Gaslighting Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

Gaslighting nedir ? Gaslighting gelmiş geçmiş en korkunç psikolojik fenomenlerden birisi olup, bir süredir sıkça duyduğumuz kelimelerden biri. Gaslighting Nedir ? Sorusunu en basit şekilde tanımlamak gerekirse, psikolojik manipülasyon ile taciz yöntemi denebilir. Üstelik kurban, maruz kaldığı bu tacizi çoğu zaman fark etmez bile. Karşı taraf manipülasyonlarını o kadar basit ve akla gelmez yollardan kurbanın hayatına sokar ki, kurban bunun farkında olmadan yıllar geçirebilir. Gaslighting belirtileri hakkında ki bu makalemizi okuduktan sonra siz de bu tarz bir duruma maruz kaldığınızı düşünüyorsanız, unutmayın ki yalnız değilsiniz ve bu durumu fark edebildiğinize göre, içinden çıkmayı da başarabilirsiniz. Gaslighting nedir ? Bundan nasıl kurtulursunuz ? gelin beraber göz atalım..

Gaslighting Nedir ?

Gaslighting nedir ?

Manipülasyonun Doğası

Gaslighting Nedir ? sorusunun ilk anlamı karşılıklı manipülasyondur. Aslında herkesin isteyerek ya da istemeden yaptığı bir şey. Hem kişisel hayatımızda hem de toplumsal anlamda karşı tarafı manipüle etmeye çok alışığız. Ancak bu elbette her zaman zarar verici boyutlarda olmuyor. Bazı araştırmacılara göre bu durum toplu halde yaşamanın sonuçlarından biri. Herkes anlama ve anlaşılma isteği duyuyor ve bu istekler doğrultusunda gerekirse karşı tarafı değiştirmeye çalışıyor.

Ancak Gaslighting söz konusu olduğunda önemli ayırt edici noktalardan biri, bunu uygulayan kişinin bir başkasını manipüle etme fikrinden rahatsızlık duymaması. Onun hayatını, öz saygısını ve kendine olan güvenini zedelemekten rahatsızlık duymadığı gibi bunu bilinçli olarak devam ettirmesi. Peki, bu kadar ciddi etkileri olan bir durum nasıl olur da fark edilmez?

Gaslighting Nedir ve Hayata Nasıl Geçiyor?

Söz konusu Gaslighting olduğunda, karşı taraf sizin gerçekliğiniz üstüne başka bir gerçeklik yazmaya çalışır. Gaslighting Nedir ? sorusu için bir örnek vermemiz gerekirse, eğer sizin masaya bıraktığınız anahtarları alıp bilinçli olarak başka bir yere koyar. Siz az önce orada olduklarını söylediğinizde de ‘Acaba yaşlanıyor musun?’, ‘Hayır, hep oradalardı.’ gibi cümlelerle sizi kendinizden şüphe etmeye zorlar. Bu gibi durumlar fiziksel ve psikolojik anlamda çoğaltılabilir. Ancak karşı tarafın bunu yapmadaki amacı ne?

Eğer eşyalarınızı koyduğunuz yeri zaman zaman hatırlamaz ya da karıştırırsanız bu sizin öz güveninizi sarsmaz. Ancak sürekli bu gibi durumlar yaşadığınızda artık kendinizden şüphe etmeye başlar ve karşı tarafa bağımlı hale gelirsiniz. Sizin öz güveniniz yavaş yavaş erirken, sorunun tamamen sizde olduğuna ikna olursunuz. Bu da karşı tarafa içten içe istediği hakimiyet hissini verir. Üstelik bu durum karakterinizle, ilişkinizle ya da başka içsel durumlarla ilgili olduğunda yaşadığınız yıkım da daha büyük olur. Artık kendi fikirlerinizi önemsemez, onların yanlış olduğunu peşinen kabul edersiniz. Sizin için tek önemli olan karşı tarafın onayı olur.

Gaslighting adı verilen bu taciz yönteminden nasıl kurtulursunuz?

Eğer Gaslighting kurbanı olduğunuzu düşünüyorsanız, bu konuda yalnız olmadığınızı bilmelisiniz. Elbette bu durumda en iyi çözüm sizi aşağı çeken bu insanla ilişkinizi hemen kesmek.

Kimi zamanlarda size Gaslighting uygulayan tek bir kişi değil bir grup da olabilir. Bu durumda tek başınıza ayakta kalmak daha zor ancak unutmayın ki, hislerinizi yalnızca siz bilebilirsiniz. Gaslighting veya başka bir şey insanların size aksini söylemesi hiçbir şeyi değiştirmez. Çünkü sizin hisleriniz sizin gerçekliğinizdir ve sizin için doğrudur. Unutmayın ki, sizin kendinize ait bir gerçekliğiniz var ve kimse bunun üzerine bir yenisini yazamaz.

Sizler için bu makalemizde Gaslighting Nedir ? Sorusunun cevabını bulmaya çalıştık. Düşüncelerinizi yorum kısmında belirtmeyi unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.