Netflix Aksiyon Dizileri: IMDb’si Yüksek En İyi Aksiyon Dizileri

Havalar ısındı ancak bir türlü tatile gidemiyoruz. Bu sebeple de şu sıralar herkesin hayatında büyük bir heyecan eksikliği var. Biz de bu eksikliği tamamlamak için en iyi Netflix aksiyon dizileri listesi ile sizlerin karşısına çıkmaya karar verdik! Listemizde her zaman olduğu gibi sizin için yine en iyi dizileri seçmeye çalıştık. Siz de heyecana ve kovalamaca’ya ihtiyaç duyuyorsanız Netflix listemizdeki önerilerden birine acilen başlamalısınız! Hazırsanız, sizi aksiyon dizileri içeriğimize alalım ve başlayalım.

1. Daredevil (IMDb: 8,6)

Madem aksiyondan bahsediyoruz listemize her sahnesi ayrı olay olan Daredevil ile başlayalım dedik. Marvel’ın aynı isimli çizgi romanından uyarlanmış olan dizide, Matt Murdock’un Hell’s Kitchen bölgesindeki ikili yaşamını izliyoruz. Matt, dokuz yaşında geçirdiği bir kaza sonucu gözlerini kaybetmiş. Ancak bu durum onu hayatta koparmamış. Aksine, diğer duyularının daha fazla gelişmesine sebep olmuş. Matt, fazla hassas hale gelmiş duyularını kullanarak gündüzleri Hell’s Kitchen’da avukat olarak çalışıyor. Akşamları ise Daradevil kimliği ile adalet dağıtmaya devam ediyor. Çünkü her ne kadar kendisi adalet uğrunda çalışan dürüst bir avukat olsa da, babasının ölümünden sorumlu olan Kingpin gibi insanlar söz konusu olduğunda adaleti kendi sağlaması gerekebiliyor.

Sizler için hazırladığımız en iyi Netflix aksiyon dizileri arasında yer alan Daredevil, ilk bölümünden itibaren karanlık yapısı ile diğer Marvel dizilerinden ayrıldığını belli ediyor. Hem mizah hem de üstün körü aksiyon sahneleri ile her kesime hitap etmeye çalışmayan Daredevil’in dövüş sahneleri de oldukça gerçekçi. Hatta yeri gelmişken sizi bu konuda uyaralım; şiddet sahnelerine karşı fazla hassas olanlar Daredevil’dan rahatsız olabilirler. Ancak yine de hem konusu hem de senaryo ve görüntülerin başarılı işlenişi ile Daredevil, alışılagelmiş süper kahraman yapımları içinde ayrı bir yerde duruyor. Aksiyon dizilerinden hoşlanıyorsanız bir şans verilebilir.

Tür: Aksiyon, Suç, Drama

IMDb:
8,6

Rotten Tomatoes: %92 Google: %94

2. The Punisher (IMDb: 8,5)

Daredevil ile başladığımız Netflix aksiyon dizileri listemiz, The Punisher ile devam ediyor. Punisher da tıpkı Daredevil gibi bir Netflix-Marvel ortak yapımı. Aynı isimli çizgi roman serisinden uyarlanan Punisher, ailesi cani bir şekilde öldürülen eski asker Frank Castle’ı konu alıyor. Orduda uzun yıllar hizmet veren ve Afganistan’da da bulunan Frank, bazı olaylar sonucu kayıtlarda ölü olarak gösteriliyor. Ancak ülkesine döndüğünde eşi ve çocuğunun öldürülmüş olduğunu öğreniyor. O saatten sonra da tek amacı onlara bunu yapan insanların peşine düşmek oluyor. Zamanla şehirde adı ‘cezalandırıcı’ anlamına gelen ‘Punisher’a çıkığında, aynı kimlik ile adalet için savaşmaya devam ediyor. Bu dizi yukarıda diğer Marvel yapımlarına göre daha karanlık dediğimiz Daredevil’dan bile karanlık bir havaya sahip. Üstelik şiddet dozu da epey yüksek. Kısaca, yaşı küçük seyirciler için uygun değil ancak siz şöyle kaliteli bir aksiyon dizisi izlemek istiyorum derseniz Punisher’a tereddütsüz başlayabilirsiniz.

Tür: Aksiyon, Macera, Suç

IMDb:
8,5

Rotten Tomatoes: %63 Google: %95

3. Prison Break (IMDb: 8,3)

Sırada efsaneler efsanesi Prison Break var! Evet, birçok insanın canı ciğeri göz bebeği bu dizi artık Netflix’te! Eğer hala izlemediyseniz ya da izlediniz ama yeniden başlamak istiyorsanız şu sıralar bunun için bulunmaz bir fırsat! Dizinin konusunu artık neredeyse bilmeyen yok ama biz de yine de yaşı çok genç arkadaşlar için yazalım. Dizi, Michael Scofield karakteri etrafında geçiyor. Michael’in ağabeyi, işlemediği bir suç yüzünden hapishaneye giriyor ve idam cezasına çarptırılıyor. Artık yasal yollardan abisini kurtarması imkânsız olan Michael da bilerek hapse düşüyor. İnşaat mühendisi olan Michael’ın hapse girdikten sonra başında beri ince ince dokuduğu planını hayata geçirmesi gerekiyor. Ancak bir yandan hapishane ortamına alışmak bir yandan da idam günü gelmeden abisini güvenle hapisten kaçırmak baskısı, onun için hayatı beklediğinden daha fazla zorlaştırabilir.

Tür: Drama, Suç, Aksiyon

IMDb:
8,3

Rotten Tomatoes: %78 Google: %95

4. The Witcher (IMDb: 8,3)

Sırada bu yılın favori dizilerinden Witcher var. Aynı isimli oyundan uyarlanan Witcher, fantastik ögelerin baskın olduğu bir yapım olmasına rağmen Netflix aksiyon dizileri listemizde de yeri olduğunu düşünüyoruz. Zira The Witcher evreni, sürekli bir savaş halinde. İnsanlar ve farklı ırklardan birçok canlı barış içinde yaşadıkları yılları çoktan geride bırakmışlar. Dünya kimse için güvenli değil. Geralt ise bu dünyaya canavar avlamak için getirilmiş, canavarları avlamak için özel eğitim almış. İşi de elbette kararları sorgulamadan soğukkanlılıkla canavarları öldürmek. Ancak Geralt, vicdanını susturabilen bir Witcher değil. Bu da sık sık kendini zor durumlara sokmasına sebep oluyor. Ancak usta bir kılıç savaşçısı olduğu için kendini savunmada pek güçlük çekmiyor. Dizi, dövüş sahneleri açısından oldukça tatmin edici. Birçok izleyicinin de şimdiden beğenisini kazandı. Üstelik baş rolünde Henry Cavill oynuyor. Kısaca, sadece Henry Cavill hatırına dahi izlenebilecek fantastik ancak aksiyon dolu bir yapım olan Witcher’a siz de bir şans vermelisiniz.

Tür: Fantastik, Macera, Aksiyon

IMDb:
8,3 Rotten Tomatoes: %92 Google: %95

5. Vikings (IMDb: 8,5)

Yukarıda bahsettiğimiz Netflix dizisi The Witcher, karakterlerinin kimilerinde Slav mitolojisinden esinleniyordu. Bizse bu kez sizi bambaşka bir yere, İskandinav topraklarına götürüyoruz. 700’lü yıllarda geçen Vikingler, Ragnar isimli bir çiftçinin denizlerde maceradan maceraya koşan bir savaşçı olmasını konu alıyor. Eğer Kuzey’in kendine has kültürüne ilginiz varsa, bu dizi sizi fazlasıyla memnun edecektir. Üstelik dizi çekilirken History Chanel ile işbirliği yapılmış ve tarihteki gerçek olaylar ile kişilerden esinlenilmiş. Yani dizideki olayların ufak gerçeklik payları, en azından tarihten tekabül ettikleri yerler gerçekten var. Siz de hem bu ilginç kültüre hakim olmak hem de aksiyonu eksik olmayan bir dizi izlemek isterseniz Vikingler’e kesinlikle bir şans vermelisiniz!

Tür: Aksiyon, Macera, Drama

IMDb:
8,5

Rotten Tomatoes: %89 Google: %96

6. Jessica Jones (IMDb: 8,0)

Sırada Daredevil’e kardeş bir dizi projesi olarak başlayan ancak sonra kendi kitlesini oluşturan Netflix dizisi Jessica Jones var. Bu dizi, radyoaktif bir sızıntıdan etkilenen Jessica Jones’un insan üstü yetenekler kazanması ile başlıyor. Jessica, yeni sahip olduğu bu yeteneklerini iyilik adına savaşmak için kullanıyor. Ancak artık kime güvenip güvenemeyeceğini iyi seçmesi gerek. Çünkü o çok daha güçlü olsa da, dünya onun için artık daha tehlikeli.

Tür: Aksiyon, Suç, Drama

IMDb:
8,0 Rotten Tomatoes: %79 Google: %89

7. The Walking Dead (IMDb: 8,2)

Zombi istilası sonrası eski dünya düzenine dair hiçbir şey kalmamıştır. Bir şerif, hastane odasında her şeyden habersiz uyanır. Kendine gelip dışarı çıktığında korkunç bir kaosun ortasında olduğunu fark eder. Artık bu kanunsuz ve güvensiz dünyada ailesini bulmak zorundadır. Ancak zombilere olduğu kadar geride kalan insanlara dikkat etmesi gerektiğini de yakın zamanda anlayacaktır.

Tür: Drama, Korku, Gerilim

IMDb:
8,2 Rotten Tomatoes: %78 Google: %94

8. Ash vs. Evil Dead (IMDb: 8,4)

Ünlü Evil Dead filminin devamı olma niteliği taşıyan bu yapım, heyecanlı Netflix aksiyon dizileri içeriğimizde yer almasına rağmen yukarıdaki belki de hiçbir dizinin içermediği kadar komedi içeriyor. Dizi, Evil Dead filminin 30 yıl sonrasında geçiyor. 30 yıl önce Ash ve dört arkadaşı, ormana yaptıkları bir gezi sırasında ölüleri canlandırmada kullanılan ünlü bir kitabı bulup şeytan çağırma ayini düzenlemişlerdi. Şeytanlar Ash’in dört arkadaşının bedenini ele geçirince Ash, tüm bu dehşetle tek başına savaşmak zorunda kalmıştı. İşte dizi tüm bu korkunç olayın 30 yıl sonrasını konu alıyor. Ash artık o günleri ve etkilerini olabildiğince atlatmış yetişkin bir adam. Ancak henüz farkında olmadığı şey, şeytanın tam otuz yıldır kendisinin peşinde olduğu. Üstelik bu kez tehlikede olan yalnızca kolejden dört arkadaşı değil, tüm insanlık! Eh, böyle durumlarda yapılması gerekeni bilirsiniz, elinize elektrikli testerenizi alıp savaş pozisyonu almak!

Tür: Aksiyon, Komedi, Fantastik

IMDb:
8,4

Rotten Tomatoes: %94 Google: %96

9. Daybreak (IMDb: 6,7)

Dünya durdu, yetişkinler ortadan kayboldu! Bu kıyamet sonrası dünyası tahmin edeceğinizden çok daha fazla hormon içeriyor. Sadece ergenlerin hayatta kaldığı bu garip post apokaliptik dizide, hayatta kalan gençler olayın ciddiyetinin pek de farkında değil gibidirler. Bu kadar büyük çapta bir felaket dahi kendi aralarındaki gruplaşmayı kırmaya yetmemiştir. Gruplar arasındaki bitmek tükenmek bilmeyen tartışmalar ve otorite savaşları gençlerin bir arada hareket etmesinin önüne geçmektedir. Tüm bunların arasında 17 yaşındaki Josh için pek değişen bir şey olmamıştır. Felaketten önceki hayatında okulda dışlanan Josh, kıyametten sonra dahi kendisini kabul edecek bir grup bulmuş değildir. Ancak en büyük (ve tek) destekçisi olan kız arkadaşı Sam ortadan kaybolduğunda, başına gelecek her türlü belaya rağmen farklı gruplara girmekten ve hatta onlara kafa tutmaktan çekinmeyecektir.

Tür: Macera, Komedi, Aksiyon

IMDb:
6,7

Rotten Tomatoes: %66 Google: %91

10. El Chapo (IMDb: 7,8)

Narcos’u sevmiş miydiniz? Sırada, Narcos’u izleyip sevenlerin ilgisini çekebilecek bir yapım olan El Chapo var. Netflix aksiyon dizileri listelerinde Narcos kadar öne çıkmasa da oldukça başarılı bir yapım olan El Chapo, 1990’lı yılların ünlü uyuşturucu baronu Joaquin Guzman’ın hikayesini anlatıyor. El Chapo lakaplı Guzman’ın yer altı dünyasına girişini, yükselişini, düşüşünü ve yakalanmasını izlediğimiz yapımda bundan sonraki aşamalara da değinilmiş. El Chapo’nun yargı süreci ve hapisten kaçma girişimi gibi bölümleri de içeren dizi bolca aksiyon, kovalamaca, dram ve elbette uyuşturucu içeriyor.

Tür: Suç, Drama

IMDb:
7,8

Rotten Tomatoes: %81 Google: %93

11. Van Helsing (IMDb: 6,2)

Son dönemin popüler yapımları arasında yer alan Van Helsing ile Netflix aksiyon dizileri yazımıza devam ediyoruz. Bu fantastik ögeler içeren dizide aksiyon ve gerilim bir an dahi eksik olmuyor. Ancak izlemeyi düşünenleri şimdiden uyaralım, dizide fazlaca kan ve şiddet içeren sahneleri var. Yapım, Vanessa Van Helsing isimli bir kadının etrafında geçiyor. Vanessa, oldukça köklü bir aileye sahip. Ailenin en önemli özelliği ise üyelerinin bazı özel yeteneklere sahip olmaları. Vanessa da henüz bilmese dahi Van Helsing ailesinin bir üyesi olarak diğer insanlardan farklı özelliklere sahip. Uzun asırlardır süregelen bir gelenek ve kan bağı ile geçen bu yetenek, Vanessa’yı babasından sonraki en büyük vampir avcısı yapıyor. Vampirlerin dünyaya beş yıldır hükmettiği bu dizi evreninde, Vanessa insanlığın son şansı olabilir.

Tür: Aksiyon, Fantastik, Drama

IMDb:
6,2

Rotten Tomatoes: %60 Google: %92

12. Lost In Space (IMDb: 7,3)

Sırada bilim kurgu soslu aksiyon sevenler için Lost In Space geliyor. Netflix aksiyon dizileri listemizin son önerisi olan bu dizi, aslında orijinali 60’lı yıllara dayanan bir televizyon şovundan günümüze uyarlanmış. Yapım, yakın gelecekte geçiyor. Günümüzden çok da uzak olmayan bu zamanda uzayda yaşam yaygınlık kazanmış. Ancak dünyanın oldukça farklı bir düzeni var. Daha iyi bir gezegende yaşamak için bunu ‘kazanmanız’ gerekli. Robinson ailesi de kazananlardan biri. Sonsuz testten geçerek uzaya çıkmaya hak kazanan bu aile, uzayda yapacakları konusunda oldukça detaylı bir eğitim de almış. Çünkü gittikleri yerde kendilerinden bir koloni kurmaları bekleniyor.

Ailenin büyük bir heyecan ile başladığı hayatlarını değiştirecek bu uzay macerası, beklenmedik bir sorun yüzünden rüya oluyor. Gemileri rotadan çıkan Robinson ailesi, hakkında bilgi sahibi olmadıkları bir gezegene inmek zorunda kalıyorlar. Bu noktadan sonra da aile için büyük bir hayatta kalma mücadelesi başlıyor. İniş yaptıkları gezegende yaşama tutunmaya çalışan aile fertlerini uzayın sert koşulları oldukça zorlarken, birbirleri ile olan ilişkileri de giderek geriliyor. Evden milyonlarca kilometre uzakta, uzayda bilinmeyen bir gezegende kalan Robinson’ların mücadele hikayesini izlediğimiz yapım, oldukça ilgi çekici.

Tür: Macera, Drama, Aile

IMDb:
7,3

Rotten Tomatoes: %70 Google: %94

Sizler için hazırladığımız en iyi Netflix aksiyon dizileri listemizin burada sonuna geldik. Sizin listemizdeki diziler içinden izledikleriniz varsa dizi hakkındaki yorumlarınızı yazmayı unutmayın. Ayrıca listemizi büyütmek isterseniz de yorumlara eklemek istediğiniz dizileri yazmaktan çekinmeyin. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, kendinize iyi bakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.