Mobil Oyun Önerileri – Dönemin En İyi Mobil Oyunları!

Merhaba sevgili oyun severler! Bildiğiniz üzere dünyada oyun sektörü çok hızlı yükseliyor, bunun yanı sıra mobil oyun sektörü de hızla büyümeye devam ediyor. Çünkü mobil platform kullanıcıya çok daha taşınabilir bir deneyim sunuyor. Bizde mobil oyun dünyasına bir el atalım, yeni giriş yapan veya yapmayı düşünen oyun severler için en iyi mobil oyun önerileri 2020 adlı bir içerik hazırlayalım dedik. İsterseniz konuyu daha fazla uzatmadan listemize geçelim. 🙂

1. PlayerUnknown’s Battlegrounds Mobile

Mobil oyun önerileri PlayerUnknown's Battlegrounds Mobile

PUBG Mobile, aslında neredeyse uzaktan yakından herkesin bildiği bir oyun fakat biz mobil oyun dünyasına yeni giriş yapacak olan oyun sever arkadaşlarımızı da düşündüğümüz için en iyi mobil oyun önerileri listemize eklemek istedik. 🙂

PUBG’nin resmi mobil sürümüdür, hem Android tarafında hem de iOS tarafında kullanıcı erişimi açıktır. Biraz bahsedecek olursak, 100 kişinin uçaktan atladıktan sonra yerden eşyaları toplayıp sona kalma mücadelesidir. Tencent Games tarafından tıpkı bilgisayar sürümü gibi unreal engine 4 kullanılarak geliştirilmiştir. Telefon mikrofonundan takımınızla iletişim kurmanın mümkün olduğu bu oyunda eğlenceli anlar sizi bekliyor, bir çok açıdan PC sürümünün aynısı da denilebilir.

Eğer telefonunuz bu oyunu çalıştırmak için yeterli gereksinimlere sahip değil ise üzülmeyin! Yine Tencent Games tarafından yayınlanan bir oyun Pubg Mobile Lite oyununu indirip oynayabilirsiniz. 🙂

İlk Piyasaya Sürülme Tarihi: 9 Şubat 2018

PlayerUnknown’s Battlegrounds Mobile indirmek için Google Play’e Git.

PlayerUnknown’s Battlegrounds Mobile Lite indirmek için Google Play’e Git.

PlayerUnknown’s Battlegrounds Mobile indirmek için App Store’a Git.

2. Call of Duty Mobile

Mobil oyun önerileri Call of Duty Mobile

CoD Mobile, grafiksel açıdan çok iyi görünen, oyunculara Battle Royale’in yanı sıra ana oyunlarda gördüğümüz çoğu sistemi yanında getiriyor. NukeTown gibi çok bilinen haritalar yapımda yer alırken, farklı modlar ve turnuvalar da bulunuyor. Oyunda şimdiden beş farklı harita ve altı farklı oyun modu ile yapay zeka veya diğer oyunculara karşı oynayabiliyorsunuz.

Oyun modları arasında Call of Duty oyunlarından bildiğimiz klasik olan Team Deathmatch, Frontline, Search and Destroy, Hardpoint, Domination, Free for All gibi modlar bulunuyor. Bilgisayar üzerinden oynamak isterseniz bu sefer emülatör ile klavye ve mouse desteğine de kavuşuyorsunuz. GameLoop oyun platformu üzerinden Call of Duty Mobile oynamak isteyen oyuncular en yüksek grafik ve görsel kaliteyle oyunun keyfini sonuna kadar çıkarabiliyor. Bu Platformun 2K’ya kadar çözünürlük desteği de Call of Duty Mobile için geçerli olduğunu unutmayalım. Oyuncular oyunu bu sayede PC’nin getirdiği avantajlar ve görsel kalitesiyle oynayabiliyor.

İlk Piyasaya Sürülme Tarihi: 1 Ekim 2019

Call of Duty Mobile indirmek için Google Play’e Git.

Call of Duty Mobile indirmek için App Store’a Git.

3. Asphalt 9: Legends

En iyi mobil oyun önerileri Asphalt 9: Legends

Asphalt 9: Legends, mobil oyunculara yarış oyunu denince ilk akıllara gelen isim. Asphalt serisinin son oyunu olan Asphalt 9 gerçekten grafik kalitesi ve oynanışı ile birlikte bunu bizim için kanıtlamış gerçek bir baş yapıt fakat gerçek yarış deneyimi isteyen oyunculara göre olmadığını düşünüyoruz daha çok arcade havasında olan bir oyun da denilebilir. Olağan üstü özellikleri ve grafikleri ile tabi ki en iyi mobil oyun önerileri listemize almamız gereken yapımlardan.

Mobil oyun platformunda kendi rekorlarını kıran oyunlarını yarattığını söylemek kesinlikle yanlış olmayacaktır. Hepsi birbirinden farklı kategorileri kapsayan bu çok bilinen oyunlar, kendi yelpazesinin en dikkat çeken üyelerinden birisi yani Gameloft tarafından imzalı Asphalt serisi. En sevilen otomobilleri yüksek kaliteli grafikleri ve küçük ekrana uygun bir oyun deneyimiyle sunan serinin en yeni üyesi Asphalt 9: Legends, Asphalt’ın neden mobil yarış oyunları dünyasında ilk akla gelen isim olduğunun bir kanıtı.

İlk Piyasaya Sürülme Tarihi: 22 Mart 2018

Asphalt 9: Legends indirmek için Google Play’e Git.

Asphalt 9: Legends indirmek için App Store’a Git.

4. Brawl Stars

En iyi mobil oyunlar Brawl Stars

Brawl Stars, yine çok tanıdığımız mobil oyun şirketi olan Supercell tarafından geliştirilen ve bir çok oyuncu tarafından sevilerek oynanan ve yine kesinlikle en iyi mobil oyun önerileri listemizde olmazsa olmaz oyunlardan bir tanesi.

Bu oyunu bir kategoriye koymak gerçekten zor. Basitçe anlatamaya çalışırsak her karakterin farklı niteliklerinin, vuruşlarının ve yeteneklerinin olduğu basitleştirilmiş bir aksiyon MMO oyunu. Yani çok da büyük olmayan haritalarda arkadaşlarınızla ile beraber rakip oyunculara karşı oynanmak için yapılmış eğlenceli bir oyun. Oyunu botlara karşı da oynayabilirsiniz fakat emin olun çok da haz alamayacaksınız. Brawl Stars, arkadaşlarınız ile birlikte gerçek oyunculara karşı oynamanız için yapılmış diyor ve sıradaki önerimize geçiyoruz.

İlk Piyasaya Sürülme Tarihi: 15 Haziran 2017

Brawl Stars indirmek için Google Play’e Git.

Brawl Stars indirmek için App Store’a Git.

5. Legends of Runeterra

Mobil oyun önerileri Legends of Runeterra

Legends of Runeterra, Riot Games sayesinde en iyi mobil oyun önerileri listesi hazırlarken her zaman karşımıza çıkabilecek bir yapım kendisi. Karşınızda League of Legends’ın kart oyunu versiyonu! League of Legends ile bağlantılı olduğu kadar o dünyayı geliştiren, kendi küçük hikayelerine de sahip bir kart oyunu. İşte o oyun Legends of Runeterra.

Yalnız Legends of Runeterra hiç de kolay bir oyun değil, tabi işin içinde Riot Games olduğu içinde ”pay to win” kavramı kesinlikle ortadan kalkıyor. Fakat Hearthstone gibi kart oyunlarına önceden alışmış ve oynamış olan oyuncuların çok daha çabuk öğrenebileceği bir oyun. Bir turun aşama aşama bir kaç parçadan oluştuğu, şampiyonların bölgelere ve kuvvetlerine göre ayrıştırıldığı, gizli saklı bir sürü detayı içinde bulunduran bir oyun. LOL’den tanıdığımız şampiyonlar burada da karşınıza çıkabiliyor fakat bu sefer hangi bölgeden geldikleri, ne gibi güçleri ve saldırıları olduğu ve başka hangi karakterlerle birleştirip desteler elde edeceğiniz çok fazla önem arz ediyor. Bu noktada Legends of Runeterra, LoL’den bir adım ileri gidip, içinde bulunduğumuz oyun bölgesini de bir oyun mekaniğine çeviriyor. Ayrıca Türkçe olmasının yanı sıra Türkçe seslendirmeleri de içinde barındırması ile oyun zevkini çok daha fazla arttırıyor.

İlk Piyasaya Sürülme Tarihi: 2020

Legends of Runeterra indirmek için Google Play’e Git.

Legends of Runeterra indirmek için App Store’a Git.

6. Alto’s Adventure

Mobil oyun önerileri Alto’s Adventure

Alto’s Adventure, İçerisinde bir hikaye bulundurmasa da sanatsal tarafı için üstüne fazlasıyla düşünüldüğü belli olan bir yapım. Kısaca bahsetmek gerekirse oyunda bir geyik çobanı olarak kaçan geyiklerimizin peşine düşüyoruz. Bu sırada arka planda çalan rahatlatıcı müzik, oyunun grafiklerinin göze fazlasıyla hitap etmesi eşliğinde kaymaya başlıyoruz. Oyunda gece gündüz döngüsünün olması ve başarabilirseniz gece gündüz kayabildiğiniz eğer olur da düşerseniz diğer başlangıcınızda zamanın biraz daha ileriye atıldığı basit fakat kesinlikle etkili bir oyun. Oyunun içerisindeki altınları toplayarak belli başlı geliştirmeleri de açabilir ve Alto’ya yaşayacağı ilginç maceralarında daha fazla destek olabilirsiniz!

İlk Piyasaya Sürülme Tarihi: 19 Şubat 2015

Alto’s Adventure indirmek için Google Play’e Git.

Alto’s Adventure indirmek için App Store’a Git.

7. Oddmar

En iyi mobil oyunlar Oddmar

Oddmar, öncelikle bir Türk yapımı olduğunu belirterek uzun bir şekilde kendisinden bahsetmek istiyor ve kesinlikle en iyi mobil oyun önerileri dediğimizde bahsetmemiz gereken bir oyun olduğunu söylemek istiyoruz. 🙂

Platform oyunları birbirine benzer oyunların çıktığı günümüz dünyasında iyiden iyiye kaybolmaya başladı. Rayman, Mario ya da Ori and the Blind Forest gibi başarılı örnekler dışında bir bütün olarak karşımıza çıkan oyun sayısı oldukça azaldı. Mobil platformlara geçtiğimizde ise çok eğlenceli oyunlar olsa da bu türün başarılı örnekleri ile karşılaşmakta ne yazık ki zorluk çekiyoruz. İşte Türk yapımcıların imzasını taşıyan Oddmar sadece mobil platformlarda değil, diğer oyun sistemlerinde de bulunan platform oyunlarına karşın kafa kafaya gidebilecek kadar başarılı bir yapım.

Evet, mobil oyun olmasına rağmen yine de Oddmar‘ın oldukça eğlenceli ve merak edeceğiniz bir hikayesi bulunmakta. Üstelik Nordic Mitolojisi‘nden geliyor oluşu, bu hikayeyi olabildiğince zenginleştirmiş. Zaten aşina olduğumuz bir çok karakter Oddmar dünyasında kendisine yer edinmiş. Oddmar‘ı hikaye olarak zenginleştiren bir diğer unsur ise özenle hazırlanmış ara sahneleri. Geçtiğiniz bölümler boyunca hikaye gidişatını anlatan farklı ara sahneler ile karşılaşıyorsunuz.

İlk Piyasaya Sürülme Tarihi: 19 Nisan 2018

Oddmar indirmek için Google Play’e Git.

Oddmar indirmek için App Store’a Git.

8. League of Legends: Wild Rift

Mobil oyun tavsiyeleri League of Legends: Wild Rift

League of Legends: Wild Rift, yine Riot Games tarafından geliştirilen yakında çıkışını yapacak ve çok beklenen mobil moba oyunu. LoL ismini evrende bilmeyen kalmamıştır diye düşünüyorum. 🙂 Riot Games’in en ünlü ve en başarılı yapımı nihayet Android ve iOS dünyasına giriş yapmaya hazırlanıyor. Mobil dünyasına girmekte baya bir geç kalan ve oyunun milyonlarca hayranını yıllardır bekleten League of Legends: Wild Rift taklitlerimizden sakının diyerek iddialı bir sloganla karşımıza çıkıyor. League of Legends: Wild Rift eksikliğini Mobile Legends başarılı bir şekilde kapattığını söyleyebilirim. PC sürümünden beklenen beceriye sahip PVP oynanış ruhunu koruyan Wild Rift, android ve iOS işletim sistemi için sıfırdan inşa edildi. Gerçekten geniş şampiyon kadrosu arasından seçimini yap, arkadaşlarınla takım kur ve rakipleri yenmek için elinden geleni yap.

Oyun, Riot Games tarafından yapılması sebebi ile tamamen ücretsiz. Yeteneklerine bağlı ve adaletli olan League of Legends: Wild Rift de şampiyonunu seç, yeni vadilere atıl ve 15-20 dakikalık maçlarda rakibin merkezini yok et.

İlk Piyasaya Sürülme Tarihi: 2020

League of Legends: Wild Rift ön kayıt yapmak için Google Play’e Git.

9. eFootball PES 2020

Mobil oyun önerileri eFootball PES 2020

eFootball PES 2020, yıllardır özellikle konsolda ve bilgisayar da oynadığımız PES’in son mobil oyunu olan PES 2020’yi futbol severler mobil platformda oynarken çok keyif alacaktır. Kesinlikle mobil platform üzerinde olmasına rağmen gayet iyi grafiklere de sahip olduğunu belirtmek isteriz. Arkadaşlarınız ile  bir maç oynayabilmek için PS4 veya bir bilgisayar aramanıza veya yan yana  olmanıza gerek kalmadan online olarak maç oynayabileceksiniz. PES 2020 sürümü ile en gerçekçi ve en rekabetçi futbol sürümü ile iddialı bir giriş yapmış. Hem arkadaşlarınızla hem yerelde hem de dünyanın her yerinden oyuncu ile e-spor’un heyecanına ortak olabilirsiniz.

PES 2020 ile FC Barcelona’ya ek olarak Manchester United, FC Bayern München ve Juventus resmi partner eklenmiştir. Ayrıca daha fazla kulüp için alt liglere kadar mücadele edebileceksiniz. Efsane ile Maradona, Batistuta ve Kahn gibi tüm zamanların en sevilen isimleri ve Beckham, Zico ve Totti ile maç oynayabileceksiniz.

İlk Piyasaya Sürülme Tarihi: 2020

eFootball PES 2020 indirmek için Google Play’e Git.

eFootball PES 2020 indirmek için App Store’a Git.

10. Badland 2

Badland 2

Platform oyunları arasında en başarılı oyunlardan diğer bir tanesi Badland, serinin devam oyunu Badland 2‘yi piyasaya sürdü.

Beceri, zeka ve bulmaca tarzında bir platform oyunu olan Badland 2, oldukça karakteristik bir tasarıma sahip. Oyun fantastik ve oldukça farklı bir dünyada geçiyor. Çevik olmanızı gerektiren çok fazla engel ve olası tuzak içeren bölümlerle karşılaşıyorsunuz. Sıvılar, lazerler, ateş silahları, magma, don ve öldüren beyaz ışık gibi elementlerden kurtulmaya çalışıyorsunuz. Oyunu tek başınıza oynamanın yanı sıra arkadaşlarınıza da meydan okuyabilir, eş zamanlı olmayan online etkinliklere katılabilir ve oyundan aldığınız zevki iki katına çıkarabilirsiniz. 🙂

İlk Piyasaya Sürülme Tarihi: 17 Aralık 2015

Badland 2 indirmek için Google Play’e Git.

Badland 2 indirmek için App Store’a Git.

11. Kafa Topu 2

Kafa Topu 2

Kafa Topu 2, öncelikle oyunun Türk yapımı olduğunu belirtmek isteriz. Ufak bir futbol içerisinde yaşamadığınız maceraları yaşayacaksınız. Kafa Topu 2, İki oyuncunun karşılıklı olarak birbirine gol atmaya çalıştığı bir futbol oyunudur. Maç başlarken top sahanın tam ortasına düşer ve oyun başlar. Oyunda tek amaç rakip kaleye gol atmak ve rakipten gol yememektir. Oyunda birincisi havadan karşıya, ikincisi de yerden karşıya olmak üzere iki çeşit topa vurma şekli bulunmaktadır. Aynı zamanda zıplama seçeneği ile hem zıplayabilmekte hem de topa havaya doğru kafa vurulabilmektedir. Oyun, oynanışı itibariyle basit gibi görünmekle birlikte strateji gerektirmektedir. Ara yüzün sol alt köşesindeki iki tuş, futbolcuyu ileri ve geri hareket ettirmek için kullanılmaktadır.
Önemli olan rakibin hamlelerine de dikkat etmektir. Çünkü rakip açık kollayarak kaleye gol atmaya çalışacaktır. Son olarak oyunda Türkçe spiker kullanılmaktadır.

İlk Piyasaya Sürülme Tarihi: 27 Nisan 2018

Kafa Topu 2 indirmek için Google Play’e Git.

Kafa Topu 2 indirmek için App Store’a Git.

12. Mortal Kombat Mobile

Mortal Kombat Mobile

Mortal Kombat, oyun dünyasında kendine has bir yere sahip olan ve uzun yıllardır adından söz ettiren bir yapım. Hatta atari oynanılan dönemlerde bile Mortal Kombat çok seviliyordu. Böylece Mortal Kombat mobil oyun dünyasına kendine has bir giriş yaparak sevenlerinin beğenisini kazanmayı başarmış oldu.

Mortal Kombat video oyununun mobil versiyonu olan Mortal Kombat Mobile, kusursuz ve güçlü savaşçılarla çeşitli dövüşlere katılabilirsiniz. Oyun içerisinde kendi ekibinizi kurarak 3’e karşı 3 şeklinde dövüşler de yapabiliyorsunuz. Oyun, Google Play Store’da 50 milyon üzerinde indirme sayısına sahip bunu da belirtmek istiyoruz.

Mortal Kombat Mobile indirmek için Google Play’e Git.

Mortal Kombat Mobile indirmek için App Store’a Git.

13. Real Racing 3

Real Racing 3

Real Racing 3, otomobil oyunları her zaman en çok oynanan mobil oyunlar listesinde ilk sırada yer alıyor. 100’den fazla ülkede en çok tercih edilen oyunlar listesinde yer alan Real Racing 3, özellikle de son zamanlarda grafik kalitesi açısından oldukça başarılı bir yapım.

20+ farklı pistte yarışmak üzere seçtiğin otomobilin üst düzey bir otomobil olmasına yardımcı olmak için katıldığın yarışları kazanman gerekiyor. Özellikle gerçek hayatta yer alan 20+ gerçek pist üzerinden yapacağın yarışlarda araçlarınıza ek özellikler takarak rakiplerinize tozunuzu yutturma fırsatını bulmuş olacaksınız. Grafik kalitesi açısından son derece başarılı olan bu oyunu oynamak için cep telefonlarınız da bulunması gereken boş alanın en az 1.5 GB olması gerekmektedir.

Oyun içerisinde yer alan gerçek araba markalarının bütün özellikleri gerçeğe yakın seçilerek oyuncuların kendilerini gerçek bir oyun içerisinde hissetmeleri sağlanmaktadır. Özellikle de son zamanlarda oldukça popüler olan bu oyunda yer alan 100+ farklı otomobilden sizlere en uygun olanı seçtikten sonra yarışlarda yerinizi alma fırsatını bulmuş olacaksınız.

Oyun içerisinde sizlere sunulan ilk arabalar ile katıldığınız yarışlarda başarılı olarak hesaplarınıza GOLD kazanma fırsatını yakalamış olacaksınız. İlerleyen bölümlerde ise bu GOLD’lar ile yeni arabaları satın alarak bir üst seviyede yer alan rakiplerinizle yarışacaksınız.

Mobil oyunlar arasında en gerçekçi yarış deneyimini sunan Real RacingMint Engine 3 grafik motorunu kullanıyor. Electronic Arts‘ın 45 farklı lisanslı aracı kullandığı Real Racing 3; gerçekçi grafikleri ve ses efektleriyle sizleri telefona kenetliyor.

900‘ün üzerinde etkinlik ve yüzlerce saatlik oynama süresiyle beraber çoklu oyuncu desteğini arkasına alan Real Racing 3iOS tabanlı cihazlarda Game Center desteğini sunuyor.

İlk Piyasaya Sürülme Tarihi: 28 Şubat 2013

Real Racing 3 indirmek için Google Play’e Git.

Real Racing 3 indirmek için App Store’a Git.

14. Shadow Fight 3

Mobil oyun önerileri Shadow Fight 3

Shadow Fight 3, çoğumuzun oynamış olduğu Shadow Fight 2’nin devam oyunudur. Oyun aslında bir hikaye olarak devam etmektedir. Siz oyuna başladığınız andan itibaren kendinizi bir anda hikayenin tam da ortasında bulmuş olacaksınız. Bu yüzden oyunu oynarken yapacağınız hamleler bir ileriye dönük olarak oyun içerisinde yerinizin nerede olacağınız belirleyecek. Peki özellikle de yaptığınız hamleler ile oyuna nasıl yön vereceksiniz? Oyunda yer alan 3 farklı gruptan bir tanesinin tarafından olarak topraklarınızı koruma altını alma şansını yakalamış olacaksınız. Burada yapacağınız hamleler hangi taraf içerisinde olacağınızın en büyük göstergesi olacaktır.

Shadow Fight 3’te binlerce farklı silah ve zırh çeşidinin bulunduğunu belirtmek istiyoruz. Bu zırhlar ve silahları alarak düşmanlarınıza karşı yenilmez bir kahraman olabilirsiniz. Oyunda ilerlediğiniz zaman sizlere verilecek olan silahları ve zırhları daha etkili bir şekilde kullanmak için düşmanlarınızı yok etmeye başlayın.

Shadow Fight 3 indirmek için Google Play’e Git.

Shadow Fight 3 indirmek için App Store’a Git.

15. Minecraft Mobile

en iyi mobil oyunlar Minecraft

Minecraft, aslında neredeyse çoğumuzun bildiği bir oyun kendisi fakat yine de mobil oyun önerileri gibi bir liste hazırlıyorsak kesinlikle listemize eklememiz gerekiyor.

Markus Person (bilinen takma ismiyle Notch) isimli bağımsız oyun üreticisi de bu soruyu kendisine sormuş olacak ki Minecraft isimli bir yapım ortaya koymuş. Teoride güzel duran ancak pratikte hata yapılması çok açık bir fikri o kadar iyi işlemiş ki Minecraft’ın tüm oyuncular tarafından dikkat çekmesini sağladı.

Oyun hakkında hiçbir şey bilmeden başına oturacak olursanız, ilk açtığınızda “neredeyim ben” sorusunu kendinize sorabilirsiniz. Görsel anlamda bazı oyunculara ilk etapta kötü gelecek grafikler, pikselllerin arasından bakmayı başardığınız zaman sizler için harika bir görsel sunuma dönüşecek.

Tabii ki Minecraft bizlere kendini grafikleriyle beğendirmeye çalışan bir oyun değil. Oyunun vurucu noktası üretim kısmı. Bir evren düşünün ki neredeyse her şeyi parçalayıp envanterinize katabiliyorsunuz. Üstelik parçaladığınız bu eşyalarla ne yapmak istiyorsanız onu yapabilirsiniz. İster bir ev, ister tarla, isterseniz de bir ahır… Tek ihtiyacınız olan şey doğru eşyalar ve doğru kombinasyonlar.

Minecraft indirmek için Google Play’e Git.

Minecraft indirmek için App Store’a Git.

Evet sevgili oyun severler listemizin son oyunu ile birlikte en iyi mobil oyun önerileri listemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız! İyi Oyunlar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.