Cilt Bakımı 101: Doğru Bilinen Yanlışlar!

Evde uzun zaman geçirilen şu günlerde çoğu kişi cilt bakımı 101 ile ilgilenmeye başladı. Daha önce yetersiz vakit yüzünden pek ilgi gösteremediğiniz cildinize biraz zaman ayırmak elbette çok iyi bir fikir. Ancak bakımınızı doğru yaptığınıza emin misiniz? Sıklıkla yapılan bakım hatalarını derlediğimiz bu içeriğimiz de belki siz de doğru bildiğiniz yanlışları görürsünüz. Hazırsanız cilt bakımı 101 adlı makalemize başlayalım.

Cilt Bakımı 101: Her Mevsime Güneş Kremi!

Düzenli güneş kremi kullanmayı alışkanlık haline getirmeniz cildiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri olabilir. Uzmanlar, cilt hassasiyetinize göre koruma derecesini seçebileceğiniz kaliteli bir güneş kremini yaz kış kullanmanın cildiniz için iyi olacağını söylüyorlar. Güneşin zararlı etkilerinden korunmanızı sağlayan iyi bir güneş kremi, kırışıklıkları önlemeye ve güneş lekelerinden korunmaya yardımcı olabilir. Az güneşli günlerde dahi el ve yüz gibi vücudun görünen yerlerine uygulayacağınız güneş kremi ile çok daha sağlıklık bir cilde kavuşabilirsiniz.

Cilt bakımı 101: Her Mevsime Güneş Kremi!

Her Cildin Yağa İhtiyacı Var

Cilt yapınız karma ya da çok yağlı olabilir. Böyle bir cilde sahipseniz bakım ürünlerinizi genelde yağsız tercih etmeniz çok normal. Ancak sürekli cildinizi kurutacak, yağını alacak ürünler kullanmanın da zararlı olabileceğini unutmamak gerek. Çünkü unutmayın ki yapısından bağımsız olarak her cildin yağa ihtiyacı var. Önemli olan sağlıklı ve yararlı olan yağları cilde uygulamak. Siz de yağlı ciltten yakınıyorsanız ve bakım ürünleriniz genelde dengeleyici, yağ azaltıcı içerikte olsa da mutlaka yağsız bir nemlendirici ile cildinizi nemlendirmeyi alışkanlık haline getirin.

cilt bakımı 101 her cildin yağa ihtiyacı var

Boynu Unutmayın

Cilt bakımı 101: söz konusu cilt olduğunda en çok atlanan detaylardan biri de boyun. Genelde yüzünüzle birlikte boynunuz da göründüğünden, yüzünüze uyguladığınız bakım işlemlerini cildinize de uygulamalısınız. Böylece daha eşit bir görüntüye sahip olursunuz.

cilt bakımı 101 Boynu Unutmayın

Sıcak Su/Soğuk Su İkilemi

Özellikle yüz bakımı söz konusu olduğunda sıcak ya da soğuk suyun zaman zaman işe yarayabileceğine dair söylentiler var. Çok özel bazı durumlarda sıcak ya da soğuk su uygulaması işe yarayacak olsa dahi genelde bunlar cildinizin dostu değildir. Yüzünüze şok yaşatmanız bir anda mucizeler yaratmaz. Aksine, çok sıcak ya çok soğuk su cilt yapınıza zarar verebilir ve yüzünüzü yıpratabilir. Bu yüzden mümkün olduğu kadar bakımınızı ılık su ile yapmayı tercih edin.

Makyaj Temizliği

Eğer makyaj yapıyorsanız, makyajı uyumadan önce temizlemenin önemini mutlaka duymuşsunuzdur. Gerçekten de makyajla uyumak, cildinize yapabileceğiniz en kötü şeylerden biri. Gün bitip eve döndüğünüzde mutlaka ama mutlaka makyajınızı temizleyin. Ve bu konuda sadece temizleme mendillerine güvenmeyin. Doğru temizlik için bir makyaj temizleme suyu edinebilirsiniz. Ancak sık sık ağır makyajlar yapıyorsanız, temizleme sularından daha derinlemesine bir temizliğe ihtiyacınız olabilir. Bu durumda makyajınızı uygun yağlar ile temizlemeyi de tercih edebilirsiniz.

Doğru Beslenme

Beslenmenin hayatımızda yeri büyük. Cildimiz söz konusu olduğunda dahi karşımıza çıkabiliyor. Gerçekten de sağlıklı beslenmeye başladığınızda cildinizin ne kadar hızlı değiştiğine inanamayacaksınız. Sadece sağlıklı bir cilt için değil, birçok sağlık sorunundan kurtulmak ya da gelecekte bunlardan kaçınmak için doğru ve sağlıklı beslenme çok önemli!

Sizler için hazırladığımız cilt bakımı 101 adlı içeriğimizin sonuna geldik. Sizin bunlara eklemek Düşüncelerinizi yorum kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.