Netflix Polisiye Filmleri: Dönemin En İyi Polisiye Filmleri!

Üşenmedik, sizler için Netflix denizinden bir kaç öneri topladık ve tüm zamanların en iyi Netflix polisiye filmleri adlı bu listeyi oluşturduk. Bildiğiniz üzere Netflix, günümüzde en fazla tercih edilen çevrim içi dizi ve film izleme platformlarının başında geliyor. Artık hemen hemen tüm arkadaş gruplarında sohbet mutlaka Netflix’e gelir oldu. Lafı fazla uzatmadan tüm zamanların en iyi polisiye filmlerine bir göz atalım ve arşivlerimizi genişletelim.

1. 13th (IMDb: 8,3)

2016 yapımı film 13th, “ABD’de ırk, adalet ve kitlesel hapsetmenin kesişimi” konusunu araştırıyor. ABD’nin büyük hapishane sistemine derinlemesine bir bakış sunan bu yapım, eleştirmenlerden tam not almış. Koca bir ulusun ırksal eşitsizliğini hangi yöntemle sistematik bir şekilde uyguladığını gözler önüne seren 13th, bildiğiniz bir çok gerçeği değiştirecek.

Tür: Belgesel, Suç, Haber

Rotten Tomatoes: %97 Google: %91

Yıl: 2016

NETFLİX’TE İZLE

 

2. Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile (IMDb: 6,6)

1989 yılında Florida da idam edilen ünlü seri katil Ted Bunndy’nin hayatına odaklanan bu yapım sizi adeta ekran başına kilitleyecek. Baş rol oyunculuğunu ise Hollywood’un sevilen yıldızı Zac Efron üstleniyor. Ted Bunndy’nin hayatını konu alan yapım, olayları seri katilin sevgilisi Liz’in gözünden anlatmaktadır. Ted Bunndy, 1974-1978 yılları arasında Amerika’da birçok kadını öldürmek ve bir çok kadına tecavüz etmek suçlarından tutuklanmıştır. Ancak Ted Bunndy bu suçları her zaman inkar etmiştir. İşte film, Ted Bunndy’nin bu canice yanını yıllarca görmeyeli reddeden Lizz’in gözünden, bize bir seri katilin hayatını anlatmakta ve adeta kanımızı dondurmaktadır. Lizz, film boyunca Ted Bundy’in suçlu olup olmadığı konusunda gelgitler yaşar ancak hep ona inanmayı seçer. Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile, aslında suçluyu bildiğimiz bir biyografi filmi olmasına rağmen, Zac Efron’un oyunculuğu ile seyirci olarak bizi de devamlı gelgitlere sokmaktadır. 

Tür: Biyografi, Suç, Drama

Rotten Tomatoes: %55 Google: %88

Yıl: 2018

NETFLİX’TE İZLE

3. The Irishman (IMDb: 7,9)

Dönemin en iyi Netflix polisiye filmleri arasında yer alan The Irishman, Amerika tarihindeki mafyalar, suikastler ve Irishman’in hayatı konusunda önemli konulara değiniyor. Kısaca biyografik bir suç filmi diyebiliriz. ll. Dünya Savaşında görev yapan eski asker Frank Sheeran’ın yıllarca çalıştığı suç örgütü;  Bufalino ve Sheeran’ın uğruna yaptığı suikastler bu yapıma konu oluyor. Ayrıca Frank Sheeran’ın Amerika’da Beatles kadar tanınan Jim Hoffa’yı ortadan kaldırılmasını da konu etmektedir. Gerçekte Frank Sheeran’ın evinde, Jim Hoffa’yı  öldürdüğüne dair herhangi bir kanıt bulunmamıştır. Birçok eleştirmene göre film, bu yönüyle gerçeklikten biraz sapmıştır. Bu konuda yapılan eleştirilere cevap veren oyunculardan Robert De Niro ise filmin biyografi tarzında olduğunu, ancak tamamen gerçeği yansıtmak  amacıyla meydana çıkmadığını yer yer kurgunun da olabileceğini söylemiştir. Bonus olarak Filmin senaryosu 2004 yılında Charles Brandt’in yazdığı “I Heard You Painted Houses” adlı kitabından esinlenerek, Steven Zaillian tarafından yazılmıştır.

Tür: Biyografi, Suç, Drama

Rotten Tomatoes: %87 Google: %96

Yıl: 2019

NETFLİX’TE İZLE

4. Article 15 (IMDb: 8,2)

Hindistan’ın kırsal bölgesinde görev yapan polis memuru Ayan Ranjan’ın hikayesini konu alan Article 15, kayıp üç genç kızın aranmasını konu ediyor. Ayushmann’ın oyunculuğunun seyirciyi büyülediği bu yapım sizi çok etkileyecek. Bir tarafta kast sistemi yüzünden bölük pörçük olmuş bir toplumu, diğer tarafta ise kendilerini üstün gören zengin zümreyi ve bu iki sınıf arasındaki farkı, açık bir şekilde filmde görmekteyiz. İşte tüm karmaşanın içinde baş kahramanımız Ayan Ranja, tecavüze kurban giden ve öldürülen iki kız kardeşin katillerini aramaktadır. Ayrıca bulunamayan bir kızı da sağ salim bulma amacıyla Ayan Ranjan’ın görülmeye değer. Böyle bir durumda bile kast sisteminin öne çıkması, Hindistan’ın içinde bulundurduğu toplumsal sorunları tüm detayıyla gözler önüne seriyor. Yönetmen koltuğunda  Anubhav Sinha’ın oturduğu Article 15, 8,2’lik IMDb puanıyla en iyi Netflix polisiye filmleri arasında yer alıyor. 

Tür: Suç, Drama, Gizem

Rotten Tomatoes: %85 Google: %93

Yıl: 2019

NETFLİX’TE İZLE

5. Ocean’s 8 (IMDb: 6,2)

Ocean’s 8 2018 yılında yapılan bir komedi ve suç filmidir .Ocean’s serisinde Danny Ocean’ın kız kardeşi olan Debbie Ocean, beş yıllık bir hapsin ardından serbest kalmıştır. Ancak filmde görüyoruz ki, huylu huyundan yine vazgeçmiyor tıpkı Debbie Ocean gibi. Debbie Ocean’ın hapisten çıktıktan sonra bir tatil yapması ya da dinlenmesi gerekirken, onun planı sadece yepyeni bir soygun yapmaktır. Soygunu için Met Galası’nı hedef alan Debbie Ocean, beraberindeki sekiz kişi ile birlikte kusursuz bir soygun planlamıştır. Soygunun en önemli parçası ise, Daphne Kluger’ın  boynundaki kıymetli gerdanlıktır. Milyonlarca dolar değerindeki bu gerdanlık, sekiz usta hırsızı heyecanlı bir maceraya daha sürüklemiştir. 

Tür: Aksiyon, Komedi, Suç

Rotten Tomatoes: %69 Google: %82

Yıl: 2018

NETFLİX’TE İZLE

 

6. Testere: Jigsaw Efsanesi (IMDb: 5,8)

Seri cinayetlerin işlendiği bir suç filmi olan Jigsaw Efsanesi, her biri birbirinden korkunç şekillerde öldürülmüş olan insanların cinayetlerini konu ediyor. Garip olan ise, bütün cinayetlerin ucu tek bir kişiye bağlanmaktadır: John Kramer, Oysaki John Kramer, yıllar önce ölmüştür ve bu cinayetleri onun işlemesi mümkün değildir. Peki bu cinayetleri kim işlemektedir? En iyi Netflix polisiye filmleri listemizde yer alan bu yapımda John Kramer, katili bulana kadar sizi kendine bağlayacak.

Tür: Suç, Korku, Gizem

Rotten Tomatoes: %89 Google: %84

Yıl: 2017

NETFLİX’TE İZLE

7. The Outsider (IMDb: 6,3)

Japonya’da tutuklu bulunan bir Amerikan askeri Nick Lowell, II. Dünya Savaşından sonra yeraltının karanlık dünyasında olan hücre arkadaşının yardımıyla hapisten kaçar. Mafyanın yardımı ile hapishaneden kaçıp özgürlüğüne kavuşan Nick Lowell, kaçtığı yere borcunu ödemek zorundadır. Bakalım kahramanımızı bu süreçte neler bekliyor? 

Tür: Aksiyon, Suç, Drama

Rotten Tomatoes: %17 Google: %88

Yıl: 2018

NETFLİX’TE İZLE

8. Andhadhun (IMDb:8,3)

Andhadhun, şahit olmadığı bir suçla hayatı değişen görme engelli bir piyanistin hayatını anlatıyor. Londra da vereceği bir konser için hazırlanan Akash, burada 70’li yılların oyuncusu Pramod Sinh ile tanışır. Pramod Sinh, eşi Simi’ye bir sürpriz yapmayı planlamaktadır ve Andhadhun’un onların evine gelip, onlara özel konser vermesini ister. Eski oyuncuyu kırmayan Andhadhun’u gittiği bu ev konseri ile baş kahramanımızın hayatını tamamıyla değiştirecektir. 

Tür: Suç, Gerilim

Rotten Tomatoes: %100 Google: %97

Yıl: 2018

NETFLİX’TE İZLE

9. True Story (IMDb: 6,3)

New York Times dergisinde çalışan yazar Michael Finkel, gazetede gördüğü bir haber ile şoka uğrar. Bütün ailesini öldürmekle suçlanan Christian Longo, kendini baş kahramanımız New York Times yazarı Michael Finkel’ın  yerine koymuş ve onun kimliği ile suç işlemektedir. Gerçek Michael Finke ise bu olaylardan sonra New York Times dergisinden kovulmuştur. Ancak tutuklanıp hapishaneye gönderilen Christian Longo’nun röportaj yapmayı kabul ettiği tek gazeteci Michael Finke’dır. İkilinin arasındaki bu tuhaf ilişki, bakalım nereye varacak? Konusunu beğenmeyenler gelin biz, en iyi Netflix polisiye filmleri listemizin bir diğer yapımı olan, Raees‘e geçelim. 

Tür: Suç, Drama, Gizem

Rotten Tomatoes: %45 Google: %77

Yıl: 2015

NETFLİX’TE İZLE

10. Raees (IMDb: 6,8)

Raees, cesur bir polisin kendisini öldürmek isteyen bir suçluya karşı koymasını anlatmaktadır. 1990’lı yılların başlarında geçen film Raees’te Hindistan’ın sahil kasabası olan Gucerat’ta zararlı ilaç ve uyuşturucu ticareti yasaklanmıştır. Kadın ticaretinin de yasaklandığı bölgede yasa dışı örgütler ve mafya bu olayın sorumlusu olarak Raees’i görmektedir. Hem halkın, hem de mafyanın tepkisine alan Raees’in işi oldukça zorlaşacaktır.

Tür: Aksiyon, Suç, Drama

Rotten Tomatoes: %67 Google: %87

Yıl: 2017

NETFLİX’TE İZLE

11. Gone Girl (IMDb: 8,1)

Nick ve Amy, evliliklerin beşinci yılını kutlayacaklardır. Ancak Amy, bu özel günde aniden ortadan kaybolur. Bir süre bekledikten sonra artık polise haber vermekten başka çaresi kalmayan Nick ise polis tarafından olayın şüphelisi olarak görülmektedir. Nick’in merak ettiği tek bir soru vardır: Acaba kızı Amy hayatta mıdır?

Tür: Drama, Gizem, Gerilim

Rotten Tomatoes: %87 Google: %87

Yıl: 2014

NETFLİX’TE İZLE

12. Prisoners (IMDb: 8,1)

Türkçe adı ile “Tutsak”, adaleti kendi elleriyle sağlamaya çalışan bir adamın hikayesini konu alıyor. En iyi Netflix polisiye filmleri arasında yer alan Prisoners’te Dovers ve Birches aileleri Şükran gününü beraber kutlamaya karar verirler. Şükran günü için bir yemekte buluşan aile, ilerleyen saatlerde kızlarının olmadığının farkına varır. Saatler süren arayıştan sonra artık polise haber vermeye karar veren iki aile, polisten istedikleri desteği hemen göremezler. Kahramanımız Keller Dover, genç dedektif Loki’den yardım ister ve kendisini karmakarışık olayların içinde bulur. 

Tür: Suç, Drama, Gizem

Rotten Tomatoes: %81 Google: %92

Yıl: 2013

NETFLİX’TE İZLE

13. Drishyam (IMDb: 8,2)

Drishyam, ailesini kanunun karanlık taraflarından korumaya çalışan bir adamın hikayesini konu almaktadır. Georgekutty, karısı ve kızı ile beraber yaşayan kendi halinde mutlu bir adamdır. Kızı Anju’nun çıktığı bir okul gezisinde ailenin hayatı tamamen değişecektir. Anju’nun gezi sırasında videolarını çeken ve ona şantaj yapan bir adam, çıkan kavga sırasında Anju ve Rani tarafından kazara öldürülür. Georgekutty ise ailesini bu karanlık olaydan kurtarmak için fazlaca çabalamak zorundadır.

Tür: Suç, Drama, Gizem

Rotten Tomatoes: %80 Google: %95

Yıl: 2015

NETFLİX’TE İZLE

14. Lost Girls (IMDb: 6,1)

Kayıp kızını bulmaya çalışan mağdur bir anne, polislerin olayı çok umursamadığını düşünerek kızını kendinin bulmaya çalışır. Annenin takdire şayan çabası gizemle birleşerek Lost Girls’ü oluşturuyor. Yıldızlara ve yorumlara bakılırsa polisiye tutkunları da konunun işleniş biçimini oldukça beğenmiş gözüküyor.

Tür: Drama, Gizem, Gerilim

Rotten Tomatoes: %71 Google: %81

Yıl: 2020

NETFLİX’TE İZLE

15. Spenser Confidential (IMDb: 6,2)

2020 filmlerinden biri olan Spenser Confidential, güzel bir polisiye senaryosu ile sizlerin birkaç saat kaliteli ve eğlenceli zaman geçirmenizi sağlıyor. Spenser Kanunları, bir cinayeti çözmek için beraber hareket etmek mecburiyetinde kalan eski bir suçlu ve eski bir polisin hikayesini konu ediyor. Aksiyon, suç ve komediyi birlikte sergileyen bu filmde Mark Wahlberg dikkatleri oyunculuğu ile üzerine çekiyor. Ayrıca çok konuşulan yapım Spenser Confidential, 2020 yapımı Netflix polisiye filmleri arasında yer alıyor.

Tür: Aksiyon, Komedi, Suç

Rotten Tomatoes: %37 Google: %87

Yıl: 2020

NETFLİX’TE İZLE

 16. The Iceman (IMDb: 6,8)

The Iceman, ünlü mafya tetikçilerinden biri olan Richard Kuklinski’nin yaşamının ustaca işlenerek  sinemaya aktarıldığı ve Ariel Vromen’ın yönetmenliğini yaptığı 2012 ABD yapımı suç, gerilim ve polisiye filmidir. Organize suç örgütlerinin en gözde ve en tehlikeli katillerinden biri olan Richard Kuklinski çocukken bulaşmış olduğu korkunç yeraltı dünyası Richard’ı en acımasız kiralık katillerinden biri olarak yetiştirdi. Peki karanlık geçmişi geleceğine de gölge düşürebilir mi?

Tür: Biyografi, Suç, Drama

Rotten Tomatoes: %67 Google: %82

Yıl: 2012

17. The Highwaymen (IMDb: 6,9)

2019 yılında yapılmış Amerikan yapımı bir suç filmidir. Film, 1930’ların ünlü suçluları olan Bonnie ve Clyde’ı izlemeye ve aynı zamanda yakalamaya çalışan, iki eski Teksas Rangeri  Frank Hamer ve Maney Gault’un başından geçmektedir. Polisiye tutkunları ise bu serüvenden oldukça hoşnut gözüküyor. Başarılı olacaklar mı dersiniz?

Tür: Biyografi, Suç, Drama

Rotten Tomatoes: %57 Google: %91

Yıl: 2019

NETFLİX’TE İZLE

18. Nightcrawler (IMDb: 7,9)

Filmin baş rolü geceleri Los Angeles’ta yaşanan suç, kaza ve ilginç olayları kamerasına kaydeden ve herhangi bir haber kanalına satan işsiz ve çaresiz bir hırsızı oynamaktadır ayrıca Lou Bloom kariyer peşinde, genç ve hırslı bir adamdır . Şehrin çok izlenen televizyon kanallarından birinde de gece muhabiri olarak işe alınması da uzun sürmez. Fakat ne var ki, kariyerinde izlediği yolun da bir faturası elbet olacaktır. Sizce başına neler gelecek?

Tür: Suç, Drama, Gerilim

Rotten Tomatoes: %95 Google: %91

Yıl: 2014

NETFLİX’TE İZLE

19. Time to Hunt (IMDb: 6,2)

Güney Kore’de yakın gelecekte geçen film Time to Hunt, kurgusal bir hikayeye dayanmaktadır. Ülke, ekonomik bir durgunluk ile karşı karşıyadır ve bunun sebebi olarak gecekondulaşma görülmektedir. İşte en iyi Netflix polisiye filmleri arasında yer alan bu yapım bir grup gencin, bu ekonomik buhranda ayakta kalabilmek için işlediği bir suçu konu etmektedır. Üç yıl hapis yattıktan sonra arkadaşlarının yanına Güney Kore’ye giden baş kahramanımız Jun-seok, ülkesi Güney Kore’ye geri döndüğünde, artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını, adeta her şeyin bambaşka bir hale döndüğünü fark eder. Baş kahramanımız, bu duruma en başlarda  her ne kadar şaşırsa da aklı, hala gerçekleştirmek istediği hayalindedir. Arkadaşları ile beraber Hawaii’ye yerleşmek isteyen baş kahramanımız, bunun için bir soygun planlamıştır. Ülkedeki ekonomik krizden sıyrılıp, yeni bir hayata başlamak isteyen baş kahramanımız ve arkadaşları için olaylar hiç de beklenmedik şekilde gelişecektir.  Bakalım kahramanlarımızın peşine düşecek olan Han (Park Hae-Soo), onları yollarından alı koyabilecek mi? 

Tür: Aksiyon, Suç, Drama

Rotten Tomatoes: %67 Google: %91

Yıl: 2020

NETFLİX’TE İZLE

20. Small Crimes (IMDb: 5,8)

2017 Amerikan yapımı suç ve polisiye filmde Nikolaj Coster-Waldau’nun yakın zamanda cinayet teşebbüsü sebebiyle hapishaneden serbest bırakılan eski polis olan Joe Denton’u canlandırıyor. Hapisten çıkıp kendisine yeni bir düzen kurmak isteyen Joe’nun başına gelen  trajik olayları da anlatarak , komedinin de yanında verildiği bir sürükleyici bir film. Sizce Joe yeni hayatı konusunda başarılı olabilecek mi?

Tür: Suç, Drama, Gerilim

Rotten Tomatoes: %59 Google: %69

Yıl: 2017

NETFLİX’TE İZLE

Tüm zamanların en iyi Netflix polisiye filmleri adlı listemizin sonuna geldik. Düşünce ve önerilerinizi yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.