En İyi Netflix Biyografi Filmleri: Etkileyici Hayat Hikayeleri!

Gerçek hayata dayanan hikayelerin ne kadar dokunaklı olduklarının farkındayız, bu sebeple yazımız Netflix biyografi filmleri üzerine… Gerçek hayata dayanan bu filmlerin her birinin sizi derin düşüncelere daldıracağından eminiz. Filmlerin başarısı bir yana, filmlerde ele alınan karakterlerin bir zamanlar gerçekten yaşadığını düşünmek bile bizim bu yapımlara bir başka gözle bakmamızı sağlıyor. Bakalım listemizdeki filmler sizi de aynı şekilde etkileyecek mi? Hazırsanız tüm zamanların en iyi Netflix biyografi filmleri listemiz başlıyor!

1. First Man (IMDb: 7,3)

Netflix biyografi filmleri first man

Listemizin ilk filmi Ryan Gosling’li First Man. Türkçeye Ay’da İlk İnsan olarak çevrilen yapım, Neil Armstrong’un tehlikeli uzay macerasını konu alıyor. 1969 yılında Amerika’nın aya ilk insanlı görevini ve bunun öncesinde yaşananları konu edinen yapım, hikayesini anlatmaya 1961 senesinden başlıyor. Bu etkileyici filmin yönetmen koltuğunda ise La La Land ve Whiplash’ten tanıdığımız Damien Chazelle yer alıyor.

 • Yıl: 2018
 • Tür: Biyografi, Drama, Tarih
 • Rotten Tomatoes: %86 Google: %83
 • NETFLİX’TE İZLE

2. The Laundromat (IMDb: 6,3)

The Laundromat

Listemize başarılı yapım The Laundromat ile devam ediyoruz. Bu film her ne kadar Netflix biyografi filmleri listemizde yer alsa da tam olarak bir biyografi filmi değil. Yapım, Panama Papers skandalına odaklanıyor ve bu büyük dolandırıcılığı yaşlı bir kadın üzerinden anlatıyor. Dul bir kadın olan Ellen Martin, bir gün sigorta şirketi tarafından dolandırılır ve parasını geri alamaz. Bu haksızlığa karşı susup kalmaktansa olayları derinlemesine araştırmayı seçen kadın, sorunun kendi hayal edebileceğinden çok daha derinlerde olduğunu görür. Araştırmaları ilerledikçe dolandırıcılık ağı da net bir şekilde ortaya çıkmaya başlar.

3. Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile (IMDb: 6,6)

Netflix biyografi filmleri Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Biyografi filmleri her zaman ilham verici insanların hayat hikâyelerini anlatmaz. Bazılarının amacı yalnızca bizi rahatsız etmektir. İşte Extremely Wicked, Shockingly Evil And Vile da tıpkı böyle bir film. Zac Efron’un başrolünde yer aldığı yapım ünlü seri katil Ted Bundy’nin yaşamına odaklanıyor. Filmde, seri cinayetlerden hüküm giyip yargılandığı süreçte dahi birçok kadın hayran edinen Bundy’nin uzun süre beraber olduğu genç kadın Liz ile olan ilişkisi anlatılıyor. Liz, Bundy’nin gerçek yüzüne ve her biri ortada olan cinayetlerine inanmayı reddederken ikilinin ilişkisi de oldukça tehlikeli bir hal alıyor.

4. Ayla (IMDb: 8,5)

Ayla

En iyi Netflix biyografi filmleri listesi yaparız da Ayla’yı unutur muyuz! İlk çıktığı günden beri ülkemizde büyük ses getiren Ayla, Kore Savaşı sırasında bir Türk askeri ile Koreli küçük bir kız arasında oluşan derin bağı anlatıyor. Ülkemizden Kore’ye gönderilen askerler arasında yer alan Süleyman Astsubay, bir gün viran olmuş bir köyde tek başına ağlayan beş yaşlarında bir kız bulur. Kızı orada tek başına bırakmaya gönlü el vermeyince küçük kızı da alarak bölüğüne döner. Küçük kız, yaşadıklarının da etkisi ile konuşmayı tamamen reddetmektedir. Bunun üzerine Süleyman Astsubay kıza Ayla adını verir ve Ayla, Türk askerleri ile birlikte bölükte yaşamaya başlar. Gerçek olaylardan esinlenen bu dokunaklı hikaye de savaşın yıkıcılığını olanca ağırlığı ile hissedeceksiniz.

 • Yıl: 2017
 • Tür: Biyografi, Drama, Tarih
 • Rotten Tomatoes: %91 Google: %97
 • NETFLİX’TE İZLE

5. Zodiac (IMDb: 7,7)

Netflix biyografi filmleri Zodiac

Sıradaki yapımımız korku-gerilim sevenleri oldukça memnun edecek. Zodiac, üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala daha kim olduğu bulunamamış ünlü Zodiac katilini yakalama çabalarını anlatan karanlık bir yapım. İşlediği seri cinayetler ile bir dönem Amerika’ya korku salan Zodiac katilinin peşindeki hırslı bir ekip, katilin bıraktığı ipuçlarını izlerken ona yaklaşıyorlar mı yoksa yalnızca katilin kendileri için çizdiği yoldan mı ilerliyorlar? Öğrenmenin tek yolu bu dar tünelde ışığı göremeyecek kadar derine inmek. David Fincher’ın yönetmen koltuğunda oturduğu Zodiac, kendine has anlatım tarzı ile en basit sahnelerde bile gerilimi hissetmenizi sağlama konusunda çok başarılı.

6. Maudie (IMDb: 7,6)

Maudie

Biyografi filmlerinden beklentisi ilham verici hikâyeler olanlar Maudie’yi çok sevecekler! Tartışmasız en iyi Netflix biyografi filmleri arasında yer alan Maudie, Kanadalı sanatçı Maud Lewis’in gerçek hayat hikâyesine dayanıyor. Lewis, eklem hastalığı ile mücadele etmekte ve bu halde bir evde hizmetçi olarak çalışmaktadır. İçindeki sanat aşkı her zaman kendini göstermenin bir yolunu bulsa da şimdiye kadar kendisini ciddiye alan kimse ile karşılaşmamıştır. Çalışan olarak değer görmediği işi, sorunlu evliliği ve kendisine acı veren eklem hastalığı ile Lewis’in kendini kabul ettirmesi çok zor görünmektedir. Ancak bu kadın tüm ülkenin sevdiği bir sanatçıya dönüşürken hiçbir şeyin imkânsız olmadığını anlayacak.

 • Yıl: 2016
 • Tür: Biyografi, Drama, Romantik
 • Rotten Tomatoes: %86 Google: %93
 • NETFLİX’TE İZLE

7. Changeling (IMDb: 7,7)

Netflix biyografi filmleri Changeling

Angelina Jolie’yi başrolünde gördüğümüz ve efsane isim Clint Eastwood’un yönetmen koltuüunda oturduğu birden fazla Oscar adaylığı bulunan Sahtekar, 1920’li yıllarda Amerika’da geçiyor. Telefon operatörü olarak çalışan anne Christine, bir gün eve döndüğünde dokuz yaşındaki oğlu Walter’ın kayıp olduğunu fark ediyor. Uzun süren aramalar sonuç vermeyince Walter’dan umut kesiliyor. Ancak kendi itibarını korumaya kararlı olan polis teşkilatı, olayın üstünden aylar geçtikten sonra genç anneye oğlunu bulduklarını haber veriyor. Basının yoğun ilgisini çeken olay giderek polis teşkilatı için bir reklam kampanyasına dönüşürken anne Christine, eve dönen çocuğun oğlu olup olmadığından emin değil.

8. The Imitation Game: Enigma (IMDb: 8,0)

The Imitation Game: Enigma

Tüm zamanların en iyi Netflix biyografi filmleri listemize mutlaka izlemeniz gerektiğini düşündüğümüz Imitation Game ile devam ediyoruz. Sevdiğimiz aktör Benedict Cumberbatch’in adeta oyunculuk dersi verdiği film, İngiliz matematikçi Alan Turing’in hayatını anlatıyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi hareketi tüm Avrupa kıtasına yayılırken herkes endişelidir. Şimdiye dek güçlü Nazi ordusuna karşı net bir başarı kazanılmış değildir. Çünkü Alman ordusu yazışmaları kimsenin kırmayı başaramadığı Enigma isimli bir makine ile şifrelenmektedir. İngiliz hükümeti son çare olarak ülkedeki en iyi şifre çözücüleri bir araya toplamaya karar verir. Yaptığı çalışmalar ile dikkat çeken matematikçi Alan Turing de bu ekibin içindedir. Zaman giderek daralırken belki de tüm dünyanın kaderi bu bir avuç insanın ellerindedir.

 • Yıl: 2014
 • Tür: Biyografi, Drama, Gerilim
 • Rotten Tomatoes: %90 Google: %94
 • NETFLİX’TE İZLE

9. Marie Antoinette (IMDb: 6,4)

Marie Antoinette

Kendi söylememesine rağmen üstüne yapışıp kalmış ‘Ekmek yoksa pasta yesinler.’ sözü ile tanıdığımız Marie Antoinette’i daha önce hiç bu şekilde görmediniz. Genç yaşta Fransa kralı evlendirilen ve ilgisiz kocası, kendisine yabancı bir ülke ve saraydaki bitmek tükenmek bilmeyen entrikalar yüzünden bunalan genç Antoinette, çareyi hayatı uçlarda yaşamakta bulur. Bu kendine yabancı dünyada en uçarı partiler, en çılgın eğlenceler artık ondan sorulur olmuştur. Ancak genç kraliçenin eğlenceleri giderek tehlikeli bir hal almaktadır. Kraliçeyi genç bir kadın olarak en saf hali ile ele alan yapım, Marie Antoinette’in yükselişi ve düşüşünü farklı açılardan gösteren ilgi çekici bir iş.

10. Into The Wild (IMDb: 8,1)

Netflix biyografi filmleri Into The Wild

Christopher McCandless iyi bir üniversiteden mezun olmuş geleceği parlak bir gençtir. Ailesinin durumu da yerinde olan Christopher, mezuniyetten sonra herkesin hayalini kurduğu bir hayata başlayabilecek durumdadır. Ancak o herkesten farklıdır. İstediği ne kariyer ne de para olan Christopher, her şeyini geride bırakan vahşi doğaya doğru bir yolcuğuna çıkar. En etkileyici Netflix biyografi filmleri arasın yer alan Into The Wild, özüne dönme temalı derin bir hikaye…

 • Yıl: 2007
 • Tür: Macera, Biyografi, Drama
 • Rotten Tomatoes: %83 Google: %91
 • NETFLİX’TE İZLE

11. Zafere Hücum (IMDb: 8,1)

Zafere Hücum

Sene 1976… Avusturyalı Nikki Lauda Alman Grand Prix’te korkunç bir kaza geçirip yarış dışı kalmış, üstelik yaralı. Yarışın kazananı ise ezeli rakibi İngiliz James Hunt. İkisi de birbirinden hırslı bu başarılı yarışçılar, dünya şampiyonluğu söz konusu olduğunda işlerini şansa bırakmıyorlar. Lauda, İtalya Grand Prix’inden önce altı hafta gibi kısa bir sürede hırsı sayesinde iyileşmesi başarır. Bu yarış artık ikili arasındaki daimi rakibi belirleyecektir.

 • Yıl: 2013
 • Tür: Aksiyon, Biyografi, Drama
 • Rotten Tomatoes: %88 Google: %92
 • NETFLİX’TE İZLE

12. Dunkirk (IMDb: 7,9)

Netflix biyografi filmleri Dunkirk

Sizler için hazırladığımız en iyi Netflix biyografi filmleri listemize bir insanın değil ancak bir savaşın biyografisini anlatan Nolan yapımı Dunkirk ile devam ediyoruz. İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz birlikleri Fransa kıyılarında sıkışmış durumdadır. Karadan Fransız birlikleri tarafından kıyıya kadar sürülen bu askerlerin çaresizlik içinde beklemekten başka şansları yoktur. Ancak İngiltere için oyun daha bitmemiştir. Askerlerini tahliye etmeye kararlı Büyük Britanya hükümeti yönetiminde hem orduda hem de halkın içinde büyük bir seferberlik başlar. Artık herkesin ilk amacı askerleri Fransa kıyılarından alarak güvenle ülkelerine dönmektir.

13. Padman (IMDb: 7,9)

Padman

Listemizin sıradaki filmi Hindistan’da yaşayan girişimci ruhlu bir adamın gerçek hikayesine dayanıyor. Hindistan’ın yoksul bir köyünde eşi ve ailesi ile birlikte yaşamını sürdüren adam, bir gün eşi de dahil olmak üzere birçok kadının regl dönemlerinden hijyenik ped kullanamadığını fark ediyor. Pahalı olması sebebi ile ülkesindeki milyonlarca kadının hijyenik ped alamaması adama oldukça adaletsiz geliyor ve bu ürüne bir alternatif aramaya başlıyor. Ancak konuyu eşine ve ailesine açtığında hiç beklemediği tepkiler ile karşılaşıyor. Adı köyünde sapığa kadar çıkan bu yenilikçi adam, ailesini kaybetmeden önce bu  girişimini başarıya ulaştırmak zorunda.

 • Yıl: 2018
 • Tür: Biyografi, Komedi, Drama
 • Rotten Tomatoes: %78 Google: %93
 • NETFLİX’TE İZLE

14. BlacKkKlansman (IMDb: 7,5)

Netflix biyografi filmleri BlacKkKlansman

En hızlı tempolu Netflix biyografi filmleri arasında gösterilebilecek olan Karanlıkla Karşı Karşıya, Colorado Springs’in ilk siyahi dedektifinin aşırı ırkçı bir örgüte sızma girişimini anlatan heyecanlı bir yapım. Amerika’da ırkçı eylemlerin yoğun yaşandığı bir dönemde Klu Klux Klan örgütü şehri ele geçirmeye çok yakındır. Siyahi dedektif Ron Stallworth ise bu oluşumun kökünü kazımaya kararlıdır. Kimliğini gizleyerek örgüte giren hatta üst kademelerde bir yer bile edinen Stallworth, bu tehlikeli oyunun kaybedeni olmamak için elini çabuk tutmak ve dışarıdaki partneri Flip Zimmerman’a güvenmek zorundadır.

15. Sosyal Ağ (IMDb: 7,7)

Sosyal Ağ

Ülkemiz de dahil olmak üzere tüm dünyada en yaygın kullanılan sosyal platformlardan olan Facebook’un nasıl kurulduğunu hiç düşünmüş müydünüz? Sevgilisi tarafından yeni terk edilmiş genç Harvard öğrencisi Mark Zuckerberg, ayrılık acısını okulun sistemine sızarak çıkarmak ister. Okuldaki tüm kızların kişisel bilgilerine ulaşan Zuckerberg, güzel kızları seçebileceğiniz bir web sitesi kurar. Gizlilik ihlali ve kadınlara yönelik bu saldırı okul yönetimi tarafından onaylanmazken bu site zamanla Facebook’a evrilecektir. Ünlü sosyal medya platformu hakkındaki gerçekleri anlatan çarpıcı bir film…

16. Julie and Julia (IMDb: 7,0)

Netflix biyografi filmleri Julie and Julia

IMDb puanı yüksek en iyi Netflix biyografi filmleri listemizi Meryl Streep’li başarılı yapım Julie and Julia ile bitiriyoruz. Bu yapım aynı anda tam iki gerçek öyküyü bize sunuyor. Film bir yanda ünlü şef ve yemek kitabı yazarı Julia Child’ın mutfağa giriş öyküsünü anlatırken bir yandan da günümüz dünyasında yaşayan genç Julie’nin, Julia’dan aldığı ilhamla başladığı yolculuğa uzanıyor. Julie, bir yılda Julia’nın yemek kitabında yer alan beş yüzden fazla tarifi tamamlamayı kendine amaç ediniyor. Yemek etrafında şekillenen bu iki hayat ve uzaktan basit gibi görünen hedefler, farklı zamanlarda yaşamış iki kadının hayatlarındaki önemli kırılma noktalarını oluşturuyor.

 • Yıl: 2009
 • Tür: Biyografi, Drama, Romantik
 • Rotten Tomatoes: %77 Google: %90
 • NETFLİX’TE İZLE

Sizler için hazırladığımız “IMDb puanı yüksek en iyi Netflix biyografi filmleri” adlı listemizin sonuna geldik. Umuyoruz ki verdiğimiz öneriler ile size yeterince ilham verebilmişizdir. Ayrıca varsa düşünce ve önerilerinizi yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.