İlginç Bilgiler Serisinde Bu Hafta: Hiç Duymadığınız 16 İlginç Bilgi!

Sizler için her hafta bir araya getirdiğimiz ” İlginç Bilgiler ” adlı listemiz, bu hafta okuyanlarına neler öğretecekmiş gelin bir göz atalım..

 

1. Starbucks, logosunu Yunan mitolojisinde bulunan, Sirenler isimli deniz yaratıklarından alıyor. Sirenler, zaman içerisinde güzellikleri ile denizcileri kandırıp, öldüren tehlikeli deniz yaratıklarıdır.

ilginç bilgiler
© Starbucks

2. Gündüz ve geceyi birbirinden ayıran o çizgiye “Terminator” adı verilmektedir.

ilginç bilgiler
Terminator

3. Her gün binlerce insan arasındaki veri aktarımını sağlamaya yarayan Bluetooth, adını 10. yüzyılda yaşayan, Danimarka ve Norveç’i birleştiren kral I. Harald Bluetooth’dan gelmektedir.

ilginç bilgiler
© Bluetooth

4. Palyaçolar, yüz tasarımlarını yumurta üzerine çizerek telif haklarını alırlar. Bu sayede diğer palyaçolar telif hakları alınan bu yüz tasarımını kullanamazlar. Avrupa ve ABD’de yumurta yüzler için tescil daireleri bulunmaktadır.

İlginç Bilgiler
Palyaço

5. Dünya’nın en büyük kahve üreticisi tahmin edeceğiniz üzere Brezilya’dır. Üretilen kahvelerin %40’ını Brezilya ihracat etmektedir.

İlginç Bilgiler
© Brezilya-Kahve

6. Ahtapotlar her ne kadar inanılmaz renklere bürünebiliyor olsa da, bu canlılar doğuştan renk körü olarak doğarlar.

İlginç Bilgiler
© Ahtapot

7. Norveç bayrağının içerisinde Fransa, Polonya, Hollanda, Endonezya, Finlandiya ve Tayland olmak üzere toplamda 6 farklı ülkenin bayrağı bulunmaktadır.

İlginç Bilgiler
© Norveç

8. Görselde görmüş olduğunuz çift, Maurice Tillet ve Olga; Shrek isimli animasyon filmi aslında bu iki karakterden esinlenilerek yapılmıştır. Olga adında son derece güzel bir bayan ile evlenen Maurice Tillet, biz ise onları Shrek ile ve Fiona olarak tanıyoruz.

Shrek Maurice Tillet ve Olga
© Shrek

9. Twitter kuşunun adı Larry’dir.

İlginç Bilgiler
© Twitter

10. 1969 yılında İstanbul’da eğri kapı çöplüğü içerisinde dolaşan baldırı çıplak takımından bir adam, yemek ararken yuvarlak parlak bir taş bulur. Bir yaymacı kaşıkçıya giderek bulduğu taşı 3 tahta kaşığa değişir. İşte o taş yani ‘Kaşıkçı Elması’, adını buradan alır.

kaşıkçı elması hikayesi
© Kaşıkçı Elması

11. Kanada’nın Kuzeybatı bölgelerinde insanlar tarafından kullanılabilmesi için ”Kutup Ayısı” şeklinde plakalar üretilmiştir. Zorunlu değil, isteyen kişiler bu şekilde plakalar kullanabiliyor.

ilginç bilgiler
© Kanada

12. Denizlerin en hızlı yüzen balığı saatte 110 km kadar hız yapabilen Yelken Balığı’dır. Atlantik ve Pasifik okyanuslarında yaşarlar ve ömürleri yaklaşık 13 yıl kadardır.

Turritopsis Nutricula
Turritopsis Nutricula/ilginç bilgiler

13. Örümceklerin bacaklarında kas yoktur, kan basıncı ile çalışan bir tür ”Hidrolik Sistemi” kullanarak ayakta kalırlar. Örümcekler, öldükleri zaman bacakları içeri doğru kıvrılır. Çünkü bacaklarındaki kan seviyesi düşmeye başlar.

Örümcekler
Örümcekler/ilginç bilgiler

14. Pringles kutusunu icat eden Friedrich Baur, 2008 yılında öldüğünde külleri bir Pringles kutusunun içerisine koyulmuştur.

ilginç bilgiler
© Pringles/ilginç bilgiler

15. Turritopsis Nutricula, isimli bu Deniz anası teknik olarak ölümsüz bir canlı olarak biliniyor. Bu canlılar geçirdikleri evrimi tam tersine çevirebiliyor.

ilginç bilgiler
Turritopsis Nutricula/ilginç bilgiler

16. Geko kertenkelesi, derilerini döktükten hemen sonra yırtıcıların onları bulmasını önlemek için döktükleri derileri yerler.

Geko Kertenkelesi
Geko Kertenkelesi/ilginç bilgiler

Bu bilgilerden en çok hangisi sizi etkiledi? Bizim bilmediğimiz bilgiler biliyor musunuz ?

Lütfen bunu bize yorum olarak belirtin, düşüncelerinizi duymak için can atıyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir