Listelenen Çernobil Faciası Fotoğrafları Tüylerinizi Ürpertecek!

Çernobil Faciası fotoğrafları sizler için bu içeriğimizde listelendi! 26 Nisan 1986 yılında Rusya’da meydana gelen Çernobil Faciası, yalnızca Rusya’yı değil tüm dünyayı etkiledi. Başta ülkemiz olmak üzere pek çok komşu toprak radyasyon bulutları altında kalırken dünya da nükleer reaktörler ile ilgili unutulmayacak dersler aldı. Pripyat şehrinde patlayan dördüncü reaktör bu güne dek birçok filme konu oldu.

Çernobil Faciası Fotoğrafları

çernobil faciası fotoğrafları

En son geçtiğimiz yıl yayınlanan HBO yapımı Chernobyl dizisi de bu korkunç olayı en iyi ele alan yapımlardan biriydi. Birçok kişi gerçekçiliği sebebi ile Chernobyl dizisini çok başarılı buldu. Ancak ne kadar başarılı olursa olsun, elbette hiçbir yapım bu felaketi birebir yansıtamaz. İşte faciadan sonra çekilmiş ve her biri bu dehşet verici olayı tüm çıplaklığı ile Çernobil faciası fotoğrafları!

1. Dördüncü Reaktörün Havadan Görünüşü

Çernobil Nükleer Santrali’nde patlayan dördüncü reaktör, patlamadan sonra böyle görünüyordu. Dünya henüz bu denli bir patlamanın sonuçlarını bilmiyordu ya da dönemin Rusya yönetimi bunu ciddiye almadı. Çünkü patlamadan sonra sağlam olan diğer reaktörler (içlerinde personel ile beraber) bir süre daha çalıştırılmaya devam ettiler.

çernobil faciası fotoğrafları

2. Patlamadan Sonra Çıkan Yangına İlk Müdahale Eden İtfaiyeciler

Chernobyl dizisini izleyenlerin hatırlayacağı üzere dizi, santralde çıkan yangına itfaiye ekibinin yönlendirilmesi ile başlıyordu. En başta halka çatıda çıkan basit bir yangın olarak duyurulan bu olaya müdahale etmesi için hemen bir ekip gönderilmişti. Ancak bu ekip elbette nükleer bir patlamadan sonra çıkan yangını söndürmeye çalıştıklarının farkında değillerdi. Olaydan kısa süre sonra her biri farklı semptomlar ile hastaneye kaldırıldı ve maalesef hayata veda ettiler. Yani dizideki sahneler olayları daha dramatik hale getirmek için uydurulmamış…

çernobil faciası fotoğrafları

3. İtfaiyecilerin Kıyafetleri

Yukarıda bahsettiğimiz yangına ilk müdahalede hayatlarını kaybeden altı itfaiyeci dışında süreç boyunca başka birçok itfaiyeci de görev aldı. Bunların birçoğu görevleri sonrası hastaneye kaldırıldı. Üstlerindeki kıyafetler de hemen çıkarılıp hastanenin bodrumuna atıldı. Günümüzde bile yüksek oranda radyoaktif olan bu kıyafetler, o zamandan beri hastane bodrumunda duruyor.

çernobil facası fotoğrafları

4. Üçüncü Reaktörün Çatısını Temizleyen Görevliler

Dördüncü reaktörün patlaması, birçok radyoaktif parçanın üçüncü reaktörün çatısına saçılmasına sebep oldu. Dönemin Rusya yetkilileri çatıya saçılan parçaları temizlemek için Japonya ve Almanya’dan gelen robotları kullanmayı deneseler de yüksek radyasyon seviyesinden ötürü robotlar çalışmadı. Ve belki de binlerce kişinin hayatını etkileyecek bir karar aldılar. Temizlik işlemi için insan kullanma! Kulağa inanılmaz gelse de bu karar alındı ve çatı temizliği için ekipler oluşturuldu. Bu ekiplerin çatıda maksimum kalma süresi kırk saniyeydi. Ancak uzmanların söylediğine göre, o dönemde bölgedeki radyasyon oranı sebebiyle bu insanların maruz kaldığı oran, bir insanın hayatı boyunca en fazla maruz kalması gereken radyasyon oranı kadardı. Bu temizlik ekiplerinde çalışanların çoğu, hayatlarının ileriki dönemlerinde radyasyona bağlı sağlık sorunları ile uğraştılar ve bu yüzden hayatlarını kaybettiler.

çernobil faciası fotoğrafları

5. Çatı Temizliğinin Bitişi

Yukarıda bahsettiğimiz çatı temizliği bittikten sonra Sovyet Rusya yetkilileri üçüncü reaktör çatısına bunun bir sembolü olarak kırmızı bayrak dikilmesine karar verdiler. Yüksek radyasyon riski olduğunu bilmelerine rağmen bu iş için üç kişi görevlendirdiler. Bu kişilerin ellerinde bir bayrak ve radyo ile 78 metrelik merdivenden çıkmaları gerekiyordu. Ve yüksek radyasyon seviyelerinden dolayı kendilerine verilen süre dokuz dakikaydı. Üç kişi başarıyla görevi yerine getirdi. Birer şişe Pepsi Kola (o dönem Sovyet Rusya’da bir lüks sayılıyordu) ve bir günlük izin ile ödüllendirildiler.

çernobil faciası fotoğrafları
Çernobil Faciası Fotoğrafları

6. Radyasyon Seviyesi Ölçen Görevliler

Patlamadan sonra Pripyat başta olmak üzere, çevre şehirler radyasyon bulutundan ciddi anlamda etkilendiler. Bu sebeple çevre kasaba ve şehirlerde sık sık toprak ve su ölçümleri yapıldı. Yüksek risk grubunda olan köyler boşaltıldı ve burada ayakta olan her şey buldozerlerle yıkılarak üstleri tonlarca toprakla örtüldü. Radyasyonun atmosfere karışmaması için bu uygulama birçok bölgede uygulandı.

çernobil faciası fotoğrafları

7. Bebeklerin Radyasyonunu Ölçmek

Kiev’de çekilmiş bu fotoğrafta görevliler tıpkı yukarıdaki görselde toprağın radyasyon seviyesini ölçtükleri gibi, bir köydeki bebeğin radyasyon seviyesini ölçüyorlar. Bu uygulama, Çernobil patlamasından sonra bölgeye komşu birçok şehir ve köyde uygulandı. Ancak tüm kontrollere rağmen radyasyondan en yoğun şekilde etkilenen bölgelerde uzun yıllar boyunca erken ölümler, yüksek kanser oranları ve farklı semptomlar ile dünyaya gelen ya da ölü olarak doğan çocuk vakaları görüldü.

Çernobil faciası fotoğrafları

8. Peki, Ya Şimdi?

Geçmişte bu kadar büyük bir dehşete sahne olmuş ünlü Pripyat şehri şimdi ne durumda? Şehir şu anda tamamen terk edilmiş halde. Son yıllarda popülerliği artan özel turlar dışında şehre giriş ve çıkış yasak.

Aşağıdaki görselde sosyal medyada da en çok paylaşılan noktalardan olan şehrin lunaparkını görmek mümkün. İnşası henüz bitmiş olan bu lunapark, aslında hiç kullanılamamış. Patlama gününden birkaç gün sonra açılması planlanıyormuş ancak asla açılamadan öylece kalmış.

9. Doğa Kontrolü Ele Alıyor

Otuz yılı aşkın süredir insan eli değmeyen Pripyat şehrinde, kontrol artık tamamen doğaya ait. Günümüzde şehri bir orman bürümüş durumda ve yavaş yavaş vahşi yaşam da kendini göstermeye başlamış. Ancak bu bölgedeki hayvanların dışarı çıkmalarına hala daha risk oluşturduklarından izin verilmiyor.

10. Zamanda Donmuş Bir Şehir

Bugün, aradan geçen onca yıla rağmen Pripyat şehri patlamanın olduğu gün terk edildiği gibi duruyor. Sanki zamandan donmuş bir kare gibi olan şehirde, reaktöre müdahale eden her türlü araç da terk edilmiş.

Kaynak: 1, 2, 3

Çernobil faciası fotoğrafları adlı içeriğimizin sonuna geldik. Düşüncelerinizi yorum kısmında paylaşmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.