Kahve Demleme Yöntemleri Nelerdir ?

Meraklıları için kahve demleme yöntemleri ve ekipmanlarını bu makalemizde listeledik! Son birkaç yılda kahve sektörü fazlasıyla genişledi. Artık hemen hemen her yerde 3. nesil kahve menüsü sunan kahveciler mevcut. Kahve severler ve alışılmışlığın dışında kahve demleme yöntemleri, bir çok kahve türünün de meydana gelmesini sağladı.

Kahve Demleme Yöntemleri Nelerdir ?

kahve demleme yöntemleri

Popüler kahve demleme yöntemleri ve kullanılan ekipmanlarını sizler için bir araya getirdik. Böylece bu kahveleri denemeseniz bile, kahve demleme sanatı hakkında ufak bir kulak aşinalığınız olacak. Hazırsanız, yaygın olarak kullanılan kahve demleme teknikleri ve ekipmanlarına bir göz atalım!

1. Chemex Kahve Demleme

1941 yılında aslen bir kimyager olan Dr. Peter Schlumbohm tarafından icat edilen Chemex, günümüzde hangi yeni nesil kahveciye gitseniz görebileceğiniz bir ekipman. Kimi kahveciler bunu yalnızca dekoratif olarak kullansa da, yoğun bir kahve tadı elde etmek isteyenler için oldukça iyi bir kahve demleme yöntemi Chemex.

Chemex kahve demleme yöntemleri

Günümüzde bu aparat kahve tadını daha yoğun alabilmek için kullanılıyor ve zaten Dr. Schlumbohm’un Chemex’i geliştirirken ki amacı da buymuş. Kendisi aynı zamanda şık bir kahve servis sürahisi de geliştirmek istiyormuş. Görünüşe göre iki amacına da ulaşmış.

Peki, Chemex’in özelliği tam olarak nedir? Bu aparat normalde 2 ya da 3 kat kadar daha kalın filtreler için kullanılıyor. Bu da kahvenin demlenme süresini uzatarak, yoğun bir tat alınmasını sağlıyor. Pour over yani damlama ile kahve demleme yöntemleri arasında en çok sevilen ve tercih edilenlerden olan Chemex aparatları, günümüzde cam ve ahşap tutacaklı olarak satılıyor. Ülkemizde en çok tercih edileni ise ahşap tutacaklı olanları.

2. Hario V60 Kahve Demleme Tekniği

Japon Hario firmasının 2005 yılında piyasaya sürdüğü V60, kahveden maksimum tadı alabilmek için geliştirilmiş özel şekle sahip bir ürün. V60 adı, koninin 60 derecelik açısından geliyor. Peki, nedir onu bu kadar özel yapan?

V60 kahve demleme teknikleri, kahvenin su ile yalnızca bardağa damladığı en uç noktada değil, su dökülmeye başlar başlamaz her noktada temas etmesini sağlıyor. Ayrıca iç kısımdaki kanalları sayesinde kahve V60 içerisinde daha fazla yer kaplıyor ve taneler arasında daha fazla hava giriyor.

Kahve demleme yöntemleri hario v60

V60 ile kahve yaptığınızda demlenme süresi Chemex’e göre daha kısa oluyor. Ancak V60’ın yalnızca 1 ve 2 kişilik modelleri mevcut. Yani kalabalık gruplara servis yapacaksanız eğer pek kullanışlı yöntem olmadığını söyleyebiliriz.

Tıpkı Chemex gibi damlama yöntemi ile kahve demleyen bu cihazı kullanırken, dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Bunlardan ilki kullanacağınız filtreyi önceden ıslatmak. Bu kural Chemex ile demleme yaparken de geçerli. Ayrıca V60’a suyu ince bir şerit halinde ve dairesel hareketlerle dökmek, kahveden en iyi tadı almanıza yardımcı olacaktır.

3. French Press Kahve demleme sanatı

Patenti 1932 yılında İtalyan bir firma tarafından alınmasına rağmen adı French Press olarak kalan bu kahve demleme aparatı, evde rahatça kullanabileceğiniz az hazırlık gerektiren bir ürün.

Diğer kahve demleme yöntemleri  French Press’e  biraz ters düşüyor. Çünkü bu tekniğin en önemli artısı, sürekli filtre kullanmanıza gerek kalmaması. Ancak elbette bu aleti kullanırken birkaç minik detay ile kahvenizin lezzetini üst noktalara çıkarabilirsiniz.

Kahve demleme yöntemleri french press

French Press kullanırken tıpkı Chemex’te olduğu gibi pressi önce sıcak su ile ısıtmanızda fayda var. Ardından doğru oranda kahveyi ve toplamda kullanacağınız suyun %10 kadarını koyarak birkaç saniye beklemelisiniz. Bu yönteme blooming deniyor ve kahvede bulunan karbondioksitin uzaklaştırılmasını sağlıyor. Aynı yöntemi Chemex ve V60 için de kullanabilirsiniz. Blooming aşamasından sonra ve suyu eklemeden önce kahveyi bir kaşıkla hafif karıştırmanız gerekiyor. Ancak bu tartışmalı bir adım. Kimileri bunun kahvenin tadını iyi yönde etkilediğini söylerken, kimileri de etkisinin olmadığını ya da kötü bir tada sebep olduğunu söylüyor.

Son olarak, elinizdeki suyu yavaşça French Press’e boşaltarak demlenmesini bekliyorsunuz. Eğer yumuşak içimli bir kahve seviyorsanız 3 dakika, sert içimli kahve seviyorsanız kahvenizi 6 dakikaya kadar demleyebilirsiniz. Demlendikten sonra yalnızca pressi hafifçe aşağı bastırmak kalıyor. İşte, kahveniz servise hazır!

4. Moka Pot

Espressonun en çok tüketildiği yer olan İtalya’da, tıpkı bizdeki cezve gibi neredeyse her evde bulunan bir aparat kendisi. Bu apartın adı ise moka pot, aslında kullanması en kolay ürünlerden biri. Asla karışık ve uğraştırıcı bir tarafı bulunmayan bir alet. Patenti İtalyan bir Bialetti’ye ait ve piyasadaki en iyi moka potları hala bu firmanın ürettiği söyleniyor.

aeropress

Filtreye ihtiyaç duymayan moka potta ile kahve hazırlamak, göründüğünden çok daha basit. Alt haznesine tercihe göre sıcak ya da soğuk su, üst hazneye ise kesinlikle ama kesinlikle sıkıştırmadan kahve koymak gerekiyor. Ardından ateşli bir ocak üstünde kısık ateşte, aceleniz varsa da orta ateşte demlenmesini bekleyip, kahvenizi afiyetle tüketebilirsiniz. Moka potlarda French Press’de olduğu gibi kalın çekilmiş kahve kullanmamak gerekiyor. Ancak Türk kahvesi gibi çok ince çekilmiş kahveler de bu alet pek işe yaramıyor. Eğer evde kendiniz öğütüyorsanız orta kalınlıkta çekilmiş kahve koyabilirsiniz. Dışarıdan çektiriyorsanız eğer moka pot için aldığınızı söyleyerek, size uygun bir kalınlıkta kahvenizi çekmelerini isteyebilirsiniz.

Moka pota dair bilinmesi gereken pek fazla şey yok aslında. Eğer kaliteli bir ürünse, uzun yıllar boyunca aynı yüksek kaliteli kahve tadını sağlayacaktır. Ancak moka potunuz hangi marka olursa olsun asla yapmamanız gereken tek şey, bu aparatı bulaşık makinesinde yıkamak. Bu aparatın elde yıkanması gerekiyor ancak elde yıkarken de, kesinlikle deterjan kullanılmamaya çalışın. Suya tutup kurulamak, cihazı bozmadan kullanabilmek için en iyisi. Hatta İtalyanların moka potların kahve haznesini yıkamadığı, böylece zaman içinde içeride oluşan kahve katmanının metal tadını engelleyerek, kahvelere harika bir aroma kattığı söyleniyor. Ancak bu kadar ileri gitmek ister misiniz bilemeyiz.

5. Aeropress

En yeni kahve demleme yöntemleri arasında yer alan Aeropress, 2005 yılında piyasaya sürülmüş bir ürün. Amacı her demlemede kahveden aynı tadı alabilmek. Adından da anlaşılacağı üzere kahvenizi basınç yardımıyla demlemenizi sağlıyor. Ancak kahveye uyguladığı basınç, Espresso makinelerine göre daha az. Böylece daha yumuşak içimli bir kahve elde edebiliyorsunuz.

aeropress

Büyük bir şırıngayı andıran yapısı ve kolay temizlenebilir olması, bu ürünün en büyük avantajlarından yalnızca bir tanesi. Çok sert kahve sevmeyenlerin severek kullanabileceği bir aparat olan Aeropress’i yanınızda taşımanız da çok kolay!

Kahve severler için hazırladığımız Kahve demleme yöntemleri adlı listemizin sonuna geldik. Tahmin ediyoruz ki, bu kadar kahve sohbetinden sonra canınız kahve çekmiştir. O zaman sizi kendinize bir fincan kahve almaya yollayalım. Şimdiden afiyet olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.