Popüler Sosyal Medya Çılgınlığı ASMR Nedir?

Hepimiz sosyal medya veya YouTube’da mikrofona karşı yemek yiyen insanların garip videolarını bir kez görmüşüzdür. En başta kimsenin anlam veremediği bu sıradışı konsept, aslında ASMR nedir sorusunu biraz olsun cevaplıyor. Son zamanlarda sıkça karşılaştığımız bu sıra dışı videoların ne anlam ifade ettiğini gelin beraber öğrenelim. 🙂

ASMR Nedir?

ASMR nedir? Açılımı ‘Otonom Duyusal Meridyen Tepki’ olan ASMR konsepti, aslına bakılırsa bir nevi ‘anlatılmaz yaşanır’ durumu denilebilir. Derinlemesine açıklamak gerekirse ASMR videoları çeken içerik üreticiler, ‘trigger’ yani tetikleyici denen kimi sesleri kullanılarak insanları rahatlatıyorlar. Bu tarz videolar çeken insanlar ve bu videoları izleyen insanların yorumlarına göre, bazıları bu deneyimi yaşayabilirken bazıları da yaşayamıyor. Yani bu tarz videolar sizi asla etkilemeyebilir. Hatta belki bunlardan rahatsız bile olabilirsiniz. Ancak kimi insanlar bunlardan zevk alıyor. Hatta bunları rahatlatıcı buluyorlar. İşte ‘anlatılmaz yaşanır’ durumu da burada devreye giriyor. Eğer siz herhangi bir tetikleyiciden etkilenmiyorsanız, etkilenen birisinin size nasıl bir his olduğunu anlatması imkansız denebilir.

ASMR’nin İnsanlar Üzerinde Etkileri Nelerdir?

Herkesin mutlaka bir kez sorduğu soruyu yani ‘ASMR nedir?’ sorusunu yukarıda kısaca cevaplamış olabiliriz. Ancak bu cevap kesinlikle yeterli değil. Çünkü hala daha birçok insanın bu konuda aklı karışık. Örneğin, çoğu kişi YouTube’da neden bu kadar çok benzer video olduğunu anlamıyor. Zaten ASMR’ın tanımı da çoğu kişi için net değil. İlginç olan diğer bir şey var ki, “ASMR nedir?” sorusunun tanımı bu videoları izleyen kişiler için de aynı değil. Çünkü herkesin tetikleyicisi farklı. YouTube’da bu kadar çok aynı konseptte video olmasının sebebi de bu diyebiliriz. Aslında bunlar izleyenler için aynı şey değiller.

ASMR nedir?

Daha detaylı açıklayacak olursak, kimi insanlar başka kimselere açıklayamadıkları o ünlü ASMR hissini cama vurma sesinde yaşayabiliyorlar. Kimileri fısıltılı konuşmalarda. Kimileri de ağız seslerinde. Kısaca herkesin tetikleyicisi farklı. Doğal olarak bir ASMR içerik üreticisi, her tetikleyici için video üretmeye çalışıyor. Bu da doğal olarak YouTube’da bu konsepte sahip videoların sayısını artırıyor. İnternette ‘ASMR nedir?’ sorusuna net bir cevap bulmanın zorluğu da yine bu yüzden. Çünkü herkes için cevap farklı!

Bu noktaya kadar akıllardaki soru işaretlerini kaldırdıysak, gelelim asıl merak edilen kısma. NEDEN? Neden insanlar bu videoları bu kadar büyük bir hevesle bekliyor ve neden milyonlarca insan bu garip ritüelleri izlemekten, dinlemekten zevk alıyor? Bu noktada da herkesin farklı bir sebebi var. Kimi insanlar yalnızca tetikleyicilerin kendilerine verdiği hissi seviyorlar. Uyku problemi, panik atak ya da anksiyete yaşayan birçok kişi ise bu videolar sayesinde rahatladıklarını belirtiyorlar.

ASMR nedir ?

Hiçbir tetikleyici durumdan etkilenmeyen insanlar için bunu anlamak bazen zor olabiliyor. Ancak ASMR videolarından etkilenenler hallerinden oldukça memnun. Her ne kadar kimi versiyonları oldukça garip olsa da, problemlerini bu videolar sayesinde azaltan ya da kontrol altına alan insanların olması oldukça sevindirici. Elbette bu videoları seven insanlar, hallerinden memnun olduğu sürece hiçbirimizin söyleyecek sözü yok.

Burada yazımızın sonuna geldik. ASMR nedir sorusuna biraz olsun cevap verebilmiş olmayı umuyoruz. Siz de ASMR ile ilgili görüşlerinizi paylaşmak isterseniz düşüncelerinizi yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.