Öğrenince ‘Yok Artık!’ Diyeceğiniz Garip Fobiler!

Hepimiz hayatta bir şeylerden korkarız. Ancak bu durum kimilerinde günlük hayatı etkileyecek hale gelir. Zaten fobinin tanımı da bir şeye karşı hissedilen korku halinin günlük hayatı etkileyecek bir boyuta ulaşmasıdır. Böyle kişilerin bazen psikolojik destek alması gerekebilir. Bizim bugün size bahsedeceğimiz fobiler ise her zaman duyduklarınızdan biraz farklı. Bunlar çok spesifik ve her yerde göremeyeceğiniz türden fobiler. Tam olarak çıkış noktalarını bilmemekle birlikte biz araştırdıkça her seferinde daha çok şaşırdık. Eğer siz de şaşırmaya hazırsanız yabancı bir kaynaktan derlediğimiz garip fobiler yazımız başlasın!

1. Chirophobia (El Fobisi)

Garip fobiler

Kimi insanların ayak görmeye dayanamadığını hatta kendi ayaklarına dokunurken bile kötü hissettiklerini duymuşsunuzdur. Eh, ayak korkusu olur da el korkusu olmaz mı! Varmış… Bu fobi kişinin kendi ellerinden ya da bir başkasının ellerinden korkması şeklinde kendini gösterebiliyormuş. Sebebinin ise genelde el yaralanması içeren travmatik bir kazaya dayandığı söyleniyor.

2. Tripofobi (Delik Fobisi)

Garip fobiler delik Fobisi

Son yıllarda sosyal medyada en çok konuşulan fobilerden olan tripofobiye çoğumuz hakimiz. Bilmeyenler için açıklamamız gerekirse tripofobi, kişinin tekrar eden küçük deliklerden yoğun rahatsızlık duyması olarak tanımlanabilir. Bu rahatsızlık hali kimi kişilerde kendini yalnızca ekstrem durumlarda gösterirken (internete tripofobi yazdığınızda karşınıza çıkan sanal ortamda oluşturulmuş delik dolu el ya da ayak görselleri gibi) kimi kişiler ise sıradan bir çileğe bakarken bile kendini kötü hissedebiliyor.

3. Nomophobia (Telefonsuz Kalma Fobisi)

Çağımızın en büyük korkularından biri belki de budur. Telefonunuzu kaybetmekten korkmak bir noktaya kadar kabul edilebilir. Zira telefonların değerli teknolojik aletler olmaları, tüm kişisel bilgilerimizin içlerinde kayıtlı olması, sabah kalkmak ya da yol bulmak gibi günümüzü geçirmek için çok önemli eylemler için onlara ihtiyaç duymamız telefonları önemli cihazlar haline getiriyor. Ancak bizim bahsettiğimiz telefonlarından çok kısa süreli de olsa ayrı kalamayan insanlar. Bu kişiler telefonlarını kaybettiklerinde ya da telefonları yanlarında olmadığında panik atak bile geçirebiliyorlar. Ayrıca gün içinde de sürekli telefonlarını kontrol etme ihtiyacı duyuyorlar. Tanıdık geldi, değil mi? Bu bilgileri öğrendikten sonra sanırım hepimizin telefon kullanma alışkanlıklarımızı gözden geçirmesi gerekecek.

4. Ablutophobia (Yıkanma Fobisi)

Ablutophobia

Çocukluk yaşlarından sonra kendi kendine azalarak bitmesi gereken bu fobi kimi insanlarda yetişkinlik zamanlarında da devam edebiliyor. Yıkanmaktan, banyo yapmaktan kısaca temizlenmekten rahatsızlık duyan bu kişilerin su ya da yıkanma eylemi çevresinde gerçekleşen travmalar veya kazalar yaşamış olabileceği düşünülüyor.

5. Genuphobia (Diz Fobisi)

Genuphobia

Madem garip fobiler yazımıza organlar ile başladık bu şekilde devam edelim. Genuphobia olarak geçen diz fobisinde kişi diz kapağı eklemlerinin hareketinden ya da yalnızca diz görüntüsünden aşırı derecede rahatsızlık duyabiliyor. Bu fobinin kaynağının da kişide psikolojik bir travmaya dönüşmüş diz yaralanmaları olduğu biliniyor.

6. Turophobia (Peynir Fobisi)

Garip fobiler peynir
Garip fobiler

Evet, bildiğimiz peynirden bahsediyoruz! Tadından, kokusundan ya da dokusundan mıdır bilinmez kimi insanlar peynirden korkuyor. Böyle söyleyince kulağa garip geldiğinin farkındayız ancak peynir fobisine sahip kimi kişiler yalnızca vitrininde peynir yer alan bir marketin önünden geçerken bile panik atak geçirebiliyormuş.

7. Ergofobia (Çalışma Fobisi)

Ergofobia

Çalışma fobisine sahip insanlar aslında çalışma eyleminin fikrinden korkmuyorlar. Sadece çalışma ortamlarındayken yüksek stres ve baskı hissediyorlar. Ve elbette bu durum verimli olmalarının önüne geçiyor. Hatta ergofobia ileri düzeydeyse panik atağa sebep olabiliyor.

8.Somniphobia (Uyku Fobisi)

Somniphobia
Garip fobiler

Uyku birçoğumuz için dünyadaki en iyi şeylerden biri. Ancak bazı insanlar için geceleri uykuya dalmak tam bir işkence olabiliyor. Zira bu insanlar uykuya dalmaktan korkuyorlar. Bu fobiye sahip kişiler genelde uyku felcini tecrübe edenler oluyor. Uykuya dalma sırasında bilinçleri yerindeyken vücudun uyku haline geçmesiyle hareket edemeyen bu kişiler, hareket edememe halinin getirdiği stres yüzünden uykuya yönelik bir fobi geliştirmişler.

9. Aerophobia (Temiz Hava Fobisi)

Aerophobia

Kulağa çok garip gelse de gerçekten böyle bir fobi var. Temiz hava fobisine sahip kişiler temiz havadan ya da onun oluşturduğu hafif esintilerden büyük rahatsızlık duyuyorlar. Bu durum genelde kuduz hastalığı ile ilişkilendiriliyor. Bir kişi kuduz virüsü kapmışsa, su ya da hafif esintiler kaslarda spazma sebep olabiliyor. Bu da sudan ve temiz havadan çekinme durumunu açıklıyor.

10. Amathophobia (Toz Fobisi)

Amathophobia

Ülkemizdeki tüm annelerin sahip olduğuna emin olduğumuz fobi kesinlikle bu! Toz fobisi adından da anlaşılacağı üzere tozlardan yüksek derecede rahatsızlık duymak olarak tanımlanabilir. İlginç olan ise bu fobinin en çok kütüphaneciler arasında görülüyor olması. Gün boyunca tozlu sayfalar arasında vakit geçirince çoğumuz duruma alıştıklarını düşünsek de işin aslı farklıymış…

11. Numerophobia (Sayı Fobisi)

Numerophobia
Garip fobiler Sayı Fobisi

Bir insan sayılardan neden korkar ki diye düşünebilirsiniz ancak böyle bir fobi sahiden var. Bu fobiye sahip kişiler elbette sayıların görüntüsünden korkmuyor ya da sayıların kendilerine bir zarar vereceğini düşünmüyor. Numerophobia daha çok kişinin matematik işlemlerinden ya da sayılarla uğraşmaktan kaçınması şeklinde ortaya çıkıyor. Böyle düşününce anlaşılabilir bir fobi.

12. Deipnophobia (Akşam Yemeği Fobisi)

Garip fobiler Deipnophobia

Evet doğru okudunuz. Akşam yemeklerinden korkan insanlar da varmış! Aslında bu kişiler doğrudan akşam yemeğinden korkmuyorlar. Fobi kendini daha çok kalabalık bir grupla yenen akşam yemeğinden korkmak olarak gösteriyor. Tam olarak sebebi bilinmeyen bu durum yine de literatüre geçmiş. Yani bunu tecrübe etmiş insanlar var.

13. Globophobia (Balon Fobisi)

Globophobia garip fobiler
Garip fobiler

Rengarenk balonlar size süsleme için harika bir fikir gibi görünebilir ama bazı insanlar balonlardan çok korkuyorlar. Genelde çocukluk yıllarında balon patlaması vb. gibi deneyimleri yaşayan kişilerin yetişkinlik dönemlerinde balonlardan uzak durduğu biliniyor. Araştırmalar göstermiş ki bu kişiler en çok kendi çocukları olup da onları yaşıtlarının doğum günü partilerine götürmek zorunda kaldıklarında zorlanıyorlar. 🙂

14. Xanthophobia (Sarı Fobisi)

Bir insan her şeyden korkar ama renkten de korkar mı demeyin, korkanlar varmış. Sarı rengin Çin kültüründe ölümü çağrıştırdığı biliniyor. Hatta bu durum o kadar içselleştirilmiş ki eski dönemlerde kişiye sarı renkli bir atkı verilmesi imparatordan gelen bir intihar emri haline gelmiş. Yani atkıyı teslim alan kişiden ‘kibarca’ kendini öldürüp askerleri aynı işi yapma zahmetinden kurtarması bekleniyormuş.

Xanthophobia

Bu durumu bir kenara bırakırsak sarı renk fobisinin içinde sarı bulunan travmatik bir kaza (arı sokması, sarı renkli bir arabanın karıştığı bir kaza vs.) sonrası ortaya çıkması da mümkün. Bazı ileri durumlarda bu fobiye sahip kişinin sarı renkli hiçbir yiyecek tüketememesi, sarı renge bakamaması hatta sarı renginin sesli telaffuzuna dahi dayanamaması da gözlemlenmiş olaylar.

Sizler için hazırladığımız birbirinden garip fobiler adlı yazımızın burada sonuna geldik. Kim bilir belki sizin de sahip olduğunuzdan haberdar olmadığınız bir fobinizi ortaya çıkarmışızdır. 🙂 Siz de duyduğunuz en garip fobiyi yorumlar kısmına yazmayı unutmayın. Ayrıca daha fazla ilgi çekici yazı için hemen buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.