Netflix Türk Dizileri: İzlemeniz Gereken En İyi 12 Türk Dizisi!

Netflix’te takılmayı sevenler ancak arada bir kendimizden de bir şeyler görsek iyi olurdu diyenler için bugün en iyi Netflix Türk dizileri listesi ile karşınızdayız. Her seferinde milli gururumuz gibi sahiplendiğimiz bu diziler, yavaş yavaş farklı ülkelerde de bilinmeye başladı bile. Eh, bu da elbette bizi mutlu ediyor. Siz de Türk dizilerini seviyor ve ülkemizin bu platformda daha fazla boy göstermesi gerektiğini düşünüyorsanız, bu konu hakkındaki görüşlerinizi mutlaka yorumlarda belirtin. Lafı fazla uzatmadan, Netflix dizi önerilerimize başlayalım. 🙂

1. Rise Of Empires: Ottoman (IMDb: 8,0)

Listemize belgesel ve tarih sevenler için hoş bir yapımla devam ediyoruz. Amerikan yapımı olan Rise Of Empires, aslında bir mini dizi. Bu dizde her sezon dünyaya hakim olmuş bir imparatorluğun nasıl kurulduğu anlatılacak. Dizinin ülkemizde bu kadar sevilmesinin sebebi ise kuşkusuz ilk sezonun Osmanlı İmparatorluğu’nu anlatması. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u alışını konu alan ilk sezonunda bir yandan kurgu devam ederken bir yandan da ara ara konu hakkındaki uzman görüşlerine başvuruluyor.

2. Son (IMDb: 7,4)

Netflix Türk dizileri Son

Türk dram dizisi olan Son, mutlu bir evliliği olan Aylin’in bildiği tüm hayatının bir anda darmadağın olmasını konu alıyor. Aylin ile Selim mutlu ve birbirine aşık bir çifttir. Bir de oğulları vardır. Selim, oğullarının yedinci yaş partisinin sabahında yurt dışına bir iş seyahatine çıkar ve bir daha geri dönmez. Bir anda ortadan kaybolan eşinin peşine düşen Aylin, yavaş yavaş tüm hayatının yalanlar üzerine kurulu olduğunu öğrenecektir. Aylin yeni bilgiler öğrendikçe, hiç beklemediği derin bağlantılarla karşılaşır.

3. Aşk 101 (IMDb: 7,6)

Gençlerin yeni göz bebeği Türk Netflix dizisi Aşk 101, uzun süredir merakla bekleniyordu. Doksanlı yıllarda geçen bu gençlik dizisi, bir grup sorunlu liseliyi merkezine alıyor. Her birinin aile yaşamında ya da kendi içinde farklı sorunları olan bir grup genç, okullarında özellikle müdür tarafından sevilmemektedir. Her birini okuldan atmak için fırsat kollayan müdürlerine inat, idealist ve genç bir öğretmen onlara daima arkadaşları gibi yaklaşıp okulda kalmalarını sağlamaktadır. Okuldaki son kaleleri olan bu öğretmenin tayini çıktığında, bu gençlerin okuldan atılması da an meselesi olacaktır. Artık yapmaları gerekenler bellidir. Ne olursa olsun, öğretmenlerini okulda tutmaları gerekmektedir. Bu yüzden de akla gelmeyecek bir yol seçip yeni gelen basketbol koçları ile öğretmenlerini birbirlerine aşık etmeye çalışırlar.

4. Masum (IMDb: 8,5)

Netflix Türk dizileri Masum

Son yıllarda dizi platformlarının televizyondan internete kayması ile başarılı yerli yapımlar da görülmeye başlandı. En iyi Netflix Türk dizileri arasında yer alan Masum da onlardan biri. Gizem, polisiye ve dram konulu bu dizide Haluk Bilginer ve Ali Atay gibi başarılı isimler de boy gösteriyor. Emekli polis Cevdet, yıllarca yaşadığı stresli hayattan sonra eşini de alıp inzivaya çekilmiştir. Çift, ömürlerinin ikinci baharını doğayla iç içe bir çiftlik evinde geçirmektedir. Ancak bu huzurlu yaşam, küçük oğullarının bir gece getirdiği kara haber ile paramparça olmak üzeredir.

5. Şubat (IMDb: 8,2)

Ülkemizde pek sık rastlanmayan fantastik bir yapım olan Şubat, ikiye bölünmüş bir şehri anlatıyor. İnsanların bir kısmı yer üstünde bildiğimiz hayatı yaşarken bir kısmı da yer altına, şehrin bilinmeyen karanlık bölgelerine çekilmiştir. Bu karanlıkta yaşayanlardan biri olan Şubat, haber sunucusu Yağmur’a garip bir şekilde takıntılıdır. Kendini sürekli onu izlerken, takip ederken bulur. Zaten bir zaman sonra Yağmur’un hayatına girmeyi başarmıştır. Şubat, bu kadının yaşamında olan biten gizemli olayları çözebilecek güce sahiptir. Yağmur ise yıllar önce cinayete kurban giden babasının katilini bulmak için hala çabalamaktadır.

6. Leyla İle Mecnun (IMDb: 9,1)

Netflix Türk dizileri Leyla ile Mecnun

Ülkemizde hala daha gelmiş geçmiş en iyi Türk dizileri arasında gösterilen Leyla İle Mecnun, herkesin bildiği o efsanevi aşka getirilmiş oldukça farklı bir yorum. Ülkemizden çıkan oldukça başarılı bir absürt komedi olan Leyla İle Mecnun’da, aynı gün aynı hastanede doğan Leyla ve Mecnun’u yıllar sonra kaderin nasıl bir araya getirdiğini izliyoruz. Bu ikili, etraflarındaki birbirinden orijinal karakterler ve hayatın sürprizleri içinde, izlerken size kahkaha attıracak maceralar yaşıyorlar.

7. Atiye (IMDb: 7,6)

Beren Saat’i baş rolünde gördüğümüz Netflix Türk dizisi Atiye, yine fantastik yapımlar seven izleyicileri kendisine çekecek türden bir dizi. Konusuna gelecek olursak, İstanbul – Urfa arası beklenmedik olaylar ile dolu bir yolculukta Atiye’yi takip ediyoruz diyebiliriz. Başarılı bir ressam olan Atiye, kendini bildi bileli içgüdüsel olarak aynı deseni çizmektedir. Anlamını o ana dek sorgulamamış olsa da, Göbeklitepe’de yapılan kazıların haberi onu oldukça huzursuz eder. On binlerce yıl öncesine dayanan bu yerdeki kazılar, Atiye’ye çok tanıdık gelen bir şeyi de açığa çıkarmıştır. Senelerdir nasıl olduğunu anlamadığı şekilde çizip durduğu şekillerin birebir aynısını! Atiye, bu saatten sonra bu gizemi çözmeye kararlı bir şekilde Urfa’ya yol alır. Ancak insanlara kendini anlatabilmesi düşündüğü kadar kolay olmayacaktır. Sizler için hazırladığımız Netflix Türk dizileri listemizde yer alan Atiye, izleyiciyi adeta ekrana kilitliyor.

8. Ezel (IMDb: 8,6)

Sırada Netflix’in en dikkat çeken Türk yapımlarından biri var. Başarılı oyunculukları ve sürükleyici senaryosu ile Ezel, kendi halinde bir hayat süren Ömer’in Eyşan’a olan aşkı yüzünden yaşadıklarını anlatıyor. Sorunlu bir ailesi olan Eyşan, hayatta amacına ulaşmak için Ömer dahil herkesi kullanmaktan çekinmez. Ömer ise, Eyşan’ın gerçek yüzünü bilmesine rağmen onu sevmekten bir gün bile vazgeçmez. Eyşan için işlemediği bir suçu bile üstlenen ve senelerce hapis yatan Ömer, burada Ramiz Dayı ile tanışır. Türk televizyon tarihinin en ünlü ve başarılı karakterlerinden biri olan Ramiz Dayı ve her biri hala daha birçok kişi tarafından sevilen diğer karakterleri ile Ezel, oldukça başarılı bir yapım.

9. Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi (IMDb: 8,7)

Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi

Ülkemizde çekilen tüm dizilerin ağırlıklı olarak İstanbul’da geçmesine inat Behzat Ç, Ankara’da geçmektedir. Bu da dizinin birçok kişi tarafından sevilmesinin sebeplerinden yalnızca biri. En Netflix Türk dizileri arasında yer alan bu yapım, Baş komiser Behzat Ç’nin Cinayet Büro’daki soruşturmalarını konu alıyor. Aksiliği ile bilinen Behzat, çok yetenekli olmasına rağmen rütbe olarak yükselememiştir. Zira üstleri ile başı hep beladadır. Hayata dair takındığı sıra dışı tavrı davalarında da kullanan Behzat Ç, kendine has kişiliği ile davaları çözüme kavuşturmaktadır.

10. Diriliş Ertuğrul (IMDb: 7,8)

Yayınlanmaya başladığı andan itibaren ülkemizde reyting rekorları kıran Diriliş Ertuğrul’u duymayan yoktur muhtemelen. Engin Altan Düzyatan’ın baş rolde oynadığı dizi, Kayı Obası’nın çevresi ile olan savaşını anlatıyor. Anadolu, siyasi olarak karışık bir dönemden geçerken küçüklü büyüklü birçok beylik arasında sonu gelmez savaşlar devam etmektedir. Kayı Boyu da bunlardan biridir. İleride Osmanlı Devleti’nin temellerini atacak olan bu boyun savaşlarına şahit olmak isterseniz Diriliş Ertuğrul’a göz atabilirsiniz.

11. 46 Yok Olan (IMDb: 8,5)

Baş rolünde Erdal Beşikçioğlu’nun yer aldığı Türk Netflix dizisi 46 Yok Olan, başarılı bir genetik profesörünün hikayesini anlatıyor. Kız kardeşi tedavisi mümkün olmayan bir hastalık ile savaşırken, profesör de onu tedavi etmek için çabalamaktadır. Bu uğurda geliştirdiği ilaçları kendi üstünde denemekten çekinmez. Ancak kendini denek olarak kullanmanın beklemediği sonuçları olacaktır.

12. The Protector: Hakan Muhafız (IMDb: 6,8)

Netflix’in ilk Türk dizisi olan Hakan Muhafız, ilk çıktığı andan itibaren ülkemizde büyük ilgi gördü. Bunda dizinin baş rolünde Çağatay Ulusoy olmasının etkisi elbette ki yadsınamaz. Ancak dizi, Çağatay Ulusoy dışında konusu ile de birçok kişinin ilgisini çekti. Zira Hakan Muhafız’da, yerli yapımlarda pek fazla rastlamadığımız fantastik ögeler de yer alıyor. Dizi, sıradan bir hayat süren Hakan’ın bir gün tarihin çok geçmiş dönemlerinde kendine verilmiş bir görevi keşfetmesini konu alıyor. Hakan, İstanbul’u korumak için seçilmiş kişi olduğunu öğrendiğinde, görevini yerine getirmek için hayatının tamamen dağılmasını izlemek zorunda bile kalabilir.

Sizler için hazırladığımız Netflix Türk dizileri listemizin sonuna geldik. Düşüncelerinizi yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.