En İyi Netflix Suç Dizileri – Güncel Suç Dizisi Önerileri

Netflix’te fellik fellik gezerek yeni suç dizisi arayanların izlenecekler listesini kabartmaya geldik. Tüm zamanların en iyi Netflix suç dizileri sizler için bu içerikte listelendi! Girişimizi kısa tutuyoruz ve en iyi suç dizileri listemize başlıyoruz. 🙂

1. How To Get Away With Murder (IMDb: 8.1)

Bu sıra dışı Netflix suç dizisi, alışageldiğimiz ‘dedektifler suçlu peşinde’ formatının dışında ilerliyor. Hikaye, bir hukuk fakültesinde başlıyor. Kriminal Savunma profesörü Annalise Keating, öğrencilerine zorlu kurgu vakalar vererek bunların içinden çıkmalarını istiyor. Böylece onları avukatlık kariyerlerinde her türlü ihtimale hazırlamaya çalışıyor. Özellikle bölümün hırslı birkaç öğrencisi üzerinde yoğunlaşan Annalise, bir gün bu öğrenciler ile birlikte karmaşık bir cinayet vakasının içine düştüğünde, derste öğrettiği her şeyi gerçek hayatta da kullanması gerekecek. Suç olaylarına hem kriminal hem de hukuksal açıdan yaklaşan bu farklı dizi oldukça sürükleyici. Ayrıca Annalise Keating rolündeki Viola Davis’in bu rol ile kazandığı bir Emmy ödülü de bulunuyor. Yani uzmanlar tarafından test edilip onaylanmış bir yapım ile karşı karşıyasınız, kaçırmayın deriz!

2. Mindhunter (IMDb: 8,6)

Yavaş temposuna rağmen izleyiciyi içine çeken bu Netflix yapımı, bir FBI ajanının kitabından uyarlanmış. Dizide ve kitapta, azılı suçluların tanımlanma ve sınıflandırılma hikayesi ele alınıyor. Daha anlaşılır anlatmak gerekirse, 1970’li yıllarda geçen dizi bugün ‘seri katil’ dediğimiz kişilere bu adın verilme sürecini anlatıyor. Popüler Netflix suç dizileri arasında yer alan yapımda iki polis ve bir bilim insanından oluşan ekip, seri şekilde cinayetler işleyen suçluları anlamak ve ilerideki potansiyel cinayetleri engelleyebilmek için azılı katillerle hiç kimsenin istemediği kadar yakın çalışıyorlar.

3. Breaking Bad (IMDb: 9,5)

Netflix’te yer alan en güzel suç konulu dizilerin başını çeken Breaking Bad’den bahsetmemek düşünülebilir miydi? Elbette hayır! Artık izlemeyen kalmadı diye düşünsek de bu şimdiden efsane olmuş yapımı buraya bırakmak istiyoruz. Zira hem konusu hem de başarılı oyunculukları ile şimdiye kadar izlediğiniz en iyi suç dizisi olmaya aday.

16 Emmy ödülü bulunan dizi, kansere yakalandığını öğrenen sıradan bir kimya öğretmeninin aldığı radikal bir karar üzerine şekilleniyor. Kendi halinde yaşayan bu adam, kanserden öleceğini öğrendiğinde ailesinin geleceğini garanti altına almak için metamfetamin üretmeye karar veriyor. Eski bir öğrencisi ile beraber yasa dışı bu yola bile isteye giren öğretmeni, daha önce hiç bilmediği suç dünyasında okulda öğrenilemeyecek ağır dersler bekliyor.

4. Freud (IMDb: 6,6)

Sırada Netflix’in yeni incisi Freud var. Evet, bildiğiniz Sigmund Freud! Ancak bu dizi Freud’u ve araştırmalarını suç teması üzerinde ele almış. 1800’lü yıllarda Viyana’da geçen dizide Sigmund Freud’u genç ve hevesli bir araştırmacı olarak görüyoruz. Hem meraklı hem de adını duyurmaya istekli Freud, çözülemeyen bir dizi cinayeti araştıran bir ekibin içinde yer alıyor. Bir dedektif ve bir medyum ile beraber Viktoryen polisiyesi izlemek isterseniz, doğru yerdesiniz!

5. The Blacklist (IMDb: 8,0)

Sırada James Spader’lı Blacklist var! Spader bu dizide Reymond Raddington rolü ile karşımıza çıkıyor. Adeta suçluların bayrak taşıyanı olan Raddington için FBI arananlar listesinin VIP bir üyesi diyebiliriz. Uzun yıllardır kimsenin ulaşamadığı Raddington, bir gün kendi kendine polise teslim oluyor. Bu şaşırtıcı haber, FBI içinde ciddi bir kafa karışıklığına yol açsa da Raddington oldukça ilginç bir teklif ile herkesi bir kez daha hayret içinde bırakıyor. Suçlarının ağırlığı yüzünden serbest kalma ihtimali bulunmayan Raddington, kendi özgürlüğü karşısında arananlar listesindeki diğer azılı suçluları yakalatmayı teklif ederek adeta FBI ile kumar oynuyor. Suçluların nerede olduklarını söylemek ve onları yakalatmak için tek şartı ise, genç ve deneyimsiz profilci Elizabeth Keen ile çalışmak. Elizabeth’in kendisi dahil kimse Reymond’ın neden onu seçtiğini bilmezken, bu ikili bir anda kendilerini dünyanın en çok aranan isimlerini enselerken buluyorlar. 8,0’lık IMDb puanı ile Netflix suç dizileri türünün popüler yapımı The Blacklist, kesinlikle izlemeniz gereken yapımlardan diyor ve devam ediyoruz.

6. Queen Of The South (IMDb: 7,9)

Queen Of The South adlı Netflix dizisinin baş karakteri Teresa’nın uyuşturucu kaçakçısı erkek arkadaşı bir gün kartel tarafından öldürülüyor. Teresa ise aynı kartelde çalışmak zorunda kalıyor. Meksika ve Amerika arasında gerilim dolu bir yolculuğa uzanan Teresa’nın bu zorlu şartlarda hayatta kalabilmek için güvenebileceği pek fazla insan yok.

7. Narcos (IMDb: 8,8)

Ünlü uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ı konu alan bu dizi, ilk çıktığında oldukça ses getirmişti. Escobar’ın gerçek hayat hikayesinden uyarlanan bu yapım, Amerika’dan Kolombiya’ya gelen bir ajanın Escobar’ı yakalamaya çalışmasını konu alıyor. Hem Pablo Escobar’ın hayatından kesitlerin görüldüğü hem de olayları onu yakalamaya çalışan polislerin gözünden izlediğimiz başarılı Netflix suç dizileri arasında yer alan bu yapım, yüksek tempolu dizilerden hoşlananlara tavsiyemizdir.

8. Kedilere Bulaşmayın: İnternette Katil Avı (IMDb: 8,1)

İki kedinin işkenceye maruz kalıp öldürüldüğü videolar bilinmeyen bir kaynaktan internette yayılınca, bir grup hayvan sever bu olayı çözmeye ve videoların arkasında kimin olduğunu bulmaya karar verir, elbette klavye başından! Bu sıra dışı yapımda, yalnızca kaynağı belirsiz tek bir videodan yola çıkarak gönüllülerden oluşan bir ekibin suçlu avını izliyoruz. Hem sıra dışı hem de sürükleyici bu üç bölümlük Netflix dizisini bir oturuşta bitirmeniz olası.

9. Lucifer (IMDb: 8,2)

Sıra geldi Lucifer’a! Tom Ellis’in aksanı ile kendine hayran bıraktığı bu dizi aynı zamanda popüler Netflix suç dizileri arasında yer alıyor. Cehennem bekçiliği görevinden istifa edip dünyada bir bar işletmeye karar veren Lucifer Morningstar, beklenmedik şekilde gelişen olaylar sonucunda kendisini cinayet dedektifi Chloe’nin yanında bulur. İkili, cinayet davalarında beraber çalışırken Lucifer işine dönmesi için ilahi güçlerden kibar ‘uyarılar’ almaktadır. Komedi, suç ve fantastik ögelerin bir arada olduğu bu dizi için ne ararsanız var diyebiliriz. Sıkmayan akışı ve her bölümde farklı vakaları ele alan dizide arka planda tüm sezona yayılmış daha yavaş ilerleyen gelişmeler de yaşanıyor.

Şeytanı cinayet dedektifi rolünde görmek isterseniz bu diziye bir şans verebilirsiniz.

10. Trial by Media (IMDb: 7,2)

‘Şeytanmış dedektifmiş bana bunlarla gelme, suçun şakası olmaz!’ diyenler için bir Netflix önerisi ile devam ediyoruz. Gerçek olaylara dayanan bu suç belgeseli, tüm dünyada ses getirmiş vakaları ele alıyor. Bu vakaların ilerleyişi ve hatta sonuçları üzerinde medyanın nasıl bir etkisi olmuş olabileceğini inceleyen dizinin şu anda altı bölümden oluşan bir sezonu bulunuyor. Eğer böyle olaylara ilginiz varsa, hızla bitirebileceğiniz ilginç bir yapım.

11. Altered Carbon (IMDb: 8,1)

Sırada, hem bilim kurguyu hem de suç dizilerini sevenleri mutlu edecek bir Netflix yapımı var. Altered Carbon, 250 yıl sonra uykusundan uyanan bir mahkumu konu alıyor. Geçmişte işlediği bir suç yüzünden 250 yıl boyunca buzda tutulan ve yepyeni bir bedende hayata dönen bu mahkum, geç de olsa özgürlüğünü kazanır. Ancak bunun tadını pek fazla çıkaramaz. Zira tam olarak özgür olabilmesi için gizemli bir cinayeti çözmek zorundadır.

12. Limitless (IMDb: 7,4)

Baş rolünde Bradley Cooper’ın yer aldığı aynı isimli filmden uyarlanan bu Netflix dizisinin yapımcılarından biri de yine Bradley Cooper! Kendisi senaryoyu çok sevdi herhalde, zira yapımdan kopamamış. Dizi, kariyerinde pek başarılı olmayan müzisyen Brian Finch’i merkezine alıyor. Brian, bir gün yeni bir ilaç deniyor ve bir anda beyninin tamamını kullanabilmeye başlıyor. Bu yeni kazandığı özelliği ile FBI’da kendine bir iş bulan Brian, artık suçlu peşinde koşan bir dedektif!

13. Brooklyn Nine-Nine (IMDb: 8,4)

Listemize polisiye komedinin en iyi yapımlarından olan ve sevilen Netflix suç dizileri arasında yer alan Brooklyn Nine-Nine ile devam ediyoruz. Zaten bu dizinin adını artık duymayan kalmamıştır. Ama yine de biz önermek istiyoruz. Çünkü hem azılı suçluların yakalandığı hem de bu kadar çok gülebileceğiniz başka bir yapım bulamayabilirsiniz.

Not: Diziyi izleyip Jake Peralta’ya gönlünü kaptırmayan biriyle henüz karşılaşmadık.

14. Sherlock (IMDb: 9,1)

Suç dizisi listesi yapıp Sherlock koymasaydık Netflix hesaplarımızı kapatırdı herhalde. Biz de uslu çocuklar olduk ve Sherlock’u listeye aldık. Zaten çok güzel dizi, niye almayalım ki? Yalnız, birkaç senede bir toplanıp mangala giden erkek grubu sıklığında sezon çekme işi biraz can sıkıcı. Dizi başladığında üniversiteye hazırlanırken şimdi yüksek lisans kovalayan var, o derece. Siz de yine de Netflix suç dizileri popüleri olan bu yapımı daha önce hiç duymamış, izlememişseniz bir şans verin. Zaten hazırda dört sezonu var. Sizi bir süre idare eder.

15. Vis a Vis (IMDb: 8,3)

Sırada ‘seven ne yapmaz’ temalı bir Netflix suç dizisi var. Dizinin başkarakteri Macerena gerçekten de bu sözü doğrularcasına, sevgilisi için her şeyi yapmaya hazır bir kadın. Macerena o kadar aşık ki, sevgilisinin her sözüne tüm kalbiyle inanıyor. Ancak aşkından dağları delme temalı dizimizin konusu burada biraz değişiyor. Çünkü Macerena, erkek arkadaşının oyununa geliyor ve zimmetine para geçirme suçu ile yedi yıl hapse çarptırılıyor. Hayatında hiç bilmediği bu zorlu ortamda, kibar kızımız bir şekilde kendini korumak zorunda.

16. Unbelievable (IMDb: 8,4)

Sırada dram ve suç karışımı dizi Unbelievable var. Dizide tecavüze uğradığına kimseyi inandıramayan bir kadının hikayesi anlatılıyor. Gerçek olaylardan esinlenen bu yapımda genç bir kadın, tecavüze uğradığına kimseyi inandıramayınca bu kez yalan ihbarda bulunmak ile yargılanıyor. Olaydan birkaç yıl sonra ise iki dedektif, garip şekilde bu vaka ile benzerlik gösteren olayları incelemeye başlıyorlar. Sürükleyici ve dram dolu bu Netflix yapımına başlayınca başından kalkamayabilirsiniz.

17. When They See Us (IMDb: 8,9)

Listemizin sıradaki yapımı When They See Us. Bu dizi de gerçek olaylara dayanıyor. Dizide, Central Park’ta gerçekleşen bir saldırı olayı yüzünden haksız yere suçlanan bir grup siyahi gencin adalet karşısındaki savaşı anlatılıyor. Irkçılık ve ön yargının ne kadar yıkıcı sonuçları olabileceğini gösteren ve gerçekçi Netflix suç dizileri içinde yer alan bu yapım, bolca drama da içeriyor.

18. Peaky Blinders (IMDb: 8,8)

Ben suç dizisi de izlesem nostalji isterim diyenler için Netflix suç dizileri sıralamamıza Peaky Blinders ile devam ediyoruz. 1900’lü yılların başında İngiltere’de geçen dizide, çete lideri Thomas Shelby’nin suç dünyasında yükselmek için yaptıklarını izliyoruz. Gözü kendini kabul ettirmekten başka hiçbir şeyi görmeyen Shelby, bu yolda kendi sınırlarını zorlarken aynı zamanda en az kendisi kadar acımasız birçok düşmanla da baş etmek zorunda.

Diziyi izleyen çoğu erkekte havalı şekilde sigara içmeye çalışma, kasket takma ve saç modelini Thomas Shelby gibi yaptırma isteği şeklinde yan etkiler görülüyor. Diziye başlamadan önce kendinize bunların hiçbirini yapmayacağınıza dair söz vermeniz en iyisi. Çünkü biz o iç sese uyup da saçlarını, tarzını değiştiren hiç kimsenin memnun kaldığını görmedik.

19. American Crime Story: The Assasination Of Gianni Versace (IMDb: 8,4)

Gerçek suçlara dayanan bu Netflix belgeseli her sezonunda Amerika’yı oldukça sarsmış cinayetleri konu alacak. İlk sezonunda aralarında dünya devi Versace’nin tasarımcısı Gianni Versace’nin cinayeti de dahil olmak üzere beş kişinin ölümünü, katilin geçmişinden kesitler ile izleme fırsatı buluyoruz. Bir insanı cinayete iten nedenler ve çocukluk travmalarının gelecekti karakter üzerindeki etkileri üzerine düşünmemize yol açan diziyi mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz.

20. Wild Wild Country (IMDb: 8,2)

Gerçek olaylara dayanan bir Netflix suç belgeseli var sırada. Geçmişte Oregon kırlarında kurulmuş bir tarikatın gurusu, ütopik bir düzen oluşturma hayali ile geniş topraklar satın alır. Yavaş yavaş kendi topluluğunu ve düzenini oluşturmaya çalışan bu insanlar, bölgenin yerlileri ile sürtüşmeler yaşamaya başlayınca olay ulusal basına yansır.

21. The Innocence Files (IMDb: 8,0)

Haksız yere hüküm giyip yıllarca hapiste kalmış suçluların gerçek hikayelerine odaklanan bu suç belgeseli, Netflix suç dizileri içeriğimizin en sarsıcı yapımlarından olabilir.

Zanlılar ve ailelerinin adalet ile olan savaşı, hayatları ellerinden alınmış bu insanların yaşadıkları süreçler ve adalet sisteminin adım adım nasıl yanlış karar almaya sürüklendiğini sorgulayan bu belgesel oldukça düşündürücü.

22. Ozark (IMDb: 8,4)

Jason Bateman’lı Ozark, gerilim ve drama dolu bir suç dizisi. Finans danışmanı olarak çalışan bir aile babasının Meksikalı uyuşturucu çeteleri için para aklama işine bulaşmasını konu alan dizi, her bölümünde sizi hop oturtup hop kaldırıyor. Başarılı Netflix suç dizileri arasında yer alan Ozark’ın birçok farklı ödülü de bulunuyor.

Finans danışmanı Marty, işler sarpa sarınca eşini ve iki çocuğunu Missouri’deki Ozarks’a getirir. Yeni taşındıkları bu yerde ailesinin güvende olacağını düşünmek istese de Marty, henüz neyin içine girdiğinin farkında değildir. Ve elbette sırf uzaklara gitti diye bela onun peşini bırakmaz.

23. Dogs Of Berlin (IMDb: 7,5)

Alman milli takımının Türk kökenli parlak oyuncusu öldürüldüğünde, olay ülkede büyük ses getirir. Olayı araştırmak için iki dedektif görevlendirilir. İki insan birbirine ne kadar zıt olabilecekse o kadar zıt karakterlere sahip bu iki dedektif birlikte çalışma konusunda çok da istekli değildir. Üstelik birinin Berlin’in arka sokaklarında güven vermeyen bağlantıları vardır.

Futbolcunun cinayeti şehirde giderek artan bir Türk-Alman gerginliği oluştururken, her şeyin kaosa sürüklenmemesi için bu iki dedektifin çok hızlı hareket etmeleri gerekmektedir.

24. Bitter Daisies (IMDb: 7,2)

Acemi bir dedektif ufak bir kasabadaki kayıp olayını araştırmak için görevlendirilir. Kasabadaki birbirine bağlı topluluk, cinayet ihtimalini akıllarına bile getirmezken genç dedektif derinlemesine araştırma yapmaktan çekinmez. Ortaya çıkan birden fazla ceset, davanın gidişatını değiştirdiği gibi dedektifin geçmişindeki yaraları da yeniden açar.

25. White Lines (IMDb: 6,3)

Genç ve başarılı bir DJ, yirmi yıl önce İbiza’da ortadan kaybolur. Ardında hiçbir iz bırakmadan yok olan Axel’in kardeşi Zoe ise yıllar boyunca onu aramayı sürdürür. Bir gün Axel’in cesedi İbiza’da ortaya çıkar. Zoe, tüm hayatını bırakıp ağabeyinin başına ne geldiğini anlamak için bu küçük adaya taşınır.

Yirmi yıl önce yaşanmış bir olayın tanıklarını bulmak bile yeterince zorken, bulduktan sonra insanları konuşturmak daha da zordur. Herkesin kapandığını sandığı  bu davanın yeniden açılması ve Zoe’in sürekli bu konu hakkında konuşmak istemesi çoğu kişiyi rahatsız eder. Zoe, bu davayı hiç bilmediği bir adada yalnız başına araştırmaya devam ederken, çılgın partilerin kirli arka yüzü de yavaş yavaş kendini gösterir.

Netflix suç dizileri içeriğimizin burada sonuna geldik. Sizin de listeye eklemek istediğiniz diziler olursa yorumlara yazmayı unutmayın. Eğer ‘ben dizi önerilerine doyamadım, Netflix’in dibini ekmekle sıyırmak istiyorum’ derseniz, Netflix kategorimizdeki önerilere göz atıp, onlarca dizi önerisinden birini izleyebilirsiniz. Bir sonraki içeriğimizde görüşmek üzere, kendinize iyi bakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.