Yaşanmış En Gizemli Uçak Kazaları! Liste10

Aslında dünyanın en güvenli yolcu taşıtları uçaklardır. Evet, kaza oranları gerçekten çok düşük fakat bu kaza yapmadıkları anlamına gelmiyor. Tarihte yaşanmış en gizemli uçak kazaları sizler için bu içerikte listelendi. Şaşırmaya hazır olun! 🙂

1. PanAm Flight 7

En gizemli uçak kazaları PanAm Flight 7

8 Kasım 1957 yılında, dünya boyunca gezi iddiası ile yola çıkan uçak Pasifik okyanusuna düştü ve 44 kişi hayatını kaybetti. Enkaza bir hafta sonra ulaşıldı ve Amerikan donanması bulunan cesetleri ülkeye taşıdı. Yetkililer kaza sebebini kesin olarak tespit edemese de kaza ile ilgili bir kaç gerçeğe ulaşıldı. En ilginç olan bulgulardan biri de, toksikoloji raporuna göre bulunan cesetlerden birkaçında yüksek oranda karbonmonoksite rastlanması. 50 yılı aşmış olsa da insanlar halen bu konu ile ilgili bir cevap arayışı içerisindeler.

2. Tiger Line flight

En gizemli uçak kazaları Tiger Line flight

1962 yılında Amerikan ordusu çeşitli malzemeleri ve ordu üyelerini Kaliforniya’dan Vietnam’a taşıyabilmek için uçak kiraladı. Guam’da yakıt almak için duran uçak, kalktıktan sonra Filipin denizi üzerinde kaybolmuştur. Enkaz araştırmaları hiçbir sonuç vermemiştir. Uçaktaki 107 kişi ölü kabul edildi. Görgü tanıkları ifadelerinde, uçağın gidiş izini ve aynı yolda parlak bir ışık gördüklerini söyledi.

3. Stardust

en gizemli uçak kazaları Stardust

1947 yılında Buenos Aires şehrinden Santiago’ya giden İngiliz uçağının And Dağları’nda aniden kaybolması olayına Stardust adı verildi. Son anlarında alınan esrarengiz Mors mesajı “STENDEC” ise halen gizemini korumakta. Düştüğü tahmin edilen alanda geniş çaplı arama yapılmasına rağmen ilk etapta hiçbir şey bulunamadı. Tam 50 yıl sonra dağa tırmanan kişiler tarafından uçağın buz altına karışmış bir enkazı bulundu.

4. EgypAir Flight 990

EgypAir Flight

31 Ekim 1999 günü Mısır Hava Yolları’na ait uçak Atlantik okyanusuna düştü ve uçaktaki 217 kişi hayatını kaybetti. Mısır Sivil Havacılık Otoritesi kazayı detaylıca araştıramadı. Amerikan Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu’ndan davayı devralmaları istendi. Kurul ön inceleme sonrası suikast olabileceği sonucuna ulaşınca olayı FBI’ya devretmeyi önerdiler ancak Mısırlı yetkililer bunu reddetti ve kuruldan incelemeyi devam ettirmelerini istedi. Amerikalı yetkililer yardımcı pilotun intihar ettiği ve uçaktakileri de bilerek ölüme sürüklediği sonucuna, Mısırlı yetkililer ise kazanın mekanik bazı hatalardan kaynaklandığı sonucuna vardı. Olay bugün bile gizemini korumakta…

5. Flight 19

Flight 19

ABD donanmasından Charles Taylor tarafından kontrol edilen uçuş için araçlar 5 Aralık 1945 yılında Florida şehrinden yola çıktı. Eğitimin 90. dakikasından itibaren pilotların dikkati dağılmaya başladı. Radyo yayınından gelen bilgilere göre Taylor’un pusulası da arızalandı. Kulenin geri dönüş için öğrencilere batı yönünde gitmesi tavsiyesine rağmen Taylor, ekibi düzensiz bir rota üzerinde götürmeye devam etti. Sonuç olarak, kulenin beş uçakla olan bağlantısı koptu ve ekipten bir daha haber alınamadı. Bu olayı en gizemli uçak kazaları listemize almamızda ki sebep ise olayda gizemli olan asıl olay Taylor ve ekibini aramaya giden kurtarma uçağı da aynı gece ortadan kayboldu.

6. Pakistan Uçak Kazası

Pakistan Uçak Kazası

Pakistan’da 97 kişinin ölümü ile sonuçlanan uçak kazasında, pilotların dikkatinin Covid-19 salgınından bahsettikleri konuşmaları nedeni ile dağıldığı belirtildi. Ülkenin ulusal havayolu şirketi Pakistan International Airlines’a (PIA) ait A320 tipi uçak 22 Mayıs’ta Lahor-Karaçi seferini yaptığı sırada, Cinnah Uluslararası Havaalanı’na inmeye çalışırken, bir yerleşim bölgesine düşmüştü. Kaza hakkında yayımlanan ilk raporda, protokolü izlemeyen pilot ve hava trafik kontrolörlerinin hatalı olduğu belirtildi.

Bulguları parlamentoya sunan Havacılık Bakanı Ghulam Sarwar Khan, uçağın “yüzde 100 uçmaya hazır olduğunu” ve teknik bir hata bulunmadığını belirtti. Khan “Pilot ve yardımcı pilot koronavirüsle ilgili konuşmaya dalmıştı” dedi ve ailelerinin salgından etkilendiğini vurguladı. Kaza, Pakistan’da koronavirüs kısıtlamalarından sonra ticari uçuşlara izin verilmesinden birkaç gün sonra yaşanmıştı. Ülkede şu ana kadar 190 bin vaka tespit edildi ve ölü sayısı 3755’e çıktı.

7. Boeing 757

Boeing 757

2 Ekim 1996 Lima Peru Aeroperu 603 sefer sayılı uçak, Santiago Şili’ye gitmek üzere havalanıyor. Uçak; Boeing 757 tipi, gelişmiş bir jet. 61 yolcu ve 9 mürettebat taşıyan uçakta, kalkıştan birkaç dakika sonra bir şeyler ters gitmeye başlıyor. Uçağın yerden ne kadar yüksekte olduğunu gösteren altimetre takılıyor. Uçak havada olmasına rağmen yüksekliği ‘0’ gösteriyor. Hemen ardından hız göstergesi devre dışı kalıyor. Gece deniz üzerinde hiçbir yön göstergesi olmadan kör uçuş yapan pilotlar iniş yapmaya karar veriyorlar ve kule görevlilerine uçağın yüksekliğini soruyorlar. Kule görevlileri uçağın yüksekliğinin 7.000 fit olduğunu söylüyor ancak bir anda uçağın kanadı yere temas ediyor ve uçak denize çakılıyor. 603 numaralı bu uçuştan geriye ne yazık ki hayatta kalan olmuyor.

757’de de bulunan static ve port adı verilen tüpler, hızı ve yüksekliği ölçerek, aldıkları bilgileri uçağın bilgisayar sistemine aktaran küçük dış alıcılardır. Uçağın bu alıcılarının bir bant tabakası ile kaplandığı anlaşılıyor. Lima Hava Alanındaki bakım ekibine yöneliyorlar. Bakım işçileri jeti temizlerken, işçilerden biri statikler zarar görmesin diye onları bantlıyor ancak temizlikten sonra bantları çıkarmayı unutuyor. Bu bantlar yüzünden kuledeki görevliler uçağın yüksekliğini ve hızını yanlış görüyorlar. Böylelikle küçücük bir hata trajik sonuçlara neden oluyor.

8. Boeing 737

Boeing 737

1 Şubat 1991’de US air 1493 nolu uçak Los Angles Hava Alanına doğru yol alıyor. Kule uçağa hızlıca alçalmasını, güney yönünde  çok fazla hava trafiği olacağını söylüyor. Hemen ardından Kaptan Pilot alçalmaya başlıyor. Kaptan iniş izni için kuleden izin istiyor ancak cevap alamıyor. Ardından bir dakika içinde tekrar kuleyle bağlantı kurmaya çalışıyor. İniş ve kalkıştan sorumlu kule görevlisi diğer uçaklara odaklanmış durumda olduğu için çağrıyı duymuyor. Sonunda beklenen iniş izni veriliyor ancak 1493 yere iniş yaptığı sırada infilak ederek alevler içinde Los Angles hava alanına çarpıyor. Acil durum araçları hemen devreye giriyor ancak uçağın kabini zehirli dumanla doluyor ve yolcuların bir kısmı uçakta mahsur kalıyor.

Enkazın arasında bir pervane bulunuyor. Ve enkazda iki uçak olduğunu fark ediyorlar. Skywest 5569 nolu uçağında aynı pistte olduğu tespit ediliyor. Skywest 5569’daki 12 kişi hayatını kaybediyor. Büyük uçakta ise ne yazık ki 20 kişi ölüyor, 2 kişi ölümcül hasar alıyor. Yardımcı pilot kurtuluyor ancak asıl pilot hayatını kaybediyor. Kuledeki görevli yoğunluk sebebi ile Skywest 5569’a iniş izni verdikten sonra bunu unutuyor ve US air 1493’e de iniş izni veriyor. Görevlinin kısa süreli dalgınlığı bir sürü insanın hayatını kaybetmesine sebep oluyor.

9. McDonnell Douglas DC-9

McDonnell Douglas DC-9

4 Nisan 1977’de Southern Airways 242 sefer sayılı uçak, 81 yolcuyla beraber Atlanta’ya gitmek üzere 3.45’te havalanıyor. 81 yolcunun çoğunluğunu yakın üslerden gelen ordu mensupları oluşturuyor. Bir jet uçağı olan DC-9, yoğun yağış altında yoluna devam ederken bir anda kasırga başlıyor. Uçağın her iki tarafı da yoğun dolu yağışı ile sarsılıyor. Beyzbol topu büyüklüğündeki bu dolu parçaları, uçağın ön camlarını çatlatıp tahrip ediyor. Uçağın elektrik gücü azalmaya başlıyor ve yoğun sisten ekranda ufuk çizgisi görünmüyor. Beyzbol topu büyüklüğündeki bu dolu taneleri uçağın motoruna da zarar vermeye başlıyor ve sol motor tamamen duruyor.

Motorları havada duran 242, hızla gökyüzünden düşmeye başlıyor. Uçak iki dakika kadar elektriksiz kaldıktan sonra yedek güç birimi devreye giriyor. Uçak deneyimli pilotu sayesinde fırtınadan çıkarak parlak bir gökyüzüne ulaşmayı başarıyor fakat çok fazla irtifa kaybeden uçağın en yakın havaalanına inip inemeyeceği bilinmiyor. Pilotlar sonunda uçağı otobana indirmeye karar veriyor. Pilotlar uçağı yola indirmeyi başarmış olsalar da uçağın tekerlekleri yere değdikten kısa bir süre sonra uçak New Hope Kenti’ne çarpıyor. Yanan enkazdan kaçıp kurtulabilen insanlar olsa da bu trajik kazada 72 kişi hayatını kaybediyor.

10. Boeing 737

Boeing 737

3 Mart 1991 saat 9.40’da United Airlines 585 sefer sayılı uçak Colorado Springs’e inmek için alçalıyor. Uçuş sırasında birçok kez türbülansa giren uçak alçalma sırasında daha fazla sarsılmaya başlıyor. Uçak hava alanından da görülmeye başlıyor ancak bir anda 737 kontrolden çıkıyor. Bir anda havada dönmeye başlayan uçak, hava alanına 3 km kalmış iken tepe üstü çakılıyor. 37 tonluk 737’den geriye neredeyse hiçbir şey kalmıyor. Ne yazık ki kurtulan olmuyor. Uçaktaki 20 yolcu ve mürettebatın tamamı hayatını kaybediyor.

Ulusal Hava Kurumu uçakla ilgili zahmetli bir incelemeye başlıyor. Uçağın uçuş kontrolleri ile ilgili feci bir durum yaşadığını düşünüyorlar. Müfettişler uçağın arkasındaki dümenin uçağın ani dönüşüne bir etkisi olabileceğini düşünüyor. Müfettişler araştırmaları sonucunda, uçağın dümenini kontrol eden valf adı verilen sistemin şıkıştığını ve bu sıkışıklığın uçağın düşmesine neden olduğunu keşfediyorlar. Küçücük bir sıkışıklık, onlarca kişinin hayatına mal oluyor.

11. Boeing 737

Boeing 737

Bu sefer gelmiş geçmiş en gizemli uçak kazaları listemize günümüze yakın bir uçak kazasından bahsederek devam edelim. 14 Ağustos 2005 günü Helios’a ait Boeing-737 tipi yolcu uçağı, Prag için havalanıyor. Atina’da dağlık bir bölgeye düşen uçakta 115 yolcu ile 6 mürettebat ne yazık ki ölüyor. Uçağın düşüş nedeni araştırıldığında ortaya oldukça vahim sonuçlar çıkıyor. Yer hizmetleri mühendisleri uçak yerdeyken uçağın basıncını kontrol etmek için ALTN anahtarını manuel‘e getirip uçakta herhangi bir basınç kaybı var mı diye kontrol ediyor. Ardından anahtarı eski haline getirmeyi unutuyorlar. Pilotlar saatler sonra kokpite geldiklerinde anahtarın manuelde olduğunu fark etmiyorlar. Uçak havalandıktan kısa bir süre sonra atmosfer incelmeye başlıyor ve oksijen maskeleri düşüyor. Bu tip durumlarda uçağın hemen alçalmaya geçmesi gerekirken uçak tırmanma yolunda devam ediyor.

Uçağın içinde bulunan deneyimli kabin personeli Prodromu pilotlarla telefon ile bağlantıya geçmeye çalışıyor ancak başarılı olamıyor. Boeing 737 tipi uçaklarda kalan son oksijen, düşen oksijen maskelerinde olduğu için diğer yolcuların maskelerini alarak ilerlemeye çalışıyor. Yunanistan, kendisine doğru gelen uçağa karşı, bunun bir terör saldırısı olabileceğini düşünerek Yunan jetlerini yolluyor. Yunan jetleri uçağın çağrılara yanıt vermediğini anlayınca yakın temasa geçip uçak ile bağlantı kurmaya çalışıyor ama yanıt alamıyor. Prodromu hipoksi ile mücadele ederken bir yandan da uçağı kurtarmaya çalışıyor. Uçağı kullanmayı başarsa bile artık çok geç oluyor çünkü uçak havada fazla kalıyor ve yakıtı tükeniyor. Ne yazık ki uçaktan hayatta kalan olmuyor.

12. Boeing 747

Boeing 747

Gelelim gelmiş geçmiş en gizemli uçak kazaları listemizin ve dünyanın gelmiş geçmiş en ölümcül uçak kazasına… 27 Mart 1977’de, Kanarya Adaları’nın en büyüğü olan Tenerife Adası insanlık tarihinin en ölümcül havacılık kazasına ev sahipliği yapıyor. KLM’ye ait Boeing 747-206B tipi bir yolcu uçağı Pan American World Boeing 747-121 tipi uçağa çarpıyor. Dünya tarihinin en büyük uçak kazasında tam 583 kişi hayatını kaybediyor. Bu kazayı bu kadar trajik yapan ise yalnızca ölen insanların sayısı olmuyor. KLM uçağının Kaptan Pilotu Van Zanten’in yapmış olduğu büyük hata onlarca insanın hayatını kaybetmesine neden oluyor.

Sisli bir pazar günü Tenerife Adası’nın en büyük şehri Santa Cruz de Tenerife’deki Los Rodeos Havalimanı oldukça yoğun bir gün geçiriyor. Zaten yoğun olan hava alanında bulutların etkisi ile göz gözü görmüyor. KLM’nin pilotu Van Zanten, yakıt almaya karar veriyor. Pan Am uçağı ise KLM’nin arkasında beklemeye devam ediyor. KLM’nin kuleden aldığı talimatla havalimanının sahip olduğu tek pistte önlü arkalı taksi yapmaya başlıyorlar. Kuleden gelen talimatlara göre önde olan KLM pist başına gelip 180 derecelik bir dönüş yapacak ve kalkış konumuna geçecekti. Bu sırada arkasındaki Pan Am uçağı da C3 taksi yolunu kullanarak pisti terk edecekti. Ancak bu pist dönmek için oldukça dardı ve Pan Am C4’e yöneldi. İki uçağın pilotu da kuleyle irtibatta çok fazla sorun yaşıyordu. KLM’nin kaptanı Van Zanten iyice sabırsızlanarak motorlara güç vermeye başladı. KLM’in 747’si pistte hızlanırken Pan Am uçağı halen aynı pistte C4 taksi yoluna doğru ilerliyordu. Sis nedeni ile çok kısa bir mesafe kala birbirini fark eden iki uçak için çarpışmak artık kaçınılmaz bir gerçekti. KLM uçağı yaklaşık 260 km/s hızla Pan Am uçağına çarptı ve havacılık tarihinin en büyük uçak kazası meydana gelmiş oldu…

Bu korkunç kaza ile birlikte gelmiş geçmiş en gizemli uçak kazaları listemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Kazalar hakkında düşünceleriniz ve önerilerinizi yorum kısmına bırakabilirsiniz. 🙂

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor…

0