Ortamlarda Sizi Şef Gibi Gösterecek Gastronomi Terimleri!

Yemekten anlamak, mutfağa hakim gerçekten çok güzel şeyler ancak iş tekniğe geldiğinde gastronomi terimleri olmazsa olmaz. Zaten bu işten gerçekten anlamak için çok büyük bir birikim gerekiyor. Siz de kendi mutfağınızda ufak denemelere başlamış olabilirsiniz. Ya da yemek yapmakla değil de, yemek yemekle ya da yemek ile ilgili bilgi almakla ilgileniyorsunuzdur. Ne olursa olsun, gastronomi terimleri adlı bu içeriğimiz sayesinde ortamların gözdesi siz olacaksınız! Çünkü sizin için arada bir arkadaş çevrenize hafif etkileyici konuşmalar yapmanıza yardımcı olacak mutfak terimlerini araştırdık.

Gastronomi Terimleri

Gastronomi terimleri

Eğer amatör olarak yemek yapıyorsanız, bu terimleri daha derinlemesine araştırıp uygulayabilirsiniz. Yalnızca yemek sohbetleri ile ilgileniyorsanız, konuşma aralarına bu kelimeleri serpiştirip çevrenize bir şeyler bildiğinizi kanıtlayabilirsiniz. 🙂 İşte, her ortamda işinize yarayacak gastronomi terimleri!

1. Mise en Place (Mizanplas)

Yemek yapmanın kolay olduğunu mu düşünüyorsunuz? Şöyle kaliteli bir restoranda şef olarak çalışsam sinir stres kalmaz, hayalimi yaşamış olurum, gönlümce yemeklerimi pişiririm diye hayaller mi kuruyorsunuz? Moralinizi bozmak istemeyiz ama siz olayı çok yanlış anlamışsınız!

Gastronomi terimleri Mise en Place
Mutfak Terimleri – Mise en Place

Bir restoranda çalışmak, dünyanın en yorucu işlerinden biri olabilir. Sürekli olarak, servis süresini uzatmadan ve aynı lezzette yemekler yapmak, düşündüğünüzden çok daha zor. Bu yüzden nereye giderseniz gidin, orada pişen ürün veya yemeğin mutlaka bir ön hazırlığı olur.

Belki bu yalnızca ürünlerin yıkanıp temizlenmesidir, belki de ön pişirmelerin yapılması. Ancak ne olursa olsun yenilebilir bir ürün servis eden her işletme kendince bir ön hazırlık yapar. İşte, bu ön hazırlıklara da ‘mizanplas‘ deniyor. Sıkça kullanılan gastronomi terimleri arasında yer alıyor bu kelime, aklınızda bulunsun diyor ve listemize devam ediyoruz.

2. Julienne

Gastronomi terimleri Julienne
Mutfak Terimleri – Julienne

Eğer yemek programlarını izliyorsanız ‘jülyen doğrama’ terimini mutlaka duymuşsunuzdur. Hemen öyle ince uzun doğramak işte diye düşünmeyin. Birçok yemek okulunun ilk dersi kesim tekniklerini ve doğru kesim yapmayı öğretmektir. Çünkü bu işin de elbette bir kuralı var. Eğer ürünlerinizi Julienne doğramak istiyorsanız, 3 mm kalınlıkta ve 5 cm uzunlukta doğramalısınız.

3. Blanch (Şoklama)

Gastronomi terimleri blanch
Mutfak Terimleri – Blanch

Genelde sebze ve meyvelere uygulanan bu yöntem, pişecek ürünün formunu ve rengini kaybetmesini önler. Önce malzeme kaynar suya bırakılıp, birkaç dakika yumuşatılır. Ardından buzlu suya konularak ‘şoklanır’ ve şekliyle rengini korumuş olur.

4. Flambe

Hani bazı restoranlarda yemek müşterinin önünde pişirilir. Tavadan alevler yükselirken şefler tavadaki ürünleri top atar gibi havalara fırlatarak şov yaparlar. Siz de gaza gelip evde aynı hareketleri denersiniz ama alev falan yükselmez. Çok doğal çünkü muhtemelen siz ev yapımı yemeklerinizden alevlerin yükselmesi için alkol kullanmıyorsunuz.

Gastronomi terimleri flambe
Mutfak Terimleri – Flambe

O alev şovları için tavaya alkol koyuluyor ve bu da bir ateş patlamasına yol açıyor. Sıcaklıkla beraber alkol uçunca size yalnızca lezzetli yemeğiniz kalıyor.

5. Mire Poix (Mirpua)

Mirpua, aslında sizin çok yakından tanıdığınız bir taktik. Yemeklerin temelini oluşturmak için hazırlanan suların adı diyebiliriz. Kereviz sapı, soğan ve havuç gibi malzemeler ile lezzetlendirilmiş sular oluşturmaya deniyor. Mire Poix su, yemeğinize lezzet veriyor.

Mire Poix
Mutfak Terimleri -Mire Poix

Yemek yapmadan önce sebzeleri önden atıp suya tatlarını bırakmalarını sağlarız ya, işte o işleme gastronomi terimlerin de Mire Poix adı veriliyor.

6. Brunoise

Şef terimleri Brunoise
Şef terimleri – Brunoise

Bu da tıpkı jülyen gibi bir doğrama tekniğinin adı. Burada da ürünleri 3mm’lik küpler halinde doğruyorsunuz.

7. Beurre Manie (Börmaniye)

Şef terimleri Beurre Manie
Şef terimleri – Beurre Manie3

Genelde çorba ya da sosları koyulaştırmak için kullanılan börmaniye, eşit miktarda un ve terayağı eklenerek oluşturulur.

8. A’la Minute

Sipariş verildikten sonra, müşterinin önünde o an hazırlanan yemeklere bu isim veriliyor. Adı da zaten ‘o an’ hazırlanmasından gelmiş.

9. Al Dente

Mutfak terimleri Al Dente
Mutfak Terimleri – Al Dente

Makarna seviyorsanız gastronomi terimleri arasından “Al Dente” ismini mutlaka duymuşsunuzdur. Genelde makarna için kullanılır ve ‘dişe gelir’ şekilde pişirmek anlamına gelir. Yani tam yumuşayıp, hamur kıvamına gelmemiş makarnalar için bu terim kullanılır.

10. Mühürleme

 mühürleme
Şef Terimleri – Mühürleme

Gastronomi terimleri adlı makalemizi et sevenlerin yüksek bir ihtimalle duyduğu bir terim ile bitiriyoruz. Genelde etleri yüksek ısıda arkalı önlü pişirerek, içlerindeki suyu tutmalarını sağlamak için kullanılan bir yöntem. Aynı zamanda eğer pişireceğiniz ürün dağılmaya meyilli bir kıvama sahipse, hızlıca önlü arkalı mühürleyerek kıvamını ve formunu korumasını da sağlayabilirsiniz.

Gastronomi terimleri içeriğimizin burada sonuna geldik. Siz listemizdeki terimlerden kaçını biliyordunuz? Eğer sizin bildiğiniz daha ilginç gastronomi terimleri varsa yorumlara yazmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.