Kahvaltı Alternatifleri: Değişiklik Arayanlara Kahvaltı Önerileri!

Güne farklı başlamak isteyenler için kahvaltı alternatifleri bu içerikte! Çoğumuz günün ilk öğününde genelde serpme kahvaltı yapıyoruz. Annelerimizden bize geçen bu alışkanlık, her ne kadar artık ülkemizle özdeşleşmiş ve turistik bir değer olarak sunulmaya dahi başlamış olsa da kimilerine hitap etmiyor. Bazı insanlar sabahları ekmek yemekten çok hoşlanmazken bazıları da güne olabildiğince hafif başlamayı tercih ediyor ya da yalnızca farklı tatlar arıyorlar.

Siz de güne değişik bir tatla başlamak isterseniz, işte sizler için bulduğumuz en güzel, pratik, kolay ve lezzetli kahvaltı alternatifleri!

En Güzel, Pratik ve Lezzetli Kahvaltı Alternatifleri!

kahvaltı alternatifleri
Kahvaltı Alternatifleri

1. Yulaf/Granola

kahvaltı alternatifleri yulaf ve granola

Kahvaltı Alternatifleri – Yulaf/Granola

Ekmek yerine geçecek bir şey yemezse de doymayanların ilk tercihi daima yulaf ezmesi ya da granola oluyor. Kendi damak zevkinize göre şekillendirebileceğiniz granola ya da yulaf tabağınız, güne zinde başlamanıza yardımcı olabilir. Taze ya da kuru meyveler, süt, yoğurt, bal, fıstık ezmesi, ceviz gibi aklınıza ne gelirse ekleyebileceğiniz bu tabaklar aynı zamanda göze de fazlaca hitap ediyorlar.

Siz de yulaf ezmesini ister pişirip lapa haline getirin isterse de üstüne direkt süt ekleyerek; granolayı da üstüne ekleyeceğiniz sütle yenmeye hazır hale getirebilirsiniz.

2. Wasa

kahvaltı alternatifleri vasa
Kahvaltı Alternatifleri – Wasa

Wasa’yı duymayan yok diye düşünüyoruz. Kendisi kahvaltıda ekmek sevmeyenlerin biricik dostu. Çok çeşitli aromalara sahip Wasa’yı tuzlu bir kraker olarak da düşünebilirsiniz. Ancak eğer canınız o gün farklılık istiyorsa, istediğiniz lezzette bir Wasa kahvaltı ederken sizi mutlu edebilir.

3. Yufka/Lavaş

Kahvaltı alternatifleri yufka ve lavaş
Kahvaltı Alternatifleri Yufka ve Lavaş

Sabah canınız hiç ekmek yemek istemediğinde siz de evde kalmış yufka ya da lavaşlar ile kendinize taptaze bir kahvaltılık dürüm hazırlayabilirsiniz. Üstelik bu dürümü akşamdan hazırlayıp dolaba koyabilir, sabahları kahvaltı yapmaya vaktiniz olmuyorsa hızla çantanıza atarak dışarıdaki yağlı poğaçalardan almaktan kurtulabilirsiniz.

4. Smoothie

Kahvaltı alternatifleri Smoothie
Kahvaltı Alternatifleri – Smoothie

Ben sabahları bir şeyler yemek istemiyorum, daha ilginç seçenekleriniz yok mu diyenler kendilerini güne taptaze smoothie’s ile hazırlayabilirler. Taze meyveler, süt, bal, tarçın gibi malzemeler ile siz de hem sağlıklı hem de leziz bir smoothie yapabilirsiniz. Eğer süt tüketmekten hoşlanmıyorsanız yine bal ve birkaç faydalı baharat ile taze sıkılmış bir meyve suyu da güne zinde başlamanızı sağlayabilir. Ancak unutmayın, hazır meyve suları çok miktarda şeker içeriyor. Bu yüzden evde kendiniz hazırlayarak içindeki şeker miktarını kontrol edebilirsiniz.

5. Yoğurt

Kolay, lezzetli, pratik, en iyi, yoğurt
Yoğurt

Meyveli yoğurt da güne güzel bir başlangıç yapmanızı sağlayabilir. Donmuş ya da taze meyveli bir kase yoğurt size sağlıklı ve hafif bir kahvaltı öğünü oluşturacaktır. Ancak hem doyabilmek hem de besin dengesini sağlayabilmek adına yanında ekmek ya da grisini tüketmeyi ihmal etmeyin.

6. Kahve

Kahve
Kahve

İçimizde kahve içmeden ayılamayanlardan oluşan bir ordu var, farkındayız. Uyandığında kahvaltıyı boş verip hemen kahveye koşanlar da doğal olarak kahvaltı konusunda kendi kültürlerini oluşturdular. Ülkemizde pek yaygın olmasa da yurt dışında güne kahve ile başlamak sıkça görülüyor. Uzmanların da bu konuda dönem dönem değişen fikirleri var. Ancak siz mutlaka kahve içmeliyim diyorsanız elbette karar sizin.

 

Sizin için listelediğimiz farklı kahvaltı alternatifleri şimdilik bu kadar. Peki siz güne nasıl başlıyorsunuz? Yorumlara kahvaltınızı nasıl tercih ettiğinizi yazmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.