Netflix Biyografi Dizileri: Dönemin En İyi 18 Biyografi Dizisi!

Netflix biyografi dizileri

Gerçek insanların kimi zaman ilham verici kimi zaman korkutucu hayat hikayelerini konu edindiğimiz en iyi Netflix biyografi dizileri adlı yazımıza hoş geldiniz! Söylediğimiz gibi, kimi zaman oldukça etkilenecek kimi zaman ise izlediklerinizden ders alacaksınız. Belli mi olur belki bu dizilerden biri size hayatta ihtiyaç duyduğunuz motivasyonu verir. O halde daha fazla uzatmadan sizler için özenle seçtiğimiz Netflix biyografi dizileri listemize başlayalım.

Ayrıca Netflix biyografi filmleri ve HBO dizileri listelerimizde hali hazırda sizleri bekliyor.

1. Diana’nın Hikayesi ( IMDb: 8,1 )

Netflix biyografi dizileri Story of diana

En iyi Netflix biyografi dizileri listemize kraliyet ailesinin belki de en tartışmalı ismi olan Prenses Diana’yı anlatan bir yapım ile başlıyoruz. Şimdiye kadar Lady Diana hakkında birçok film ve belgesel yapıldı. Ancak bu iki bölümlük mini dizi onu en yakından tanıyan kişilerle gerçekleşen röportajlar üzerine şekillenmesi ile diğerlerinden ayrı bir yerde duruyor. Bu kendine has kadının iç dünyasını her biri 83 dakikalık iki bölüm ile keşfetmek isterseniz Story Of Diana’ya bir şans verin.

 • Yıl: 2017
 • Tür: Belgesel, Biyografi
 • Sezon: 1
 • Rotten Tomatoes: %80 Google: %95
 • NETFLİX’TE İZLE

2. The Last Czars (IMDb: 7,3)

Tüm dünyanın ciddi değişimler yaşadığı 1800’lü yılların sonunda işler Rusya’da da pek iyi değildir. Çar II. Nikolay’ın yönetimindeki ülkede açık bir isyan başlamışken çarın en ufak hatası bile 300 yıldır ülkeyi yöneten Romanov’ların sonu olabilir. Ünlü keşiş Rasputin, Birinci Dünya Savaşı, Çar Nikolay’ın savaşa girip ardından çekilmesi, kraliyet ailesinin iç sorunları… Aradığınız her şey bu ilgi çekici dönem dizisinde!

 • Yıl: 2019
 • Tür: Belgesel, Drama, Tarih
 • Sezon: 1
 • Rotten Tomatoes: %56 Google: %91
 • NETFLİX’TE İZLE

3. Bobby Kennedy For President (IMDb: 8,2)

Netflix biyografi dizileri listemize yine bir dönem yapımı ile devam ediyoruz. Ancak bu kez bambaşka bir coğrafya’da yani Amerika’da ve 1960’lı yıllardayız. Dizi, skandalları ile ünlü eski ABD başkanı John F. Kennedy’nin ağabeyi Robert ‘Bobby’ Kennedy’i anlatıyor. John F. Kennedy döneminde adalet bakanlığı dahil birçok üst düzey siyasi görevde yer alan ve başkanlık için aday olduğu sırada öldürülen Robert Kennedy’nin hayatı, belgesel tadında anlatılmış.

 • Yıl: 2018
 • Tür: Belgesel, Biyografi, Drama
 • Sezon: 1
 • Rotten Tomatoes: %95 Google: %95
 • NETFLİX’TE İZLE

4. Sinatra: All Or Nothing At All (IMDb: 8,0)

https://www.youtube.com/watch?v=Wy3GrU2MdW4

Çok fazla siyaset konuştuk. Artık farklı konulara geçip kafamızı dağıtma vakti geldi. Bu yüzden listemizin sıradaki biyografik dizisi Sinatra: All Or Nothing At All. Dizi, müzik efsanesi Frank Sinatra’yı onu tanımış insanlarla yapılan röportajlar üzerinden anlatıyor. Müziği ile milyonların kalbine dokunmuş bu adamı yakından tanımak için iyi bir fırsat.

 • Yıl: 2015
 • Tür: Belgesel, Biyografi, Müzik
 • Sezon: 1
 • Rotten Tomatoes: %93 Google: %95
 • NETFLİX’TE İZLE

5. Unabomber In His Own Words (IMDb: 7,2)

Netflix biyografi dizileri Unabomber In His Own Words

Sıradaki önerimiz tartışmasız en iyi Netflix biyografi dizileri arasında yer alıyor. Dizi, 1978-1995 yılları arasında kendi yaptığı bombalar ile 3 kişiyi öldürüp yirmiden fazlasını da yaralayan saldırgan Ted Kaczynski’yi anlatıyor. Harvard mezunu entelektüel bir matematikçinin nasıl bir bombalı saldırgana dönüştüğünü anlatan dizi, Kaczynski’nin verdiği bir röportaj üzerinden ilerliyor. Yani bu korkunç saldırıları gerçekleştirmiş adamı kendi ağzından dinleme fırsatınız da oluyor!

6. The Spy (IMDb: 7,9)

Biyografi dizileri listemiz tam gaz devam ediyor! Hem de oldukça dikkat çekici bir yapım olan The Spy ile. Dizi, ünlü İsrail ajanı Eli Cohen’in hayatını anlatıyor. Cohen, 1960’lı yıllarda yeni görevi için Suriye’nin başkenti Şam’a yerleşir. Burada kısa sürede kendini sevdiren Cohen yüksek sosyetenin tanınan bir ismi olur. Zamanla devlet işlerinde sözü geçen birine dönüşen Eli Cohen, yıllarca kimliğini gizli tutup hükümetin kalbine kadar sızmayı başarır.

 • Yıl: 2019
 • Tür: Drama, Tarih
 • Sezon: 1
 • Rotten Tomatoes: % 86 Google: % 92
 • NETFLİX’TE İZLE

7. Yunus Emre (IMDb: 7,9)

Ünlü derviş Yunus Emre’nin hayatını anlatan bu dizi izlemeniz gereken Netflix biyografi dizileri içinde yer alıyor. Moğol istilasından sonra doğup büyüdüğü toprakları terk etmek zorunda kalan ve Anadolu’nun her bir karışını dolaşan Yunus Emre, mutasavvıf olma yolunda birçok zorlukla karşılaşacaktır. Ancak insanı büyüten de tam bu zorluklar değil midir?

8. The Crown (IMDb: 8,7)

Listemize büyük beğeni toplayan The Crown ile devam ediyoruz. Bu başarılı yapım en başta kendi döneminin atmosferini yansıtmadaki başarısı ve ince düşünülmüş kostümleri ile bizi kendine bağlıyor. Dizi, hala daha tahtta olan İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in tahttaki ilk yıllarını anlatıyor. İkinci Dünya Savaşı’nın sebep olduğu gergin atmosferde tahta çıkan kraliçenin yaşadıkları, tahtın arka planı ve bu gerilim dolu ortamdaki insan ilişkilerinin anlatıldığı The Crown kesinlikle şans verilmeye değecek yapımlardan biri.

 • Yıl: 2016
 • Tür: Biyografi, Drama, Tarih
 • Sezon: 4
 • Rotten Tomatoes: % 89 Google: % 94
 • NETFLİX’TE İZLE

9. Öz Yapım: Esinlenerek Madam CJ Walker’ın Yaşamından ( IMDb: 7,3 )

Irkçılığın tavan yaptığı yıllarda bir çamaşırcı olarak çalışan Madam Walker, kısa süre içinde Amerika’nın ilk siyahi kadın milyoneri olacağını hiç düşünmemişti. Ancak hayat karşısına bir fırsat çıkardığında, sonunu düşünmeden onu değerlendirmesini iyi bildi. Madam Walker’ın gerçek hikayesinden esinlenen bu dizi, bu azimli kadının çamaşırcı olarak çalışırken bir yandan da siyahi kadınların muzdarip olduğu bir saç hastalığına ilaç bulma çabasını konu alıyor.

Hastalığa karşı etkili bir ilaç geliştiren ve ardından kendi markasını kurup kozmetik sektöründe adından söz ettiren biri haline gelen Madam Walker, çok kısa sürede dönemin Amerikan toplumunun tüm normlarını alt üst ediyor. Kesinlikle izlenmesi gereken Netflix biyografi dizileri arasında yer alan Self Made hem eğlenceli hem de bir mini dizi olduğu için sizi fazla sıkmayacak tam kıvamında bir iş.

10. El Chapo ( IMDb: 7,8 )

Listemize aksiyon severleri mutlu edecek El Chapo ile devam ediyoruz. Meksikalı ünlü uyuşturucu baronu Joaquin Guzman’ın (nam-ı diğer El Chapo) hayatını anlatan dizide tansiyon bir kez olsun düşmüyor. El Chapo’nun gençlik yıllarından başlayan ve onun yükselişine de değinen dizi, ardından Guzman’ın düşüşünü ve yakalanışını da seyircilere gösteriyor. 90’lı yıllarda Meksika’nın yeraltı camiasında kendine yer edinen Guzman, 2016’da yakalanana kadar oldukça etkili bir isimdi. Dizi, Guzman’ın düşüş, yakalanma ve yargı süreçlerine detaylı biçimde yer vermiş. Hatta El Chapo’nun hapishaneye girdikten sonra 1,5 km uzunlukta bir tünel kazarak kaçması da dizide işlenen noktalardan biri.

11. Inside Bill’s Brain (IMDb: 7,9)

Sanıyoruz ki Bill Gates ismini duymayan yoktur. Microsoft’un kurucusu ve dünyanın en zengin insanlarından biri olan Bill Gates, aynı zamanda bu yüzyılın en önemli kişilerinden. Birçok kişi onu örnek alıyor ve başarıya ulaşmada izlediği yolu takip etmek için ağzının içine bakıyorlar. Hal böyle olunca bu özel adama özel bir dizi yapmak da Netflix’in üstüne düşüyor. İzlemeniz gereken Netflix biyografi dizileri arasında yer alan Inside Bill’s Brain, sizi Bill Gates’in zihninde kısa bir yolculuğa çıkarıyor. Dizi, Gates’in çocukluğundan başlayarak bugününe yol alıyor. Başta Gates’in eşi Melinda olmak üzere insanlar Bill Gates’i her yönüyle anlatıyorlar.

12. Trotsky (IMDb: 7,1)

Troçki

Sıradaki önerimiz Bolşevik İhtilali’nin ünlü isimlerinden Lev Troçki’yi anlatan tartışmalı bir yapım. Dizi, Kızıl Ordu’nun kurulmasında büyük rolü olan Troçki’nin hayatını bir sezonda anlatıyor. Ancak ilk çıktığı andan itibaren tarihsel doğruluğu büyük tartışma konusu olmuş ve başta çekildiği ülke Rusya olmak üzere birçok ülkeden tepki almış. Yine de tarihe meraklı insanların ilgisini çekebileceğini düşünüyoruz.

13. Nicky Jam: El Ganador (IMDb: 7,8)

Netflix biyografi dizileri yazımıza biraz müzik arası veriyoruz. Sıradaki dizimiz ünlü müzik grubu Los Congris üyeri Nick Rivera’nın hayatını anlatan El Ganador. Sahne adıyla Nicky Jam olarak bilinen Rivera, 1981 yılında Amerika’da doğmuş. Annesi bir uyuşturucu bağımlısı babası ile bir kanun kaçağı olan Rivera gerçekten zorlu bir çocukluk ve gençlik dönemi geçirmiş. Ancak her şey babası ve kardeşi ile Porto Riko’ya taşınması ile değişmeye başlamış. Burada Daddy Yankee ile tanışan Rivera, Riko’da sokak müziği yapmaya başlamış. Ancak bu kanunsuz sokaklar tek istediği iyi müzik yapmak olan iki gence ne kadar merhametli davranacak?

14. Narcos (IMDb: 8,8)

Biyografi dizileri yazısı yazıp da Narcos’u listeye almasak büyük ayıp etmiş olurduk. Ünlü Kolombiyalı uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ın hayatını anlatan bu dizinin en iyi yanı olayları farklı insanların gözünden izleyebiliyor olmamız. Ayrıca Escobar’ın yükselişi, düşüşü ve yakalanıp yargılanışı da diziye dâhil edilmiş ki bu da diziye daha gerçekçi bir hava katmış. Aksiyonun bir an bile eksik olmadığı bu yapımda zaman zaman Pablo Escobar’ı ve onun düşüncelerini izliyor zaman zaman da görevi onu yakalamak olan ajan Javier Pena’nın zihnine doğru süzülüyoruz.

 • Yıl: 2015
 • Tür: Biyografi, Suç, Drama
 • Sezon: 3
 • Rotten Tomatoes: %89 Google: %94
 • NETFLİX’TE İZLE

15. Luis Miguel (IMDb: 8,1)

Bu ismi daha önce duymamış olabilirsiniz beş Grammy ve dört Latin Grammy ödüllü Luis Miguel, tüm dünyaya kendini kanıtlamış oldukça başarılı bir müzisyen. Meksika doğumlu Luis Miguel, kendi vatanında El Sol de Mexico yani Meksika’nın Güneşi adıyla tanınıyor. Kendi ülkesinde ve dünyada bu denli sevilen bir müzisyenin gerçek olaylara dayalı hayat hikâyesini izlemek isterseniz Netlix’te yer alan Luis Miguel’e bir şans verin deriz.

16. Marco Polo (IMDb: 8,0)

Dünyaca ünlü gezgin Marco Polo’nun gençlik yıllarını anlatan dizi Marco Polo’yu hala izlemediyseniz hemen başlayın deriz. Netflix biyografi dizileri listemizin sıradaki ismi olan Marco Polo, tam bir dönem dizisi. 1200’lü yıllarda Çin’de geçen dizide genç gezgin Marco Polo’nun Kubilay Han yönetimindeki Çin’i korumak için verdiği mücadeleyi izliyoruz. Çekimleri birçok farklı ülkede yapılan Marco Polo’nun arkasında büyük bir emek var.

 • Yıl: 2014
 • Tür: Macera, Drama, Tarih
 • Sezon: 2
 • Rotten Tomatoes: %66 Google: %95
 • NETFLİX’TE İZLE

17. When They See Us (IMDb: 8,9)

Listemizin sıradaki önerisi aslında tam olarak bir biyografi dizisi değil. Ancak gerçek olaylara dayanması ve yaşananları çekinmeden tüm çarpıcılığı ile anlatması bu yapımın listemize girmesi için yeterli oldu. Dizi, Central Park’ta dört siyahi gencin baygın halde bir kadın bulup polise haber vermesi ile başlıyor. Gençler, inanılmaz bir şekilde ırkçılığa maruz kalacaklarından habersiz yalnızca kadına yardım etmek istiyorlar. Ancak kadının kendine gelip tecavüze uğradığını söylemesi ile işler değişiyor. Tüm yargı sisteminin nasıl masum dört gence karşı büyük bir haksızlığa alet olduğuna adım adım şahit olacağınız When They See Us, gençlerin yargılanma süreçlerinden aileleri ile olan röportajlara kadar birçok farklı kesite yer vererek yaşananları enine boyuna anlamamızı sağlıyor.

 • Yıl: 2019
 • Tür: Biyografi, Suç, Drama
 • Sezon: 1
 • Rotten Tomatoes: % 96 Google: % 96
 • NETFLİX’TE İZLE

18. Versailles ( IMDb: 7,9 )

Biyografi dizilerini derlediğimiz yazımızı en iyi Netflix biyografi dizileri arasında gösterilen, duyurulduğu andan büyük merak uyandırıp ses getiren, hatta ilk çıktığı zamanlarda Game Of Thrones’a rakip olarak gösterilen yapım Versailles ile bitiriyoruz. Malumunuz Versailles, Fransa’da yer alan ve zamanında kraliyet ailesinin evi olmuş devasa bir saray. Bizim dizimiz Versailles de Fransa kralı 14. Louis’nin hayatını anlatıyor. Peki, kralın hayatını anlatan diziye neden sarayın ismi verilmiş? Versailles’in inşasının emrini veren kişi Kral 14. Louis de ondan! Zaten dizi, dönemin en güçlü isimlerinden olan 28 yaşındaki Kral Louis’nin dünyanın en büyük sarayı Versailles’in inşası için talimat vermesiyle başlıyor. Kralın kendi dönemi de dâhil olmak üzere sonraki yüzyıllarda büyük iktidar oyunlarına, aşklara ve ihanetlere sahne olacak bu sarayda yaşanacaklar, bütün bir milletin kaderini değiştirebilir.

 • Yıl: 2015 – 2018
 • Tür: Biyografi, Drama, Tarih
 • Sezon: 2
 • Rotten Tomatoes: % 57 Google: % 95
 • NETFLİX’TE İZLE

Sizler için hazırladığımız en iyi Netflix biyografi dizileri adlı listemizin sonuna geldik. Düşünce ve önerilerinizi yorum kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın! Görüşmek üzere… 🙂