Lucid Rüya Nedir ? Nasıl Görülür ?

Lucid Rüya Nedir ? Son yıllarda oldukça popülerlik kazanan Lucid Rüya “Berrak Rüya” terimi, bir kişinin rüya gördüğünün farkında olması halinde gerçekleşmektedir. Lucid Rüya Nedir ? Lucid Rüya ne demek ? gibi soruların tam olarak ne anlama geldiğini merak ediyorsanız, derin bir nefes alın! başlıyoruz.

Lucid Rüya Nedir ?

Lucid Rüya teriminin ne olduğunu anlayabilmek için, öncelikle kendi rüya gördüğünüz zamanları düşünmeniz gerekiyor. Biz farkında olsak da olmasak da birçok rüya görüyoruz ve bunların neredeyse hiçbirini hatırlamıyoruz. Ancak rüyalarımızı hatırladığımız ve hatta rüyada iken rüya gördüğümüzü anladığımız nadir zamanlar oluyor. İşte, Lucid Rüya denen olay da tam bu noktada devreye giriyor. Rüyaların sınırsız imkanlarla dolu olduğu bu ayna dünyaya adım atmak, tam olarak buradan geçiyor. Lucid Rüya, rüya gören bir kişinin bilincinin açık olması yani rüya gördüğünün farkında olması halinde, rüyalarını kendi istediği gibi şekillendirebilmesine deniyor.

Rüyaları Kontrol Etmek Mümkün Mü ?

Lucid rüya söz konusu olduğunda olay aslında tamamen rüyada olduğunuzu idrak edebilmeniz ile alakalı. Eğer rüyada olduğunuzu anlayabilirseniz kontrolü de ele geçirebiliyorsunuz. Peki bu Lucid rüya işe yarıyor ? Aslına bakılırsa, siz ne işe yaramasını istiyorsanız o işe yarıyor! Rüyalarda zaman ve mekan algısı kaybolduğundan, sizi gerçek hayatta sınırlayan yer çekimi gibi birçok durum ortadan kalkıyor. Doğal olarak da istediğiniz her şeyi yapabiliyorsunuz!

Lucid rüya ile gördüğünüz rüyalarda uçmak, yüksek binalardan atlamak, geçmişinize gidip kendinize sorular sormak, uzaya çıkmak ve hayal gücünüz nerelere erişebiliyor ise onu yapabilmek mümkün! İşte, insanları bu olaya bu kadar çok çeken de bu. Bu dünyada belki de asla deneyimlemenin mümkün olmayacağı olayları, rüyanızda gözünüzü dahi açmadan yaşayabilirsiniz.

Lucid Rüya Nedir ? Nasıl Görülür?

Elbette lucid rüya olayını bu kadar anlattıktan sonra, birçok kişi gibi sizin de bunu deneyimi yaşamak istemeniz normal. Ancak maalesef ki, bu hemen bu gece rüyanızda uçabileceğiniz anlamına gelmiyor. Bu tarz bir rüya görmek için öncelikle rüyada olduğunu fark etmeniz gerekiyor. Bunun için de gün içinde ufak egzersizler yapmanız ve gece görme ihtimaliniz olan rüyalara hazırlamanız gerekiyor.

Lucid rüya görmek için örneğin uyumadan önce hep aynı şarkıyı dinleyebilir ya da uyandığınızda aynı rutini uygulayabilirsiniz. Bunun haricinde yatak odanızda bir nesne belirleyip, uykuya dalmadan önce bir süre ona bakabilirsiniz. Bu taktiklerden herhangi birini seçip uygulamak, sizin rüyanız için şartlanmanızı sağlayacaktır. Uykunuzda da örneğin aynı şarkıyı duyduğunuzda, rüyada olduğunuzu anlayabileceksiniz.

Ayrıca gün içerisinde birkaç kez kendinize ‘Rüyada mıyım?’ diye sormak da, beyninizin lucid rüya görmesi için şartlanmasına yardımcı olabilir. Ancak elbette bunlar yalnızca hazırlık, yapabilecekleriniz ve bu tarz rüyalar görüp görmeyeceğiniz kesinlikle net değil. İkinci ya da üçüncü denemenizde rüyanızı kontrol edebilir ya da bir ay uğraşıp sonuç alamayabilirsiniz.

Lucid Rüya Zararlı Mı ?

Lucid rüya buraya kadar gerçekten yaşanabilecek en harika deneyimlerden biri gibi duruyor. Hatta bazı psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde de bu yöntemin kullanıldığı söyleniyor. Ancak yine de kimilerine göre böyle rüyalar, sizi gerçek dünyadan ve onun sınırlı imkanlarından kopardığı için oldukça tehlikeli. Çünkü tıpkı uyuşturucu gibi bu rüyaları görmeyi başaran kişi de her fırsatta uyuyarak, tamamen özgür olduğu bir dünyaya gitmeye çalışıyor. Gerçek hayatta daha agresif, verimsiz ve dengesiz bir insan haline geliyor. Çünkü uykusunda elde edebildiği sınırsız imkanlar, gerçek dünya da yok. Bunun insanları depresyona kadar sürükleyebileceği söyleniyor.

Kısaca özetlemek gerekirse, rüyalarınız üzerinde gerçekten ister ve çalışırsanız, rüyalarınızı kontrol edebilir ve lucid rüya görebilirsiniz. Ancak bunu abartmamakta fayda var. Unutmayın ki Lucid rüya, gerçekte yaşadığınız dünya ve uykunuzda yaptığınız inanılmaz şeyler, sizi gerçek hayattaki sorumluluklarınızdan muaf kılmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.