Netflix Bilim Kurgu Dizileri: Tüm Zamanların En iyi Yapımları!

Şu sıralar dünyada pek de çekici şeyler yaşanmadığının farkındayız. Bu sebeple şu an okumakta olduğunuz en iyi Netflix bilim kurgu dizileri adlı içeriğimizde amacımız sizi gerçek hayattan uzaklaştırmak. Teknolojinin ve geleceğin bize neler getirebileceğini sorgulayacağınız listemizdeki dizilerin bazıları keyfinizi oldukça yerine getirirken bazıları da karanlık düşüncelere sürüklenmenize yol açabilir. Ama çok da ciddiye almamak lazım.

Siz sadece gerçek dünyadaki dertlerinizi unutun ve sizin için seçtiğimiz Netflix dizileri ile alternatif gerçekliklere dalın. Hazırsanız tüm zamanların en iyi bilim kurgu dizileri listesine geçelim! 🙂

1. Sense8 (IMDb: 8,3)

Son yılların öne çıkan Netflix bilim kurgu dizisi Sense8, eğer türü seviyorsanız kaçırmamanız gereken işlerden biri. Dünyanın bambaşka yerlerinde yaşayan ve birbirleri ile hayatları boyunca bir iletişimleri olmamış sekiz kişinin garip bir şekilde zihinsel bağlantıya sahip olmasını anlatan dizi, her bölümü ile sizi şaşırtacak. İki sezondan oluşan dizinin her bir bölümü ortalama bir saat uzunluğunda ve her sezonda on iki bölüm var. Kısaca diziye cidden sararsanız, görece kısa sürede bitirip ‘Vay be!’ diyebilirsiniz. Şu sıralar dizi arayışı içindeyseniz, Sense8’e bir şans verin.

2. Orphan Black (IMDb: 8,3)

Yasalarla arası pek iyi olmayan Sarah, bir gün kendisine tıpatıp benzeyen bir kadının kimliğine ulaşır. İzini kaybettirmenin yollarını arayan Sarah için bu, bulunmaz bir fırsattır. Ancak kimliğini çaldığı kadının hayatına girdikçe kadının sorunları Sarah’nın sorunları olacaktır. Üstelik dert etmesi gereken tek konu bu da değildir. Sarah, araştırmalarını derinleştirdikçe tıpkı hayatına büründüğü kadın gibi başka klonları olduğunu da keşfedecektir. Bu keşfin bedeli ise elbette kolay ödenmeyecektir.

Dizinin başrolü Tatiana Maslany, yapım içinde tam yedi farklı rolde oynuyor. Yalnızca bu bile diziye bir şans vermek için yeterli. Bol ödüllü ve Altın Küre adaylığına sahip Netflix bilim kurgu yapımı Orphan Black, zamanınıza değecek kaliteli işlerden biri.

3. Kiss Me First (IMDb: 6,3)

Sıradaki yapımımız, animasyon görüntüler ile gerçeklerin bir arada bulunduğu sıra dışı bir anlatım tekniğine sahip. Netflix dizisi Kiss Me First, içinde her şeyi yapabildiğiniz bir sanal gerçeklik oyunu konu ediliyor. Bu oyunu oynayan yalnız bir kadın, oyundan başka bir kadınla arkadaşlık kuruyor. Ancak yeni arkadaşı karanlık sırlar saklıyor olabilir. Sanal dünyada yaşananlar, etkilerini gerçek dünyada göstermeye başladığında bu iki kadın hem kendilerini hem de kendi çevrelerindekileri kurtarmak zorunda kalacak.

4. Love, Death + Robots (IMDb: 8,5)

Bu harika animasyon antolojisi, her bölümünde farklı bir konuyu işliyor. Karakterler de animasyonlar da her bölümde değişiyor. En uzunu 17, en kısası ise 6 dakika olan bölümleri ile sıradışı Netflix bilim kurgu dizileri arasında yer alan Love, Death + Robots, kesinlikle bir solukta bitireceğiniz yapımlardan biri. Siz de farklı bir bilim kurgu yapımı arıyorsanız bu diziye bir şans verebilirsiniz. Mutlaka ilginizi çekecek ve favoriniz olacak bir bölüm bulacaksınız.

5. Stranger Things (IMDb: 8,8)

Duyduk ki hala Stranger Things izlemeyenler varmış. Bu yüzden biz de listemize bu ünlü diziyi listemize eklemek istedik. Seksenli yıllarda geçen bu heyecanlı Netflix bilim kurgu dizisi, Amerika’da küçük bir kasabada yaşayan Will’in bir gün gizemli şekilde ortadan kaybolmasını konu alıyor. Çaresizce Will’i arayan annesi ve arkadaşları, senelerdir içinde yaşadıkları kasabanın büyük sırlar sakladığını da kısa sürede keşfediyorlar. Bu sırada harap durumda ortaya çıkan El adındaki bir kız, psişik güçleri ile Will’i bulmaya yardım etmeye çalışıyor. Ancak El’in bu güçleri nasıl kazandığını ve nereden geldiğini araştırmak, kasabada yaşayan herkesi tehdit edecek boyutlarda bir belaya yol açabilir.

6. Final Space (IMDb: 8,3)

Alternatif bir gelecekte geçen bu Netflix animasyon dizisinde, Gary isimli bir mahkum uzayda bir kapsülde cezasının bitmesi için gün saymaktadır. Ancak bir takım beklenmedik olaylar sonucu kapsül paramparça olur. Gary, cezasının bitmesine saatler kala kaçak ilan edilmişken artık yapabileceği tek şey galaksi boyunca yolculuk etmektir. Bu sırada Avocato adında gizemli bir arkadaş edinir. On bölümden oluşan bu eğlenceli yapımı, animasyonlardan hoşlananlar keyifle izleyecektir. Tam yemek yerken izlemelik bir dizi diyebiliriz.

7. Into The Night (IMDb: 7,1)

Yeni Netflix bilim kurgu dizileri arasında yer alan ve oldukça da ses getiren yapım Into The Night, Güneş’in artık yaşam kaynağı olmadığı bir alternatif gelecekte geçiyor. Güneş, sebebi tam olarak bilinmeyen bir kozmik olay sonucu insanları yakıp kavuran bir düşmana dönüşmüş. Güneş’e maruz kalan kimsenin kurtulamadığı bu dünyada, insanlar karanlıkta kalmak için sürekli Batı’ya gidiyorlar. Batı’da karanlıkta kalan bölgelere gitmeye çalışan bir adam da, bir gece uçağını kaçırarak pilotları Batı’ya doğru gitmeleri için tehdit ediyor. Kitaptan uyarlanma bu dizide, gerilim bir an olsun düşmüyor. Yolcu dolu uçak ortamında yaşanan gerilim, izleyici olarak size de yansıyor ve kısa sürede dizini etkisini üzerinizde hissediyorsunuz.

8. Dark (IMDb: 8,8)

 

En iyi Netflix bilim kurgu dizileri İzleyen pişman izlemeyen daha da pişman diyebileceğimiz bir yapım ile devam edelim. İzleyenleri kafa karışıklıklarına sürükleyen dizinin bu kadar merak edilmesinin bir sebebi belki de izleyen kimsenin diziyi tam anlamadığı için doğru anlatamaması olabilir. Bu sebeple henüz başlamamış herkesin merak ettiği Dark, tıpkı Stranger Things’te olduğu gibi kayıp çocukların olduğu bir kasabada başlıyor. Gizemli şekilde kaybolan çocuklarının izini süren aileler, kısa sürede kasabalarının sakladığı sırları ortaya çıkarıyorlar. Adeta zamanla oynayan Alman yapımı diziyi kafanız sakinken izlemenizi tavsiye ediyoruz. Zira izleyenler dizini bazı yerlerde ‘beyin yakan’ bir akışa sahip olduğun belirtmişler.

9. The 100(IMDb: 7,7)

Aynı isimli kitap serisinden uyarlanan bilim kurgu dizisi The 100, bir post apokaliptik dünya resmi çiziyor. Bu dünyada, neredeyse yüz yıl önceki bir nükleer patlamada insanların çok büyük bir kısmı hayatlarını kaybetmiş. Gezegen ise yaşanmayacak hale gelmiş. Dünya’da kalan 400 kişi, gezegeni terk edip uzaya yerleşerek burada insan ırkının devam etmesini sağlamışlar. Ancak üç nesil sonra, yüz yıl önce yerleştikleri bu yer artık insanlığa yeterli değil. Tek şansları eski evleri dünyanın hala yaşanabilir bir yer olması. Bunu denemenin yolu ise, mahkumlar içinden seçtikleri 100 genci dünyaya göndermek. Bu yüz kişi, gezegene varır varmaz otorite savaşına tutuşsalar da kısa sürede bir arada kalmanın hayatta kalmak için ne kadar önemli olduğunu anlayacaklar.

10. Snowpiercer (IMDb: 6,3)

Dünya buzullarla kaplandığında, geride kalan 3000 kişinin hayatta kalabilmek için son şansı Snowpiercer isimli trende yaşamaktır. Bu tren, dünya çevresinde durmadan dönmektedir. Trenin ön vagonları ayrıcalıklı zengin sınıfına ayrılmışken arka vagonlarda durumu olmayan insanlar harap vaziyette yaşamlarına devam etmektedir. Kısa sürede bu adaletsizlik, trende ayrışmalara ve kavgalara yol açacaktır. Alt sınıf daha adaletli bir yaşam isterken kimse ön vagondaki zengin müşterileri kaybetmeyi göz alamaz. Kısa sürede trende tüm dengeler değişecektir. Oscar ödüllü Parasite’ın yönetmeninden sıra dışı bir bilim kurgu izlemek isterseniz, en iyi Netflix bilim kurgu dizileri arasında yer alan Snowpiercer’e bir şans verebilirsiniz.

11. Rick and Morty (IMDb: 9,2)

Eğer bilim kurgudan söz ediyorsak onun en absürt halini es geçemeyiz. Sarhoş bir dede ve onun okulda başarısız torununun evrenler arası maceralarına tanık olacağınız Netflix dizisi Rick and Morty, kendi türünde son yıllarda yapılmış en iyi işlerden biri. Senaryosu, hikâye ilerleyişi ve karakterleri ile sizi içine çekerken en akıl almaz olayları da normal şekilde karşılamanızı sağlıyor. Zekice işlenmiş bir senaryoya sahip olan bu dizi aynı zamanda birçok kült bilim kurgu filmine de göndermelerde bulunuyor. Hala izlemediyseniz ne çok şey kaybettiğinizin farkında değilsiniz.

12. The OA (IMDb: 7,9)

Bir kadın, ardında bir toz bile bırakmadan ortadan kayboluşunun üstünden tam yedi yıl geçtikten sonra ortaya çıkar. Kaybolmadan önce gözleri görmeyen kadın, artık görebilmektedir. Başına neler geldiğini hatırlamasa da büyük bir görevi olduğunun farkındadır. Artık tek yapması gereken, bu önemli görev için beş farklı kişi bulmaktır.

13. Better Than Us (IMDb: 7,4)

Robotların insanların hayatlarına giderek daha fazla girdiği bir yakın gelecekte geçen Netflix bilim kurgu dizisi Better Than Us, Arisa isimli bir robotun Safronov ailesinin içine girmesini konu alıyor. Safronovların küçük kızı Sonya’yla arasında garip bir bağ bulunan bu özgür irade sahibi robot, Sonya’yı sahibi olarak seçer ve yalnızca ona erişim izni verir. Kendi içlerinde büyük çalkantılar yaşayan bu ailede yeni robot Arisa’nın yeri net değildir. Ancak aile kısa sürede Arisa’nın peşindeki çok uluslu şirketler, polis ve yasa dışı gruplar arasında kalacaktır.

14. Ad Vitam (IMDb: 6,4)

Sırada Fransız yapımı Netflix bilim kurgu dizileri arasında yer alan Ad Vitam var. Bu dizi, listemizdeki diğer dizilere göre daha yavaş bir tempoda ilerlese de bir şans verilmesi gereken ilginç yapımlardan olduğunu düşünüyoruz. Yapım, insanlığın ölümsüzlüğü bulduğu bir gelecekte geçiyor. Düzenli olarak yapılan medikal bir işlem sayesinde artık yaşlanmayı durdurmak mümkün olmuş. Görünüşünde hiçbir değişiklik olmadan çok uzun süreler yaşayan insanlar olduğu gibi ölümsüzlük karşıtı gruplar da var. Ancak dünyanın bu düzeni çok kısa sürede değişmek üzere. Zira kolluk güçleri çok eskilerden gelen tehlikeli bir topluluğun yeniden ortaya çıktığından şüpheleniyor.

15. Travelers (IMDb: 8,1)

Dünya nüfusunun tehlikeli bir biçimde azaldığı bir gelecekte, bir grup insan zaman makinesini keşfeder. Artık amaçları geçmişe düzenli yolculuklar yaparak dünyanın nasıl bu hale geldiğini bulmak ve gerekirse geçmiş nesilleri uyarmaktır. Ancak zamanla oynamaya başladıkları andan itibaren kendi yaşamları da eskisi gibi olmayacaktır. Büyük risk alarak araştırmalarını sürdüren ekip, peşlerine bir de federal ajanlar düştüğünde çok daha dikkatli davranmak zorunda kalırlar.

16. The I-Land (IMDb: 4,5)

Bir grup insan, nerede olduklarını bilmeden bir adada uyanırlar. O anda nerede olduklarına dair hiçbir fikirleri yoktur. Kendilerinin kim olduğuna dair fikirleri de yoktur. Adaya nasıl geldiklerini hatırlamazlar. Ancak artık bulundukları bu yerde hayatta kalmak zorundadırlar.

17. Maniac (IMDb: 7,8)

Sıradaki dizimiz Emma Stone ve Jonah Hill’i başrol de gördüğümüz Maniac. Açıkçası biz bu dizinin yeterince bilinmediğini düşünüyoruz. Kendine has atmosferi ve ilginç senaryosu ile farklılık arayanların hoşuna gidebilecek sıra dışı  Netflix bilim kurgu dizileri arasında yer alan Maniac, bir ilaç deneyine katılan iki yabancının zihinleri arasında kurulan sıra dış bağı konu ediniyor. Bir şekilde sürekli birbirleri ile bağlantı kuran bu yabancılar, kendilerini olduğu kadar deneyi yürüten ekibi de büyük şaşkınlığa uğratıyorlar.

18. Signal (IMDb: 8,8)

Listemizi Kore yapımı bir Netflix bilim kurgu polisiye dizi ile bitirmek istedik. Bu ilginç dizi, 2015 yılından bir profilleme uzmanının 1989 yılında yaşayan bir dedektif ile polis telsizi üzerinden bağlantı kurmasını konu alıyor. Nasıl gerçekleştiği kesin olmayan bu olay, ikilinin güçlerini birleştirmelerini sağlıyor. Aralarında aşılmaz engeller olmasına rağmen artık bu iki kişi, suça karşı beraber savaşıyorlar.

En iyi Netflix bilim kurgu dizileri listemizin burada sonuna geldik. Eğer bu listede mutlaka olması gerekirdi dediğiniz yapımlar varsa yorumlara eklemeyi unutmayın. Ayrıca daha fazla dizi/film önerisi isterseniz, Netflix dizileri içeriklerimizin herhangi birinden istemediğiniz kadar öneriye ulaşabilirsiniz. Bir sonraki içeriğimiz de görüşmek üzere, kendinize iyi bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.