Hindistan, Kırmızı Işıkta Ne Kadar Korna Çalarsanız O Kadar Beklersiniz!

Hindistan, kırmızı ışıkta beklerken bile gereksizce kornaya basarak ses kirliliği yaratan araç sahiplerine karşı bir uygulama devreye sokuyor. Hindistan’ın getirdiği bu yeni sistemin asıl amacı, araç sürücülerinin kornaya sadece gerektiği anlarda basmalarını sağlamak diyebiliriz.

Ülkenin en büyük ve kalabalık şehirlerinden birisi olan Mumbai‘de, polis ekipleri kırmızı ışık yansa bile durmaksızın korna çalmaya devam eden araç sahiplerine karşı bir ceza sistemini devreye sokmayı planlıyor. Yeni sistemin adı ise, “Fazla korna, daha fazla bekleme” olarak geçiyor.

Hindistan kırmızı ışık

Uygulama ile birlikte trafik ışıkları içerisine bir desibel ölçer yerleştiriliyor ve dışarıda araç sürücülerinin çıkardığı ses seviyesini görmesi için bir monitör yerleştiriliyor. Kırmızı ışıkta yeşil ışığın yanması için beklerken sürekli korna çalan sabırsız araç sahipleri, 85 desibeli aşan korna sesini aşan ses kirliliği ile birlikte cihaz tarafından tekrar 90 saniye bekleme cezası alıyor.

Hindistan Kırmızı Işık Uygulaması.. İşte! O Video:

 

Hindistan kırmızı ışık uygulaması, gürültü kirliliğine karşı şehrin kalabalık noktalarında ki trafik ışıklarına yerleştirilerek sürücülerin tepkileri video olarak kaydedildi.

Mumbai’de ardı arkası kesilmeyen korna seslerin bu geçilen sistem ile birlikte büyük oranda azalması planlanıyor. Polis yetkilileri, “Mumbai’de insanlar trafik lambası kırmızı ışığı gösterse dahi kornaya basmaya devam ediyorlar. Böyle yaparak kırmızı ışığın yeşile tekrar döneceğini zannediyorlar. ” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir