Baktıkça Gözleri Kanatan Mimari Hatalar!

Görenleri şaşkına çeviren mimari hatalar. İyi tasarlanmış binalara bakmak, herkesin zaafı olabilir. Ancak etrafta öyle mimari yapılar var ki, var olmaları bile başlı başına suç sayılmalı. Bazı yapılar ilk bakışta o kadar göz tırmalamasa da, acı gerçeği içlerinde saklıyorlar… Görsel ve işlevsel hatalar o kadar belirgin ki, insan bunlara baktıkça tasarımı yapan mimarı da, uygulayan ustayı da bizzat tanımak ve dertleri ne diye sormak istiyor. işte, sizler için özenle seçilen haber niteliğinde mimari hatalar! Görenleri şaşkına çeviren ilginç mimari yapılar!

1. NE?!

mimari hatalar

Hayır, yanlış görmediniz! Gerçekten de birileri bu mimari çalışma için epeyce uğraşmış. Cidden verilen bu emeğe değer miydi diye merak etsek de, ardını çok sorgulamak istemediğimiz bir tasarım kendisi.

2. Aşırı İyi Düşünülmüş Engelli Rampası.

mimari hatalar

İyi ki hayatımızda bu kadar düşünceli tasarımcılar var, değil mi? Onlar olmasa bu mimari şaheseri nasıl var olabilirdi ki? Belli ki birileri, tekerlekli sandalye rampasının merdiven ile aynı eğime ve hatta aynı sahanlıklara sahip olabileceğine gönülden inanmış. İlginç kısmı ise, kimse bu mimari fikre sahip kişiyi durdurmamış. Sonuç olarak, bu aşırı kullanışlı rampa ortaya çıkmış.

3. Projeyi Birebir Uygulamış Yetenekli Bir Usta..

mimari hatalar

Sıradaki projemiz, aslında plana tamamen sadık kalınarak hayata geçirilmiş projelerden. E peki nesi hatalı bunun diyebilirsiniz. O zaman size yapılması beklenen merdiven planı ile inşa edilmiş halini yan yana getirerek gösterelim. Hadi bakalım, aradaki 7 mimari farkı bulabilecek misiniz?

4. Balkon Önemli Tabi!

mimari hatalar

Bildiğiniz gibi balkon çok önemli. Hatta o kadar önemli ki, bu binaya sadece balkon koysak yeter diye düşünmüşler. Zaten o balkona çıkıp ne yapacaksınız ki? Boş verin, kalsın öyle orada. Dışarıdan güzel görünüyor işte.

5. Yetkili Personelden Başkasının Giremeyeceği Aşırı Güvenlikli Oda!

mimari hatalar

Bildiğiniz gibi özellikle iş yerlerinde, personellere ayrılmış özel alanların olması gerekiyor. Bu iş yeri de, bu ihtiyacı gidermek istemiş. Masraftan da kaçınmamışlar, camlı falan güzel kapılar yaptırmışlar. Ancak belli ki, ufak bir mimari detayı unutmuşlar. Mesela kapının yanlarında herhangi duvarı olmaması gibi!

6. Görüp Görebileceğiniz En İyi Tasarlanmış Mutfak

mimari hatalar

Çekmecesiz mutfak olmaz. Peki ya mutfak dolaplarını tasarlarken çekmece koymayı unutursanız? Sakın endişelenmeyin, hemen köşeye sıkıştırabilirsiniz! Bakın işte, hatalar fark edilmiyor bile!

7. Stairway to… Heaven?

Hatalar demişken, hiçbir yere çıkmayan harika merdivenlerimiz ile siz de kendinizi sihirli bir dünyada hissedebilirsiniz!

8. Öyle Hızlı Sür Ki Uçalım!

Bu evi tasarlayan mimar, belli ki tüm kuralları yıkmak istemiş. Zaten garajlar neden hep zemin katta olur ki? Yıkmak lazım böyle kalıpları. Bakın mesela bu şaheserde, mimariye dair tüm bilinenler unutulmuş! Ya da belki garajlarında araba yerine uçakları vardır?

9. Hiçbir Yere Çıkmayan Merdivenin Kuzeni, Hiçbir Yere Varmayan Merdiven!

Hatırlarsanız yukarıda hiçbir yere çıkmayan merdiven vardı. Ya da belki sihirli dünyalara kapılarını açıyordu da, biz fani dünyalılar olarak göremiyorduk. İşte, bu da onun yakından akrabası. Kendisi hiçbir yere varmayan bir mimari başyapıt. Mimar dünyadaki koşuşturmacanın aslında boşa olduğunu vurgulamak için, böyle çarpıcı bir projeye imza atmış. Bu hatalar alkışı hak etmiyor mu sizce de?

10. Ekmek Aslanın Ağzında Konseptli ATM.

Günümüzde para kazanmak zor. Çok çalışmak, fedakarlıklar yapmak zorundasınız. Peki tüm bunları yapıktan sonra, son kuruşuna kadar hak ettiğiniz paranızı gidip öylece çekebilir misiniz? Tabi ki hayır! Son bir sınav sizi bekliyor. Bankanın size ‘Zor buldun dikkatli harca.’ deme şekli…

Haber niteliğindeki bu mimari hatalar arasından en çok hangisi seni şaşırttı ? Bu hatalar hakkında ki düşüncelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.