Kedimi Nasıl Mutlu Ederim ? Kedinizi Mutlu Etmenin Yolları!

Kedinizi mutlu etmenin yolları sizler için bu içerikte! Evinizi bir kedi ile paylaşıyorsanız, mutlaka onun mutlu olmasını istersiniz. Onun da sizin kendini evinde hissetmesi, mutlu ve sağlıklı olması sizin için çok önemli bir konu haline gelir. Öyle değil mi ? 🙂

Kedimi Nasıl Mutlu Ederim ? Kedinizi Mutlu Etmenin Yolları!

kedinizi mutlu etmenin yolları

Özellikle gün boyu evin dışında olmayı gerektiren bir işiniz varsa, gün içinde patili dostunuz ile ilgilenmek için fazla vaktiniz olmayabilir. Ancak kedinizi mutlu etmenin yolları çok fazla ve kediniz için yapabileceğiniz birçok şey var! Kedileri mutlu etmek için yapabileceğiniz bir kaç öneri sizler için bu içerikte!

1. Kedilerin de Sosyalliğe İhtiyacı Vardır

Her ne kadar başlarına buyruk, tek tabanca takılan tipler gibi dursalar da kediler de elbette kendi türleri ile iletişim içinde olmak isterler. Bu yüzden uzun süre hiçbir kedi ya da başka hayvan görmeyen bir kedi, depresyon belirtileri gösterebilir. Bu noktada eğer siz günün büyük kısmında dışarıdaysanız ve kediniz evde çok uzun süreler yalnız kalıyorsa, ikinci bir kediyi eve almayı ciddi şekilde düşünmelisiniz. Ancak elbette kedilerin de insanlar gibi farklı karakterleri var.

kedinizi mutlu etmenin yolları, kedileri mutlu etmek, kedimi nasıl mutlu ederim

Eğer sizin dostunuz yalnızlıktan mutluysa, etrafında başka bir hayvan varken kendini tehdit altında hissediyor ya da aşırı kıskanç davranışlar sergiliyorsa başka bir hayvanı eve getirmek işleri çok daha karmaşıklaştırabilir. B noktada inisiyatif, dostunuzu en iyi tanıyan kişi olarak sizde. Fakat iştahsızlık, hareketsizlik gibi belirtileri olan bir kediniz varsa derdinin yalnızlık mı olup olmadığını anlamak için bir başka kediyle oyun günü düzenleyip davranışlarını gözlemleyebilirsiniz. Hayvanlar bazen alışılmadık dostluklar kurabilir, ancak siz basit bir başlangıç olarak başka bir kediyi eve almayı düşünebilirsiniz.

2. Oyunsuz Kedi Düşünülemez

kedinizi mutlu etmenin yolları, oyun oynayan kedi resmi

Kedileri mutlu etmek demek oyun demek!  Evet, evin en rahat ve sıcak bazen de en olmadık köşesine yatıp saatlerce uyuyabiliyorlar. Bu kadar uykunun geri dönüşü de bir türlü tam olarak atılamayan enerji oluyor. Kedinizin huzursuz olmasını istemiyorsanız, ne kadar yorgun olursanız olun günde en az 15 dakikanızı onunla oynamaya ayırmalısınız. Bu şekilde hem onu hareketsizlikten kurtarmış hem de aranızdaki bağı güçlendirmiş olursunuz.

3. Kedinize oyun alanı belirleyin!

Kedinizin gün içinde enerjisini tam olarak atmasına yardımcı olmak için arada sırada onu farklı oyuncaklar ile şaşırtmayı unutmayın. Özellikle av hayvanlarına benzeyen oyuncaklar, içgüdülerini tetikleyip onu çok daha fazla uyaracaktır. Böylece kediniz siz yokken de evde oyun oynayabilir. Son olarak ise, kediler hepimizin bildiği üzere tırmanmayı sever. Siz de kedinizin evde daha çok hareket etmesini istiyorsanız, evinize üzerine tırmanabileceği bir düzenek alabilir ya da kendiniz çok basit malzemeler ile böyle bir düzenek oluşturabilirsiniz. Kim bilir, belki bu şekilde sürekli çıkmaması gereken yerlere çıkmasının da önüne geçmiş olursunuz.

4 .Kedinizi Hapsetmeyin 🙁

kedileri hapsetmeyin

Günümüzde çoğu kedi tam bir ev kedisi olarak yetişiyor. Çok fazla dışarı çıkma imkanları olmuyor. Zaten dışarısı da neredeyse hiçbir hayvan için güvenli değil. Ancak bu, kedinizin dışarıyla iletişimini tamamen kesmeniz anlamına gelmiyor. Ona dışarıyı izleyebileceği gözleme noktaları oluşturabilirsiniz. Böylece kuşların geçişini izleyebilir. Hatta imkanınız varsa, kedinizin ulaşamayacağından emin olduğunuz bir camın dışına bir kuş evi dahi yapabilirsiniz. Böylece hem kuşları besleyebilir hem de minik dostunuza o günü geçirmesini sağlayacak heyecanlı bir aktivite sunabilirsiniz.

Kedinizi mutlu etmenin yolları adlı içeriğimizin sonuna geldik. Umuyoruz bu önerilerden sonra kediniz daha mutlu ve sağlıklı olacaktır. Düşüncelerinizi yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.