Biyografi Dizileri: IMDb Puanı Yüksek En İyi 14 Biyografi Dizisi!

İlham verici insanların gerçek hayata dayanan hikayelerini sizlere aktardığımız en iyi biyografi dizileri adlı içeriğimize hoş geldiniz! Biliyorsunuz bir dizi ya da filmde ‘Gerçek olaylara dayanmaktadır’ yazısı görünce o yapım ayrı bir ilgi çekici hale geliyor. Söz konusu olan bir korku filmiyse bayağı korkuyoruz. J Ama iş diğer türlerden yapımlara geldiğinde çoğunlukla izlediğimiz inanılmaz insanların ilham verici hikayeleri oluyor. Siz de bu türden hoşlanıyorsanız, her birini bayılarak izleyeceğiniz biyografi dizileri listemiz başlasın!

Ayrıca mini diziler ve Netflix bilim kurgu dizileri listelerimizde hali hazırda sizleri bekliyor. 🙂

1. Alias Grace (IMDb: 7,8)

Biyografi dizileri Alias Grace

Biyografi dizileri içeriğimize Margaret Atwood’un aynı isimli romanından uyarlama Alias Grace ile başlıyoruz. Atwood’un da senaryo ekibine yardım ettiği bu dizi, 1843 yılında bir çifte cinayetten yargılanan 16 yaşındaki hizmetçi Grace’in hikâyesini anlatıyor. Grace, cinayet gününe dair hiçbir şey hatırlamadığını ve masum olduğunu söylüyor. Bir grup insan ona inanırken bir başka grup da bir an önce cezasını çekmesi gerektiğini düşünüyor. Dönem dizisi sevenlerin hoşuna gidebilecek Alias Grace hem kitabına hem de dizisine şans vermeniz gereken bir iş.

 • Yıl: 2017
 • Tür: Biyografi, Suç, Drama
 • Rotten Tomatoes: %99 Google: %94

2. A Very English Scandal (IMDb: 7,7)

A Very English Scandal

A Very English Scandal, 1970’li yıllarda İngiltere’de geçiyor. Sizi siyasal olarak çokça çalkantılı bir döneme götürecek olan bu dizide, Liberal Parti başkanı Jeremy Thorpe’un hayatını izleyeceksiniz. Thorpe’un genç sevgilisi Norman Scott ile ilişkisi ortaya çıkınca ülkede yaşananları anlatan dizi, birçok açıdan oldukça başarılı. Bir mini dizi olan A Very English Scandal’ın yalnızca üç bölümü var. Her biri bir saatlik bu bölümler diziyi bir film havasına sokuyor. Tek oturuşta bitirebileceğiniz skandalı bol bir mini dizi… Daha ne isteyebilirsiniz ki!

 • Yıl: 2018-
 • Tür: Biyografi, Komedi, Suç
 • Rotten Tomatoes: %97 Google: %90

3. Medici: Masters Of Florence (IMDb: 7,9)

Medici: Masters Of Florence

Medici adını duymayan yoktur herhalde? Günümüzden yüzyıllar önce yaşamış bu İtalyan ailesinin adı bugün bile dünyanın her yerinde biliniyor. Kendi dönemlerinde de başta Floransa olmak üzere İtalya’nın belli bölgelerinde söz geçirmeyi başarmış Mediciler’in hayatına biraz daha yakından bakmaya ne dersiniz? Ailenin başındaki Giovanni Medici’nin ölümünden sonra Cosimo Medici’nin başa geçmesi ile başlayan dizi, kesinlikle izleyebileceğiniz en iyi biyografi dizileri arasında. Kostümlerinden setine kadar her detayı büyüleyici olan Medici dizisine bizce bir göz atmalısınız.

 • Yıl: 2016
 • Tür: Biyografi, Drama, Tarih
 • Google: %92

4. The Crown (IMDb: 8,7)

Biyografi dizileri The Crown

Listemizin sıradaki dizisi ünlü The Crown. Dizi, Kraliçe II. Elizabeth’in tahta geçişini konu alıyor. Kraliçeyi anlatırken bir yandan da dönemin önemli siyasi konularına değiniyor. Zaten söz konusu İngiltere kraliçesi olunca siyasetin işin içine girmemesi imkânsız… II. Dünya Savaşı’nın karmaşık ortamında tahta geçen Kraliçe Elizabeth, kendini kanıtlamak ve bu zor süreçte ülkesine en iyi imajı çizmek zorunda. Sarayın içinde ve dışında birçok tehdit bu genç kadını zorlayacak gibi duruyor.

Çıktığı gibi büyük ses getiren The Crown, yakın tarihe ilgi duyanların mutlaka izlemesi gereken bir dizi. Göz dolduran oyunculukları ve dönemi yansıtmadaki başarısı ile biz de bu diziyi izlemenizi şiddetle öneriyoruz.

 • Yıl: 2016 –
 • Tür: Biyografi, Drama, Tarih
 • Rotten Tomatoes: %89 Google: %94

5. Genius (IMDb: 8,4)

Biyografi dizileri Genius

Biyografi dizileri ilginizi çekiyor ancak çabucak sıkılıyor musunuz? O halde sizi her sezonunda farklı bir ünlü ismin hayatına göz atan sıra dışı dizi Genius ile tanıştıralım! Sanattan bilime bugün deha kabul ettiğimiz isimlerin hayatına hızlı bir bakış atmamızı sağlayan bu dizi gerçekten insanı kendine çekiyor. Picasso’dan Einstein’a bu isimlerin yaşamlarındaki dönüm noktalarına daha yakından bakmak ve onları her daim önde olan deha kimliklerinden sıyrılmış, hepimiz gibi insanlar olarak görmek için Genius doğru terchi! Üstelik dizinin oyuncu kadrosu da göz dolduran cinsten.

 • Yıl: 2017
 • Tür: Biyografi, Drama, Tarih
 • Rotten Tomatoes: %70 Google: %95

6. American Crime Story (IMDb: 8,4)

American Crime Story

Sıradaki dizimiz de tıpkı Genius gibi her sezon farklı bir insanın hayat hikâyesini bize izleten ve bu sayede izleyicisini sıkmayan bir yapım. Ancak American Crime Story’nin farkı hayat hikâyesini anlattığı insanların azılı katiller olması! Tüyleriniz diken diken oldu değil mi? Her sezonunda Amerika’da çok ses getirmiş vakaları ele alan American Crime Story, bu vakaların dava süreçlerine izleyicisini dâhil ediyor. Ancak yalnızca bunu yapmakla kalmıyor. Bunun dışında bir de suçluların hayatlarını derinlemesine inceleyerek onları bugün oldukları şeye dönüştüren noktaları da bulmaya çalışıyor. Bazen suçluların çocukluklarına bazen de hayatlarının başka dönemlerine bakarak bu insanları her açıdan ele alan dizinin ardında epey emek olduğu çok belli. Zaten yalnızca bu bile diziye başlamak için yeterli bir sebep. Eğer siz de suç yapımlarından hoşlanıyorsanız American Crime Story kesinlikle izlenmeyi hak eden dizilerden biri.

 • Yıl: 2016
 • Tür: Biyografi, Suç, Drama
 • Rotten Tomatoes:Google: %90

7. Feud (IMDb: 8,5)

Biyografi dizileri Feud

Sırada 8,5’lik IMDb puanı ile en iyi biyografi dizileri arasında gösterilen Feud var. Jessica Lange, Judy Davis ve Susan Sarandon’lı oyuncu kadrosu ile baştan büyük merak uyandıran dizi 1960’lı yıllarda geçiyor. Dizi, 30’lu yılların en ünlü iki oyuncusu Bette Davis ve Joan Crawford arasındaki bitmek tükenmek bilmeyen çekişmeyi merkezine alıyor. İkisi de kendi dönemlerinin en büyük isimlerinden olan ancak hiçbir zaman birbirlerini sevmemiş bu iki kadın, yıllar boyu birbirleri ile ilgili basına hakarete varan açıklamalar yapmaktan çekinmiyorlar. Ve doğal olarak bu ikiliyi aynı filmde görmek hiçbir zaman mümkün olmuyor. Ancak 30’lu yılların parıltısı geride kalınca ikili What Ever Happened To Baby Jane filminde beraber rol almayı kabul ediyor.

Feud da 1962 yapımı korku gerilim türündeki What Ever Happened To Baby Jane’in setini konu alıyor. İkilinin rol için getirilen teklifi kabul etmesi ile başlayan dizi, gergin set ortamında devam ediyor. Eski zamanların Hollywood’una bir göz atmak isteyenler için kaçırılmaz bir fırsat olan Feud, başarılı oyunculukları ile de övgüyü hak ediyor.

 • Yıl: 2017
 • Tür: Biyografi, Drama
 • Rotten Tomatoes: %91 Google: %88

8. Victoria (IMDb: 8,2)

Biyografi dizileri Victoria

Listemizde daha yukarılarda The Crown’dan bahsetmiştik. Tarihe ilgi duyanların severek izleyeceği bir yapım olduğunu da söylemiştik. İşte yine tarih severleri mutlu edecek bir dizi ile karşınızdayız. Ancak bu kez İkinci Dünya Savaşı’ndan daha geriye gidiyoruz. 1800’lü yılların ortalarına doğru uzanacağımız dizi 18 yaşında İngilere Kraliçesi olan Victoria’nın aşklarını, hırslarını, hayallerini kısacası tüm hayatını anlatıyor. 18 yaşında bir sabah uyanıp artık kraliçe olduğunu öğrenen Victoria için hayatın artık eskisi gibi olmayacağı kesin.

 • Yıl: 2016
 • Tür: Biyografi, Drama, Tarih
 • Rotten Tomatoes: %87 Google: %94

9. Spartaküs (IMDb: 8,5)

Spartaküs

En iyi biyografi dizileri listesi yaparız da Spartaküs’ü almaz mıyız! Bu harika dönem dizisi en başta izleyiciyi eski Roma atmosferi ile kendine çekiyor. Sonrasında ise elbette ünlü gladyatör Spartacus’ün hayatı ile… Kölelikten bir savaşçı olmaya uzanan zorlu ve uzun bir yolculukta Spartacus, hayatın bir insanı ne kadar sınayabileceğini en acı şekilde öğrenecek. En sevdiklerini kaybetmenin, onlardan ihanet görmenin ve hayal bile edemeyeceği başka birçok şeyin yanında fiziksel sınırları zorlayan bir iş yapan Spartacus, özgürlüğünü kazanmak için karşısına gelen her savaşı kazanmaya kararlı. Siz de savaş ve drama soslu bu dönem dizisini hala izlemediyseniz hemen açıp başlamalısınız!

 • Yıl: 2010 – 2013
 • Tür: Aksiyon, Macera, Biyografi
 • Rotten Tomatoes: %52 Google: %78

10. Versailles (IMDb: 7,9)

Biyografi dizileri Versailles

Listemize Fransız yapımı ünlü dönem dizisi Versailles ile devam ediyoruz. 14. Louis döneminde geçen dizi, skandallarıyla ünlü saray Versailles’da geçiyor. 1600’lü yıllar Fransa’sında entrika dolu bir macera yaşamak isterseniz tercihiniz mutlaka ama mutlaka Versailles olmalı!

Üstelik dizi daha fazla insana hitap edebilmek için İngilizce çekilmiş! Yani hiç bilmediğiniz bir dildeki diziyi izleyip sürekli alt yazılara odaklanmak zorunda kalmıyorsunuz. Bu kadar dizinin çekildiği ülke olan Fransa’da büyük tepkilerle karşılaşsa da bizim gibi Fransızca bilmeyen izleyiciler için oldukça faydalı olduğunu söyleyebiliriz.

 • Yıl: 2015 – 2018
 • Tür: Biyografi, Drama, Tarih
 • Rotten Tomatoes: %57 Google: %96

11. Narcos (IMDb: 8,8)

Narcos

Yazımıza ünlü dizi Narcos ile devam ediyoruz. Artık diziyi bilmeyen yoktur ama biz yine de kısaca konusundan bahsedelim. Narcos, Kolombiyalı ünlü uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ın hayatını anlatan aksiyon dolu bir yapım. Dizide Escobar’ın uyuşturucu dünyasında yükselişi, yakalanması ve dava süreci detaylı şekilde gösteriliyor. Üstelik olaylar arada bir Escobar’ın peşindeki polisin gözünden de anlatılıyor. Böylece farklı bakış açıları ile kendi döneminin en büyük suçlusu olan bu adamın hayatına çekiliveriyorsunuz! İzleyebileceğiniz en heyecanlı biyografi dizileri arasında yer alan Narcos, bolca kovalamaca ve aksiyon içeriyor. Bu diziden kısa sürede sıkılmanızın mümkün olduğunu sanmıyoruz.

 • Yıl: 2015 – 2017
 • Tür: Biyografi, Suç, Drama
 • Rotten Tomatoes: %89 Google: %94

12. John Adams (IMDb: 8,5)

Biyografi dizileri John Adams

Sırada tam dört Altın Küre ödüllü başarılı yapım John Adams var. John Adams, Amerika’nın ikinci başkanı. Dizi de John Adams’ın Amerika’nın kurulması sırasında yaşadıklarını anlatıyor. Ülkenin savaşlardan çıkıp tam bağımsızlık kazanmasını ve bundan sonraki ilk elli yılını konu alan yapım, aldığı Altın Küre’leri sonuna kadar hak ediyor diyebiliriz. Zira John Adams’ı canlandıran Paul Giametti resmen döktürmüş. Siz de kaliteli oyunculuklara hasret kaldıysanız John Adams aradığınız dizi!

 • Yıl: 2018
 • Tür: Biyografi, Drama, Tarih
 • Rotten Tomatoes: %81 Google: %91

13. Harley And The Davidsons (IMDb: 8,2)

Harley And The Davidsons

Biyografi dizileri içeriğimiz dünyanın en havalı markalarından birinin kuruluşunu ele alan dizi Harley And The Davidsons ile devam ediyor. Motor dünyasında günümüzün dev ismi Harley-Davidson’ın nasıl sıfırdan başladığını anlatan dizide, üç ortak farklı kişiliklerini birleştirerek ne kadar ileri gideceklerinden emin olmadıkları bir işe girişiyorlar. Walter Davidson toplumdan, Bill Harley bakıcı ailesinden kaçıyor. Arthur Davidson’ın tek isteği ise ismini temize çıkarmak. Her birinin bambaşka umutlar bağladığı bu motor üretimi giderek sektörün devlerine kafa tutmayan başlayınca üçlünün karşılaştığı zorluklar da giderek artıyor. Üstelik Büyük Buhran da kapıda ve insanlar fakirlikten kırılırken sektörde kalabilmek her zaman olduğundan çok daha zor!

 • Yıl: 2016
 • Tür: Biyografi
 • Rotten Tomatoes: %80 Google: %97

14. Self Made (Madam C.J Walker) (IMDb: 7,3)

Biyografi dizileri Self Made

Listemizi Netflix’te bulabileceğiniz Self Made ile noktalıyoruz. Madam C. J. Walker’ın gerçek hikâyesine dayanan bu dizi, 1800’lü yılların sonunda Amerika’da geçiyor. Dizinin ilham kaynağı olan Madam C. J. Walker, o dönemde Amerika’da siyahi bir kadın olarak iş hayatında kendini kabul ettirmeye çalışıyor! Çamaşırcılık yaparken bir yandan da siyahi kadınların saç hastalığı için bir ilaç geliştirmeyi kafasına koyan Madam Walker, kısa sürede bu ilacı bir markaya dönüştürüp Amerika’nın ilk siyahi kadın milyoneri olmayı başarıyor! Gerçekten ilham verici bir hayat hikâyesi! Ancak başarıya giden yol çiçeklerle donatılmış değil. Özellikle de ırkçılık ve cinsiyetçiliğin tavan yaptığı yıllarda siyahi bir kadın olarak var olmaya çalışıyorsanız.

 • Yıl: 2020
 • Tür: Biyografi, Drama
 • Rotten Tomatoes: %68 Google: %94

Sizler için hazırladığımız “izlenmesi gereken en iyi biyografi dizileri” adlı listemizin sonuna geldik. Düşünce ve önerilerinizi yorum kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın! Görüşmek üzere… 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.