En Sık Yapılan Egzersiz Hataları: Bu Yanlışlara Düşmeyin!

Şu sıralar evin içinde spor yapmaya çalışan büyük bir topluluk olduğundan, işinize yaramasını umarak en sık yapılan egzersiz hataları isimli bir liste hazırladık. Bu listemizde, antrenmanlarınızı mahvedebilecek, hatta sakatlıklara dahi yol açması mümkün bazı hataları sıraladık ki siz bunları yapmayın. O halde hazırsanız, başlayalım!

Acemilerin Sıkça Yaptığı Egzersiz Hataları!

En sık yapılan egzersiz hataları

1. Beli Tam Sabitlememek

Yere sırt üstü yatarak yapılan hareketlerde, beli yere tam olarak bastırmadan hareket başlamak sizi baştan yenik duruma getirir. Hem hareketi yaparken ekstra zorlanırsınız hem de bu zorlanmanın karşılığını alamazsınız. Bu yüzden, yere yatmanızı gerektiren çalışmalarda aksi belli edilmediği sürece, belinizi yere tamamen değdirmeyi unutmayın.

Eğer doğru mu yanlış mı yaptığınızı merak ediyorsanız, sırt üstü yattıktan sonra hafif bir şekilde doğrulmayı deneyin. Bu esnada karnınız şişip sizin önünüzde bir engel oluşturmamalı. Karnınız siz mekik çeker gibi doğrulmaya çalıştıkça şişmiyorsa, tebrikler! O deneme amaçlı bir kere çektiğiniz mekikten istediğiniz kadar daha çekebilirsiniz!

2. Mat Kullanmamak

En sık yapılan egzersiz hataları mat kullanmamak

Beli yere tam sabitlememek demişken, bunun en büyük sebeplerinden birini yazmamak olmaz. Birçok kişi egzersiz esnasında belini tam anlamı ile yere koyamıyor çünkü herhangi bir egzersiz matına sahip değiller. Size çalışırken yere göre kısmen daha yumuşak bir alan sağlayan ve en önemlisi sizi destekleyen matlar, her egzersizi çok daha kolay hale getiriyor. Bu matları istediğiniz spor için kullanabilirsiniz. Artık oldukça ulaşılabilir fiyatlara satılan egzersiz matları; sizi destekler, hareketleri yaparken kaymanızı ya da doğrudan yer ile temas edip incinmenizi engeller. Böylece de sık yapılan egzersiz hataları engellenmiş olur.

Ancak ben mat bulamam ya da mata para vermek istemiyorum diyorsanız, ikiye katladığınız büyük bir peştamal ya da havlu bile iş görecektir! Yalnızca zemin ile mümkün olduğunca doğrudan temas etmemeye özen gösterin. Ancak unutmayın, mat yerine kullanacağınız havlu ya da bez her neyse, üstünde türlü ter lekeleri olabilir. Hatta çalışma esnasında yırtılabilir. Seçiminizi buna göre yapın.

3. Kontrolsüz Nefes

Kontrolsüz nefes

Listemizin belki de en önemli maddesine geldi sıra. Doğru nefes alıp vermek! Ne çalışıyorsanız çalışın, nefes alış verişinizi kontrol etmez ve yaptığınız harekete uygun bir şekilde ilerletmezseniz, çalışmanın ruhsal ya da fiziksel herhangi bir karşılığını almayı bekleyemezsiniz.

Eğer çalışmalar sırasında nefes kontrolünü nasıl sağlayacağınızı bilemiyorsanız, Youtube üzerinde bu konuda binlerce video var! Buradan temel bilgileri edinip çok daha verimli egzersiz seansları geçirebilirsiniz!

4. Ne Çok Aç Ne de Fazla Tok!

Egzersiz hataları aç karna spor

Çok aç bir şekilde egzersize başlamak da tıka basa doluyken bir şeyler yapmaya çalışmak da doğru değil! İkisi arasındaki bir zaman diliminde sporunuzu güvenle yapmak en iyisi. Zira çok açken baygınlığa kadar giden durumlar yaşayabileceğiniz gibi, egzersiz hataları arasında tam anlamıyla tokken çalışmaya başlamak da yer alıyor. Bu hata sonucu kişide baş dönmesi ve mide bulantısı gibi etkiler kendini gösterebiliyor.

5. Egzersizde Fazla Su İçmek

Egzersiz hataları fazla su içmek

Tıpkı yemek gibi su da egzersiz boyunca çok tüketmek istemeyeceğiniz bir ürün. Uzun çalışma seanslarında elbette su içmelisiniz. Ancak ara ara bir yudum içeceğiniz su ile yetinmeye çalışın. Karnınızı doldurup şişirirseniz, sonraki hareketlerinizde fazlaca zorlandığınızı hissedeceksiniz. Hatta şiddetli mide bulantıları da yaşayabilirsiniz. Eğer böyle bir durum yaşarsanız, durup kendinize dinlenmek için biraz zaman tanımak en iyisi.

6. Isınma ve Soğuma Aşamalarını Atlamak

Spor ısınma aşaması

Belki size fazla basit geliyor ve bunları zaman kaybı olarak görüyorsunuz ancak her şeyin bir sebebi var! sınma ve soğuma hareketleri, kalp atışınızı güvenli bir şekilde hızlandırıp yavaşlatmaya yarıyor. Isınma olmadan doğrudan başladığınız egzersizlerde kendinizi sakatlama ihtimaliniz oldukça yüksek. Aynı şekilde fazla yüksek bir çalışmadan sonra soğuma yapmadan bir anda hareketi kesmenin de kalbiniz için pek iyi olduğu söylenemez.

7. Fazla Hızlı Hareket Etmek

Egzersiz hareketleri

Egzersiz hareketleri konusunda fazlaca hevesli olabilirsiniz. Ancak eğitmeninizi (günümüz şartlarında videoları) izleyerek hareket etmek ve rehberin hızına ayak uydurmak en iyisi olacaktır. Hareketleri hızlı bir şekilde önden bitirmek kendinizi gereksiz bir şekilde zorlamanıza yol açabilir. Ayrıca çoğu çalışmada hızdan çok duruş önemlidir. Bu sebeple fazla hızlı hareket etmek duruşunuzu bozup hareketin verimliliğini kaybetmenize yol açabilir.

En sık yapılan egzersiz hataları listemizin burada sonuna geldik. Siz bu hatalardan kaçını daha önceden yapıyordunuz? Yorumlara yazmayı unutmayın. Bir sonraki içeriğimizde görüşmek üzere!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.