Milyonların Hafızasına Kazınmış Tarihi İkonik Elbiseler!

İkonik elbiseler ile birlikte bugüne dek belki yüzlerce kırmızı halı etkinliği yapıldı. Oscar ve Grammy ödülleri dağıtıldı. Sayılamayacak kadar çok film çekildi. Ancak bunların içinden pek azı bugün hala hatırlanıyor.

İkonik Elbiseler

Milyonların Hafızasına Kazınmış Tarihi İkonik Elbiseler

Bazı yapımların hatırlanmalarının en önemli sebebi, elbette o etkinlikte ya da filmde giyilen ikonik elbiseler. İşte! Tarihe damgasını vurmuş, üzerinden yıllar geçmesine rağmen milyonların görsel hafızasında yer edinmiş en ikonik elbiseler!

1. Jennifer Lopez

Jenifer Lopez’in 2000 yılı Grammy Ödülleri’nde giydiği bu elbise, o dönem için ciddi sansasyon yaratmıştı. Versace tasarımı derin dekolteli bu elbise o kadar ünlü oldu ki, Google aramalarında zirveye çıktı. Hatta ve hatta Google Görsel Arama özelliği de, bu elbise sayesinde ortaya çıktı!

İkonik elbiseler jennifer lopez

© İkonik Elbiseler – Jennifer Lopez

İnsanlar elbiseyi aratıyor, yalnızca yazılı betimlemelerle yetinmek istemiyorlardı. Gerçekten nasıl olduğunu görmek istiyorlardı. Google, bu giderek artan isteğe ‘Google Görseller’ ile cevap verdi. Yani Google görseller bu şekilde hayatımıza girdi. İlginç, değil mi? Bizce bu elbise İkonik elbiseler adlı listemizin 1. sırasında olmayı kesinlikle haketti!

2. Audrey Hepburn

İkonik elbiseler audrey hepburn
© İkonik Elbiseler – Audrey Hepburn

Audrey Hepburn dendiğinde akla gelen ilk şey, görüntüdeki bu zarif siyah elbise diyebiliriz. 1961 yılında çekilmesine rağmen hala daha popüler kültürde yeri olan bu elbise, Brekfast at Tiffany’s isimli filminden gelme. Ayrıca bu elbise yaratıcısının ne kadar başarılı olduğunun kanıtı. Givenchy tasarımı parça, adeta zaferin hayat bulmuş hali…

3. Beyonce

ikonik elbiseler Beyonce

Pop kraliçesi, 2015 Met Gala’da giydiği bu inanılmaz parça ile adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştı. Givenchy tasarımı elbise, vücuda tam oturan transparan yapısı ve özenle yerleştirilmiş taşları ile elbiseden çok tablo gibi duruyordu. Üzerindeki emek ve işçiliği fark etmemek imkansızdı. Elbette Beyonce bu güzel elbiseyi başarıyla taşıdı. Zaten İkonik elbiseler arasından bu kadar iddialı bir görünüşü, dünya üzerinde taşıyabilecek kaç kişi var ki?

4. Prenses Diana’dan İntikam Elbisesi

Prenses diana intikam elbisesi

Kraliyetin en sansasyonel isimlerinden Prenses Diana, 1994’te giydiği bu elbise ile daha önce hiçbir kraliyet üyesinin sergilemediği kadar cüretkar bir görüntü sergilemişti. Normalde katılacağı etkinlik için farklı bir kıyafet seçmiş olmasına rağmen, son anda bu siyah elbiseyi giymeye karar vermesi, birçok kişinin bunun bir intikam olduğunu düşünmesine yol açtı. Çünkü Prenses Diana, bu etkinliğe eşi Prens Charles’ın aldatma itiraflarının olduğu kasetin yayınlanmasından hemen sonra katılmıştı. Bu yüzden ona Prenses Diana’nın intikam elbisesi adı veriliyor.

5. Angelina Jolie

ikonik elbiseler angelia jolie

Güzelliği ve tarzı ile adından sürekli söz ettiren Angelina Jolie, 2012 Oscar ödüllerinde giydiği bu siyah Versace tasarımı elbise ile çıtayı gerçekten çok yukarıya taşımıştı. Zarafet, şıklık ve kalitenin bir araya geldiği bu tasarım için kötü bir yorum yapan neredeyse yoktu. Ancak en çok konuşulan konu elbise değil, Jolie’nin bu derin yırtmaçlı elbise ile verdiği poz oldu. Poz verirken bacağını belirgin şekilde dışarı çıkaran Jolie, kimileri tarafından eleştirilip alay konusu olsa da, kimse fotoğraf karesinin etkileyiciliğini reddedemedi.

6. Julia Roberts

Julia Roberts

Başarılı oyuncu Julia Roberts’ın 1990 tarihli filmi Pretty Woman‘da görülen bu kırmızı elbise, sinema tarihinin en çok taklit edilen kostümlerinden oldu denebilir. Güzelliği ile göz alan Roberts, filmde elbiseyi çok başarılı şekilde taşımıştı. Ancak elbisenin etkisi sanılandan büyük oldu ve birçok tasarımcı, üretici, müşteri bu elbiseyi yapmaya ya da satın almaya çalıştı. Elbisenin çarpıcı rengi ve harika formu düşünüldüğünde, pek de haksız sayılmazlar.

7. Marilyn Monroe

Marilyn Monroe
© İkonik Elbiseler – Marilyn Monroe

İkonik elbiseler adlı İçeriğimizi gerçek bir efsane ile noktalıyoruz. Marilyn Monroe’nun 1955 tarihli The Seven Year Itch isimli filmde giydiği bu elbise, sanatçının birçok insanın aklındaki değişmez görüntüsünü oluşturdu denebilir. Ünlü uçuşan etek sahnesi de yine bu elbise ile çekildi.

İkonik elbiseler adlı listemizin sonuna geldik. Listede ki hangi elbise seni etkiledi ? Düşüncelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.