En İyi Grafikli Mobil Oyunlar! Liste10

Merhaba mobil oyun severler! Hepimizin bildiği üzere mobil oyun sektörü artık eskisi gibi hafife alınacak bir sektör değil. Gün geçtikçe önem kazanan mobil oyunlar gerek oynanışı, gerek grafikleri ile daha iyi olma yolunda hızla ilerliyor. Biz de bu oyunları bir arada toplamak adına en iyi grafikli mobil oyunlar 2020 adlı listemizi oluşturmaya karar verdik. Şimdi konuyu daha fazla uzatmadan listemize geçelim. 🙂

1. Asphalt 9: Legends

En iyi grafikli mobil oyunlar Asphalt 9: Legends

Asphalt 9: Legends, çok sevdiğimiz yarış oyunu olan asphalt serisinin son oyunu. Hepimizin bildiği bu seri her oyununda zamanına göre diğer mobil yarış oyunlarına göre grafikleri ve oynanışı ile her zaman öne çıkmayı başardı.

Serinin her oyununda Asphalt serisinin fanatiklerine farklı bir şeyler sunan Gameloft, bu geleneği Asphlat 9: Legends içinde sürdürüyor. Bizde haliyle en iyi grafikli mobil oyunlar listemize bu kaliteli yapım ile başlamak istedik. Serinin en yeni yapımında Ferrari, Lamborghini, Porsche ve W Motors gibi üreticilerin başka oyunlarında pek fazla rastlanmayan “hiper” otomobillerini bulmak mümkün oluyor. Fakat tahmin edeceğiniz üzere “hız makinesi” olarak tanımlanan bu otomobillerin hepsine bir anda erişmek mümkün olmuyor.

Oyuncuların oyun içinde turnuvalara katılması, bu turnuvalardaki yarışları kendilerinden istenenleri yerine getirerek tamamlaması ve bunun karşılığında verilen ödülleri toplaması gerekiyor. Verilen ödüller arasında yer alan araç çizim kartları gerekli sayıda toplandığında ilgili otomobilin kilidini açmak mümkün oluyor.

Ödülleri kazanmak ise oyunda seviye arttıkça biraz daha zorlu hâle gelmeye başlıyor. Verilen görevleri yerine getirmek için garajı seviyelerin ihtiyaçlarına uygun olarak genişletmek ve garajdaki otomobilleri de fark yaratacak şekilde geliştirmek gerekiyor. Bu noktada oyunculara otomobillerini farklı lastik, jant ve renk seçenekleriyle kişiselleştirme imkanı da sunuluyor. Burada da oyuncuların yarışlardan kazandığı diğer ödüller devreye giriyor. Oyunu her gün oynayan oyunculara da emeklerinin karşılığı için düzenli olarak ödüller veriliyor.

Asphalt 9: Legends ile seriye eklenen yeni özelliklerden birisi de Kulüp özelliği. Oyunun sosyallik kısmını biraz daha artıran bu özellik ile oyuncular yarışçı arkadaşlarıyla bir çevrimiçi kulüp oluşturabiliyor ve bu sayede işbirliği gerçekleştirebiliyor. Böylelikle dönüm noktası olarak nitelenebilecek oyunların kilidini açan oyuncular, kulüp sıralamasında da ekiplerinin üst sıralara tırmanmasını mümkün kılıyor.

Oynanış: Asphalt 9: Legends

Asphalt 9: Legends’ta sürüş kontrolü TouchDrive adını alan özellik ile sağlanıyor. Direksiyon hakimiyetini ve hızlanmayı kolaylaştıran TouchDrive özelliği ile oyunculara işin eğlenceli kısmı kalıyor. Artistik hareketleri ve nitro kullanımını oyunculara bırakan bu sistem, oyunun eğlence dozunu tamamıyla yukarıya çekiyor.

Asphalt 9: Legends, Asphalt serisinin bugüne kadar biriktirdiği mirasını hakkı ile değerlendirip bu mirasın üzerine yeni bir şeyler ekleyen kaliteli bir oyun olmayı başarıyor. Oyun hem İOS hem de Android üzerinde oynanabiliyor.

Asphalt 9: Legends indirmek için Google Play’e Git.

Asphalt 9: Legends indirmek için App Store’a Git.

2. Real Racing 3

En iyi grafikli mobil oyunlar Real Racing 3

Real Racing 3, listemize yine bir yarış oyunu ile devam ediyoruz fakat bu yapımı Asphalt serisinden ayıran en önemli yanı ise Asphalt gibi arcade tarzda değil, gerçekçi ve simülasyona yakın oynanışı. Real Racing serisinin son oyunu olan Real Racing 3, yeni bir oyun olmamasına rağmen grafikleri günümüzde bile öne çıkmayı başarıyor.

Mobil cihazında yarış oyunu oynamayı seven oyuncuların vazgeçemediği oyunlarından biridir. Bu Yarış oyunu, 2013 yılında Fire monkeys Studios tarafından geliştirilip Electronic Arts tarafından yayınlanan bir yarış oyunu. Play Store üzerinden 10 Milyondan fazla kişi tarafından indirilen bu popüler yarış oyunu grafikleri ve ses efektleri ile oyuncuları çok iyi tatmin eder. Real Racing 3, 2010 yılınında piyasaya sunulan Real Racing 2 oyununun devamı niteliğinde daha geliştirilmiş bir mobil yarış oyunudur.

Oynanış: Real Racing 3

Oyun içindeki aracımızın kontrolleri diğer yarış oyunlarına göre biraz daha farklı. Bu farklılık oyunumuza daha da gerçekçilik sunuyor. Oyunun araç kontrolleri telefonunuzun Jiroskopundan gelen verilere göre yapılıyor. Yani kısacası telefonumuzu Z ekseni etrafında tıpkı bir direksiyon kullanıyor hissi ile çevirerek aracımızı kontrol ediyoruz. Oyunumuza ilk başta Nissan Silvia S15 aracı yada Ford Focus RS ile başlıyoruz. Bu efsane arabalar ile başlayan oyunumuzda onlarca farklı araç modeli bulunuyor. Ayrıca birçok farklı turnuva şekli ile birçok farklı pist bulunuyor. Oyunumuzun en iyi özelliği ise çok oyunculu modunun bulunması bu sayede arkadaşlarınızla gerçek zamanlı bir şekilde eğlenceli bir şekilde yarışabilirsiniz.

Bu Yapımı Play Store veya App Store üzerinden rahatlıkla indirebilirsiniz. Oyunun 90 MB depolama alanına ihtiyaç duyularak indirildiği belirtilse de esasında oyun 600 MB’a yakın. İndirmeden önce buna dikkat etmelisiniz. Oyunu indirdikten sonra telefonunuza 400 MB‘lık bir kısmı daha yüklenecek. Ardından oyunun başında ki eğitim yarışını tamamladığınızda tekrardan 110 MB‘lık bir kısım indirilecek. Bu indirmelerden sonra oyunun tadını çıkarabilirsiniz.

Real Racing 3 indirmek için Google Play’e Git.

Real Racing 3 indirmek için App Store’a Git.

3. Modern Combat 5: Blackout

En iyi grafikli mobil oyunlar Modern Combat 5: Blackout

Modern Combat 5: Blackout, kesinlikle grafik açısından baktığımızda en iyi FPS mobil yapımı olduğunu söylemeliyiz bu sebep ile de en iyi grafikli mobil oyunlar listemizde yer vermemiz gereken bir yapım. Oyuna girdiğimiz anda hikayeye direkt giriş yapıyoruz. Dünya Kurtuluş Ordusu adı verilen terör örgütünün tam da yükseliş dönemindeyiz ve Gilman Güvenlik anti-terör örgütü biriminde çalışan Caydan Phoenix’i kontrol ediyoruz. Hikaye aslında biraz klişe gibi gözükse de. Çalıştığımız şirket aslında terör örgütünü destekliyor ve biz bunu araştırırken şirket olayı anlıyor, doğal olarak bizi öldürmeye çalışıyor.

Sonra bir yandan terör örgütü, bir yandan sahte kurtarıcılar derken ölüm makinesine dönüşüyoruz. Ayrıca Roux isminde bir yardımcımız var, ne büyük sürpriz. Önce bizim teorilerimize inanmıyor sonra şirket bize karşı saldırılar düzenlediğinde yanımızda yer alıyor ve bize görev ve direktifler verme bahanesiyle oyunu öğretiyor.

Yılların RPG oyuncusuyuz çaktırmıyoruz tabi ki, atmosfer olağanüstü sayılmasa da biz belirli bir tempoyu tuttururuz. Oyunun ilk bölümünden söz edersek, yine bir klasik ile karşı karşıya kalıyor ne yazık ki.

Oynanış: Modern Combat 5: Blackout

Ateş ederken nişan alabilmek, işte tam bir FPS deneyimini ise bu veriyor bizlere. Bana göre FPS, yani oynadığın karakterin gözünden vurdu-kırdı yapma dediğin olay bilgisayar ortamında olur, çünkü o mouse kavranır ve işaretçi ile rahat rahat hareket edilir. Onun için bu tecrübeyi yaşatmaları oyunun kalitesi açısından önemliydi ki işaretçiyi yönetme şekli ile bu sorunu güzelce çözmüşler.

Yılların tecrübesi ile bize gayet eğlenceli ve kaliteli bir oyun sunmuş Gameloft!

4. Gangstar Vegas

En iyi grafikli mobil oyunlar Gangstar Vegas

Gangstar Vegas, Oyuna Jason isimli karakterimizin bir mafya babası olan Frank tarafından tehdit edildiği sahne de başlıyoruz. Tehlikeli mafya babası bizden dövüş sırasında nakavt olmamızı istiyor. Fakat kendini dövüşe fazlasıyla kaptıran oyuncu bir anda elemanı nakavt ediyor. Durum böyle olunca da başlıyoruz mafyadan kaçmaya. Tabii bu sırada yardımımıza koşan Vera ile birlikte mafyadan kaçarken bir anda kendimizi bir gangster olarak buluyoruz.

Senaryo içerisinde oldukça güzel bir hikaye akışı var. Tabii, uzaylılar gibi sahnelerin de olduğunu söylemek gerekiyor. Oyunda biraz absürt duruyor gibi görünse de  farklı bir hava vermiş aslında. Biz oyuncuların yeni tatlara açık olmamız lazım. Karakterler gerçekten çok iyi oturulmuş ve sanki bir film izler gibi oyunu oynayabiliyorsunuz.

Bu yapım bir GTA mı ?

Oyun her ne kadar bir Gameloft yapımı olsa da Rockstar Games‘in GTA serisinden birçok konuda kopya çekilmiş veya esinlenmiş. Özellikle rastgele birini arabadan indirdiğinizde efektleri birebir aynı. Fakat oyun tamamen GTA’nın kopyası değil. Özellikle GTA sürümlerinde arayıp da yıllardır göremediğimiz özelliklerin hepsini bu oyun içerisinde görebiliyorsunuz.

Örneğin oyunda mülkiyet sistemi var. Kendinize araç alıyorsunuz ve o aracınıza en yakınınızda ki park alanından ulaşabiliyorsunuz. Sürekli çaldığınız araç ile gezinme fırsatının verilmiyor olması oldukça güzel. Oyunda ayrıca özel mülkler yerine çeşitli işletmeler satın alıyor ve belli bir süre sonra bunlardan gelirleri topluyorsunuz. Harita ekranından gelirlerin hepsinin toplanıyor olması çok iyi düşünülmüş. Yani gelirleri toplamak için bir bir işletmelere gitmek zorunda kalmıyorsunuz.

Oynanış: Gangstar Vegas

GTA oyunlarının mobil sürümlerinde başta PC uyumlu olarak çıkan oyunlar oldukları için mobilde zorluk çıkartabiliyorlar. Bu oyun ise mobil sürüm olarak tasarlanan bir oyun. Bu sebeple kontrollerin geneli çok rahat. Fakat bu oyunun kolay olduğu anlamına gelmiyor. Oyun ne çok zor ne de herkesin rahatlıkla tamamlayabileceği kadar kolay aslında. Fakat sürekli sağlık paketi alabiliyor olmanız, sürekli mermi alabiliyor olmanız gibi özellikler oyunu gerçekten de daha oynanabilir kılıyor.

Özellikle araç kontrollerinde belirtilen ok ile gazı arttırıp düşürme sistemi çok iyi düşünülmüş. Böylece araca sürekli gazı verip çekmek yerine aracı belli bir sabit hızda tutarak gidebiliyoruz. Fakat maalesef motosiklet için aynısı geçerli değil. Motosikletlerin kullanımı oyun içerisinde son derece zor ve kontrolü sağlayabilme kabiliyeti neredeyse sıfır. Fakat bu oyun gerek grafik kalitesi olsun, gerek oynanışı olsun biz oyuncuları üzmeyen bir yapım olmuş.

Gangstar Vegas indirmek için Google Play’e Git.

Gangstar Vegas indirmek için App Store’a Git.

5. ARK: Survival Evolved

En iyi grafikli mobil oyunlar ARK: Survival Evolved

ARK: Survival Evolved, PC sürümünde çok iyi bir başarı yakalamış olan bu yapım mobil içinde uyarlanıp yapıldı ve en iyi grafikli mobil oyunlar listemize girmeye hak kazandı. ARK olarak adlandırılan gizemli bir adanın kıyılarında çıplak, aç ve dondurucu ortamda mahsur kalan bir erkek veya kadın olarak oyuna başlıyorsunuz. Dinozorları ve diğer dolaşan ilkel yaratıkları öldürmek veya evcilleştirmek için becerilerinizi sergilemeniz lazım. Hayatta kalmak, egemen olmak ve kurtulmak için yüzlerce diğer oyuncu ile bir araya gelerek avlanın, kaynakları toplayın; ürünler ve mahsuller yetiştirin, araştırmalar yapın ve sığınaklar inşa edin!

100’den fazla dinozorlardan ve diğer yaratıklardan oluşan bu ada da onları yakalayıp evcilleştirilebilir veya avlayabilirsiniz. Evcilleştirdikten sonra ne kadar iyi eğitirseniz buna bağlı olarak komutlar verebilirsiniz. Ayrıca zırh ve ekipmanlar üreterek onları güçlendirebilirsiniz. Her dinozorun ayrı bir yeteneği olduğunu da unutmayın.

Çeşitli beslenme şekilleri olan ARK: Survival Evolved oyununda hayatta kalmak için yemek yemelisiniz. Evinizde ve çantanızda yüksek miktarda su depolamanız gerekmektedir. Hava ve sıcaklık durumlarına göre açlık ve susuzluk durumları değişkenlik gösterebilir. Soğuk ortamlarda bir ateş ve barınak inşa etmeniz; aşırı sıcaklara karşı kendinizi korumak için de çok çeşitli özelleştirebilir kıyafetler ve zırhlar hazırlamanız gerekmektedir.

En iyi grafikli mobil oyunlar ARK: Survival Evolved

Yabani bitki örtüsünden topladığınız bu tohumları arazilere ekerek, sulayarak ve gübre ile besleyerek tarımı başlatabilirsiniz ve kendi tarlanızı oluşturabilirsiniz. Çok bulunabilen tohumlar olduğu kadar özel bitkilerin tohumlarından da toplamak için etrafı araştırmak zorundasınız. Bu bitkiler sayesinde sağlıklı bir şekilde beslenebilirsiniz.

İsterseniz de arkadaşlarınız ile birlikte bir kabile oluşturabilir ve kabiledeki tüm evcil hayvanlara emir verebilirsiniz. Kabile sistemi sayesinde görev paylaşımı ile çok daha hızlı gelişim sağlayabilirsiniz.

Oynanış: ARK: Survival Evolved

Oyunda yaptığınız her şey dayanıklıdır ve tamir edilmezse uzun süreli kullanımdan sonra körelmeye başlar. Oyundan çıktığınız zaman karakteriniz kalıcı dünyada uyumaya başlar. Siz oyundan çıkınca eşyalarınız ve yapınız oyundan çıkmaz, her şey yağmalanabilir ve hatta çalınabilir. Bundan dolayı önleminizi iyi almanız gerekmektedir.

Görüntü kalitesi

ARK yapımı bu oyun yüksek düzey gerçekçi görüntüler, tamamen dinamik ışıklandırma ve küresel aydınlatma, hava sistemleri ve son derece özelleştirilmiş Unreal Engine 4 kullanımı ile çok etkileyici bir düzeye getirilmiştir.

ARK: Survival Evolved indirmek için Google Play’e Git.

ARK: Survival Evolved indirmek için App Store’a Git.

6. Shadowgun Legends

Shadowgun Legends

Shadowgun Legends, Madfinger Games tarafından 2011 yılında bir oyun çıkışını gerçekleştirmişti. Bu oyun Shadowgun ismi ile çıkışını yaptı. Daha sonra ise Stüdyo bu marka adında mobil oyunlar çıkarmaya devam ettiler. Şimdi ise yeni oyunları olan Shadowgun Legends yayınlandı. Yayınlanan bu oyun ile birlikte mobil oyuncuların karşısına şahane grafikler ile çıkıyorlar. Android ve İOS platformlarına çıkışını gerçekleştiren oyun ücretsiz olarak yayınlandı. Sizlerde oyunu eğer telefonunuz için de uygunsa indirip oynayabilirsiniz.

Grafikler

Bildiğiniz gibi mobil oyunlar kendilerini sürekli olarak geliştirmeye devam ediyorlar. Özellikle son dönemlerde mobil platformlara çıkan oyunların kalitesi tartışma götürmüyor. PUBG Mobile, Call of Duty Mobile gibi ve daha nice yapımlar kaliteleri tartışılmaz oyunlar olarak karşımıza çıktılar. Bu oyunlar aynı zamanda grafiksel olarak da son derece iyi yapımlar. Shadow serisi de grafiksel olarak sizleri şaşırtacak bir yapım. Örnek vermek gerekirse eğer Shadowgun Legends oyunu Google Play’den “2019’un En Güzel Görünen Mobil Oyunu” kazanan yapım oldu. Bizde bu harika yapımı en iyi grafikli mobil oyunlar listemize almaya karar verdik.

Mobilde sizlere konsol kalitesinde bir görsel grafik kalitesi sunuyorlar. Aynı zamanda FPS online yapılı bir oyun olduğunu da belirtmemiz gerekiyor. Son nesil telefonlardan birisine sahipseniz eğer sizlere bu oyunu önerebiliriz. Bunun haricinde oyun ilk günlerinde milyonları aşan oyuncu sayısına da ulaşmayı başardı. Bu başarısını daha da arttıracaktır. Sizlerde oyunu indirip bir deneyebilirsiniz.

Shadowgun War Games oyunu diğer oyunlarında başarılı bir şekilde yönettiği 5v5 FPS modunu korumaya devam ediyor. Yeni oyununda da son derece güzel grafikler ve eğlenceli bir oynayış sizleri bekliyor olacak.

Shadowgun Legends indirmek için Google Play’e Git.

Shadowgun Legends indirmek için App Store’a Git.

7. World Of Tanks Blitz

World Of Tanks Blitz

World Of Tanks Blitz, oyun dünyasında son yıllarda ardı ardına doğru adımlar atan bir firma varsa, o da hiç şüphesiz Wargaming’dir. Önce World of Tanks’ın PC’deki başarısı, sonra Xbox atılımı derken, bir de baktık ki herkes öğle tatilinde WoT oynuyor. World of Warplanes ve World of Warships de kefede, ama WoT’un başarısı aldı yürüdü. Tüm bu iyi gidişatın en önemlisi ise; tabii ki World of Tank: Blitz!

iOS ve Android aygıtlar için özel olarak yayınlanan WoT: Blitz, World of Tanks heyecanının PC ayağından çok da bir şey kaybetmişe benzemiyor. 7’ye 7 savaşlar sayesinde elimizden telefon düşürmemeye yeni sebepler sunan oyun, tüm bu güzelliğinin üstüne bir de ücretsiz. Ücretsiz ama oyunun mikro kazanç sisteminin epey makro olduğunu belirtmekte fayda var. Anlayacağınız oyun içi altınlar epey pahalı.

Grafikler

Sekiz farklı haritada kapışabildiğiniz oyunun grafiksel olarak bildiğimiz World of Tank’dan aşağı kalır yanı yok sevgili oyuncular. Mobil kontroller de oyuna çok iyi bir şekilde oturmuş. Ama tüm bu teknoloji kullanımının elbet bir bedeli var; en az iPhone 4S veya iPad 2 sahibi olmak, gereken Android sürümü ise 4.2 ve sonrası. World Of Tank Blitz oynarken şarj ihtiyacınız neredeyse iki katına çıkacak. Bu haliyle yine otobüslerde oynanacak en iyi mobil oyunlardan biri gibi duruyor.

World Of Tanks Blitz, oyun dünyasında son yıllarda ardı ardına doğru adımlar atan bir firma varsa, o da hiç şüphesiz Wargaming’dir. Önce World of Tanks’ın PC’deki başarısı, sonra Xbox atılımı derken, bir de baktık ki herkes öğle tatilinde WoT oynuyor. World of Warplanes ve World of Warships de kefede, ama WoT’un başarısı aldı yürüdü. Tüm bu iyi gidişatın en önemlisi ise; tabii ki World of Tank: Blitz!

İOS ve Android aygıtlar için özel olarak yayınlanan WoT: Blitz, World of Tanks heyecanının PC ayağından çok da bir şey kaybetmişe benzemiyor. 7’ye 7 savaşlar sayesinde elimizden telefon düşürmemeye yeni sebepler sunan oyun, tüm bu güzelliğinin üstüne bir de ücretsiz. Ücretsiz ama oyunun mikro kazanç sisteminin epey makro olduğunu belirtmekte fayda var. Anlayacağınız oyun içi altınlar epey pahalı.

Grafikler

Sekiz farklı haritada kapışabildiğiniz oyunun grafiksel olarak bildiğimiz World of Tank’dan aşağı kalır yanı yok sevgili oyuncular. Mobil kontroller de oyuna çok iyi bir şekilde oturmuş. Ama tüm bu teknoloji kullanımının elbet bir bedeli var; en az iPhone 4S veya iPad 2 sahibi olmak, gereken Android sürümü ise 4.2 ve sonrası. World Of Tank Blitz oynarken şarj ihtiyacınız neredeyse iki katına çıkacak. Bu haliyle yine otobüslerde oynanacak en iyi mobil oyunlardan biri gibi duruyor.

World Of Tanks Blitz indirmek için Google Play’e Git.

World Of Tanks Blitz indirmek için App Store’a Git.

8. Gods of Rome

Gods of Rome

Gods of Rome, Modern Combat, Asphalt araba oyunları serisi, N.O.V.A, Brothers in Arms gibi çok sevilen ve indirilen oyunların üreticisi olan Gameloft tarafından yapılmış son derece iyi grafiklere sahip mobil oyun.

Gods of Rome oyununda kendinizi antik çağlarda geçen bir hikayenin içinde buluyorsunuz. Oyunda antik çağların kahramanları, tanrıları ve efsane savaşçılarından birini seçerek seçtiğiniz karakterle diğer antik karakterleri yere sermeye çalışıyorsunuz.

Gods of Rome oyununda Vulkan, Medusa, Zeus, Hades, Atlas gibi Yunan ve Romalı tanrılar ya da Spartaküs, Prometheus gibi efsane savaşçılardan birini seçip oyunu oynayabilirsiniz. Her birinin ayrı hikayesi olan bu efsane karakterlerin adı bile insanı heyecanlandırmaya yetiyor.

Bu son derece iyi gözüken grafikleri ile de en iyi grafikli mobil oyunlar listemize girmeye hak kazanıyor.

Oynanış: Gods of Rome

Gods of Rome oyununda Olimpos Dağından, Pompeii harabelerine ya da  Kolezyum’dan antik diğer savaş alanlarına kadar bir çok farklı yerde efsane savaşçılara karşı arenalarda dövüşüyorsunuz.

Bu dövüş arenalarında rakiplerinizi yendikçe oyunda yükseliyor ve ilerliyorsunuz. Oyunda nasıl dövüştüğünüze gelecek olursak. Gods of Rome oyununun oynanışı da diğer arena dövüş oyunlarında farksız. Gods of Rome oyunu da arenada ikili efsane dövüş oyunlarından Mortal Combat ya da Street Fighter tarzında bir oyun aslında.

Oyunda seçtiğiniz her mitolojik karakterin kedine has hareketleri ve dövüş tarzı var. Oyunu ilk oynadığınız oyunlarda, oyun içerisinde size yönlendirme yapılarak bu hareketler öğretilmeye çalışılıyor. Bir süre sonra sonra bu hareketlere alışıyorsunuz ve kendiniz öğrendiğiniz hareketler ile rakiplerinizi çok rahat yere serebiliyorsunuz.

Gods of Rome indirmek için Google Play’e Git.

Gods of Rome indirmek için App Store’a Git.

9. The Elder Scrolls: Blades

The Elder Scrolls: Blades

The Elder Scrolls: Blades, Blades Bethesda Oyun Stüdyosunun geçen E3’de duyurduğu ve geçtiğimiz ay erken erişime sunduğu bir Elder Scrolls mobil oyunu. İçeriğinde ise şehrine geri dönen ve şehrini harabeye çevrilmiş şekilde bulan bir Blades(Elder Scrolls evreninde var olan ejderha avcıları diyebiliriz) üyesini oynuyoruz ve hikayenin bizi götürdüğü yere doğru gidiyoruz.

Peki yaptıklarımızın amacı nedir ? Yaptığımız şey bir yandan şehrimizi restore ederken bir yandan da şehrimizdeki yıkıma neyin sebep olduğu araştırıyoruz. Meğersem şehrimizde askerler bizzat değil dolaylı yoldan yıkımına sebep olmuşlar. Şehrimizde önceden var olan bir heykel içinde eski bir savaşçı mühürlü olmuş, askerler de halkın gözünü korkutmak amacı ile heykeli yıkınca serbest kalmış ve gördüğümüz hasara sebep olmuş.

Maalesef ki evet oyunda P2W(pay to win) söz konusu. Fakat bu P2W(pay to win) henüz PvP arenası açılmadığından can sıkıcılığı çok yüksek değil. P2W(pay to win) olayının karşımıza çıktığı yerler tabi ki her oyunda olduğu gibi elmaslar sayesinde sağlanıyor. Oyun içi mağazadan gereksiz yüksek fiyatlara aldığınız elmaslarla şehrinizde yaptığınız çalışmaları ve sandıkların açılma sürelerini hızlandırabiliyor, kendinize normalde kestiğiniz yaratıklardan düşmesi gereken itemleri satın alabiliyorsunuz. Bu senin benim gibi oynadığı oyuna emek vermek isteyen oyuncular için can sıkıcı ama kimisine hava hoş. Şu an ne kadar çok ses getirmese de ileride PvP arena açılıp insanlar birbirleri ile ve en sonunda da para ödeyen oyuncular ile karşılaştıklarında P2W sistemin ne kadar adil olmadığını görecekler. Fakat ne olursa olsun bu oyunun çok iyi bir oynanışa ve kaliteli bir grafiğe sahip olduğu gerçeğini değiştiremez. Böyle bir oyunu en iyi grafikli mobil oyunlar listemizde bulundurmadan geçmemek olmazdı !

The Elder Scrolls: Blades indirmek için Google Play’e Git.

The Elder Scrolls: Blades indirmek için App Store’a Git.

10. Oceanhorn

Oceanhorn

Oceanhorn, Nintendo’nun video oyun dünyasına en büyük armağanlarından birisi şüphesiz ki The Legend of Zelda (TLoZ) serisidir. 1987 yılında açılışını yapan ve 5 nesildir konsollarımıza heyecan katan bu güzel seri elbette farklı oyun yapımcılarına da ilham kaynağı oldu. Finlandiya’lı oyun stüdyosu Cornfox & Brothers da bunlardan biri. 2013 yılında iOS ve Android için çıkardıkları Oceanhorn: Monster of Uncharted Seas dönemin tablet ve telefon modelleri için çok kaliteli ve kapsamlı bir oyundu. İlgi üzerine daha sonra PC, PS4 ve XboxOne platformlarına yeniden yapımı gelen oyun, başarılı çıkışının ardından Nintendo’nun hibrit konsolu Switch’te de beğenimize sunulmuş durumda.

Oceanhorn ekipman konusunda da Zelda oyunları ile çok farklılık göstermiyor aslında. Kılıç ve kalkan ikilisi ile başladığımız oyunda ilerledikçe bomba, yay ve ok gibi yeni gereçlere sahip oluyoruz. Klasik Zelda oyunlarında olduğu gibi bu gereçler zindanlardaki bulmacaları çözmekte de işimize yarıyor. Onun haricinde özellikle başlarda çok fazla ekipman sahibi olmayacağınız için bolca kutu itmeli bulmaca karşınıza çıkacak. Oceanhorn’da okyanus teması da önemli bir yere sahip ve inanılmaz grafiklere sahip bir oyun değil aslında fakat göze hoş gelen ve kaliteli grafiklere sahip bir oyun ayrıca müziklerini belirtmeden geçmemeliyiz müzikleri de gayet kaliteli seçilmiş bir yapım kendisi.

Oceanhorn indirmek için Google Play’e Git.

Oceanhorn indirmek için App Store’a Git.

kaliteli ve yüksek grafikli mobil oyunları bulundurduğumuz en iyi grafikli mobil oyunlar adlı listemizin sonuna geldik. Düşünce ve önerilerinizi yorum kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın. İyi Oyunlar! 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.