İlginç Yasaklar ve Ülkeleri – İlginç Kanunlar ve Nedenleri!

İlginç yasaklar ve ülkeleri adlı bu makalemizde, Dünyada ki ilginç kanunlar ve nedenleri sizler için listelendi! Her ülke ilginç kanunlar ve kurallara sahip ve bunlar o ülkenin ihtiyaçları ile kültürü çerçevesinde şekil alıyor. Ancak bazı ülkelerin öyle ilginç yasaları var ki, insanı gerçekten şaşırtıyor. Çünkü anlam verilemeyecek şeyleri yasaklıyor ya da kısıtlıyorlar.

İlginç Kanunlar

ilginç kanunlar ve ülkeleri

Kimisi eski zamanlardan kalmış olsa da, yürürlükte olan bu ilginç kanunlar, anlam veremeyeceğiniz türden diyebiliriz. Ülkelerdeki ilginç kurallar ve nedenleri sizler için bu makalemizde listelendi. Göreceğiniz bu ilginç kanunlar sizleri çok şaşırtacak! İşte, ilginç yasaklar ve ülkeleri!

1. Fransa

ilginç kanunlar fransa tren yolunda öpüşmek yasak

Fransa’da demir yolunda öpüşmek yasak. Bu ilginç yasağın muhtemelen insanları korumak için konduğunu düşünüyoruz.

2. Singapur

ilginç kanunlar singapur sifon çekmemek yasak

Dünyanın en temiz şehirlerine sahip olan Singapur, aynı zamanda en ilginç kanunlar ve kurallara sahiptir. Ancak görünen o ki Singapur, şehirlerinin bu kadar temiz olmasını koymuş olduğu kanunlara borçlu. Zira ülkede sifon çekmemek ve yerlere tükürmek yasak… Bu davranışları sergilemeniz durumunda para cezası ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca garip ama Singapur’da sakız çiğnemek de yasak.

3. Alaska

ilginç kanunlar geyik fotoğrafı çekmek yasak

ABD’deki eyalet sistemi dolayısı ile farklı şehirlerde birçok farklı ilginç kanunlar ile karşılaşmak mümkün. Biz de bu sebeple eyalet ya da şehirleri ayrı ayrı ele almayı tercih ettik. Alaska, ABD’nin yüz ölçümü en büyük eyaleti. Ancak buna zıt olarak nüfusu en az olan eyalet. Çünkü oldukça soğuk bir iklime sahip ve engebeli yapısı sebebi ile birçok bölgesinde kara yolu yok. Hatta ve hatta Alaska’da evinizin içinde bir tuvalete ve şehir şebekesine bağlı bir su hattına sahip olmak, lüks bir yaşamın göstergesi olarak sayılıyor.

Bu ilginç eyalette birbirinden farklı ilginç kanunlar da mevcut. Örneğin uçaklardan (Alaska’da kara yolu olmadığından insanların kendi küçük uçakları ile seyahat ettiklerini sıklıkla görebilirsiniz.) geyiklerin fotoğraflarını çekmek yasak. Ayrıca hareket halindeki bir uçaktan aşağı geyik atmak da yasak. Zaten böyle bir şeyi kim neden yapsın ki? Alaska’daki Fairbanks şehrinde, bir geyiğe alkollü içecek vermek de yasak. Çok garip gibi görünen bu yasakların birçoğu, el değmemiş doğası ile bilinen Alaska’yı korumak için. Geyikler de bu doğanın en önemli bir parçası olduğu için her ihtimal düşünülerek yasalar oluşturulmuş.

Alaska’ya dair son yasak, uyuyan bir ayının fotoğrafını çekmek için uyandırmak da yasak. Kimse uyuyan bir ayıyı bilerek uyandırmaz diye düşünsek de, bu yasağı da haklı buluyoruz.

4. Arizona

ilginç kanunlar arizona kaktüs kesmek yasak

İlginç yasaklar ve ülkeleri adlı listemize ABD ile devam edelim. Alaska’nın aksine oldukça sıcak olan bu eyalet, çölleri ve kanyonları ile ünlü. Buradaki yasalar da doğal olarak bölgenin doğasını korumak üzerine şekillenmiş. Örneğin Arizona’da kaktüs kesmek yasak. Hem de öyle para cezası ile kurtulabileceğiniz bir yasaktan bahsetmiyoruz. 25 yıla hapis cezası alabileceğiniz bir yasak bu.

5. Danimarka

ilginç kanunlar ve ülkeleri danimarka 33.000 isim yasak

Danimarka’da hükumetin yeni doğan çocuklara konması için önceden belirlediği 33.000 isim bulunuyor. Belirlenen bu isimler dışında bir isim koymak için kilise ile Kopenhag Üniversitesi’nin ilgili bölümünden izin alınması gerekiyor. Net olarak yasak olmasa da, çocuğunuza tuhaf bir isim koymak için oldukça uğraşmanız gerekiyor.

6. Avustralya

Bu ülkeye dair hepsi birbirinden bağımsız çok fazla yasak var. Avustralya’nın nasıl bir ülke olduğunu merak ettiren yasaklarımız şöyle;

Pazar günleri pantolon giymek yasak. Acaba bu ilginç kanunlar yalnızca kadınlar için mi yoksa herkesin mi uyması gerekiyor? Ve daha önemli soru, NEDEN?! Bir tane daha var. 1946’da yürürlüğe giren bir yasaya göre 110 kilodan fazla patates bulundurmak yasak.

Bir diğer ilginç yasak ise, Avustralya’da tavşan beslemenin yasak olduğu. Bizdeki gibi çok tatlı deyip, evinize alamazsınız. Tavşanı araştırma ya da sihirbazlık amacıyla kullanacağınızı kanıtlayıp, izin belgesi almanız gerekiyor.

Avustralya’ya dair son yasağımız ise; bir düğün ya da cenazeyi bozmak yasak.Yani nikah anındaki dramatik Yeşilçam girişleri bu ülkede pek işe yaramıyor maalesef. Şanslıysanız yüklü bir para cezası veya 2 yıla kadar hapis cezası alabilirsiniz.

7. Almanya

ilginç kanunlar almanya da otobanda durmak yürümek yasak

Almanya’da otobanda hangi sebeple olursa olsun durmak yasak. Eğer benzininiz biterse, şöyle bir kenara çekip beklerim diyemezsiniz. Çünkü dediğimiz gibi, durmak yasak. Yani dolaylı yoldan otobanda benzininizin bitmesi de yasak. Benzinim bittiyse yürürüm diye düşünebilirsiniz. Ancak Almanya sizden hep bir adım önde. Otobanda yürümek de yasak! İlginç kanunlar diyarı Almanya’ya hoş geldiniz.

8. Çin

ilginç kanunlar çin reenkarnasyon yasak

Devletten özel izniniz yoksa reenkarnasyon yasak. Evet, biz de çok sorgulamadık… Ama daha makul bir kuralları da var. Yaya geçidinde durmak yasak. Bunu anlayabiliyoruz neyse ki.

9. İsviçre

ilginç yasaklar ve ülkeleri

İsviçre’de havlayan bir köpeği azarlamak yasak.

10. Kanada

kanada sarı renklı margarin yasak

Kanada’da sarı renkli margarin yasak. Sebebi ise margarinin tereyağı ile karışmasını önlemekmiş.

11. Milano

İtalya’da tıpkı ABD gibi farklı şehir ve bölgelerinde çok farklı kanunlara sahip olan bir ülke. Bu sebeple ilginç kanunları şehir şehir ele aldık. Örneğin Milano’da toplu alanlarda somurtmak yasak. Bu yasak, çok eskilere dayanıyormuş. Ayrıca cenazesi olanlar ve sağlık çalışanları bundan muaf tutuluyorlarmış.

12. California

Otel odasında portakal soymak yasak. Özellikle portakala odaklanan bu yasa tam olarak hangi olaydan sonra yürürlüğe girdi çok merak ediyoruz.

13. Venedik

venedik güvercin beslemek yasak

Güvercin beslemek yasak. İtalya’nın birçok şehrinde rastlanan bu yasak, en sıkı Venedik’te uygulanıyormuş. Çok turistik bir yer olan Venedik’te güvercin pislikleri ile başa çıkılamayınca bu yasayı yürürlüğe sokmuşlar. Bizce diğer bir adı güvercinlerin ölmesini sağlamak. 🙁

14. Rusya

Rusya’da kirli araba sürmek yasak.

15. Tayland

taylan paranın üzerine basmak yasak

Tayland parası üstüne basmak yasak. Üstünde ülke prensinin resmi olduğu için böyle bir kanun koyulmuş.

16. İngiltere

Parlamento Binası’nda ölmek ve intihar etmek yasak. Bu bina kraliyet binası sayılıyor ve içinde biri ölürse, bu kişiye kraliyet cenaze töreni düzenlenmesi gerekiyor. Bu sebeple de oldukça kolay bir çözüm bularak ölmeyi yasaklamışlar.

17. Monaco

Monaco’da Kumar oynamak yasak. İşin ilginç yanı, Manaco’nun dünyanın en ünlü kumar merkezlerinden biri olması. Ülke, kendi vatandaşlarının kumar oynamasına izin vermiyor.

18. Kuzey Kore

kuzey kore kot pantolon giymek yasak

İlginç kanunlar ile bilinen ülke Kuzey Kore’de, kot pantolon giymek yasak.

19. Burundi

Burundi’de koşu yapmak yasak. Bu yasağa biz de pek anlam veremedik…

20. Filipinler

Frank Sinatra ‘My Way‘ şarkısı. Şarkıyı dinleyen 10 Filipinlinin intihar ettiği söyleniyor. Bu sebeple şarkı yasaklanmış.

İlginç kanunlar adlı makalemizin sonuna geldik. Listedeki hangi yasak seni şaşırttı ? Düşüncelerinizi yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.