HBO Dizileri – İzlemeniz Gereken En İyi 24 HBO Dizisi!

Karantinada dizi film izlemeye bir türlü doyamayanlar, sürekli yeni dizilerin peşinde olanlar için bu kez de HBO’yu kurcaladık ve sizler için en iyi HBO dizileri adlı bir içerik hazırladık. İzlemeniz gerektiğini düşündüğümüz HBO dizilerinin yer aldığı bu listede oldukça başarılı işler var. Ancak merak etmeyin, Game of Thrones listede yer almıyor! 🙂 Hazırsanız, HBO ile dizi avına başlayabiliriz!

1. Sex And The City (IMDb: 7,1)

1998’de yayınlanmaya başlayan bu HBO dizisi, New York’lu 4 kadının hayatını anlatıyor. Bu dört kadından Carrie’nin, gazetede ilişkiler üzerine bir köşesi var. Her bölüm, Carrie’nin o haftaki yazısından birkaç cümle ile açılıyor. Ardından da karakterlerin hayatlarından kesitler ile devam ediyor.

İlişkiler konusunda farklı beklentilere sahip olan bu kadınlar, hayatlarında büyük değişimler yaşanırken birbirlerinden destek alıyorlar. Artık ikonikleşmiş olan dizinin daha sonra çekilmiş iki adet de filmi yer alıyor.

2. Westworld (IMDb: 8,7)

Son yılların en çok ses getiren yapımlarından olan Westworld, bir bilim kurgu HBO dizileri arasında en bilinenlerinden. Gelecekte zenginlere özel bir eğlence parkında geçen dizide gizem ve gerilim unsurları da bulabilirsiniz.

Ziyaretçilerini farklı dünyalara sokan bu eğlence parkının Vahşi Batı bölümünde bir gün bir sorun çıkıyor, Parkta kapalı kalan ziyaretçiler, oyun dolu bir gün geçireceklerini düşünürken bir anda peşlerinde robot bir nişancı buluyorlar.

3. Chernobyl (IMDb: 9,4)

Ünlü Çernobil patlamasını konu alan bu başarılı mini diziyi hala izlemediyseniz mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz. Patlamadan bir gün öncesinden başlayarak sorumluların dava sürecine kadar anlatan bu dizi yavaş tempolu ilerliyor gibi görünse de atmosferi o kadar gergin ki bir an bile sıkılmıyorsunuz. Üstelik, dizide olayları gerçeğe en yakın şekilde ifade etmeye çalıştıkları da çok belli. En iyi HBO dizileri arasında yer alan Chernobyl, adını duyurunca birçok internet sitesinde dizide gösterilen sahneler ile gerçek fotoğrafları karşılaştıran içerikler yayınlandı. Eğer bunlardan birine denk geldiyseniz, dizinin başarılı set ve kostümleri hakkında ne söylemek istediğimizi anlayabilirsiniz.

4. True Detective (IMDb: 9,0)

Cinayet Masası dedektifleri Rust Cohle ve Martin Hart’ın davayı çözme sürecini anlatan HBO yapımı dizi, her anlamda oldukça başarılı ve etkileyici. Tüyler ürperten bu cinayeti araştıran ve bir yandan da sarsıntıda olan kişisel hayatlarında ayakta durmaya çalışan ikili, üstlerinde gelen baskılar artıkça iyice gerilirler. Hem cinayetlerin kesilmesi hem de dava sonuçsuz kalırsa iş yerlerinin kendilerine cehennem olmaması için, artık katili bulmaktan başka çareleri yoktur.

Cinayetin ucu düşündüklerinden çok daha derin yerlere çıkarken, dedektiflerin her ikisinin de hayatı bu dava yüzünden karmakarışık olur. Gerçekçi polisiye sevenlerin mutlaka izlemesi gereken sürükleyici bir dizi.

5. Veep (IMDb: 8,3)

Arka arkaya çok karanlık dizilerden bahsettin, yok mu şöyle bizi eğlendirecek bir şey diyorsanız eğer sizi HBO dizileri klasiği Veep ile tanıştıralım. Başarılı bir kariyere sahip Selina Meyer’in başkan yardımcılığı teklifi alması ile başlayan dizide Selina, kendini hiç tahmin etmediği durumlarda buluyor. Kariyeri için çok önemli bir adım attığını düşünürken başkan yardımcısı olmanın asla ama asla tahmin edemeyeceği bazı yanları olduğunu yaşayarak öğrenen Selina’nın hikayesi oldukça eğlenceli.

6. The Leftovers (IMDb: 8,3)

Gizemli bir dram dizisi olan The Leftfovers, dünya nüfusunun yüzde ikisinin gizemli bir şekilde ortadan kaybolmasını konu alıyor. Arkalarında hiçbir iz bırakmadan kaybolan bu insanların başına ne geldiğine dair kimsenin bir fikri yoktur. Yarım kalan hayatlar ve büyük bir belirsizlik ise gidenleri değil, kalanları vurur. Bu gizemli toplu kayıp olayından üç yıl sonrasına odaklanan ve başarılı HBO dizileri arasında yer alan bu yapımda, geride kalan bir grup insanın bir yandan hayata tutunmaya çalışırken bir yandan da kayıplarının travmasını atlatmaya çalışma sürecini izliyoruz.

7. Euphoria (IMDb: 8,3)

Çıktığı gibi izleyicilerin ve eleştirmenlerin beğenisini kazanan Euphoria, Skins tarzı çarpıcı gerçekçi gençlik dizilerini sevenlerin oldukça keyif alarak izleyebileceği bir HBO yapımı. Dizi, hayatı bir grup liselinin gözünden anlatıyor. Her biri farklı sorunlara sahip bu gençler, sorunlarına oldukça farklı şekilde yaklaşıyorlar. Bir yandan kendilerini keşfetmeye çalışan bir yandan da sıradan liseliler olmaya devam etmeleri gereken bu çocukların kimi zaman güldüren kimi zaman da sertliği ile şaşırtan hayatları ilginizi çektiyse bu diziye bir şans verebilirsiniz.

8. The Sopranos (IMDb: 9,2)

Sırada sıklıkla gelmiş geçmiş en iyi HBO dizileri arasında olduğu lanse edilen The Sopranos var. Dizi, Amerika’da yaşayan İtalya kökenli bir mafya ailesinin hayatını konu alıyor. Baba Tony Soprano ve ailesi, suç dünyasında hayatta kalmaya çalışmaktadırlar. Tony Soprano, ‘işine’ devam ederken bir yandan da ailesi ile ilişkisini dengede tutmaya çalışmaktadır. Ancak elbette bir mafya patronu olduğunda, sırandan aile ilişkilerine sahip olmak zordur.

Merkezinde Tony Soprano yer alsa da ailenin diğer üyelerinin hayatlarına da değinen dizi, 2007’de final yapmış olmasına rağmen hala daha dünyanın en iyi dizisi olarak gösteriliyor. Yıllardır tahtından edilememiş bu diziye siz de bir şans vermek isteyebilirsiniz.

9. Entourage (IMDb: 8,4)

Komedi dram türündeki bu dizide, Vincent Chase ve arkadaşlarının çoğunlukla güldüren hikayelerine tanık oluyoruz. Yakışıklı Vincent, ünlü olma hayalini gerçekleştirmek için Los Angeles’a taşınır. Burada kısa sürede başarıyı yakalayan Vincent’i yolculuğu boyunca yalnız bırakmayan üç yakın arkadaşı, Hollywood hayatında da yanında olacaktır.

Vincent kariyerinde ilerledikçe para ve ilişkiler gibi konular giderek karmaşıklaşır. Artık birçok insan tarafından tanınıyor olması da her zaman yararına olmayacaktır. Ancak her daim yanında olan üç arkadaşı ile Vincent, başına ne gelirse gelsin gülecek bir şeyler bulmayı başarır.

10. The Plot Against America (IMDb: 7,2)

Tarih sevenlerin hoşuna gidebilecek olan bu HBO dizisi, aslında gerçek tarihe değil kurgu bir alternatife odaklanıyor. 40’lı yıllarda geçen dizide başkanlık seçimlerini Roosevelt değil Charles Lindbergh kazanıyor. Dizinin baş rolünde ise Winona Ryder yer alıyor.

11. Carnivale (IMDb: 8,4)

Hayranları tarafından sıklıkla en iyi dizilerden biri olarak tanımlanan Carnivale, gerçekten de zamansız bitmiş bir HBO yapımı. Amerika’da Büyük Buhran’dan sonrasının anlatan dizi, bir sirk topluluğunu merkezine alıyor. Oldukça sıra dışı kişilerin yer aldığı bu sirke bir gün bir rahip katılıyor. Rahip en başta sirk üyelerinden Ben ile anlaşamasa da aralarında ikisinin de istencini aşan bir bağ var. Ve bu bağ giderek güçlenirken, çok kısa bir süre sonra iyi ile kötü arasında büyük bir savaş patlak verebilir.

12. The Wire (IMDb: 9,3)

Şimdi sırada oldukça başarılı bir polisiye dizi var. Gerçek olaylarından kurgulanan dizi, Baltimore’da geçiyor. Dizinin her sezonunda farklı bir konu ve dava ele alınıyor. Kurgusu ve senaryosu ile beğeni toplayan HBO dizisinin senaryo ekibinde emekli polislerin de yer aldığı biliniyor. Diziyi bu denli geçekçi yapanın da bu olduğu söyleniyor.

13. Big Little Lies (IMDb: 8,5)

Sırada Reese Witherspoon ve Nicole Kidman’lı Big Little Lies var. Bu HBO dizisi, aynı isimli kitaptan uyarlanmış. Yapımda olaylar bir veli toplantısında cinayet işlenmesi ile başlıyor. Çocukları ana okuluna giden üç anne, cinayeti aydınlatmak için birlikte çalışmaya başlıyorlar. Uzaktan harika yaşamlara sahipmiş gibi görünen bu üç kadının hayatları da davayı çözmeye çalıştıkça değişiyor.

14. Silicon Valley (IMDb: 8,5)

Pek çok ödül sahibi Silicon Valley, kendine has tarzı ile komediye yeni bir soluk getirmiş yapımlardan. Amerika’daki ünlü Silikon Vadisi’nde çalışan içine kapanık ve asosyal beş arkadaşın eğlenceli hallerinin anlatıldığı ve HBO dizileri arasında komedi kategorisinde yer alan bu yapıma siz de bir şans vermeyi düşünebilirsiniz.

15. Curb Your Enthusiasm (IMDb: 8,7)

Ünlü komedyen Larry David’den oldukça sıra dışı bir yapım var sırada. Dizinin yönetmeni de baş rol oyuncusu da Larry David. Curb Your Enthusiasm, hayatta şikayet edecek hiçbir şeyi olmaması gereken bir adamı konu alıyor. İşi iyi, kazancı yerinde, kendisini seven bir eşi var. Arkadaşları da her daim yanında. Üstelik evi de göz kamaştırıyor. Bir insan hayattan daha ne isteyebilir ki? Ancak yine de bu adamın yaşamında yolunda gitmeyen bir şeyler var.

16. Run (IMDb: 6,5)

Bu sıra dışı dizi, 15 yıl önce ayrılmış olan çift Ruby ve Billy’yi konu alıyor. Ruby, pek de yolunda gitmeyen hayatında bir gün Billy’den ‘Kaç’ yazan bir mesaj alıyor. Çiftin yıllar önce aralarında yaptığı bir anlaşma gereği, biri diğerine ‘Kaç’ mesajı gönderdiğinde mesajı alan kişinin şartları yerindeyse her şeyi geride bırakıp ortadan kaybolması gerekiyor. Başta ne yapacağını bilemese de mesaja karşılık vermeye karar veren Ruby, Billy ile 15 yıl sonra buluşuyor. Billy’nin Ruby’yi ne için çağırdığı belirsiz. Ancak bu ikili artık yola beraber devam etmek zorunda.

17. Succession (IMDb: 8,5)

Magazin programlarını sever misiniz? Ünlülerin hayatlarını merak ettiğiniz olur mu? Ya da aşırı zengin insanlar nasıl yaşarlar hiç aklınıza takıldı mı? Eğer böyle bir merakını varsa, HBO dizileri arasında yer alan Succession, bu merakı gidermek için çekilmiş bir dizi diyebiliriz. Böyle anlatınca aklınızda reality show tarzı bir dizi canlanmasın. Dizi, dünyaca ünlü medya şirketi sahibi Logan Roy ve ailesini konu alıyor. Dizide bu süper zengin ailenin ilişkileri; para ve güç ekseninde ele alınıyor.

Dünyanın %99’unun asla sahip olamayacağı bir hayat yaşayan bu insanların günlerine bir göz atmak isterseniz, Succession tam size göre.

18. The Outsider (IMDb: 7,9)

Stephen King’in aynı isimli romanından uyarlanan bu HBO dizisinde, korkunç bir cinayetin izini sürüyoruz. Sakin bir kasabadaki çocuk cinayeti ve cesedin herkesin görebileceği bir yerde bulunması herkes üzerinde şok etkisi yaratır. Ancak daha şok edici olan, cinayetin şüphelisinin herkes tarafından sevilen, aile babası Terry Maitland olmasıdır.

Olayı soruşturmak için atanan dedektif sürekli Terry’nin üstüne gitse de Terry inatla suçlu olmadığını söyler. Soruşturmada çember hızla daralırken, olay gecesi ile ilgili hiç beklenmedik detaylar ortaya çıkmaktadır.

19. True Blood (IMDb: 7,8)

Vampirleri sever misiniz? Vampir konulu fantastik dizileri seviyorsanız, HBO’nun True Blood adlı yapımı sizin de ilginizi çekecektir. Vampirler dışında kurt adamlar ve periler gibi birçok hayali yaratığı da içinde barındıran dizi, modern zamanlarda insan içine çıkmış vampirleri konu alıyor.

Yeni geliştirilen sentetik bir kan sayesinde insanlara saldırma ihtiyacı duymayan vampirler, artık dünyaya yüzlerini gösteriyorlar ve insanlar ile beraber yaşamaya başlıyorlar. Ancak bazı kesimler bu yaratıkları kabullenmede zorluk çekiyorlar.

Üstelik olay yalnızca insan vampir çatışması ile de bitmiyor. Vampirler ve diğer fantastik yaratıklar arasındaki ilişki ve çekişmeler de tamamen dış dünyaya taşındığından, artık her şey eskisinden daha farklı işliyor.

20. The Young Pope (IMDb: 8,4)

Listemize baş rolünde Jude Law’ın yer aldığı, izleyenlerinden sonuna kadar hak ederek tam puan almış en iyi HBO dizilerinden olan The Young Pope ile devam ediyoruz. Vatikan’a atanmış ilk Amerikalı Papa olan Lenny Belardo’nun hikayesinin anlatıldığı bu dizi, oldukça sıra dışı bir adamın muhafazakar Vatikan’da var olma sürecini anlatıyor. Sigara ve kola içen, aynı zamanda etrafındaki olaylara karşı oldukça duyarlı davranan Lenny Belardo’nun Vatikan’a gelişi kardinaller tarafından pek iyi karşılanmıyor. Radikal tavırları ile dikkat çeken Belardo, kısa sürede kardinallerin hedefi haline gelse de giderek artan ünü ve halkın sevgisini kazanması onu yerinden etmeyi zorlaştırıyor.

İlginç bir din adamı ve oldukça iyi bir siyasetçi olduğunu kanıtlayan Lenny Belardo’nun kimi zaman eğlenceli kimi zaman da merak uyandırıcı hikayesine kapılmamak elde değil.

21. Boardwalk Empire (IMDb: 8,5)

Milyonlarca insanın hayatını alt üst eden Büyük Buhran döneminde gelmiş geçmiş en ünlü gangsterlerden biri olan Al Capone’yi anlatan bu dizi, dönem dizisi sevenlerin oldukça keyifle izleyebileceği yapımlardan biri.

Arka arkaya gelen yasakların ortasında her türlü illegal işi yapan ve suç dünyasında yükselip kendi imparatorluğunu kuran Al Capone’nin hayatını izlemek isterseniz bu diziyi izlemelisiniz.

22. Insecure (IMDb: 7,8)

Insecure’da çocukluğundan beri ırkçılığa maruz kalan ve bununla savaşan iki kadının yetişkin olduktan sonra daha güçlü bir şekilde ırkçılıkla mücadele etmesini izliyoruz. Üstelik dizide ünlü Youtuber Issa Rae oynuyor.

23. Six Feet Under (IMDb: 8,7)

Dışarıdan muhteşem görünen bir aile, babalarının ani ölümü ile büyük bir şok yaşar. Ölümün travması o kadar güçlüdür ki ailenin her bir bireyi, yıllardır içlerine attıkları ne varsa ortaya dökmeye başlar. Birbirlerini çok iyi tanıdıklarını düşünürken aslında ne kadar kopuk olduklarını acı şekilde fark ederler. Ancak bu durum bir kırılmaya sebep olur. Ailenin her bir bireyi, hem kendilerini hem de diğerlerini yeni baştan tanımaya başlarlar. 8,7’lik IMDb puanıyla HBO dizisi Six Feet Under, mutlaka listenize eklemeniz gereken yapımlardan diyebiliriz.

24. Watchmen (IMDb: 8,1)

Aynı isimli efsanevi çizgi romandan uyarlanan HBO dizisi, bildiğimiz süper kahraman evrenlerinden farklı bir dünyada geçiyor. Bu dünyada süper kahramanlar düşman ilan edilmiş ve bir grup polis de her daim onların peşinde. Ancak gizem dolu bir cinayet vakası, her bir karakterin aslında tahmin ettiklerinden çok daha büyük bir oyunun içinde olduklarını anlamalarına yol açıyor.

Eğer çizgi roman seviyorsanız mutlaka okumanızı da tavsiye ettiğimiz Watchmen’e siz de bir şans verebilirsiniz.

HBO dizileri listemizin burada sonuna geldik. Siz de listeye eklemek istediğiniz yapımlar varsa yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Ayrıca listemizden izlediğiniz diziler hakkındaki görüşlerinizi de belirtebilirsiniz. Diğer önerilerimiz için hemen Amazon Prime dizileri üzerine tıklayarak sizi saatlerce ekrana kilitleyecek dizilere de ulaşabilirsiniz. Bir sonraki içeriğimiz de görüşmek üzere, hoşçakalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.