Netflix’in Popüler Dizisi Alias Grace’in Konusu – 2017

Kendine has senaryosu, özgün mekanları ile Alias Grace’in konusu hakkında basit bir polisiyeden çok daha fazlası diyebiliriz. Farklı argümanların havada uçuştuğu dizi, izleyicisini arada bırakmaya yemin etmiş bir yapım. 🙂

Netflix Alias Grace Konusu


Atwood’u The Handmaid’s Tale dizisinden tanıyorsunuzdur. Kendisi her eserinde çıtayı farklı bir yere çıkarmayı başarıyor. Bu yapımında da İrlanda’dan Kanada’ya göç eden Grace Marks’ın başına gelenleri anlatıyor. Marks, zorlu bir yolculuktan sonra Kanada’ya göç etmeyi başarmıştır fakat bu yer değişikliği Marks’ın hayatını mahvedecektir.

Netflix Alias Grace konusu

Çalıştığı evin sahibini, kendisine yardım eden bir adamla birlikte öldürmekten yargılanan Grace, yaşı küçük olduğu için idamdan kurtulur fakat ömrünü dört duvar arasında geçirmek zorundadır. Kendisine yardım ettiği düşünülen edilen adam ise idam edilir. Bunun üzerine Kanada kocaman bir dedektifler ülkesine dönüşür. Herkes cinayetle ilgili farklı argümanları savunmakta, farklı fikirler ortaya atmaktadır. İnsanlar adeta ikiye bölünmüştür. Bir taraf Grace’in masum olduğunu, diğer taraf ise derhal asılması gerektiğini düşünmektedir.  Bu sırada karakterimiz ise hafızasını kaybettiğini, cinayet gününe dair hiçbir şey hatırlamadığını iddia etmektedir. Grace’in hafızasını geri getirmek, durumunu düzeltmek için Amerika’nın en ünlü psikologlarından biri olan Dr. Jordan Simon görevlendirilir. Simon için kariyerinin en önemli vakası, Grace için ölüm kalım mücadelesi başlamıştır.

Fragman


IMDb Puanı: 7,7

Yapım Yılı: 2017

Tür: Dram

Yönetmen: Mary Harron

Sezon: 1

Google: %89

Rotten Tomatoes: %99

NETFLİX’TE İZLE

Not: Yukarıda yer alan bilgilerin tamamı 4 Haziran 2021 tarihi için geçerlidir.

Alias Grace İnceleme / yorum


Cinayet, üzerine romanlar yazılacak, hikayeler söylenecek bir konu. Doğası gereği gizemli, çözülmeyi bekleyen ve çözülmedikçe şehir efsanesine dönüşen bir yapısı var. Üstüne bir de psikoloji eklenince ve iyi bir yazarın elinde şekillenince ortaya okuması da izlenmesi de pek keyifli bir iş çıkmış. Karakterlerin motivasyonları, ekrana getiriliş biçimleri, dönemin özellikleri, bu özellikleri anlayan ve buna uygun davranan karakterlerin, kurallara uymayı reddeden ya da kuralları eleştiren karakterlerle çatışması kısacası dizinin her bir ayrıntısı çok iyi. Özellikle psikoloji okuyanlara gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim. İzledikçe her karakter için farklı teşhisler koyacağınıza eminim.

Alias Grace Oyuncuları ve Gerçek İsimleri!

1. Grace Marks / Sarah Gadon


Grace Marks / Sarah Gadon

Grace Marks Kanada’ya göç eden, burada bir evde hizmetçilik yapmaya başlayan 16 yaşında bir kızdır. Büyük umutlarla yapılan bu yer değişikliği Grace için faciaya dönüşmek üzeredir. Çalıştığı evin sahibi vahşice katledilen Grace, bir numaralı şüpheli ve birçok insanın gözünde şüpheliden öte faildir. Kendisine yardım ettiği söylenen bir adamla birlikte hüküm giyer. Cinayet gününe dair hiçbir şey hatırlamadığını iddia eden Grace karakterini Sarah Gadon canlandırıyor. Gadon daha önce de ünlü dizilerden biri olan 11.22.63 dizisinde oynamıştı.

2. Dr. Simon Jordan / Edward Holcroft


Dr. Simon Jordan / Edward Holcroft

Dr. Simon Jordan Amerika’nın en ünlü psikologlarından biridir. Alanında uzman olduğu kadar farklı vakaları da seven bir yapısı vardır. Kaderinde yine farklı bir vaka ve bıçak sırtı bir mesele olan Jordan, Grace Marks’ın cinayetini çözmek için kolları sıvamak zorundadır. Grace Marks hafızasını kaybetmiş bir genç kızdır. Fakat aynı zamanda büyük ses getirmiş bir cinayetin baş şüphelisidir. Dr. Simon mesleğinde elde ettiği tüm yetkinlikleri bu vakada kullanmak zorundadır. Genç kızın hafızasını geri getirmek, parçaları birleştirmek ve psikolojisini çözüp vakayı neticelendirmek zorundadır.

3. Mary Whitney / Rebecca Liddiard


Mary Whitney / Rebecca Liddiard

Mary Whitney, Grace’in çalıştığı evdeki hizmetçilerden biridir. Kendisi isyankâr bir ruha sahiptir. Bulunduğu dönemin ve evin şartlarını eleştirmekte, sınıf ayrımına kafa tutmaya çalışmaktadır. Yazının başında da belirttiğim gibi dizi Margaret Atwood’un aynı adlı eserinden uyarlama. Bunu bir kez daha belirtme ihtiyacı duydum çünkü Atwood, Berlin Duvarı ve Doğu Berlin dönemlerini ve bu dönemin baskıcı ortamını görmüş bir yazar. Bu sebeple hikayelerinde ve romanlarında isyankâr karakterleri işlemeyi seviyor. Mary Whitney karakteri de böyle karakterlerden biri. Zenginleri yani üst sınıfı eleştiriyor ve hiçbir konuda fikir belirtmekten çekinmiyor. Bu sebeple dizinin en iyi karakterlerinden biri diyebiliriz kendisi için. Bazı yan karakterler başrolü dahi zora sokan performanslar sergiler ya, Mary de bu karakterlerden biri. Rebecca Liddiard da karakteri harika canlandırmış.

Gün Sonu


Dizi cinayet kavramına daha derinlikli bir bakış açısı getiriyor ve bunu da psikoloji biliminin incelikleriyle yapıyor.

Sizler için hazırladığımız “Netflix Alias Grace konusu” adlı içeriğimizin sonuna geldik. Düşünce ve önerilerinizi yorum kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın! Görüşmek üzere… 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.