Mini Diziler: Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi 20 Mini Dizi!

Dizi izlemek istiyorum ama bir türlü vakit bulamıyorum, çok uzun diziler gözümü korkutuyor diyenler için bugün harika bir mini diziler listesi ile karşınızdayız! Listemizde her türden mini dizi önerisi bulabilirsiniz. O halde tarih, komedi, fantastik, bilim kurgu ve çok daha fazlasını konu alan ve bir oturuşta bitirebileceğiniz harika mini dizi listemiz başlasın! 🙂

1. The Slap (IMDb: 6,0)

8 bölümden oluşan dram soslu mini dizi The Slap, eğlenceli bir doğum günü kutlamasının yoldan çıkmasını konu alıyor. Hector, tüm ailesinin davetli olduğu bir doğum günü partisi ile 40. yaş gününü kutlamaktadır. Misafirler arasında asabiliği ile bilinen kuzeni de vardır. Kuzeni, başka bir çiftin çocuğuna bir tokat atınca olaylar gelişir. Sıcak bir kutlama için bir araya gelen ailenin yıllardır sakladıkları sırlar birbir ortaya çıkarken gerilim de yükselir.

Tür: Drama

Rotten Tomatoes: %67 Google: %57

Yıl: 2015

2. Tabula Rasa (IMDb: 8,1)

Sıradaki yapımımız Tabula Rasa bir mini dizi için çokça kafa karıştırıcı bir ilerleyişe sahip. Ancak yine de Belçika yapımı bu diziye bir başlayan bir daha bırakamıyor. Olay ilerleyişi açısından en iyi mini diziler arasında yer aldığını düşündüğümüz Tabula Rasa’nın ana karakteri Annemie. Annemie, geçirdiği bir trafik kazası sonucu geçici hafıza kayıpları yaşıyor. Kimi zaman çok kısa süre öncesindeki en basit hareketlerini bile hatırlayamayan Annemie bu hali ile bir kayıp vaka soruşturmasının şüphelisi haline gelince, geçmişini ona hatırlatıp bir puzzle gibi parça parça birleştirmek de polislere kalıyor. Aynı anda iki farklı zaman çizgisinden ilerleyen dizide, sizin de zaman zaman kafanız karışabilir. Sakin olun ve izlemeye devam edin.

Tür: Drama, Gerilim

Google: %94

Yıl: 2017 –

3. The Pasific (IMDb: 8,3)

Sırada, savaş ve mücadele ağırlıklı mini dizi severler için çekim kalitesi ve efektleri ile harika bir önerimiz var. 2. Dünya Savaşı zamanında geçen Pacific, Japonya ve Amerika arasındaki mücadeleye odaklanıyor. Savaş boyunca bu iki büyük devletin birbirine acımasızca yaptığı olayları detaylı bir biçimde anlatan The Pacific, izleyicilerden de tam not almış. Siz de Pacific izlerken zaman zaman kendinizi o dönemin içine çekilmiş gibi hissedebilirsiniz.

Tür: Aksiyon, Macera, Drama

Rotten Tomatoes: %91 Google: %93

Yıl: 2010

4. Taboo (IMDb: 8,4)

Sırada Tam Hardy ve Ridley Scott’lı yapım Taboo var. Kadrosu ile daha en baştan gönlümüzü kazanan mini dizi, bize harika bir dönem hikayesi sunuyor. Uzun süredir modern hayattan uzaklaşmış olan James Delaney, annesinin Afrika kökenlerini derinlemesine araştırmakta ve on iki yıldır da bir kabile ile beraber yaşamaktadır. Ancak bir gün gemi filosu sahibi babasının ölüm haberini alır ve büyük şehre dönmesi gerekir. James burada babasının kendisine miras olarak oldukça kritik bir araziyi bıraktığını öğrenir. James’in mirastan aldığı bu pay, üvey kız kardeşi ve onun kocası tarafından hoş karşılanmaz. James kısa süre sonra bir de babasının arsenik ile zehirlendiğini öğrenir. Artık etrafındaki ve belki de en yakınındaki düşmanlara karşı çok dikkatli olmak zorundadır.

Siz de vaktim çok az ve bunu çok çok iyi değerlendirmek istiyorum diyorsanız Taboo kesinlikle sizin mini diziniz!

 

Tür: Drama, Gizem, Gerilim

Rotten Tomatoes: %76 Google: %92

Yıl: 2017 –

5. The White Queen (IMDb: 7,8)

İzlemeniz gereken en iyi mini diziler listemiz yine etkileyici bir dönem yapımı olan White Queen ile devam ediyor. 15. yüzyılda İngiltere’de hanedanlar arası çatışmalar en üst düzeye çıkmıştır. Hatta ülkede tam otuz yıl sürecek olan Yüzyıl Savaşları patlak vermiştir. İngiltere kralı 4. Edward, bu ortamda ülkesini bir arada tutmaya çalışmaktadır. Böyle karmaşık bir durumda Elizabeth ile tanışması ise hayatını alt üst eder. İleride karısı olacak olan Elizabeth, dul ve iki çocuk sahibidir. Ancak daha da önemlisi o bir soylu değildir. Halktan biri olan Elizabeth ile Edward’ın aşkı, yüzyıllardır oturmuş kuralları yıkıp nihayete erebilecek midir? Dönem kültürünü en iyi yansıtan dizilerden biri olan White Queen, savaş şartlarını ve savaşta verilen kararları anlatması ile tarih sevenlerin çok hoşlanacağı bir yapım. Üstelik arka planda işlenen dramatik aşk hikayesi ile de izleyiciyi sıkmadan dönem gerçeklerini veriyor. Kısaca, bizce mutlaka bir şans vermelisiniz.

Tür: Drama, Tarih, Romantik

Rotten Tomatoes: %80 Google: %92

Yıl: 2013

6. Masum (IMDb: 8,5)

Türk yapımı olan ve uzun zaman gündemden düşmeyen bir dizidir. 8 puanlık bir beğeni alıp, herkesi derinden etkileyecek bir türdendir. Karışık duyguların bir arada olduğu ve psikolojik olarak da tiplerin incelenmesi derinden ortaya koyulur. Bir aile çevresinde gelişen olayları nasıl tarafsız şekilde bakılacağını ve ailenin çocuğunun yaşadığı dram konulu bir yapıt.

Emekli Baş komiser Cevdet, eşi Neriman ve oğlu  Tarık ile sahil kasabasında yaşarlar. Tarık’ın abisi Taner ve yengesi Emel bir araba kazası sonucunda esrarengiz bir biçimde ölürler. Cevdet’in eski öğrencisi Yusuf, Taner’in ölümü araştırmak için kasabaya gelir. Esrarengiz olaylar aydınlatıldıkça daha çok sır ile karşılaşacaksınız. Kimsenin görüldüğü gibi olmadığı bu hikaye polisiye ve dramın birleştiği bir şölen.

Tür: Suç, Drama, Gizem

Google: %90

Yıl: 2017

7. Dip (IMDb: 7,2)

Sırada İlker Kaleli ve Neslihan Atagül’ü ekran başında gördüğümüz başarılı yerli yapım Dip var. Dip, emniyete bağlı çalışan bir psikolog olan Sahir’e merkezine alıyor. İntihar girişimlerinde ara bulucu olarak çalışan Sahir’in görevi intihar etmek isteyenleri vazgeçirmek. Bu büyük sabır isteyen hassas görevlerinden birinde Sahir’in yolu bilim kadını Bilge ile kesişiyor. Sahir ile Bilge birlikte çalışıp araştırmalarını derinleştirdikçe ne kadar tehlikeli sularda yüzdüklerini anlarlar. Derin devlet meselelerinden başka yıkıcı kişisel sırlara birçok bilgiye ulaşan ikili, bu karanlık dünyada artık sadece birbirlerine güvenebilirler.

Tür: Aksiyon, Macera, Drama

Google: %93

Yıl: 2018

8. 7 Yüz (IMDb: 7,7)

Türk yapımı mini dizi Yüz, her bölümü ölümcül günahlardan birini temsil eden yedi bölümlük bir iş. Her bölümde farklı hikayeler anlatacak olan dizi, sırf bu özelliği ile bile diğer yeri dizilerden ayrılıyor.  Dizinin ilk bölümünde bir grup insan kimin günahı daha büyük oyunu oynuyorlar ancak sırlar bir bir ortaya döküldükçe eğlence için başlayan oyun tehlikeli bir hale bürünüyor. Tamamen bağımsız gibi dursa da ufak göndermeler ile birbirine bağlanan bölümler, izleyici olarak bizi her bölümü daha bir dikkati izlemeye yöneltiyor.

Oyunculukları, kurgusu, görüntüleri kısaca her şeyi ile bizden tam not alan 7 Yüz, mutlaka izlemeniz gereken mini diziler arasında yer alıyor.

Tür: Komedi, Drama, Romantik

Yıl: 2017

9. Marcella (IMDb: 7,4)

Heyecan ağırlık bir mini dizi arıyorsanız aradığınız yapım Marcella! İngiliz yapımı polisiye dizi Marcella, eski dedektif Marcella’yı merkezine alıyor. Marcella, yıllar önce eşine ve çocuklarına daha fazla vakit ayırabilmek için mesleğini bırakmış bir kadın. Oldukça başarılı olmasına rağmen ailesi için kariyerini feda eden bu kadın, aradan yıllar geçtikten sonra uğruna bu kadar fedakarlıkla yaptığı ailesinin dağılmasını izlemek zorunda kalıyor. Çünkü kocası onu eskisi gibi sevmediğini söyleyerek terk ediyor.

Büyük bir yıkım yaşayan Marcella, ayrılığı atlatabilmek için yeniden işine dönmeye karar veriyor. Yıllar önce Marcella’nın çalıştığı ancak delil yetersizliğinden kapanan bir dosyanın yeniden açılmış olması da bu zeki kadının ekibe girmesini kolaylaştırıyor. Artık Marcella’nın tek amacı yıllardır gizemli kalmış bu davayı çözmek ve suçluyu yakalamak. Ancak kendi içinde yaşadığı onca şey varken seri katil avına çıkmak oldukça zorlayıcı bir iş.

Tür: Suç, Drama, Gizem

Rotten Tomatoes: %61 Google: %91

Yıl: 2016 –

10. Russian Doll (IMDb: 7,9)

Sırada sıra dışı Netflix mini dizisi Russian Doll var. Düzenli bir hayatı olmayan Nadia; geçmişi ile sorunlar yaşayan, yalnız ve yabancılara karşı aksi bir kadındır. Etrafındaki bir avuç arkadaşı ile hayatını sürdüren bu kadının zaten zorlukla bir arada tuttuğu hayatı 36. yaş günü partisinde tamamen ellerinden kayar gider. Parti sonrasında bir trafik kazası geçiren Nadia ölür. Ancak sorun ölmesi değil, dünyaya geri gelmesidir! Her ölümünden sonra dirilerek yaşama dönen Nadia her seferinde daha garip bir dünyaya uyanmaktadır. Kendi akıl sağlığına pek de güveni olmayan bu kadın delirmeden bu olayı çözebilmek için artık çok daha dikkatli olmalıdır. Çünkü en ufak hatası ölümüne sebep olmakta ve her öldüğün de dünya tamamen değişmektedir.

Tür: Macera, Komedi, Drama

Rotten Tomatoes: %97 Google: %95

Yıl: 2019 –

11. Unbelievable (IMDb: 8,4)

Sırada gerçek olaylardan esinlenen sürükleyici polisiye Unbelievable var. Dizi, bir genç kadının tecavüze uğradığı ihbarı ile polise başvurmasıyla başlıyor. Polis kadının evinde zorla girilmeye yönelik bir bulguya rastlamıyor. Üstelik fiziksel olarak da hiçbir tecavüz bulgusu yok. Kadın tecavüze uğradığından emin olsa da polisler yeterli delili bulamayınca bu kez kadını yanlış ihbarda bulunmak ile suçluyorlar. Yaşadıklarının etkisi üzerine bir de yanlış ihbar ithamları eklenince başının daha fazla derde girmemesi için genç kadın şikayetini geri çekiyor. Aradan birkaç yıl geçtikten sonra iki dedektif, tıpkı bu olaya benzer ihbarlar almaya başlıyorlar. Artık geç de olsa adaleti sağlama ve ardından iz bırakmadan kaçan suçluyu yakalama vakti.

Tür: Suç, Drama

Rotten Tomatoes: %98 Google: %93

Yıl: 2019

12. When They See Us (IMDb: 8,9)

Sırada gerçek olaylardan esinlenen mini diziler arasında yer alan When They See Us var. Dizi, ABD’nin en büyük utanç kaynaklarından olan Central Park Jogger  davasını konu alır. Beş siyahi genç Central Park’ta baygın bir kadın bulurlar. Kadın uyandığında neler yaşadığını hatırlamaz. Ancak sistem suçu birine yıkmak zorundadır. Bu yüzden DNA  uyuşmamasına rağmen gençler darp ve tecavüzden suçlanır ve suçlu bulunurlar.

Olayın yaşanmasından gençlerin hapishane ve dava süreçlerine kadar oldukça kapsamlı bir anlatıma sahip olan When They See Us, ırkçılığı en çarpıcı haliyle göreceğiniz yapımlardan biri. Medya, toplum ve emniyet güçleri tarafından sistematik ve bilinçli olarak suçlanan beş masum gencin yaşadıklarını hem kendi anlatımları hem de ailelerin gözlerinden izleyebileceğiniz When They See Us, kesinlikle listenizde yer alması gereken bir iş.

Tür: Biyografi, Suç, Drama

Rotten Tomatoes: %96 Google: %96

Yıl: 2019

13. The Sinner (IMDb: 8,0)

Sıradaki yapımımız Sinner, oldukça başarılı bir mini gizem dizisi. Genç anne Cora, bir gün bir bıçaklama olayına karışır. Bıçakla saldırdığı adam hayatını kaybeder ve Cora cinayetle suçlanır. Ancak Cora da dahil olmak üzere hiç kimse saldırının nedenini bilmemektedir. Ortada katili belli ancak sebebi belirsiz bir cinayet vardır. Ancak Cora’nın davasına bakan dedektif kolay pes eden biri değildir. Cora’yı tanımaya çalışan dedektif, sabırla onun geçmişinden parçaları toplamaya ve birleştirmeye başlar. Bu iş sanılandan daha zor olduğu gibi Cora’nın karanlığa gömdüğü geçmişini de ortaya çıkaracaktır.

Tür: Suç, Drama, Gizem

Rotten Tomatoes: %90 Google: %92

Yıl: 2017 –

14. La Mante (IMDb: 7,5)

Eğer gizem ve kovalamaca seviyor ancak çok fazla vaktim yok diyorsanız polisiye mini diziler tam size göre. La Mante de severek izleyeceğiniz Fransız yapımı bir Netflix mini dizisi. Dizi, peygamberdevesi lakaplı  bir seri katil uzun yıllar sonra tekrar gün yüzüne çıkması ile başlıyor. Ancak bunun 25 yıl önceki peygamberdevesi mi yoksa bir taklitçi mi olduğunu anlamak mümkün mü? Tüm Fransa’ta korku salan cinayetler artıkça sokakta gerilim de giderek yükseliyor. Ve bu hassas ortamda eski bir seri katil büyüyüp polis olmuş oğlu ile birlikte bir başka seri katilin peşine düşüyor. Karanlık geçmişler ve birbiri içinde düğüm olmuş olaylarıyla La Mante, kesinlikle izlemeniz gereken bir mini dizi.

Tür: Suç, Drama, Gerilim

Google: %94

Yıl: 2017

15. Dirty John (IMDb: 7,1)

Sırada internet üzerinden yabancılarla tanışma huyumuz üzerine düşünmemize yol açan dizi Dirty John var. Dizi, gerçek olaylardan uyarlanmış ve Debra adındaki bir kadının John ile tanışmasını konu alıyor. İş kadını Debra, iki çocuk sahibi bekar bir annedir. Başarılı bir kariyere sahip olan Debra’nın yüzü aşktan yana bir türlü gülmemiştir. Bir gün tanışma sitelerinin birinde John ile tanışır. John’un en başından beri tuhaf olan tavırlarını fark etmesine rağmen John’dan etkilenen Debra, kendi çocuklarına karşı ile kulaklarını kapatır ve John ile birlikteliğine devam eder. İkilinin evlilik kararı vermesi de uzun sürmez. Ancak zamanla John’un geçmişine dair ortaya çıkan gerçekler ilişkilerini büyük bir çıkmaza sürükleyecektir.

Tür: Suç, Drama

Rotten Tomatoes: %79 Google: %88

Yıl: 2018 –

16. Narcos (IMDb: 8,8)

Listemize son yılların en sevilen suç dizilerinden olan Narcos ile devam ediyoruz. Ünlü uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ın hayatına odaklanan bu mini dizide bir yandan bu azılı suçluyu farklı yönleri ile tanırken bir yandan da heyecanlı bir kovalamaca izliyoruz. Kurduğu suç imparatorluğu ile Kolombiya’nın yer altı dünyasına hükmeden Pablo Escobar, tüm dünya için bir tehdittir. Bu yüzden Birleşik Devletler Javier Pena’yı Escobar’ı yakalaması için Kolombiya’ya gönderir. Artık Pena burada tamamen tek başına elbette tehlikededir. Zira Escobar’ı başarıyla yakalayamazsa sağ salim Birleşik Devletler’e dönmesi ihtimal dahilinde değildir.

Yüksek tempolu dizi, bize ara ara ünlü çete lideri Pablo Escobar’ın hayatından kesitler sunuyor. Ancak diziyi bir yandan da Pena’nın gözünden takip etme fırsatı buluyoruz. Bu başarılı ikili anlatım, olaylara tamamen hakim olmamızı ve iki tarafın da zihnini görebilmemizi sağlıyor.

Tür: Biyografi, Suç, Drama

Rotten Tomatoes: %89 Google: %94

Yıl: 2015 – 2017

17. After Life (IMDb: 8,5)

Tüm zamanların en iyi mini diziler listemiz Ricky Gervais’li harika dizi After Life ile devam ediyor. İzleyicilerden tam not alan After Life, eşini yakın zamanda kaybeden Tony’nin hikayesini anlatıyor. Hayat arkadaşı Lisa’nın ölümünden sonra radikal bir değişim yaşayan Tony, artık etrafına karşı tahammülsüz bir adam olup çıkıyor. Aklına o an ne geldiyse onu söyleyen ve karşısındaki kırmaktan çekinmeyen Tony’nin bu tavrı, hayatı etrafındakiler için oldukça zor hale getiriyor. Hatta zaman zaman Tony’nin yalnız kalmasına da neden oluyor. Ancak çevresindeki insanlar Tony ile sağlıklı iletişim kurmanın bir yolunu bulma konusunda oldukça kararlı.

Tür: Komedi, Drama

Rotten Tomatoes: %74 Google: %95

Yıl: 2019 –

18. Safe (IMDb: 7,3)

Sırada gerilimi yüksek, sır dolu yapım Safe var. Tom, eşini kaybetmiş başarılı bir cerrahtır. Eşinin ölümünden sonra iki kızlarını yetiştirmeye ve ailesini bir arada tutmaya çalışmaktadır. Ancak bir gün kızı Jenny gittiği bir partiden geri dönmez. Kısa süre sonra Jenny’nin erkek arkadaşının da kayıp olduğu ortaya çıkar. Gençlerden haber alınamadıkça ailelerin gerilimi artar. Zengin ve oldukça güvenli bir muhitte böyle şüpheli bir kayıp herkesi derinden sarsacaktır. Üstelik her biri kendi işinde görünen mahalle sakinlerinin bir bir ortaya çıkan sırları da ilişkileri fazlaca gerecektir. Başarılı bir gizem ve suç dizisi olan Safe, listenize eklemeniz gereken mini diziler arasında yer alıyor.

Tür: Suç, Drama, Gizem

Rotten Tomatoes: %91 Google: %71

Yıl: 2018

19. Doctor Foster (IMDb: 7,7)

Dizi, başarılı doktor Gemma Foster’ın hayatına odaklanıyor. Mutlu bir evliliği ve iyi bir işi olan Gemma, bir gün işe giderken aceleyle kocasının atkısını takar. İş yerine geldiğinde atkı üzerinde kendine ait olmayan sarı bir saç teli bulur. Bu noktadan sonra Gemma için kuşku dolu günler başlar. Her sarı saçlı kadına şüphe ile bakmakta, gece gündüz eşinin kendisini aldatıp aldatmadığını düşünmektedir.

Tür: Drama

Rotten Tomatoes: %85 Google: %92

Yıl: 2015 – 2017

20. The Night Of (IMDb: 8,5)

Mutlaka izlemeniz gereken mini diziler listemize sekiz bölümlük The Night Of ile son veriyoruz. Amerika’da geçen dizi, bir kızı öldürmekle suçlanan Pakistanlı Nasir Khan’ı anlatıyor. Nasir, üstüne atılan suçlamayı kabul etmemektedir. Ancak adalet sistemi Orta Doğu kökenli bu adam için diğer Birleşik Devletler vatandaşlarına işlediği gibi işlemez. Genç Khan ne yapacağını bilemez halde yargılanmayı beklerken savunmasını yapacak olan avukat gelir. Khan’ın hapiste geçirdiği süre ve dava sürecine yakından tanık olacağınız The Night Of tek solukta izleyeceğiniz oldukça başarılı bir yapım.Siz de suç dizilerinden hoşlanıyorsanız, bu yapıma mutlaka bir şans vermelisiniz.

Tür: Suç, Drama, Gizem

Rotten Tomatoes: %94 Google: %90

Yıl: 2016

Sizler için hazırladığımız izlemeniz gereken en iyi mini diziler adlı listemizin sonuna geldik. Düşünce ve önerilerinizi yorum kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın. Bambaşka içeriklerde görüşmek üzere, kendinize iyi bakın! 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.