağına inanıyorum. Çünkü tek kişilik oyunlarda istediğimiz kadar her türlü inceleyebilir ve tatmin edici bir deneyim elde edebiliriz.

Oyunlarda çok az gerçek ışık kaynakları var. Örnek olarak güneş’i verebiliriz. Güneş sürekli hareket halinde olduğu için otomobil kullanırken, yolda yürürken ve koşarken anlık olarak gölgemizi bize sunmak zorunda. Güneşin geliş açısına göre gölgemizin uzunluğu, çapı ve koyuluğu değişiyor.

O zaman gerçek olmayan ışık ne? Oyunları yaparken geliştiriciler çok fazla görsel hilelerin faydalarından yararlanıyor. Örnek olarak evin içerisindeki ampule ateş etseniz dahi kırılmıyor. Çünkü evin içerisinde ki gölgeler aslında texture (doku) olarak hazır yerleştirilmiş oluyor. Bir resim gibi düşünürsek daha iyi algılayabiliriz. Üstüne gölgeler çizilmiş bu resmi, evin içine hiç belli etmeden profesyonel bir şekilde yerleştiriyorlar. Böylece evin içerisine girdiğinizde ekran kartınız gölgeleri hesaplamak zorunda kalmıyor!

Çünkü artık hesaplayacak gölge kalmıyor. Evin içerisinde ki eşyaların konumu ve ışık kaynağının yeri sabit olmakla beraber gölgeleri önceden render alıp yapıştırıyorlar. Eğer siz ışık kaynağına zarar verirseniz, yani ışık kaynağı kırıldığı halde evdeki gölgelerin aynı kaldığını görürsek ne olur?  Gözünüzdeki tüm gerçekçilik algısı yok olur. Oyundaki gerçeklik algınız kırılır. Bu kadar gerçekçi grafik vermek için çabalayan oyun firmalarının verdiği çabalar da yok olmuş olur.

RTX teknolojisi destekleyen oyunlardan bazıları:

 • Ark: Survival Evolved
 • Atomic Heart
 • Dauntless
 • Final Fantasy XV
 • Fractured Lands
 • Hitman 2
 • Islands of Nyne
 • Justice
 • JX3
 • Mechwarrior 5: Mercenaries
 • PlayerUnknown’s Battlegrounds
 • Remnant: From the Ashes
 • Serious Sam 4: Planet Badass
 • Shadow of the Tomb Raider
 • The Forge Arena
 • We Happy Few
 • Assetto Corsa Competizione
 • Minecraft
 • Battlefield V
 • Control
 • Enlisted
 • Metro Exodus
 • Cyberpunk 2077

Ekran kartınız ne kadar iyi olursa olsun bu özelliği çalıştırdığımızda RTX teknolojisi sayesinde FPS oranımızda ciddi bir düşüş yaşanıyor!

Bunun için yine yakın zamanda NVIDIA’nın geliştirmiş olduğu bir teknoloji olan DLSS yardımımıza koşuyor ve FPS oranımız hemen artırıyor. 🙂

DLSS nedir?

DLSS nedir

RTX teknolojisi sayesinde ortaya çıkan DLSS nedir? Bu özellik, “Derin öğrenme süper örnekleme” anlamına geliyor. Önce süper örnekleme kısmından bahsedelim. Süper örnekleme (super sampling), şu anda bilgisayarınızla bir çok oyunda yapabileceğiniz bir şeydir. RTX teknolojisi olan bu oyunu, monitörünüzün destekleyebileceğinden yüksek bir çözünürlükte çalıştırır. Böylece poligonal yani çok köşeli grafiklerdeki bazı sert köşelerin yumuşatılmasına yardımcı olabilir. Nvidia ve AMD kartları, bazı PC oyunlarında halihazırda bu teknolojiyi desteklemektedir.

Şimdi, “derin öğrenme” bölümüne geçelim. Derin öğrenme son zamanlar da popülerlik kazanan bir terimdir. Temel olarak baktığımız da yüksek güçte ki bir donanımla çok ağır olan ve milyonlarca hesaplama ile sistemin bir konuda kendini daha işlevsel hale getirmesidir.

Bazı uygulamalar buna yapay zeka (AI) adını verir ancak bu bir yanlış adlandırmadır. Sistem hiçbir anlamda insan gibi öğrenmiyor! sürekli tekrarlayan bir şey üzerinde ustalık kazanıyor. Bu ustalık ise hız ve FPS oluyor.

DLSS için internet bağlantısına gerek var mıdır?

Hayır. DLSS, çok sayıda bulut bilişim donanımından (RTX grafik kartlarının en son sürümleriyle dolu çok büyük Nvidia sunucu depoları) faydalanırken, sistem kurulduktan ve etkinleştirildikten sonra işlem sisteminizde internetsiz bir şekilde çalışmaktadır. Sadece en son sürücüleri kurduğunuzdan emin olmanız gerekiyor.

RTX teknolojisi destekleyen oyun sayısı artacak mı?

RTX nedir? RTX destekleyen oyunlar

Geliştiriciler ışın izlemeye daha hakim olmaya başladığında kesinlikle bu liste tahmin edebileceğinizin gibi genişleyecektir. Nvidia, DLSS hesaplamayı pürüzsüz hale getirirse oyunlar daha da hızlanabilir ve oyuncular RTX marka grafik kartlarının özelliklerinden çok daha iyi faydalanabilir.
Bu içerikte ‘RTX teknolojisi nedir?’ sorusunu detaylı bir şekilde cevapladık. Varsa soru ve düşüncelerinizi yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.