Ejderha Filmleri: İzlemeniz Gereken En İyi 19 Ejderha Filmi!

Ejderha filmleri

Ejderha filmleri adlı içeriğimizle yine karşınızdayız. Eğer sizde klasik yabancı filmlerden sıkıldım, aksiyon olsun ama fantastik bir dünyaya da hayır demem diyorsanız, izlemeniz gereken en iyi ejderha filmleri listemiz emrinize amade!

1. Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 3 (IMDb: 7,5)

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin Serisi’nin 3. filmi olan yapıt,  Hiccup’ın sonunda başardığı barış ve huzur dolu ütopyasını konu almaktadır. Ancak bu mutlu ve ütopik ortam, maalesef çok uzun sürmeyecektir. Çünkü Tootless, kendi soyunun tükendiğini zannettiği bir zamanda kendi soyundan vahşi bir ejderha ile tanışacaktır. Bu yeni tanışma, hem insanlar için, hemde ejderhalar için çok tehlikeli bir durum oluşturmaktadır. Bakalım Hiccup ve Tootless’ın muhteşem arkadaşlığı bu sınavı geçebilecek midir?

 • Yıl: 2019
 • Tür: Animasyon, Aksiyon, Macera
 • Rotten Tomatoes: %90 Google: %95

2. The Kid Who Would Be King (IMDb: 6,0)

Baş kahramanımız Alex, İngiltere’de yaşayan, kendi halinde okula gidip gelen bir çocuktur. Alex, her ne kadar okuldaki popüler çocuklar gibi olmasa da, onunda kendine göre ufak bir  arkadaş grubu vardır. Günler ardı ardını birbirini takip ederken ve her şey fazlasıyla yolundayken, aniden bu düzen bozulur. Alex, şans eseri büyülü bir kılıç olan Excalibur’u keşfeder. Alex’in tesadüfen bulduğu bu kılıç, İngiltere’nin kaderini belirleyecektir. Bakalım güçlü büyücü Morgana’nın da dahil olduğu bu serüvende Alex ve arkadaşları, İngiltere’yi koruyabilecekler mi?
Gelin şimdi biz, bir diğer ejderha filmi tavsiyemiz olan Hobbit: Beş Ordunun Savaşı’na geçelim…

 • Yıl: 2019
 • Tür: Aksiyon, Macera, Aile
 • Rotten Tomatoes: %89 Google: %77

3. Hobbit: Beş Ordunun Savaşı (IMDb: 7,4)

Film, The Hobbit üçlemesinin son filmidir ve oldukça da başarılı diyebiliriz. Bu filmde, Bilbo Baggins, Thorin Meşekalkan ve Cüceler Bölüğü’nün maceraları sona eriyor. Serinin bu filminde, Biblo’yu yepyeni serüvenler beklemektir. Biblo, Ejderha Smaug ile karşı karşıya gelir. Biblo, günahkar Hobbit Gollum’dan meşhur güç yüzüğünü alıp sağ salim evine gitmeye çalışmaktadır. Biblo’yu bekleyen bu zorlu görevde; kahramanımız sadece kendi hayatından değil, arkadaşlarının hayatından da sorumlu olacaktır.

 • Yıl: 2014
 • Tür: Macera, Fantastik
 • Rotten Tomatoes: %59 Google: %92

4. The Great Wall (IMDb: 5,9)

Ejderha filmleri listelerinin olmazsa olmazı The Great Wall, sizi adeta ekran başına kilitleyecek. Kahramanlarımız Pero Tovar ve William Garin zar zor hayatta kalmayı başarabilmişlerdir. Çünkü, Uzak Asya’da barutu bulmak için yola çıktıkları kervanları önce bir çetenin, daha sonra da vahşi bir hayvanın saldırısına uğramıştır. Kaçmayı başaran ikili, bir süre sonra Çinli askerler tarafından yakalanır. İkilinin esaretleri boyunca şahit oldukları olaylar ise, hayatlarını tamamen değiştirecektir. Çünkü ikili, kervanlarına saldıran canavarın “Taotie” adında çok güçlü bir canavar olduğunu ve 60 yılda bir Çin Seddi’ne saldırdıklarını öğrenirler. Yakın zamanda tekrar bir saldırı planlandığını öğrenen kahramanlarımızdan William, canavarın bir elini kılıcıyla koparmayı başarmıştır. Filmin tamamı, Çin Seddi’nde geçmektedir. film, bu muhteşem yapıtın ihtişamıyla film size ayrı bir keyif sunmaktadır. 

 • Yıl: 2016
 • Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik
 • Rotten Tomatoes: %35 Google: %84

5. Hobbit: Smaug’un Viranesi (IMDb: 7,8)

Yanlarında büyücü Gandalf olmadan ormanı geçmek zorunda olan kahramanlarımızın, bu sefer işleri oldukça zordur. Thorin ve beraberindekilerin Mirkwood ormanında geçen zorlu macerasını konu alan film, seyirciyi yine ekran başına kitlemeyi başaracak adeta. Filmde, gizli kapıyı arayan Hobbitler, bakalım aradıklarını bulabilecekler mi? 

 • Yıl: 2013
 • Tür: Macera, Fantastik
 • Rotten Tomatoes: %74 Google: %89

6. Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 2 (IMDb: 7,8)

2010 yılında izleyiciyle buluşan ‘Ejderhanı Nasıl Eğitirsin’ filminin devam filmi olan yapıtta Hiccup ve ejderhasının öyküsünün devamı niteliğindedir. Film, yine çok beğenilmiş ve ejderha filmleri arasında gözle görülür bir başarı elde etmiştir. Vikingler ve ejderhaların dostluğunun üzerinden 5 yıl geçmiştir ve Berk Adası’nda tam bir barış havası hakimdir.. Astrid ve ekibi artık boş zamanlarda yeni keşifler yapmak için bol bol gezmektedir. İşte bir gün, yine bu keşiflerin birinde ekip buzdan gizli bir mağara keşfeder. Mağaranın içinde ise, hiç karşılaşmak istemedikleri bir sürpriz onları beklemektedir. Ne mi? Kesinlikle uyandırılmaması gereken, birbirinden vahşi yüzlerce ejderha… 

 • Yıl: 2014
 • Tür: Animasyon, Aksiyon, Macera
 • Rotten Tomatoes: %91 Google: %95

7. Hobbit: Beklenmedik Yolculuk (IMDb: 7,8)

Üç filmlik Hobbit macerasının ilk filmi olan yapıt, bizlerin de ejderha filmleri listemize severek aldığımız bir filmdir. Filmde bu sefer Bilbo Baggins’in gençliğine gidiyoruz. The Shire’da huzurlu bir şekilde yaşayan kahramanımız Bilbo, büyücü Gandalf tarafından 13 cücelik maceracı bir grubun içine gönderilir. Efsanevi savaşçı Thorin tarafından yönetilen bu grubun amacı ise, Ejder Smaug’dan Erebor’un kayıp Cüce Krallığı’nı geri almaktır. Bakalım kahramanlarımız bu yolda başarılı olabilecekler mi?

 • Yıl: 2012
 • Tür: Macera, Aile, Fantastik
 • Rotten Tomatoes: %90 Google: %64

8. Kong: Kafatası Adası (IMDb: 6,6)

Film 1970’li yıllarda geçmektedir. 1970 yılında bir grup insan, Amerikan Hükümetinin desteklediği bir keşif için Pasifik adasına giderler. Aralarında bir asker ve bir savaş fotoğrafçısınında bulunduğu ekip için heyecanlı bir yolculuk başlamıştır. Ekip, adaya vardığında onları çok büyük bir sürpriz beklemektedir. Çünkü bu ada, devasa bir yaratığın bölgesidir ve daha da önemlisi ise; adada ki tek korkutucu hayvan sadece Kong değildir… “Ejderha filmlerinde açık ara başarılı gördüğümüz Kong, bizce kesinlikle izlenmeye değer bir film” der ve sizleri bir sonraki tavsiyemize bekleriz…

 • Yıl: 2017
 • Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik
 • Rotten Tomatoes: %75 Google: %87

9. Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 2 (IMDb: 8,1)

Serinin devam filmi olan Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 2’de, Lord Voldemort’un ruhunun kalıntılarını yok eden Harry için yeni bir macera da başlamak üzeredir. Harry, adeta ölüm Yiyenler’le bir ölüm kalım savaşına çıkacaktır. Artık her şeyin sonu gelmiş gibidir. Bu heyecanlı serüvende kahramanımız Harry’yi de geçmişiyle ilgili öğreneceği çok önemli gerçekler beklemektedir.

 • Yıl: 2011
 • Tür: Macera, Drama, Fantastik
 • Rotten Tomatoes: %96 Google: %96

10. Ejderhanı Nasıl Eğitirsin (IMDb: 8,1)

Serinin ilk filmi Ejderhanı Nasıl Eğitirsin, ejderhalar tarafından yağmalanan bir adanın, ejderhalardan geri alınabilmesi için köylülerin ejderhalara karşı verdiği çabayı anlatmaktadır. Ejderhalar bu adayı yıllarca yağmalamış ve zarar vermiş canlılardır. Köylülerin tek amacı ise, bu adayı tekrar yaşanabilir bir hale getirmek, ejderhaların elinden bir an önce kurtarmaktır. İşte bu sebeple köyde ki yetişkin erkeklerin asli görevi, bir ejderhayı öldürmektir. İşte Hiccup’ta bir gün bu amaçla bir ejderhayı öldürmeye kalkar. Ejderha ile göz göze gelen Hiccup, o ejderhanın türünün çok farklı olduğunu fark eder. Ejderhayı öldüremeyeceğini anlayan Hiccup, onu ormana götürüp serbest bırakmaya karar verir. İşte bu sayede Hiccup ve ejderha arasında inanılmaz bir dostluğun da temelleri atılacaktır. Ejderha filmleri tavsiyelerimizin en iddialı yapımlarından biri olan film, bir insanla bir ejderhanın arasında ki inanılmaz bağa bizleri şahit edecektir…

 • Yıl: 2010
 • Tür: Animasyon, Aksiyon, Macera
 • Rotten Tomatoes: %99 Google: %94

11. Narnia Günlükleri: Şafak Yıldızının Yolculuğu (IMDb: 6,3)

Narnia Günlükleri, C.S. Lewis’in aynı adlı kitabından uyarlamadır. Lucy ve Edmund sevilmeyen kuzenleri Eustace ile beraber Narnia’da Şafak Yıldızı adı verilen Prens Kaspiyan’ın gemisi ile yedi kayıp Narnia Lordlarını ararlar. Başlarına bir çok olay gelen ikili, tüccarlar tarafından kaçırılırlar. Yolculuk süresince bir çok serüven yaşayan ikili, ejderhalar adasına girerler. Kuzenlerden Eustace, hırsına yenik düşer ve ceza olarak bir ejderhaya dönüşür. Büyülenen Eustace, bir süre sonra bu büyüden kurtulur; ancak mücadelesi maalesef ki bitmemiştir…

 • Yıl: 2010
 • Tür: Macera, Aile, Fantastik
 • Rotten Tomatoes: %50 Google: %92

12. Mumya: Ejder İmparatoru’nun Mezarı (IMDb: 5,2)

Mumya serisinin muhteşem bir devam filmi olan Mumya: Ejder İmparatoru’nun Mezarı, İmparatorun düşmanlarının Ejder İmparatoru Han’ı yenebilmek uğruna verdiği çabayı anlatmaktadır. Bu uğurda, İmparatorun düşmanlarının aklına gelen çözüm ise çok şaşırtıcıdır. Amaçları, Çin Seddi’nin yapımı sırasında enkaz altında kalan acımasız orduyu canlandırıp yeniden savaş çıkarmak ve imparatoru yenmektir. Aynı zamanda Mumya serisinin de devamı niteliğinde olan bu film; kovalamaca sahneleri, aksiyonu ve entrikası ile izleyici olarak bizleri ekran başından ayırmayacak gözüküyor.

 • Yıl: 2008
 • Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik
 • Rotten Tomatoes: %13 Google: %83

13. Eragon (IMDb: 5,1)

Kahramanımız Eragon, bir gün ormanda  parlak ve mavi bir taş bulur. Yoksul bir çiftçinin yeğeni olan ve ailesinin ihtiyaçlarını karşılamakta bile zorlanan Eraog, bulduğu taş sayesinde çok mutlu olur. Çünkü Eragon’a göre bu taş çok değerlidir ve onu satarak ailesinin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecektir. Oysa bu taş, çok eskilerden ailesine kalan bir mirası temsil etmektedir… Bakalım Eraog’u bu serüvende başka neler beklemektedir…
Gelin biz, en iyi ejderha filmleri listemizin sıradaki yapımı Harry Potter ile önerilerimize devam edelim.

 • Yıl: 2006
 • Tür: Aksiyon, Macera, Aile
 • Rotten Tomatoes: %16 Google: %78

14. Harry Potter ve Ateş Kadehi (IMDb: 7,7)

Serinin bu filminde Harry, kendi istemeden prestijli Üçbüyücü Turnuvası’na katılmak üzere seçilmiştir. Bu heyecanlı ve geniş çaplı turnuvaya Harry ile beraber, Avrupa’nın en büyük iki büyücülük okulundan da rakipleri katılacaktır. Harry’nin ezeli düşmanları bu büyük turnuvayı fırsat bilirler ve  Lord Voldemort’u savunmak için gökyüzüne ateşle işlemeler yaparak korku dalgası oluştururlar. Okulda yetenekli büyücü Moody’yi gören Harry, ondan yardım ister. Harry’yi okuldaki bu dördüncü yılında yine zor ve ürkütücü olaylar beklemektedir…

 • Yıl: 2005
 • Tür: Macera, Aile, Fantastik
 • Rotten Tomatoes: %88 Google: %95

15. Enchanted (IMDb: 7,0)

Kahramanımız Giselle, kötü huylu kraliçe tarafından peri masallarındaki ülkesinden kovulur ve hikaye de böylece başlar. Ülkesinden kovulduktan sonra kendisini Manhattan’da bulan güzel prenses Giselle, aniden içine düştüğü bu gerçek dünyanın alıştığından çok farklı olmasıyla adeta yıkılır. Periler ülkesinde ki sonsuz güzelliğin, sürgün edildiği bu dünya ile hiç benzemediğini fark eden güzel prenses Giselle, çok geçmeden yakışıklı bir avukatla tanışır. Ancak güzel prenses ve yakışıklı avukatın ilişkilerinin önünde ciddi bir sorun vardır: Giselle, periler ülkesinde de bir prense söz vermiştir. Giselle’nin artık bir tercih yapması gerekmektedir.

 • Yıl: 2007
 • Tür: Animasyon, Komedi, Aile
 • Rotten Tomatoes: %93 Google: %90

16. Yerdeniz Öyküleri (IMDb: 6,4)

İddialı ve en iyi ejderha filmleri arasında yer alan yapıt Yerdeniz Öyküleri, aslında bir romandan uyarlamadır. Filmde, yaşamla ölümü ayıran kapının bir büyücü tarafından açık bırakılmasını ve her şeyin birden değişmeye başlaması anlatılmaktadır. Kapının açılması ile, Yerdeniz’de tüm dengeler değişmeye başlamıştır. Artık orada, ekinler solmakta, nesli tükenen ejderhalar meydana çıkmaktadır. Olayların sebebini en başında bir türlü anlamayan Arren’le yola çıkan baş büyücü Ged, durumu kısa bir süre içerisinde çözerler. Büyücü Cob, o büyülü geçiti aralamıştır ve her şey artık daha da kötüye gidecektir…

 • Yıl: 2006
 • Tür: Animasyon, Macera, Fantastik
 • Rotten Tomatoes: %43 Google: %84

17. Alis Harikalar Diyarında (IMDb: 6,4)

Ejderha filmleri listemize bayıla bayıla aldığımız Alis Harikalar Diyarında, Alis adındaki baş kahramanımızın minik bir köstebek deliğinden geçmesi ve o deliğin açıldığı fantastik bir dünyayı anlatmaktadır. Aslında film, sadece bir çocuk filmi değildir. Aksine, bir çocuğun gözünden yetişkinlerin dünyasının da nasıl göründüğünü gözler önüne sermektedir. Ayrıca, film öyle çok sevilmiştirki; müzikalleri bile yapılmıştır. Özellikle Türkiye’de sahnelenen müzikali, sezon boyu kapalı perde oynamış ve izleyiciden de çok büyük beğeni almıştır.

 • Yıl: 2010
 • Tür: Macera, Aile, Fantastik
 • Rotten Tomatoes: %90 Google: %51

18. Dragonheart  (IMDb: 6,5)

En iyi ejderha filmleri arasında yer alan Dragonheart’a Şeytan Kral Einon bir savaşta yaralanır ve Draco tarafından iyileştirilir. Draco, bir ejderhadır. Bir ejderha avcısı olan Bowen, yıllar sonra Draco ile karşı karşıya gelir ve Bowen’dan Draco’yu öldürmesi beklenir. Draco ve Bowen ise, bambaşka bir plan içerisindedirler. Amaçları; halkı ve krallığı, Draco’nın da bir parçası olan Şeytan Kral Einon’a karşı korumaktır. Bakalım, Bowen ve Draco umdukları gibi krallığı koruyabilecekler mi?

 • Yıl: 1996
 • Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik
 • Rotten Tomatoes: %50 Google: %90

19. The NeverEnding Story (IMDb: 7,4)

Müthiş bir kitap uyarlaması ile ejderha filmleri tavsiyelerimizin sonuna gelelim. Minik kahramanımız Bastian, annesini çok erken kaybeder. Babası ile kalan Bastian’ın en yakın arkadaşı ise kitaplarıdır. Minik kahramanımız, okulda ki arkadaşları tarafından zorbalığa uğramaktadır ve bu durum onu daha da çok kitaplara itmektedir. Bastian, bir kitapçının tavsiyesiyle bir gün kallavi bir kitaba başlar. Elindeki kitabın insanların hayal dünyasının yansıması olduğunu fark eden küçük kahramanımız, birden kendisini de bu olayların tam içerisinde bulur… Eminiz ki bu fantastik film, sizi de bambaşka bir hayal dünyasına götürmeyi başaracak….

 • Yıl: 1984
 • Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik
 • Rotten Tomatoes: %80 Google: %89

Sizler için derlemiş olduğumuz en iyi Ejderha Filmleri adlı listemizin sonuna geldik. Düşünce ve önerilerinizi yorum kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın! Görüşmek üzere… 🙂