Çerezlik Netflix Mini Dizileri (2021 Güncel Öneriler)

Netflix dizileri, hem orijinal yapımlarıyla hem de diğer yapımlarla kalitesini günden güne artırmaktadır. Hal böyle olunca Netflix dizi tavsiyeleri konusunda dizi severler bilgilendirici bir yazı arayışı içerisinde. Bu yazımızda da, film gibi heyecanlı ancak 1-2 günde bitirebileceğiniz Netflix mini dizileri tavsiyesi vereceğiz. Gelin bir göz atalım.

Aşağıda yer alan 10 mini dizi, IMDb puanları da göz önüne alınarak en iyi diziler olarak nitelendirilebilir. Eğer Netflix konusunda dizi arayışı içerisindeyseniz bu dizileri mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz. Şimdiden iyi seyirler! 🙂

1. Dracula (2020)

En güncel Netflix dizileri arasında yer alan Dracula, hem kurgusuyla hem de oyunculuklarıyla göz doldurmayı başardı. Transilvanya’da yaşayan kont draculanın hikayesi, Netflix kalitesiyle buluştu ve günümüzdeki modern halini almayı başardı. Sadece 3 bölümden oluşan bu dizi, 90 dakika sürmektedir. Sanki bir filmin serisini izliyormuşcasına sizleri saracak Dracula, hem korku hem de dram ögeleri içermektedir. Netflix korku dizileri arasında yer alan bu dizi, IMDb puanı 6,8 olarak bilinmektedir. Bram Stoker’ın romanından uyarlanan dizide, kanlı sahnelerin yer aldığını hatırlatmamıza gerek yoktur herhalde?

2. Rise of Empires: Ottoman (2020)

2020’nin ses getiren yapımlarından olan Rise of Empires: Ottoman, Netflix’in Türk dizileri arasında yer almaktadır. Belgesel türündeki bu mini dizi, tahmin edildiği üzere İstanbul’un fethini konu alıyor. 6 bölümlük dizinin senaryosu, tarih bilgisiyle hepimizi cahil eden Celal Şengör ve usta tarihçi Emrah Safa Gürkan’nın kalemiyle yazıldı.

Dizide, Fatih Sultan Mehmet’in (II. Mehmet) yükselişi ve İstanbul’un fethi konu alınmıştır. 8.0’lık IMDb puanına sahip olan dizi, savaş sahnelerinin gerçekçiliğiyle dikkat çekerken senaryonun da kalitesiyle göz doldurmaktadır. Eğer tarih tutkunu bir dizi severseniz, Netflix tarih dizileri kategorisinde yer alan bu diziyi de seveceğinizden kuşkumuz yok.

3. Unorthodox (2020)

2020, her anlamda kötü geçse de dizilerle kendimizi avutmaya devam ediyoruz. Bu yıl çıkan dizilerden birisi olan Unorthodox, Deborah Feldman’ın romanından uyarlanmış ve Netflix kalitesiyle buluşmuştur. Konusu ise şöyle özetlenebilir:

New York’ta Ortodoks Yahudi olan bir kız, kendi çabalarıyla hayatını idame ettirmek ister. Ancak Ortodoks geleneklere aşırı bağlı olan ailesi, bu kızı görücü usulü bir yöntemle evlendirme kararı alır. Bu karardan ailesini vazgeçiremeyen kız, bir yolunu bularak kaçar ve Berlin’e yapayalnız bir şekilde adım atar. Burada, bambaşka bir hayata merhaba der. Bu hayat aslında tam olarak onun istediği gibi bir hayat olsa da, bu hayata alışması zordur. Zira ne bir eğitimi ne de parası vardır. bir grup müzisyen tarafından kollanır ve hayatına kaldığı yerden devam etmek ister. Ancak mutlu geçen bu günler kısa sürer. Zira geçmişi, onun peşini bırakmayacak kadar kötüdür.

Son veriler dahil 8.1’lik IMDb puanına sahip Netflix mini dizileri arasında yer alan bu yapım, hem dram hem de gerilim unsurlarını içerisinde barındırmaktadır. 4 bölümlük bu dizi, 1 günde bitirilebilecek diziler arasında yer almaktadır.

4. The English Game (2020)

Tarihi Netflix dizilerinden biriyle daha karşı karşıyayız. İngiltere’de futbolun kökenlerini irdeleyen bu dizi, 2 farklı futbolcunun hayatını konu alır ve sınıf çatışmasını yansıtır. 19. yüzyılda geçen bu dizi, hem tarihi olarak hem de işlenen konusuyla dikkat çekmektedir. 7.6’lık IMDb puanına sahip olan mini dizi, 6 bölümden oluşmaktadır. Eğer futbolu seviyor bir solukta dizi izliyorsanız bu mini diziyi de listenize eklemenizde fayda bulunmaktadır.

5. Hollywood (2020)

2. Dünya Savaşı sonrası, dünya farklı bir yapıya sahip oldu. Bir grup yönetmen ve oyuncu adayı ise her türlü bedeli göze alarak Hollywood sinemasını değiştirmeye kararlı. Ancak bu o kadar kolay olmayacaktır. Zira hem yasal yollar hem de halk, bu değişikliğe karşı ciddi reaksiyonlar vermektedir. Hollywood sinemasının perde arkasını en iyi şekilde yansıtan dizilerden biri olan Hollywood, 7 bölümlük bir mini dizi olarak bilinmektedir. İçerisinde bolca komedi ve cinsellik yer almaktadır. Ek olarak bu Netflix dizisinin 7,7 IMDb puanına sahip olduğunu belirtmemiz gerekir.

6. The Eddy (2020)

La La Land filmini hatırlıyor musunuz? Eğer cevabınız evetse ve filmi de sevdiyseniz sıkı durun! Zira Whiplash ve La La Land filmlerinin yönetmeni ve senaristi olan Damien Chazelle, bu sefer mini dizi yapımına el atmış. Tahmin edileceği üzere müzikal drama türündeki The Eddy, müziği ve onun yarattığı sonuçları ele almaktadır. Konusu ise şöyledir:

Elliot Udo isimli bir adam, Paris’in ara sokaklarından birinde küçük bir caz kulübü sahibidir. Amacı ise kulübü ve cazı hayatta tutmaktır. İyi kötü idare ederken hem sıkıntılı bir tip olan kızının yanına gelmesi hem de bardaki ortağının yasa dışı işlere karışması, hayatını mahvetmeye başlar. Rayından çıkan işler, Elliot Udo için toparlaması güç bir hal alır. IMDb puanı 7.0 olan bu dizi, 8 bölümden oluşmaktadır. Netflix mini dizileri konusunda en çetrefilli senaryolardan birine sahip olan dizi, her bir bölümüyle nefessiz olarak kendini izletmektedir.

7. Mildred Pierce (2011)

ABD’nin büyük buhran dönemini ele alan Netflix dizisi, Mildred Pierce isimli 2 çocuklu bir annenin hayatını konu alıyor. 2 çocuğuyla tek başına eşe dosta pasta yapıp satan bu kadın, işsiz ve onu aldatan kocasından da bir an önce kurtulmaya çalışır. Sonunda cesaretini toplayan kadın, bir gün tamamen kocasından ayrılarak tamamen tek başına kalır. Çocuklarına bakabilmek adına ilk olarak ufak bir kafeteryada garson olarak çalışmaya başlar. Sonrasında azmi ve şansıyla birlikte kendi işinin patronu olur ve bir nebze de olsa rahatlamaya başlar. Ancak bir gün, hiç beklemediği birine gönlünü kaptırır ve olanlar olur.

5 Emmy Ödülü’ne ve bir de Altın Küre’ye sahip olan mini dizi, 5 bölümden oluşmaktadır. Dram ağırlıklı dizi sevenler için oldukça sürükleyici olan dizinin IMDb puanı ise 7.7’dir.

8. The Honourable Woman (2014)

Nessa Stein, babası gözlerinin önünde suikasta kurban giden bir kadındır. Babası ölünce, onun silah işini devralır. Esas amacı ise İsrailliler ile Filistinlilerin arasındaki uzlaşmayı sağlamaktır. Ancak bilmeden büyük bir girdabın içerisine düşer ve uluslararası bir sorunun içerisinde bulur kendini. Maggie Gyllenhall, Nessa Stein rolüyle Altın Küre kazanmış bir oyuncudur.

Dizi, 8 bölümden oluşmaktadır. 8.1’lik IMDb puanıyla ve oyunculuklarıyla göz doldurmaktadır. Eğer gerilim ve dram içerikli dizileri seviyorsanız, Netflix mini dizileri arasında bu diziyi başa eklemenizi tavsiye ederiz.

9. Over the Garden Wall (2014)

Türkçesi “Bahçe Duvarının Ötesinde” olan bu dizi, 2 Emmy Ödüllüdür. Çizgi dizi sevenler için 8.8’lik IMDb puanıyla göz dolduran Netflix mini dizisi, 11 dakikalık bölümlerden oluşmaktadır. İçerisinde hem macera hem de dram unsurları barındıran dizi, Cartoon Network için Patrick McHale tarafından yaratılmıştır. Konusu ise şöyle:

İki kardeş, evlerinden oldukça uzakta bir ormandadır. Konuşan kuş arkadaşları Beatrice ile birlikte büyük bir maceranın içerisine atılan kardeşler, ormandan kurtulup eve dönmek için her türlü yola başvurmaktadır. Bakalım kahramanlarımız bu tehlikeli ormandan kurtulabilecek mi?

10. Show Me A Hero (2015)

1987’nin ABD’sinde geçen bir Netflix dizisi var sırada yani Show Me A Hero. Irkçılık tavan yapmış durumda ve Yonkers’in de durumu pek iç açıcı değil. Bu sırada belediye başkanı olarak göreve atanan Nick Wasicsko’nun ilk amacı ise bu sorunu ortadan kaldırmaktır. Ancak federal mahkemeler flaş bir karar alır. Bu karar, kentin beyazlarla dolu orta kısım kesiminin yer aldığı bölgeye kamu konutlarının inşa edilmesidir. Bu karar bir anda büyük bir krizin fitilini ateşler ve sokaklar şiddetle dolup taşar. Irkçılık sona ermesini isteyen kesimle ırkçılığı savunan kesmin savaşı, çok çetin geçmektedir.

HBO dizisi olan Show Me a Hero, 8.1’lik IMDb puanına sahiptir. 6 bölümden oluşan dizinin ağırlıklı olarak dram unsurları içerdiğini söylememize gerek yoktur herhalde?

Netflix mini dizileri adlı makalemizin sonuna geldik. Listede ki hangi dizi hoşuna gitti? Düşüncelerinizi yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.