Dünyanın En Yüksek ve Gösterişli Binaları!

Çevremizde gördüğümüz bazı binalar gerçekten çok fazla yüksek olabiliyor. Bu bizleri şaşırtan binaların yanı sıra dünya üzerinde bunlardan çok daha yüksek binalar yer almakta. Bizde geri kalmayalım dedik ve sizler için dünyanın en yüksek ve gösterişli binaları adlı bir liste hazırladık. 🙂

1. Taipei 101 (508 Metre)

Hazırlamış olduğumuz dünyanın en yüksek ve gösterişli binaları listemizin ilk sırasında yer alan bina Taipei 101, Taipei‘nin iş bölgesinde turist merkezi ve ofis binası olarak kullanılan modern teknoloji harikası Taipei 101, başkentin semalarında yükselen devasa bir gökdelen. Hemen yanındaki metro istasyonu ile Taipei 101, şehirdeki diğer yerlere yakın konumu ile de Taipei‘de gezilecek en güzel yerler arasında.

Birbiri içine geçmiş kutular gibi görünen, kendine has bir mimariye sahip Taipei101, Taipei’deki Xinyi bölgesinin simgesi haline gelmiştir. Taipei 101‘in inşaatı 1999’da başlayıp 2004’te bitmiş ve C.Y. Lee’nin mimarlık firması tarafından tasarlanmıştır. Adını 101 katından alan Taipei 101, 508 m uzunluğuyla dünyanın en uzun binası unvanına sahipti, ta ki 2010’da Dubai’deki Burç Halife inşaatının tamamlanmasına kadar. Üstelik Taipei 101, sizi 5. kattan 89. kata yalnızca 37 saniyede ulaştırabilen, dünyanın en hızlı asansörlerinden birine de ev sahipliği yapar.

Taipei 101, Taipei Dünya Finans Merkezi veya Taipei Finans Merkezi olarak da bilinir. Bu adı da Taipei Financial Center Corporation’dan (Taipei Finans Merkezi Şirketi) almıştır. Bir rivayete göre bu binanın en üst katında, Summit 101 adında çok özel bir kulüp yer alıyor. Ancak bu konu hakkında pek fazla bir bilgimiz yok. 🙂 Belki Taipei gezinizde Taipei 101‘e giderek bu mimari harikasını kendi gözlerinizle görüp bilgi almaya çalışabilirsiniz.

2. China Zun

Pekin’in Merkez iş bölgesinde bulunan bir süper gökdelendir. Popüler olarak Çin Zun olarak bilinir. 109 katlı 528 m’lik bina, kentin en yüksek binasıdır ve Çin Dünya Ticaret Merkezi Kule III’ün 190 metre ötesine ulaşmaktadır.

MİA çekirdeği 30 hektarlık bir alanı kaplar, MİA’nın eski alanından doğuya, Üçüncü Çevre Yolu ve Jianguo Caddesi kesişiminin kuzeydoğu tarafında genişletilir. MİA çekirdeği, kentin merkezi noktası olan Tiananmen Meydanı’nın yaklaşık 5,5 kilometre doğusundadır. Çekirdek alan aslında şehir merkezinden eski MİA alanından daha uzakta olmasına rağmen, şehir MİA’yı doğuya doğru genişletmeye devam etmeyi planlandı ve bu da çekirdek alanı nihai MİA alanının merkezinde durmuştur.
Çin Zun Kulesi, tüm CBD alanını kapsayan geniş bir yeraltı ulaşım ağına bağlanmış, ağ, büyük binaların bodrumlarını birbirine bağlayan geçitlerden oluşuyor, perakende mağazalarla kaplı, aynı zamanda şehrin metro sisteminin üç istasyonuna da bağlanmış, tüm bunlar kuleye erişimi daha kolay hale getirmiş.

Kule 78 metre genişliğindeki tabanından yükseliyor, yavaş yavaş 54 metre genişliğindeki bir orta bölüme çekiyor ve üstteki 69 metre genişliğindeki tacına genişliyor. Bu form “Zun” eğriliğini ifade etmektedir ve oran yapısal gereksinimleri karşılayacak şekilde ayarlanmıştır.

3. Özgürlük Kulesi

Şimdi dünyanın en yüksek ve gösterişli binaları listemizin üçüncü üyesi Özgürlük Kulesi. New York, görkemli gökdelenlerin sayısının gerçek bir lideridir ve birçok simge düzeni arasında özel bir yere sahip olan Freedom Tower’a aittir. Parlak bir cam cepheli bu lüks gökdelen, Dünya Ticaret Merkezi’nin bir parçası. 10 Mayıs 2013’te açıldı. Bir gökdelenin yüksekliği 541 metredir, bu nedenle Amerika Birleşik Devletleri’nde değil, Batı Yarıküresi’nde de en yüksek seviyededir.

Bina çok sıra dışıdır, keskin kenarları olan hafif eğik bir küpe benzemektedir. Binanın alışılmadık şekli nedeniyle yavaşça döndürülmüş gibi görünüyor. Gökdelen cephesi çeşitli kalınlıklarda özel cam prizmalar ile süslenmiştir; yansıtıcı paneller büyük bir kristal gibi parlıyor. Gökdelen, İkiz Kuleler bölgesinde Eylül 2001’de yıkılan bölgede inşa edilmiştir. Pek çok ofis ve iş merkezinin evi.

Binanın yüksekliği 541 metredir. Özgürlük Kulesi’nin turistleri hedef alan ana unsuru 417 metre yükseklikte bulunan bir gözlem güvertesidir. Kulenin adı ve yüksekliği çok simgesel. Özgürlük Kulesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin 1776 Bağımsızlık Bildirgesi’nde olduğu gibi tam 1776 fitte gökyüzüne doğru yönlendirildi. Yerliler 2001 sahnesinde başka görkemli bir gökdelen inşa ettiklerinden şüphelendiğine inanıyorlardı. Geçmiş olayların anısına birçok kasaba halkı muhteşem Gökdelen’i ‘Terör Kulesi’ olarak adlandırıyor.

4. Burj Khalifa ( 828 Metre)

Burj Khalifa, dünyanın en yüksek binası olan bu inanılmaz yapıdan, dünyanın en yüksek ve gösterişli binaları listemizde biraz ayrıntılı bahsetmek istiyoruz.

“Dünyanın en yüksek binası” başta olmak üzere pek çok unvana ve özelliğe sahip olan Burj Al Khalifa, uluslararası işbirliğinin, modern mühendislik ve tasarımın, sanat ve bilimin mimaride buluşmasının; yetenek ve yaratıcılığın yeryüzündeki simgesi. Dubai’nin ve Ortadoğu’nun dünyadaki temsilcisi, bir nev-i modern zamanların Babil Kulesi denilebilir aslında.

Burj Al Khalifa, Türkçe adı ile Burç Halife’nin 2004’te başlanıp 2010 yılında tamamlanan inşasında 100 farklı uyruktan 12 bin işçi ve yüzlerce mühendis tam 22 milyon saat mesai yaptı; 100′ün üzerinde ülkeden 60′tan fazla danışman görev aldı.

Mimar Adrian Smith, Burj Al Khalifa’yı geleneksel İslam mimarisi desenlerinden ve çöl çiçeği hymenocallis’ten esinlenerek tasarladı. Kulenin ana mimarisi, merkezinin çevresindeki üç elemandan oluşuyor; temeline bakıldığında çöl çiçeği hymenocallis’i andıran “Y” harfi açıkça görülüyor.

Ne Kadar Harcama Yapıldı?

Yapımına 1,5 milyar dolar harcanan ve ilk ismi “Burj Dubai” olan binanın adı, 2009 yılında hazineye kişisel servetinden 10 milyar dolar fon aktararak Dubai’nin mali krize girmesini engelleyen Sheik Khalifa bin Zayed El Nahyan’ı onurlandırmak için “Burj Al Khalifa” olarak değiştirildi.

Sizler için hazırladığımız dünyanın en yüksek ve gösterişli binaları adlı listemizin sonuna geldik. Düşünce ve önerilerinizi yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz! Görüşmek üzere… 🙂

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor…

0