Eski Yerli Diziler: Zamanında Herkesi Ekranlara Kilitlemiş 10 Türk Dizisi!

İnternetten dizi izlemenin pek mümkün olmadığı yıllarda, televizyonda yayımlanan bu eski yerli diziler zamanında büyük küçük demeden herkesi ekran başına kilitliyordu. İşte, vaktiyle hepimizi ekran başına toplayan 10 yerli Türk dizisi!

Başlamadan önce gününüzü iyi geçirecek ufak bir bonus:

Eski Yerli Diziler

Jenerik müziğimizi dinlemeye başladığımıza göre, eski yerli diziler adlı listemize başlayabiliriz.

1. Asmalı Konak

eski yerli diziler asmalı konak

Bahar ve Seymen’in aşkı, ülkemizde de uzun süre boyunca büyük ses getirmişti. İstanbullu modern bir ailenin kızı olan Bahar’ın, geleneklerine bağlı bir aileye sahip Seymen’in yaşamına uyum sağlamaya çalışması, anlaşılan bir dönem herkesin ilgisini çekmeyi başarmıştı. Muhteşem Kapadokya görüntüleri, Özcan Deniz ve Nurgül Yeşilçay’lı Asmalı Konak hala daha birçok kişinin aklında ve bu yüzden eski yerli diziler sıralamamızın başını çekiyor.

2. Aliye

eski yerli diziler aliye

Ah be Aliye, Sinan’dan neler çektin öyle! Halit Ergenç’i genç haliyle izlediğimiz dizide, Aliye rolünde ise Sanem Çelik oynuyordu. Mutsuz bir evlilik hayatı olan Aliye, eşinin kendisini aldattığını öğrenince çocuklarını da yanına alarak, kendi hayatını kurmaya veriyor. Ancak parası ve haliyle imkanları oldukça bol olan eşi Sinan, bir türlü peşini bırakmıyordu.

3. Avrupa Yakası

eski yerli diziler avrupa yakası

Ülkemizde çekilmiş en iyi komedi dizisi desek, yalan söylemiş olmayız herhalde! Gülse Birsel’in kaleme aldığı dizi Avrupa Yakası, bugün dahi orijinal olan karakterleri ve konuları farklı ele alış biçimiyle yayımlanıyor.

4. Sihirli Annem

eski yerli diziler sihirli annem

Birçok kişinin çocukluğunda izlediği diziler arasında yer alan Sihirli Annem, ülkemizdeki en geniş yankı uyandırmış fantastik dizi denemelerinden yalnızca bir tanesi. Büyük küçük demeden herkesin ilgiyle izlediği Sihirli Annem’in şarkısı, bugünlerde bile binlerce kişinin aklında!

5. Doktorlar

eski yerli diziler doktorlar

Bir grup genç asistanın hastane maceralarını izlediğimiz dizi Doktorlar, elbette profesyonel hayatta yaşanması mümkün olmayan bolca dram ve aşk içeriyordu. Her bölümünde karşılaşılan ilginç tıbbi vakalar yüzünden bu dizi, bir türlü bırakamadığımız eski yerli diziler arasında yer almaya hak kazandı. Diğer bir taraftan Ela ve Levent aşkı ise, hala birçok kişinin aklında..

6. Elveda Rumeli

eski yerli diziler elveda rumeli

Ülkemizde çekilmiş en başarılı yapımlardan biri olan Elveda Rumeli; usta oyuncu kadrosu, müzikleri, kostümleri ve daha sayamayacağımız birçok özelliği ile başarılı Türk yapımlarından diğer bir tanesi. Kendi dönemini çok iyi yansıtmayı başarmış olan Elveda Rumeli, bizleri kimi zaman güldürmüş, kimi zaman da ağlatmıştı.

7. Binbir Gece

Halit Ergenç ve Bergüzar Korel’i ekranlarda bir arada gördüğümüz ve ikilinin evliliğine de vesile olan Binbir Gece adlı dizide, Ergenç’in hayat verdiği Onur karakteri büyük nefret toplamıştı. Hasta çocuğunu iyileştirebilmek için her şeyi gözen alan Şehrazat’ın hikayesi, zamanında milyonları ekrana kilitlemeyi başarmıştı.

8. Aşk-ı Memnu

Halid Ziya Uşaklıgil’in ünlü eseri Aşk-ı Memnu’nun modern zamanlara uyarlanmış versiyonu olan dizi, oldukça başarılı bir yapımdı. En az bir bölümünü izlemeyen insan bulmak, bugünlerde bile çok zor. Üstelik dizi kendi efsanesini yarattı ve bugün bile adına sosyal medya hesapları mevcut. Aynı bölümleri sıkılmadan, tekrar tekrar birçok kez izleyen hayranlar da cabası.

9. Öyle Bir Geçer Zaman Ki

öyle bir geçer zaman ki

Yukarıda sayılan dizilere göre kısmen yeni bir yapım olan Öyle Bir Geçer Zaman Ki, dramanın sular seller gibi aktığı bir diziydi. Her bölümde ağlamak için en az beş sebebiniz oluyordu. Küçük Osman’a ülkece acımış ve Caroline’dan da ülkece nefret etmiştik.

10. Ezel

ezel

Bu efsane yapım hakkında pek bir şey yazmamıza gerek var mı? Ezel hala daha popüler, hala daha izleniyor ve hayranları tarafından gelmiş geçmiş en başarılı dizilerden kabul ediliyor. Tüm ülkeye böyle bir iz bırakmış bu diziyi sevenlerine bırakıyoruz.

Eski yerli diziler adlı listemizin sonuna geldik. Düşüncelerinizi yorum kısmında belirtmeyi, bildirimleri açmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.