Cilt Bakım Önerileri: Bebek Gibi Pürüzsüz Ciltlerin Sırrı!

Herkesin isteyip de bir türlü ulaşamadığı o tertemiz cilde, bebek gibi yüze sizi bir adım daha yaklaştıracak en kolay cilt bakım önerileri listemiz ile karşınızdayız. Bu listemizde, temiz bir cilt için yapabileceklerinizi sıraladık. Siz de bu önerileri takip ederek hem daha sağlıklı bir rutine hem de hep hayalinizi kurduğunuz cilde kavuşabilirsiniz. O halde hazırsanız yüz bakım önerileri adlı yazımıza geçelim! 🙂

Pürüzsüzlük İçin Cilt Bakım Önerileri

Cilt bakım önerileri

1. Stresten Uzak Durun

cilt bakım önerileri stresten uzak durun

Bunu çok sık duyduğunuza eminiz ama her türlü sağlık sorununun arkasında stresin yer alması boşuna değil. Yalnızca sağlıklı bir cilt için değil, her türlü hastalığa yakalanma ihtimalinizi azaltıp ruhsal ve fiziksel sağlığınızı korumak için stresten olabildiğince uzak durmalısınız. Eğer fazla yoğun bir çalışma hayatınız ya da çok stresli bir yaşamınız varsa, bundan kısa süre dahi olsa uzaklaştığınızda hem fiziksel hem de psikolojik olarak ne kadar farklı hissettiğinizi fark etmişsinizdir. Belki günümüz yaşantısında stresi tamamen hayatımızdan kaldırmak çok mümkün değil. Ancak sizi rahatlatacak rutinler bularak, kendi kendinize ya da bir profesyonel desteği ile rahatlama yolları arayarak siz de çok daha sağlıklı bir hayata ve elbette çok daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

2. Doğru Beslenme

Cilt bakım önerileri doğru beslenme

‘Ne yiyorsan osun’ diye bir söz vardır. Vücudumuz söz konusu olduğunda bu çok doğru. Bedenimiz yiyecekleri parçalayarak enerji elde eder ve bu parçacıklar vücudumuzun her yerinde; kanımızda, derimizde, iç organlarımızda dolaşmaya başlar. Eğer vücudumuza sağlıklı yiyecekler alırsak tüm sistemlerimizi temizlemiş oluruz. Ancak yağlı ve işlenmiş şeker içerikli yiyecekleri çok tükettikçe, doğal olarak dolaşım sistemimiz de kirlenir. Bu durumun gözle görülür geri dönüşlerinden birini de cildimizde gözlemleriz. Kısacası cilt bakım önerileri listemize kulak verin ve pürüzsüzlük için yediklerinize mutlaka dikkat edin.

3. Yastık Kılıfı

Cilt bakım önerileri yastık kılıfı

Bunu daha önce düşünmüş müydünüz bilmiyoruz ancak cilt bakımı önerilerinin belki de en kolay olanından bahsedeceğiz. Yastık kılıfınızı sık sık değiştirmek! Çok uzun saatler yüzümüzün her yerinin temas ettiği bir yüzeyin temiz ve yumuşak olması, elbette görünüşümüze olumlu katkı sağlayacaktır.

Siz de mümkünse her gün yoksa haftada iki kere yastık kılıfı değiştirerek cildinizin durumunu gözlemleyebilirsiniz. Eğer her gün her gün kılıf mı değiştirilir derseniz, yumuşak havlular da işinizi görecektir. Yatmadan yastığınıza yumuşak bir havlu sererek kılıfın kendisini olmasa bile bu havluyu her gün değiştirebilirsiniz.

Buna ek olarak, zaten bildiğinizi düşünsek de düzenli uykunun da cilt sağlığı üzerindeki etkisini hatırlatmış olalım.

4. Doğru Peeling

Cilt bakım önerileri doğru peeling

Sağıklı bir cilt için en çok başvurulan yöntem peeling. Ancak cilt bakım önerileri arasında yer alan bu yöntemi doğru uygulamazsanız cildiniz hiç istemediğiniz bir görüntüye kavuşabilir. Bu sebeple satın aldığınız ürünlerin içeriklerini, hangi cilt tipleri için ne sıklıkla kullanılması gerektiğini mutlaka okuyun. Günlük peeling’ler ile haftalık ve aylık olanlar arasındaki farkları bilin. Çünkü bir ürünü az kullanmak kadar fazla kullanmak da etkisini göstermemesine ya da derinize zarar vermesine yol açabilir.

Ayrıca peeling adı altında cildinizi tahriş etmek, yolmak ya da soyulmasına yol açmak kesinlikle doğru yöntemler değil. Bu yüzden cilt bakımınızı yaparken yüzünüze zarar vermediğinizden emin olun.

5. Tonik Kullanımı

Tonik kullanımı

Derinlemesine temizlikten sonra açılmış olan gözeneklerinizin içinin tekrar kir ile dolmasını istemezsiniz değil mi? O halde cilt tipinize uygun bir tonik edinmeniz gerekiyor. Derinlemesine bir cilt bakımından sonra cildinize bir pamuğa döktüğünüz toniği dokundurarak açılmış gözeneklerin kirle dolmasını engelleyebilirsiniz.

6. Doğru Nemlendirme

Doğru nemlendirme

Cilt temizliğinde yapılan en büyük hatalardan biri, cildi temizleme adı altında derinin sahip olduğu tüm yağı uzaklaştırmaktır. Çok yağlı bir cilde dahi sahip olsanız, tüm ciltlerin belli bir miktarda yağa ihtiyacı var. Bu yüzden yüzünüzdeki tüm yağı söküp atmaya çalışmayın. Kendinize uygun bir temizlikten sonra yine cilt tipinize uygun bir şekilde nemlendirme yapmayı aksatmayın.

Çok yağlı bir cilde sahipseniz bu noktada ince dokulu nemlendiriciler ya da yağsız nemlendiriciler işinize yarabilir.

Cilt bakım önerileri listemizin burada sonuna geldik. Umarız önerilerimiz faydalı olmuştur. Sizler de  rutininize eklemek istediklerinizi yorumlara yazmayı unutmayın. Ayrıca bu konu hakkında doğru bildiğiniz yanlışları da öğrenmek ve bunlardan uzak durmak için Cilt Bakımı 101 adlı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.