Dans Filmleri: Ritmi Birebir Hissedeceğiniz En İyi Yapımlar!

İçinizi kıpır kıpır edeceğini düşündüğümüz yapımları en iyi dans filmleri adlı listemiz ile bir araya getirdik. Duygunun en yoğun ifade şekillerinden olan dans, her kültürde yer edinmiş bir sanat biçimidir. Doğal olarak modern sinemada da dansın yansımalarını bolca görmek mümkün.

Eğer siz de gönlünü dansa kaptırmış bir müzik aşığı iseniz en iyi dans filmleri adlı bu listemizdeki öneriler tam size göre! Her tarzdan dans temalı filmi listemize almaya çalıştık. Animasyondan korkuya, romantikten gerilime kadar birçok farklı kategoriye ait dans temalı işlerin en iyilerini sizler için derledik. Hadi başlayalım 🙂

1. Footloose (IMDb: 6,6)

En iyi dans filmleri listemize türünün en ünlü yapımlarından olan Footloose ile başlıyoruz. İlk olarak 1984 yılında beyaz perdede yer alan ve o zamandan beri gerek müzikleri gerek sahneleri ile akıllara kazınan Footloose’un 2011 yılında yeni bir versiyonu da çekildi.

Dans Filmleri Footloose 1984

Film, Ren’in küçük bir kasaba olan Bomont’a gelmesi ile başlıyor. Karakterimizin alıştığı dünyadan çok daha farklı bir yer olan Bomont’ta yüksek sesli müzik ve bununla ilişkili her türlü eylem yasaklanmış durumda. Yasağın sebebi ise birkaç yıl önce bir grup gencin gece eğlendikleri sırada bir kaza geçirip hayatlarını kaybetmeleri. Ancak Ren, bu karanlık düzeni değiştirmek için elinden gelen her şeyi yapmaya hazır.

 • Yıl: 1984
 • Tür: Drama, Müzik, Romantik
 • Rotten Tomatoes: %52 Google: %87

2. Sucker Punch (IMDb: 6,0)

Sırada her sahnesiyle sizi büyüleyecek adeta uzun bir video klibi havasında ilerleyen Sucker Punch var. Film, genç Babydoll’un ailesini kaybettikten sonra zorla bir akıl hastanesine yatırılması ile başlıyor. Akli dengesinin yerinde olduğunu kanıtlayamayan Babydoll, burada gerçekten delirmemek için kendine ait bir dünya kurmak zorunda kalıyor. Hayatta yaşadığı gerçek acıları hayal dünyasında farklı olaylar ile birleştiren Babydoll, hastanede tanıştığı 4 farklı kız ile birlikte özgürlüğü için savaşmaya hazırlanıyor.

 • Yıl: 2011
 • Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik
 • Rotten Tomatoes: %22 Google: %84

3. Grease (IMDb: 7,2)

Madem dans filmleri içeriğine nostaljik bir yapımla başladık kaldığımız yerden devam edelim. Yılların eskitemediği klasik Grease’i hala izlemediyseniz şimdi izlemenin tam zamanı! Film, Danny ile Sandy’nin aşkını anlatıyor. Lise öğrencisi Danny ve onunla aynı yaştaki Sandy aileleri ile gittikleri bir yaz tatilinde tanışır ve sırılsıklam aşık olurlar. Ancak sorun şu ki tutkulu aşıklarımız farklı yerlerde yaşamaktadırlar. Araya mesafeler girmiştir yani ve çiftimizin aşkı tatilin bitmesi ile sona erer.

Dans filmleri Grease 1978

İkisi de yeni okul yılı başladığında olacaklardan haberdar değildir. Ailesinin taşınması ile birlikte Sandy lisedeki son yılını başka bir okulda geçirmek zorunda kalır. Yeni okulu Danny’nin okuduğu liseden başka bir yer değildir. Ancak ikilinin dâhil olduğu birbirinden pek hoşlanmayan iki grup, çiftimizin aşklarını dolu dizgin yaşamalarının önünde bir engeldir.

İzleyip izleyebileceğiniz en tatlı müzikallerden olan Grease, size oldukça iyi zaman geçirtecek zamansız bir yapım diyor ve sıradaki önerimize geçiyoruz.

 • Yıl: 1978
 • Tür: Müzikal, Romantik
 • Rotten Tomatoes: %75 Google: %91

4. Black Swan (IMDb: 8,0)

Son yıllarda çıkmış en iyi psikolojik gerilim filmlerinden biri olan Black Swan aynı zamanda başrol oyuncusu Natalie Portman’a Oscar ödülü kazandırmış bir yapım. Film, bale topluluğunun genç üyesi Nina’yı merkezine alıyor. Dans grubunun sıkıntılı zamanlardan geçtiği, seyirci çekemediği bir süreçte oyuna yeni bir yıldız almanın gişeyi artırabileceği fikri ortaya çıkıyor. Ünlü Kuğu Gölü balesi için yıllardır beklediği fırsatın ayağına geldiğine inanan balerin Nina, rolü alabilmek birçok şeyden fedakârlık etmeye hazır. Buna akıl sağlığı da dâhil.

Rolü ile bir olabilmek için onu her yönüyle benimsemeye çalışan genç ve hırslı bir dansçıyı anlatan yapım, mutlaka izlemeniz gereken dans filmleri arasında yer alıyor.

 • Yıl: 2010
 • Tür: Dans, Drama, Gerilim
 • Rotten Tomatoes: %85 Google: %88

5. And Then We Danced (IMDb: 7,8)

Cannes Film Festivali’nde de gösterilen ve çokça ilgi gören yapım And Then We Danced, genç dansçı Merab’ı anlatıyor. Çok küçük yaşlardan beri dans eden ve gerçek hayatın can yakan sorunlarından bu şekilde uzaklaşan Merab’ın dans topluluğuna bir gün Irakli isimli bir adam katılıyor. Merab, başta bu adamı en büyük rakibi olarak görse de zamanla Irakli’ye karşı duyguları değişiyor ve bu yeni üye Merab için kendini keşfetmenin kapılarını açan kişi oluyor.

 • Yıl: 2019
 • Tür: Drama, Romantik, Dans
 • Rotten Tomatoes: %93 Google: %86

6. La La Land (IMDb: 8,0)

La La Land, 14 Oscar adaylığı ve 6 Oscar ödülü ile kuşkusuz en çok ses getiren dans filmleri arasında yer alıyor.

Film aslında modern hayatın tüm zorlukları içerisinde hayalleri peşinden koşmaya çalışan iki genç insanı anlatıyor. Tesadüf eseri karşılaşan Mia ve Sebastian, kısa sürede ne kadar çok ortak noktaları olduğunu fark ederler. Biri müziğe, diğeri sinemaya tutkun bu iki insanın hayattaki hedefleri de birbirine benzerdir. Sebastian, jazz grubu kurma hayali ile yanıp tutuşurken Mia ise hayatının rolünü bekleyen bir oyuncudur.

Kısa sürede ilişkileri ilerleyen ikili, artık hayallerini gerçekleştirme yolunda beraber yürümektedir. Ancak insan henüz kendi hedeflerine ulaşamamışken iki kişilik hayalleri kovalamak kolay olacak mıdır?

 • Yıl: 2016
 • Tür: Komedi, Drama, Müzik
 • Rotten Tomatoes: %91 Google: %85

7. Climax (IMDb: 7,1)

Dans filmleri denilince aklınıza herkesin neşeyle dans ettiği, hayatın her zaman iyi olduğu ve ne olursa olsun mutlu sonla biten hikayeler geliyorsa Climax sizi oldukça şaşırtacak.

Ünlü yönetmen Gaspar Noe’nun imzasını taşıyan gerilim dolu dans filmi Climax, Fransa’daki yirmi kişilik bir dans grubunu merkezine alıyor. Üç günlük prova için ormanda bir eve giden grup, provaların son günü bir parti düzenliyorlar. Ancak partinin sonlarına doğru işler çığırından çıkmaya başlıyor. Bir uyuşturucu etkisi altında oldukları belli olan grupta artık kimsenin kendi iradesi üzerinde etkisi kalmadığında herkes gerçek kimliğini açığa çıkarmaya başlıyor.

 • Yıl: 2018
 • Tür: Drama, Korku, Müzik
 • Rotten Tomatoes: %68 Google: %74

8. Suspiria (IMDb: 7,4)

Eğer Climax ilginizi çektiyse bir de Suspiria’ya şans verin deriz. Dans temalı korku filmi Suspiria, aslında 1977 yapımı bir Dario Argento filmi. Ancak filmin 2018 yılında çekilmiş bir yeniden uyarlaması da yer alıyor.

Suspiria 1977

Yapım, Fransa’da prestijli bir dans okulunda kabul alarak buraya yerleşen Amerikalı Suzy’i konu alıyor. Suzy, uzun yıllardır hayallerini süsleyen bu okulda işlerin çok iyi gideceğini düşünse de son zamanlarda dans akademisinde yaşanan ortadan kaybolmalar ve ölümler onu çok şüphelendiriyor. Kısa sürede arkadaşı Sara ile birlikte kendini büyük sır perdelerini aralarken bulan Suzy, artık gece yatağında bile güvende değil.

 • Yıl: 1977
 • Tür: Korku, Müzik
 • Rotten Tomatoes: %93 Google: %87

9. Fame (IMDb: 6,6)

Dans filmleri Fame 1980

İzlemeniz gereken en iyi dans filmleri arasında yer alan Fame, şüphesiz çok beğeneceksiniz. 1980 yapımı bu efsanevi müzikal yapım seyirci ile buluştuğu ilk andan beri çok seviliyor. Film, New York Performans Sanatları Lisesi öğrencilerinin hayatlarından kısa kesitler sunuyor. Tek bir olaya odaklanmadan öğrencilerin farklı yaşamlarından küçük kareleri bize veriyor. Her birinin hayattaki yolu çok farklı olsa da eğitim aldıkları süre boyunca beraber olacak olan grup üyeleri, her biri kendine has karakteri ile hayatın zorluklarını aşmaya çalışıyor.

 • Yıl: 1980
 • Tür: Drama, Müzik, Müzikal
 • Rotten Tomatoes: %84 Google: %76

10. Flashdance (IMDb: 6,2)

Flashdance 1983

1983 yapımı Flashdance, 18 yaşındaki genç Alex’i ve yaşanmışlıklarını konu alıyor. Ailesi ve hayatta maddi manevi herhangi bir dayanağı olmayan Alex, gündüzleri bir inşaat işinde çalışmaktadır. Akşamları ise bir kulüpte egzotik danslar yapmaktadır. Hiçbir teknik eğitimi olmamasına rağmen profesyonel bir dansçı olmanın hayalini kuran bu genç kız, arkadaşlarının da yardımı ile hayalini kovalama konusunda cesaret toplamaya başlar.

 • Yıl: 1983
 • Tür: Drama, Müzik, Romantik
 • Rotten Tomatoes: %36 Google: %87

11. Singin’ In The Rain (IMDb: 8,3)

Dans filmleri Singin’ In The Rain

Yine Kelly’nin hem yönettiği hem de başrolde yer aldığı dans filmi Singin’ In The Rain, sektörün aranan ismi haline gelen Don Lockwood’un yaşadığı fırtınalı aşkı anlatıyor. Tüm aktörleri elinin tersi ile iten Kathy Selden, Don’un en büyük rakibi ve sonrasında da büyük aşkı olacaktır. Ancak arada Lina gibi çekici ve istediğine ulaşmak için her şeyi yapabilecek bir kadın olunca Don’un Kathy’e ulaşması hiç de kolay olmaz. Üstelik tüm bunların arasında sektör büyük bir değişim geçirmekte, sessiz film dönemi sona ererken sesli yapımlar her yerde yaygınlaşmaya başlamaktadır.

Rotten Tomatoes’ta %100 oy ile en iyi dans filmleri arasında yer alan 1952 yapımı Singin’ In The Rain, mutlaka ama mutlaka izlemeniz gereken eşsiz bir yapım!

 • Yıl: 1952
 • Tür: Komedi, Müzikal, Romantik
 • Rotten Tomatoes: %100 Google: %90

12. Chicago (IMDb: 7,1)

Aynı isimli ünlü müzikalin 2002 yapımı başarılı bir uyarlaması olan Chicago, iki mahkum kadının özgürlük mücadelesini konu ediyor. Velma, kocasını öldürdüğü için hapiste idam gününün gelmesini beklemektedir. Roxie de benzer bir suçtan hapistedir ve bir gün sektörün en bilinen avukatlarından birinin ilgisini çeker. Bu noktadan sonra Roxie ve Velma, hayatta kalmak için tüm dünyanın dikkatini çekmek zorunda olduklarının farkındadırlar. Ancak hapiste yatarken dünya genelinde bir üne kavuşmak sanıldığı kadar kolay değildir.

Efsane kadrosu ve harika kurgusu ile Oscar ödülüne layık görülmüş dans filmi Chicago, kesinlikle şans vermeniz gereken yapımlardan biri.

 • Yıl: 2002
 • Tür: Komedi, Suç, Müzikal
 • Rotten Tomatoes: %100 Google: %90

13. Billy Elliot (IMDb: 7,7)

1984 yılının İngiltere’sinde geçen ve Oscar’a aday gösterilen bu yapım, kalbe dokunan türden bir kendini bulma serüveni…

Hayatın vaktinden önce olgunlaştırdığı 11 yaşındaki Elliot, işçilikle geçimini sürdüren bir aileden gelmektedir. Kötü çalışma şartları nedeniyle işçilerin isyan ettiği bir dönemde yaşayan çocuk, babası ve abisi ile birlikte grevlere katılmaya başlamıştır. Her hareketinde olgunluğunu belli eden Elliot,  boks dersleri de almaktadır. Ancak boksun ona istediğini veremeyeceğini anlaması uzun sürmez. Boksu bırakıp dans derslerine devam etmek istediğini ailesine söylemesi ise aile içerisinde büyük ayrılıklara sebep olacaktır.

Dönem ruhunu ve aile için karmaşayı oldukça başarılı şekilde işleyen film, ilham veren dans filmleri arasında yer alıyor.

 • Yıl: 2000
 • Tür: Drama, Müzik
 • Rotten Tomatoes: %85 Google: %92

14. Dirty Dancing (IMDb: 7,0)

80’li yıllar nostaljisini yaşamak isteyenler buraya! Klasik bir seksenler filmi olan Dirty Dancing’in içerisinde dans, çatışma ve elbette büyük bir aşk bulunduruyor.

Dirty Dancing 1987

Johnny, bir yaz kampında dans öğretmenliği yapmaktadır. Her sezon kampa gelen onlarca gence dans eğitimi veren Johnny işini severek yapan tutkulu bir dansçıdır ancak öğrencilerine fazla bağlanmamaya da alışkındır. Ta ki Baby gelene kadar… Ailesi ile kampa gelen genç kız Johnny’e aşık olur. İkili arasındaki çekim dalgalanarak büyürken, kamp sonundaki büyük dans gösterisi de giderek yaklaşmaktadır.

 • Yıl: 1987
 • Tür: Drama, Müzik, Romantik
 • Rotten Tomatoes: %68 Google: %92

15. Saturday Night Fever (IMDb: 6,8)

Dans filmleri Saturday Night Fever 1977

John Travolta’lı dans filmleri arasında yer alan ve oyuncunun tanınmasını sağlayan 1977 yapımı film Saturday Night Fever, ritmin bir an bile düşmediği eğlenceli bir yapım! Film, Dans tutkunu Tony’nin her Cumartesi gittiği kulüpte Stephanie adlı bir kadın ile tanışmasını konu alıyor. Aralarındaki elektriklenme büyürken dans partneri olmaya karar veren ikili, ikisinin de hayatını değiştirebilecek bir dans yarışması için hazırlanmaya başlıyor.

 • Yıl: 1977
 • Tür: Drama, Müzik
 • Rotten Tomatoes: %82 Google: %83

16. Moulin Rouge (IMDb: 7,6)

1800’lü yılların sonundan bu yana Fransa’da büyük ses getirmiş kabare Moulin Rouge da geçen fırtınalı bir aşk ve ölümcül bir düello için kendinizi hazırlayın! 1899 yılında isyankâr şair Christian, babasına karşı çıkarak Paris’e taşınır ve şehre gelen diğer herkes gibi Montmartre’nin cazibe merkezi kulübü Moulin Rouge’a yolu düşer. Burada dansçı Satin’e aşık olan Christian’ın aşkı hayal bile edemeyeceği yollardan sınanacaktır. Aslında Satin de Christian’ı sevmektedir ancak Satin aynı zamanda Paris’in güçlü ve zengin erkekleri ile birlikte olan ünlü bir kadındır. Öyle ki kimse böylesine güzel bir kadından kolay kolay vazgeçmek istemez.

 • Yıl: 2001
 • Tür: Drama, Müzikal, Romantik
 • Rotten Tomatoes: %76 Google: %87

17. Hustlers (IMDb: 6,3)

İzlemeniz gereken en iyi dans filmleri listemize Jennifer Lopez’li Hustlers ile devam ediyoruz. 2008 ekonomik krizi tüm dünyayı derinden sarsarken bir grup striptizci için de işler yolunda gitmemektedir. Zor durumda kalan dansçılar, çareyi zamanında kulüplerine gelen Wall Street çalışanlarına şantaj yapmakta bulur.

18. Burlesque (IMDb: 6,4)

Cher ve Christina Aguilera’dan harika bir müzikal izlemek istemez misiniz? O halde doğru yerdesiniz! Ali Rose, büyük hayaller kuran amatör bir şarkıcıdır. Los Angeles’ta şarkı söylemek en büyük hayali olsa da geçimini sağlamak için garsonluk yapmaktadır. Bir gün zamanında oldukça ünlü olan Burlesque Lounge da garson olarak işe başlar. Ancak onun gözü sahnededir. Kendine ilk hedef olarak Burlesque’in sahnesinde şarkı söylemeyi koyar. Ancak hayallerin peşinde koşarken en küçük basamağı çıkmanın bile büyük emekler gerektirdiğinden henüz haberi yoktur.

 • Yıl: 2010
 • Tür: Drama, Müzik, Müzikal
 • Rotten Tomatoes: %37 Google: %92

19. Work It (IMDb: 6,1)

Sırada 2020 yapımı Netflix dans filmi Work It var. Quinn, babasını erken yaşta kaybetmiş zeki bir lise öğrencisidir. Hayattaki tek amacı ise babasının mezun olduğu üniversiteye girebilmektir. Ancak bu okula girebilmek için yalnızca notlarını iyi tutması yetmeyecektir. Okula kabul edilmesi bir dans yarışmasının sonucuna bağlı olan Quinn, kararlı şekilde kendi dans grubunu toplar. Artık tek yapması gereken dans etmeyi öğrenmektir!

20. Frances Ha (IMDb: 7,5)

2012 yapımı Frances Ha, hayata tutunmaya çalışan bir kadının hikâyesini anlatıyor. Yirmili yaşlarının sonundaki Frances, bir dans okulunda çıraklık yapmakta olsa da asla tam zamanlı bir işe sahip olmamıştır. Hayatı boyunca birçok farklı işe girip çıkan ancak hiçbirinde tutunamadığı gibi iyi kazançlar da elde edemeyen Frances, aslında bir dansçı olsa da bu noktada da kariyeri pek parlak değildir.

Şu an için tek amacı hali hazırda çıraklık yaptığı şirkette tam zamanlı bir çalışan olabilmektir. Fakat hayattaki en büyük dayanağı olan ev arkadaşı Sophie, hayallerinin peşinden başka bir şehre taşınmaya karar verince Frances bir anda büyümek zorunda kalır. Artık Frances ile hayat arasında acı gerçeklerin darbelerini yumuşatacak hiçbir duvar kalmamıştır.

 • Yıl: 2012
 • Tür: Komedi, Drama, Romantik
 • Rotten Tomatoes: %92 Google: %92

21. Neşeli Ayaklar (IMDb: 6,4)

En iyi dans filmleri listemizi yılların değişmeyen favori yapımı ile noktalamak uygun olur diye düşündük. Hala izlemediyseniz, çocuk yetişkin fark etmeksizin herkesin gönlünü çalmış Neşeli Ayaklar’a mutlaka bir göz atın.

Antarktika’da yaşayan İmparator penguen topluluğunun genç üyelerinden biri olan Mumble, kendi topluluğu için oldukça sıra dışı birisidir. İmparator penguenler erişkinliğe ulaştıklarında her birinden kendi ruh eşlerini bulmaları beklenir. Ruh eşini bulduktan sonra da ona ‘kalbe seslenen bir şarkı’ söylemeleri gerekmektedir. Bu sebeple toplulukta kötü şarkı söyleyen tek bir penguen yoktur. Ancak Mumble bu konuda bir ilk olur. Berbat bir şarkıcı olan genç penguen, şarkı söyleyemiyor oluşu ile ailesini endişelendirmekte ve topluluktan da tepki görmektedir. Daha da garibi, Mumble şarkı söylemekte ne kadar kötü ise dans etmekte de o kadar iyidir! Bu garip ikilem Mumble’ın çevresini büyük kafa karışıklıklarına sürüklerken genç penguenin de kabul görmek için kendini ispatlaması gerekecektir.

 • Yıl: 2006
 • Tür: Animasyon, Macera, Komedi
 • Rotten Tomatoes: %76 Google: %85

Sizler için hazırladığımız en iyi dans filmleri yazımızın sonuna geldik. Düşünce ve önerilerinizi yorum kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın! Başka film önerilerinde görüşmek üzere, kendinize iyi bakın! 🙂

Bir yanıt yazın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.